Google Earth ve Navigasyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 24,540
Ynt: Google Earth ve Navigasyon

nokia 5800 a yüklenmiş G.E programı ile daha önceden ön belleğe yüklenmiş rota yardımı ile real-time navigasyon yapılarak gittiğiniz yeri görebileceğinizi düşünüyorum. çok da güzel oluyor.

Etiketler

bul bul marka araç navigasyon cihazım var
eepc minilaptop um var
avea 3g usb modemim var
dün (14.02.2010) arkadaşlarla offroad gezisine çıktık.güzergahı arkadaşla ben daha google earth den önceden belirledik.
yanlız yolda kucağımda laptop gözüm gps de olmasına rağmen yolumuzu kaybettik
bir türlü eşleştirme yaparak doğru yolda gidemedik.
sonuçta yanlış yollara saparak vakit kaybettik ve işin zevki azaldı.
ben google earth den güzergahı işaretleyerek bunu navigasyona atmak istiyorum.
ayrıca navigasyonu laptopa bağlayarak GE üzerinde bulunduğum noktayı anlık olarak görmek istiyorum
yukarıda bazı arkadaşlar çözümler sunmuşlar ama açıkcası net olarak yapmam gerekenleri öğrenmek istiyorum
bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmalıyım???

deveci' Alıntı:
bul bul marka araç navigasyon cihazım var
eepc minilaptop um var
avea 3g usb modemim var
dün (14.02.2010) arkadaşlarla offroad gezisine çıktık.güzergahı arkadaşla ben daha google earth den önceden belirledik.
yanlız yolda kucağımda laptop gözüm gps de olmasına rağmen yolumuzu kaybettik
bir türlü eşleştirme yaparak doğru yolda gidemedik.
sonuçta yanlış yollara saparak vakit kaybettik ve işin zevki azaldı.
ben google earth den güzergahı işaretleyerek bunu navigasyona atmak istiyorum.
ayrıca navigasyonu laptopa bağlayarak GE üzerinde bulunduğum noktayı anlık olarak görmek istiyorum
yukarıda bazı arkadaşlar çözümler sunmuşlar ama açıkcası net olarak yapmam gerekenleri öğrenmek istiyorum
bana yardımcı olabilirmisiniz ne yapmalıyım???

en ucuz çözüm garminin usb gpsini almak

burada yazıyor nasıl yapıldığı....

http://mboffin.com/post.aspx?id=1996

http://freegeographytools.com/2007/real-time-gps-tracking-in-google-earth-free-setup

Selamlar
internette bulamadim, GPS'inizin USB cikisinda NMEA protokolunde pozisyon bilgisi veriyor mu? vermiyor ise, GE de yerinizi izleyemezsiniz. iyi aksamlar, reha

Herkese selam,
bizim motorsiklet forumlarından birinde arkadaşlardan biri buna benzer bir çalışmayı en ince detayına kadar yayınlamıştı. Ben de buradaki tüm yolları izleyip, olayı başardım. Anlatımda bahsi geçen tüm programları google dan kolayca bulup yüklemiştim. Şimdi Google earth de bir rota çizip, çok rahat bir şekilde garmin 60 csx ime atabiliyorum. Anlatımı aynen kopyalayıp yapıştırıyorum.

Porğramımızın bu hiç ilginç olmayan, ama Garmin kullanıcılarına ilaç gibi gelecek bölümüne hoş geldiniz.
Bu bölümde, GPS Track maker (TM denilecek) adlı, aslen Barezilyalı bir fidbölcü tarafından, boş zamanlarını kullanarak yazılmış olan poroğramın ne muhteşem birşey olduğu görülerek, Google Earth (GE denilecek)'den yapılan çalışmanın, TM tarafından Garmin (G denilecek) tarafından okunabilen bir formata çevrilmesini, G'e aktarılması ve aktarımdan sonra G'in Rotalar kısmında görebildiğimiz çalışmayı açıp Gooo! deyip nasıl gidileceğini anlatacağız.

Evvela GE'ü açın, sol taraftaki, Yerlerim veya my places'i sağ tıklayın, ekle(add)->klasör(folder)'ı seçin.

Karşınıza gelen pencerenin üst kısmına, bu klasöre vereceğiniz ismi yazın. Ben buna Mahmut dedim.
Haritada rota çizeceğiniz yerlere gelin, doğru çizim için mümkün olduğunca yakın çalışın. Bu arada, GE'deki sarı, beyaz vs. yol çizgilerine yüz vermeyin, zira tam yol üstünden değiller.

Artıkın yol çizmeye başlayalım.

Önce çalışma yapacağınız klasörü bir kz sol tıklayın (yukarıda tıklanmış ve mavileşmiş olarak görülüyor), sonra yukarki(yukarıdaki) resimde 3ken(üçgen) şekilli kısayol çubuğunu(yol ekle-add path) tıklayınca, karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere geliyor.

Bu pencere, yol çalışması sırasında açık kalacak. Bu pencerenin üstünde, yola vereceğiniz isim, aynı zamanda, G'de rota isminiz olacak, haberiniz ola. Ben bu yola Mahmudunyolu dedim, siz başka bir isim verebilirsiniz.

Mavsunuz (mouse) kare gibi görünümlü bir şekil alıyor, burada 2 alternatifiniz var yolu çizerken;
1- Başlangıcı sol tıklayıp bırakmadan yol üzerinde sürekli hareket ederek ilerlemek: Çok zor olduğunu belirtmeliyim.
2- belli aralıklarla(aralıklar ne kadar yakın olursa o kadar hassas yol olur) tıklamak suretiyle yol çizmek.
Bakınız aşşağıdaki (aşağıdaki) resimde, büyük elips içindeki, sol tıklayıp dırakmadan çizdiğim, küçük olan ise noktalayarak(tık tık'layarak) çiztiğim. Her ikisini de bir arada kullanabiliyorsunuz.

Eğer yannış(yanlış) çizdiyseniz, sağ tıkladığınızda, GE, son koyduğu noktayı siliyor.

Bu arada, yol ekle ekranı açıkken, mavs oku El şeklinde olmadığı için, sağ-sol, yukarı aşağı ve yakınlaş-uzaklaş fonksiyonlarını GE'ün sağ taraftaki kısa yollarından yapacaksınız.

Bir diğer not, tıklayıp bırakmadan yol çizerken, GE çok sayıda nokta koyuyor, yanlış hatırlamıyorsam, G, bir rota için 10000 noktaya izin veriyor, yani böyle yaparsanız çizebileceğiniz rota belli bir mesafeden fazla olamayacaktır.

Rotanızı çizdiğinize kanaat getirdikten sonra, yol ekle penceresinin Tamam'ına basarak yolunuzu oluşturmuş oluyorsunuz.

Mahmudunyolu, mahmut klasörünün altında... Eğer, yolunuzun uzunluğunu görmek isterseniz mahmudunyolu'nu sağ tıklayın->özellikler->göster->mevcut görünümü kullan'dan yol uzunluğunu görebilirsiniz.

Çalışmanın GE ayağını bitirmek için, mahmudunyolu seçiliyken dosya->kaydet->yeri farklı kaydet deyip, kaydetme penceresinden kml formatını seçip, yolumuzu kaydediyoruz.

Akabinde, TM poroğramını açıyoz(....). Klasör açma seçeneği ile gelen dosya açma penceresinden, dosya tipi olarak GE file (kml)'yi seçip, mahmudunyolu dosyamızı açıyoruz. Çizdiğimiz yol karşımıza geliyor.

Burdan sonra, file->save file as(veya "save as" veya "save") deyip, G için gpx formatını seçip yolumuzu G'in açabileceği formatta gaydediyoruz(...).

Bundan sonrası için resim yok, yazıyla ve alelade anlatayım. G'imizi bilgisayara bağlıyoruz, o kendi kafasına göre bişeyler(...) yapıyor, bekliyoruz. Sonra G'in içine giriyoruz. GPX diye bir kilasör(...) var açıp içine yolumuzu kaydediyoruz ve G'in bağlantısına nihayet veriyoruz.
Akabinde, G'imizi açınca, "data buldum aloo! Yükliim mi?(...)" diye bir mesajlan(...) karşılaşıyoruz. Yükle deyip, Öyle bakıyoruz, akıllı alet, herşeyi kendi yapıyo..(...)

Sonra Rotalar kısmına baktığımızda, "mahmudunyolu" rotasını görüyoruz, sevinç yumağı olup, rotaya doğru yelken açıyoruz.

Bitti.

Merhaba,

Eğer bir hafıza kartı kullanıyorsanız(Zümo için SD kart) ve rotanızı bu hafıza kartına kaydetmek istiyorsanız;
GPS Trackmaker' dan, *.gpx formatında "save file as" ile farklı kaydettiğiniz bir rotanın, Zümo tarafından "import" edilmesini aşağıdaki şekilde mümkün oluyor;

Hafıza kartının içine adı Garmin olan bir klasor açınız.
Bu Garmin klasörünün içine de adı GPX olan bir klasör açınız.
Rotalarınızı bu GPX klasörünün içine kaydediniz.
Rotalarınızı karışmasın diye klasörlerde gruplayarak da kaydedebilirsiniz. Hafıza kartınızda Garmin, ve bunun içinde de GPX klasörü varsa ve rotalarınızın bulunduğu klasörler bu GPX klasörünün içinde ise, Zümo bunları görüyor.

Hayırlı kolay gelsin.

Bytar, teşekkürler.

Yazılanları aynen uyguladım. GE'de rota çizdim, uygun formatta kaydettim. TrackMaker'da bu rotayı açarak 60CSx'in tanıyacağı gpx formatına da çevirdim.

Sorun 60CSx'i bilgisayara bağladığında içine girememem. GPS'in ayarlarından USB mass storage'ı seçerek SD karta tarif edildiği gibi garmin\GPX\ altına kopyaladım .gpx dosyasını ama GPS yine görmedi. Neyi yanlış yapıyor olabilirim acaba?

O yolla ben de yapamadım. Zaten bunu anlatan arkadaş zumo ya uygulamış bu yöntemi, belki bizimkilerin işlemcisinde bir fark var. ama Gps Track Macker dan atınca 60 csx görüyor rotayı.

Evet Track Meker üzerinden attım rotayı. KAyıtlı rotalarda görünmüyor ama track back yapılınca rota görünüyor :smiley:

Tamamdır, bunu da hallettim. Rotayı GPS'e atınca "save" ile kaydetmek gerekiyor. Ondan sonra kayıtlı rotalarda görünüyor.

Süper oldu, teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,175
Kaydolan Son Üyemiz
disciyolda

SON KONULAR

Geri