El Telsizi Almak İsteyenlere Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatih abadi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,898

fatih abadi

Güzel Gören Güzel düşünür...
Yer
augsburg
Merhaba.
arkadaşlar benimde bir sorum olucak..aslında telsiz konusunda yeni ve bilgisiz sayılırım..1 çift telsiz almak istiyorum lakin kullanış ve görüşme mesafesi ile ilgili handikaplarım var...derdimi nasıl dillendiriceğimi tam bilmiyorum..şöle başlasam... 2 yıl kadar önce aselsan 650 aldım pmr telsiz açık alanda iyiydi ama şehir içinde binalar arasında 200 mt de bile sorun yaşadım...birde yolculuk esnasında nereye gitsem birileri firekansa karışıyordu doğal olarak ve haliyle:smiley:)
sonra bir arakadaşm beni cobra (aselsan değil) pr 4100 ile tanıştırdı..evimiz dragosta tepesinde olduğundan cevizli, kartal, soğanlık, samandıra, maltepe, başıbuyuk, adalar hatta pendik ve çok ender olsada tam kestiremediğim yalova taraflarından bile sinyal alıp görüştüğüm kişiler oldu...babam sahil taraflarında balıkçı oldugu için devamlı iritbat halinde olabiliyorduk yada çalıştığım yer telsiz kapsama alanında oldugundan( diğer teki dragos tepesinde olmak şartıyla) irtabat kurabiliyorduk...artıkın zevkten çok ihtiyaç olmuştu bize! 16 mil kapsama alanın ve zannımca anten gücünün 5 w olması bzi hayli mutlu mesut etmişti taki eve hırzı girene kadar..çalıcak pek birşey bulamadığından olsa gerek cobra pr 4100 telsizimin tekini çaldı:(( şimdi piyasayı biraz araştırdım... telsiz olayı bambaşka bir dünyaymış...çok sevdim çok taktir ettim, imrendim.. pmr diye bilinen avrupa standartlarına uygun tr kullanımına açık olan 8 kanallı ve zannımca genel telsiz sahiblerinin kullandığı frekans araklıklarında olan bir telsizmi almalıyım( çekim gücü 0.5 w olması şehir içi kullanımını deglare ettiğinden pek hoş gelmiyor bana) yoksa yayın gücü yuksek fakat pek ender insanların kullandığı 22 kanallı us standarlarında olan bir GMRS telsizmi almalıyım bilemiyorum( felaket anlarında yada toplu organizasyonlarda iletişim kuramassam diye korktuğumdan karasızım)!? pmr olupta görüşme mesafesi ve anten gücü yüksek kapasiteli bir telsiz tavsiniz varmı?? yada "22 kanal falanca marka al paşa paşa kullan" diyebiliceniz bir marka model istiyorum..
dün dogubankta aselsan cobra nın 12 kmlik bir pmr telsizni gördüm, satıcı bana 1 w çıkışlı dedi ama nekadar doğru bilemem 160 tlye çiftini vericekti..sonra başka bir yerde midland gtx 800 modelini gördüm lakin GMRS standartlarında oldugundan biraz daha araştırma yapmak istedim..ve şuan burdayım..bana yol yordam göstericek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..saolun varolun..

Etiketler
Ynt: El Telsizi Almak İsteyenlere Yardım

fatih abadi' Alıntı:
Merhaba.
arkadaşlar benimde bir sorum olucak..aslında telsiz konusunda yeni ve bilgisiz sayılırım..1 çift telsiz almak istiyorum lakin kullanış ve görüşme mesafesi ile ilgili handikaplarım var...derdimi nasıl dillendiriceğimi tam bilmiyorum..şöle başlasam... 2 yıl kadar önce aselsan 650 aldım pmr telsiz açık alanda iyiydi ama şehir içinde binalar arasında 200 mt de bile sorun yaşadım...birde yolculuk esnasında nereye gitsem birileri firekansa karışıyordu doğal olarak ve haliyle:smiley:)
sonra bir arakadaşm beni cobra (aselsan değil) pr 4100 ile tanıştırdı..evimiz dragosta tepesinde olduğundan cevizli, kartal, soğanlık, samandıra, maltepe, başıbuyuk, adalar hatta pendik ve çok ender olsada tam kestiremediğim yalova taraflarından bile sinyal alıp görüştüğüm kişiler oldu...babam sahil taraflarında balıkçı oldugu için devamlı iritbat halinde olabiliyorduk yada çalıştığım yer telsiz kapsama alanında oldugundan( diğer teki dragos tepesinde olmak şartıyla) irtabat kurabiliyorduk...artıkın zevkten çok ihtiyaç olmuştu bize! 16 mil kapsama alanın ve zannımca anten gücünün 5 w olması bzi hayli mutlu mesut etmişti taki eve hırzı girene kadar..çalıcak pek birşey bulamadığından olsa gerek cobra pr 4100 telsizimin tekini çaldı:(( şimdi piyasayı biraz araştırdım... telsiz olayı bambaşka bir dünyaymış...çok sevdim çok taktir ettim, imrendim.. pmr diye bilinen avrupa standartlarına uygun tr kullanımına açık olan 8 kanallı ve zannımca genel telsiz sahiblerinin kullandığı frekans araklıklarında olan bir telsizmi almalıyım( çekim gücü 0.5 w olması şehir içi kullanımını deglare ettiğinden pek hoş gelmiyor bana) yoksa yayın gücü yuksek fakat pek ender insanların kullandığı 22 kanallı us standarlarında olan bir GMRS telsizmi almalıyım bilemiyorum( felaket anlarında yada toplu organizasyonlarda iletişim kuramassam diye korktuğumdan karasızım)!? pmr olupta görüşme mesafesi ve anten gücü yüksek kapasiteli bir telsiz tavsiniz varmı?? yada "22 kanal falanca marka al paşa paşa kullan" diyebiliceniz bir marka model istiyorum..
dün dogubankta aselsan cobra nın 12 kmlik bir pmr telsizni gördüm, satıcı bana 1 w çıkışlı dedi ama nekadar doğru bilemem 160 tlye çiftini vericekti..sonra başka bir yerde midland gtx 800 modelini gördüm lakin GMRS standartlarında oldugundan biraz daha araştırma yapmak istedim..ve şuan burdayım..bana yol yordam göstericek arkadaşlara şimdiden teşekkürler..saolun varolun..
GMRS sınıfı telsizlerin ülkemizde kullanımı yasaktır.Siz 446 mhz olan cihazları tercih ediniz.Ayrıca açık alanda cobra sınıfı telsizlerin mesafesi sizin yazdığınız gibi uzun oluyor.ama 1 watt çıkış yapıyorsa yasal değil.Eğer 1 watt çıkış yapıyorsa lisans almanızda fayda var.

tb7ea
73's

ben 12 km çeken pmr görmedim kullanmadım.0,5 mw ta 12 km ise o zaman bizim aselsan motorola yaesu vb. amatör porfosyonel cihazlar 20-25 km olur.reklem için neredeyse tüm dünya diyecekler de sanırım çekiniyorlar.
Benim fikrim herkes radyo amatörü olsun.pmr gibi küçük cihazlarla uğraşmasınlar işini ehli cihazlarla yapsınlar.yapıyoruz da
73
tb7ea

slm arkadaşlar bende bir eklenti yapayım
wouxun markalı cihazların üreticisi cok iyi mesafali ve 2 yıl garantili.. abell ..modeli bakın inceleyin ben yetkili servisiyim tavsiye ederim saygılarımla rem elektronik
0224 2205364 gsm 05365833426
not amatör belgeli arkadaşlara da tavsiyeederim süper bir cihaz ve en ucuz amatör cihazdır

wouxun markalı cihazların kullanımı türkiye'de radyo amatörleri harici yasak yani normal bir vatandaş kullanmaz.

slm arkadasım yazmışsın ama konuyu iyi okursan iyi olur wouxun markalı üreticinin ABELL markalı cihazını öneriyorum dikkatli okuyalım lütfen ben hatırlatayım istedim ve ayrıca TB3CGQ çagrı işaretim 73 ler 05365833426 gsm

Merhaba,
Bende bir soru sormak istiyorum müsadenizle.

Biz beş arkadaş, bir hafta doğu karadeniz de çadırlı kamp yapacağız. Ne olur ne olmaz, bir birimizi kaybederiz telefon çekmez diye telsiz alalım dedik.
Soru şu bir hafta için sıfır veya sizlerinki gibi üst amatör telsizler almak istemiyoruz. İkinci el olarak aselsan cobra mt 975, Motorola TLKR-T4 Pmr veya Midland M48 gibi değişik markalarda 6 telsiz alsak bunların hepsi aynı kanala ayarlanıp kendileri arasında konuşabiliyormu, yoksa tüm telsizleri aynı marka-model mi almalıyız?

Merhaba ;
Arkadaşlar öncelikle AĞAÇLIK arazide Profesyonel ( gerçek 500 -700 Mw ) cihaz kullanın ve aynı marka cihaz ile gidin , sadece cihazın pillerinin süresini bilin ( kalem pil ile çalışmaz ) profesyonel telsizler sizin saydıklarınızdan çok farklıdır.
eğer uzun kalacaksanız bir solar panel ( 9 -12 volt ) almanızda yarar var...
görüşmek üzere

ali aksoy' Alıntı:
Merhaba ;
Arkadaşlar öncelikle AĞAÇLIK arazide Profesyonel ( gerçek 500 -700 Mw ) cihaz kullanın ve aynı marka cihaz ile gidin , sadece cihazın pillerinin süresini bilin ( kalem pil ile çalışmaz ) profesyonel telsizler sizin saydıklarınızdan çok farklıdır.
eğer uzun kalacaksanız bir solar panel ( 9 -12 volt ) almanızda yarar var...
görüşmek üzere

bu tür ortamlarda dağ bayır gsm çekmeyen ortam vs. için en uygun cihazlar hyt tarz pmr lar amatörler için mesajlarınızdan anladığım.hasbelkader illegal yolla gelmiş vs yaesu wouxun gibi uhf vhf cihazları ruhsatsız bulundurmanın dinleme yapmanın yada bahsettiğim ortamlarda iki üç kişi arasında muheberat yapmanın yasal yaptırmı varmıdır.kabahatmidir suçmu diye sorayım yada

Merhaba ;

Soru 1. cevabı : Evet HYT nin TC 446 s modeli şu nda MIL standartlarına sahip, eski 446 dan daha verimli , aynı zamanda değişik bandlara programlanıyor ( ilerde amatör olursanız cihazı amatöre döndürmek 15 saniye )
Soru 2. cevabı : Evet illegal veya legal olması değil cihazın , kullanılması illegal olacak olan telsizlar sadece amatörlerin kullanacağı modeller olunca yolda sorun çıkabilir.
Soru 3. cevabı : Evet , Suç ortada olmasa bile cihazınız müsadere edilir ( eğer belgeniz yok ise ) ,müsadere edilemiyecek olanlar PMR ve CB dir. Yetkiniz ( TELSİZCİ ) , Belgeniz ( AMATÖR ) , Belgeniz ( SRC ) yok ise , en iyi çözüm Profesyonel PMR lerdir..

Kolay gelsin
Bu arada aynı konuda başka sorularınız olur ise web sitemizde bulunan alternatiflere göz atın derim.

ali aksoy' Alıntı:
Merhaba ;

Soru 1. cevabı : Evet HYT nin TC 446 s modeli şu nda MIL standartlarına sahip, eski 446 dan daha verimli , aynı zamanda değişik bandlara programlanıyor ( ilerde amatör olursanız cihazı amatöre döndürmek 15 saniye )
Soru 2. cevabı : Evet illegal veya legal olması değil cihazın , kullanılması illegal olacak olan telsizlar sadece amatörlerin kullanacağı modeller olunca yolda sorun çıkabilir.
Soru 3. cevabı : Evet , Suç ortada olmasa bile cihazınız müsadere edilir ( eğer belgeniz yok ise ) ,müsadere edilemiyecek olanlar PMR ve CB dir. Yetkiniz ( TELSİZCİ ) , Belgeniz ( AMATÖR ) , Belgeniz ( SRC ) yok ise , en iyi çözüm Profesyonel PMR lerdir..

Kolay gelsin
Bu arada aynı konuda başka sorularınız olur ise web sitemizde bulunan alternatiflere göz atın derim.

Merhabalar.

TC-446S i, amatör banda çekmenin 15 saniye olduğunu yazmışsınız.

Nasıl yapıldığını öğrenebilir miyim?

Teşekkürler.

Herkese iyi günler,
Bende müsaadenizle bir soru sormak istiyorum :smiley:

Biz iki arkadaş iki araç ile doğa gezileri ve av içim pmr telsiz almayı düşünüyoruz.
Bana bu konuda marka ve model tavsiye edebilir misiniz?

Şimdiden teşekkürler :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,519
Kayıtlı Üye Sayımız
172,177
Kaydolan Son Üyemiz
cengoboy

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR