CJ' de Disk Fren

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hulg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,827

Hulg

Kamp I
Yer
Erzurum
CJ lerde, disk frenin gereklilik derecesini nasıl görüyorsunuz. Sizce olmazsa olmaz mıdır, yoksa sadece teknolojiye uymak mı?

Etiketler
Ynt: CJ' de Disk Fren

disk fren olmasındaki sebep önler kampana olunca ıslandığığında tutmaz disk tutar fark bu yoksa diğer geri kalan konular o kadarda önemli değil

balata değişimi kolay,daha çabuk soğur,daha stabil durdurur.
soğukken disk fren den daha iyi durdurur.çünkü daha çok sürtünme alanı vardır.
uzun kullanımda disk frenin artıları daha çoktur.

Cj lerde 79 öncesi modellerde önlerde kampanadır. Bu freneajda sıkıntı yaratır. Ama arkaları diske cevirme işi ise lükstiür. Hemen henem önleri diske cevirme maliyeti 1000 $ ı bulabilir.
Benim 80 model aracımın orjinali önleri disk arkaları kampanadır. Bu şekilde off-roadda sıkıntı yaşamıyorum. Sadece bir türlü adam edemediğim el frenidir (ayakla). Orjinal bağlantı tellerini bile değiştirdim adam olmadı. 3 gezide laçkalaşıyor. Siz siz olun aracınızı CJ nin önüne park etmeyin :D

disk frene artı olarak westinghouse gereklimidir ? ben şimdiye kadar 15000 km de hiç bir sıkıntı yasamadım frenimle ilgili. ama bakıyorum westinghouse taktıran insan çok
bu arada el freni tam tutmaması kronik sorun galiba cj de. benimkide az tutuyo ne yaptımsa olmadı

el freni benim kide cj lerle aynı galiba ,gayet iyi tutuyor.ama çok cj de duydum kronik,halat kopmasıda buna bağlı olarak olabilir.

- önlerin disk fren olması çok önemli, kampana frenle sert fren yaptığınızda kafa mutlaka bir tarafa çeker..çekmeyenini görmedim ;D ek olarak yukardaki bahsedilen önemli avantajları var.
- önler diske döndüğünde ana fren merkezide değişmeli, iki sistemin fren merkezleri biribirinden farklı.
-el freni haha hayatım boyunca hiçbir jeep'imde tutmadı...artık pes ettim... zaten rollcage release'in önüne geldi...
- Westinghouse CJ'in frenini otomobil freni gibi luks bir hale getirir

Westinghouse dik iniş ve çıkışlarda aracın stop etmesi durumunda tehlike yaratır diye biliyorum.CJ sinin arkasını diske çeviren arkadaşlar varmı ? Nasıl çevirdiklerini yazarlarsa sevinirim.. selamlar

orjinal haliyle (sadece ön disk) ben çok memnunum çok araba kullandım abs si olmayan hiç birinin freni cj ninki kadar iyi gelmedi bana, yada lastiklerimden dolayı bu kadar memnumum

Benim önlerim disk değil, fakat hiçbir şikayetim de yok. Heleki ani frende(tabiki düşük hızlarda) ön camdan dışarı çıkmamanız için bi tarafa sıkı sıkıya tutunmanız gerekli. El frenine gelince aldığımda teli kopuktu ve saolsun devlet dairesindeki ustalar, pabuclara bağlanan levyeleri de iptal etmişlerdi. Herhalde ya el frenini luzumsuz gördüler, yada fazladan bu demir parçalarını ne diye koymuşlar diye düşünüp çöpe attılar. Komple yenilemek zorunda kaldım. İyi de oldu çok aşağıda tutması haricinde el frenimden de memnunum.

Gelelim disk frenin gereklilik olayına. Çok elzem olmasada, olmasının artıları şüphesiz vardır; diyebilir miyiz?

Ozan bey benim aracımında (1981 model olduğu için orjinal disk) frenleri iyi ama, eşimin corsasına binince fren yaptığımda yolcular hayatından pek memnun olmuyor, cjye göre fren yapınca içindekiler cama zorluyor, 4 yaşındaki oğlum bile bunun farkında, frenlerimiz çok iyi değil ben acaba arkalarda disk olursa bu sorun giderilirmi diye düşünüyorum. hıı bu arada arabamı çok seviyorum mümkün oldukça hiçbir arabaca tercih etmem hele kışın hiç... selamlar 8) 8)

Hulg' Alıntı:
Benim önlerim disk değil, fakat hiçbir şikayetim de yok. Heleki ani frende(tabiki düşük hızlarda) ön camdan dışarı çıkmamanız için bi tarafa sıkı sıkıya tutunmanız gerekli. El frenine gelince aldığımda teli kopuktu ve saolsun devlet dairesindeki ustalar, pabuclara bağlanan levyeleri de iptal etmişlerdi. Herhalde ya el frenini luzumsuz gördüler, yada fazladan bu demir parçalarını ne diye koymuşlar diye düşünüp çöpe attılar. Komple yenilemek zorunda kaldım. İyi de oldu çok aşağıda tutması haricinde el frenimden de memnunum.

Gelelim disk frenin gereklilik olayına. Çok elzem olmasada, olmasının artıları şüphesiz vardır; diyebilir miyiz?
Aytunç arkadaşım ; sayamayacağımız kadar fazla sebepten disk fren avantajlı ama araca daha çok arazide biniyor şehir içinde çok kullanmıyorsanız frenlerinizde yeni bakım görmüşse gerek olmayabilir.. selamlar

APHAZZ' Alıntı:
Ozan bey benim aracımında (1981 model olduğu için orjinal disk) frenleri iyi ama, eşimin corsasına binince fren yaptığımda yolcular hayatından pek memnun olmuyor, cjye göre fren yapınca içindekiler cama zorluyor, 4 yaşındaki oğlum bile bunun farkında, frenlerimiz çok iyi değil ben acaba arkalarda disk olursa bu sorun giderilirmi diye düşünüyorum. hıı bu arada arabamı çok seviyorum mümkün oldukça hiçbir arabaca tercih etmem hele kışın hiç... selamlar 8) 8)

benimde corsam vardı 2004 model abs si vardı çok iyiydi frenleri hiç sorun yaşamadım
sizinkinde bir sorun olmasın ?

bizimkide 2004 cj nin pedalından sonra heralde corsanın nabzını yakalayamıyorum olsa gerek Ozan bey ! ama söyleminizde olduğu gibi eşsiz vasıflara haiz olduğuna bende çok şahit oldum anlatılamıyor elbette yaşamak lazım tüm dostlara selamlar.....

benim aracımda kampana sadece derin su geçişlerinden sonra kampanalar su alınca firen bitiyo sonra ısınanakadar firene asılman gerek
önler disk olsa o sıkıntı olmaz

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,513
Kayıtlı Üye Sayımız
172,171
Kaydolan Son Üyemiz
PİTİABLE

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR