Çekme Karavanım ve Güneş Paneli Montajım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sabahgunesi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,633
Ynt: Çekme Karavanım ve Güneş Paneli Montajım

sn sabah güneşi. önümüzdeki günlerde ben de erba 525 karavan alacağım.bu uyguladığınız sistemin maliyeti nedir?bilgilendirirseniz çok mutlu olurum zira ben de uygulamayı düşünüyorum.tecrübelerinizden yararlanarak tabii. teşekkürler. alper.

Etiketler
Ynt: Çekme Karavanım Ve Güneş Paneli Montajım

sevgili alper kardeşim, öncelikle affını diliyorum, yaklaşık bir yıldan fazladır sisteme giriş yapamadığım için sorunuzu göremedim ve ilgilenemedim. Karavan alıp almadığınız konusunda bir yazınıza ulaşamadım , eğer hala almadıysanız ve ilginiz devam ediyorsa bana ulaşmanızı dilerim sayfamda numaram vardır.karavan aldıysanızda hayırlı gezmeler diliyorum yinde sorunlarınızda ulaşabilirsiniz saygılarımla

karavancı dostlarım; edindiğim bilgilere göre , güneş paneli, şarj ünitesi ve akü arasına yapılan bağlantı da kablo da uygulama hatası yapılabiliyor . bu sebeble tavsiyem 8 ve 10 luk akü şarj kablosu kullanmanız aksi takdirde panelden gelen enerji verimli olmaz

21 P8060018

26 P8060023

30 P8060027

öncelikle iyi günlerde kullanmanızı dilerim bir sorum olacak acaba bu sistem kaça mal oldu panelleri arttırarak içerideki herşey beslenbilirmi

teknisyene' Alıntı:
öncelikle iyi günlerde kullanmanızı dilerim bir sorum olacak acaba bu sistem kaça mal oldu panelleri arttırarak içerideki herşey beslenbilirmi
teşekkür ederim ,bu sistemi 2012 yılı itibarı ile 180amp jel akü dahil olarak yaklaşık 3000 tl oluşturabildim.
panelleri artırarak veya aküleri çoğaltarak hiçbir şey elde edemzsiniz ; karavan da 220 elektrik elde etmekteki gaye asgari harcama ile asgari elektrik ihtiyacımızı karşılamak ve serbest doğada ki asgari gereklilikler için elektrik üretmektir . gökyüzü sonsuzdur ama geceler olmasa, güneş çok parlaktır ama yağmur olmasa . tüm aracınızı panellerle donatsanız bile bir karadeniz gezisi esnasında hava bulutlandımı mafiş doooğru bakkala 5 kilo elektrik almaya saygılarımla

Selam,

Ben de uzun zamandır hayalini kurduğum karavan için hesap kitap ve tasarım yapmakla meşgulum. Bana göre karavan da kapalı havalarda da elektriksiz kalmamak için ideal sistem bileşenleri şöyle olmalı;
- 3 x 250w güneş paneli (Poli yada Monocrystal arasında hala kararsızım.) Başlangıç olarak 2 panel de yetebilir.
- 30A solar MPPT şarj regülatörü (40A daha iyi olabilir)
- 2 x 200A Derin deşarja uygun marin akü. (Jel aküler 2 misli pahalı)
- Inverter (Burada çeşitli seçenekler var. Sadece buzdolabı çalıştıracaksanız bile 1000w cihaza ihtiyacınız var. Buzdolabı ve televizyon dahil bütün cihazlarınız 12V ise gerek bile olmaz. Ben kendi adıma en az 2500w lık bir inverter düşünüyorum. İnverter'ün modifiye sinüs ve tam sinüs olması durumuna göre fiyatı çok değişir. Bu arada buzdolabı 220V ise kompresör demeraj akımı çektiğinde karşılasın diye bir kondansatör bağlıyorlar. Bu da özellikle anlık yüksek amper veremeyen jel aküler için gerekli. Sanırım marin aküler için de faydalıdır.

Daha detaylı bilgi ve tecrübesi olanları hararetle bekliyoruz ki yanlış iş yapmayalım.. ;D

Merhaba etezcan,

cevap gecikirse ENERJİ başlığımızdan yararlanabilirsiniz. Kolay gelsin.

http://www.gezenbilir.com/index.php?board=390.0

Merhaba, 250W'lık paneller gördüğüm kadarıyla 24V için kullanılanlar. 12V'da panel güçleri (bildiğim kadarıyla) 150W civarında. Panel gücünüzü aracın tavanındaki boş yere göre ayarlayabilirsiniz. Şarj regülatörünün akım değerini kullanacağınız toplam panel gücüne göre belirlemelisiniz. Verdiğiniz 750W değeri için 45A regülatöre ihtiyaç olur. İnvertörü fazla büyük güçlü tercih etmenize bence gerek yok. Büyük güçlü invertörün boştaki kayıpları da büyük olacaktır.

Evet 250w paneller için 24 şarj cihazı kullanmam gerek. Ama 45A i düşünmemiştim. Aküler tamamen boşaldığında gerçekten lazım olabilir. İnverter için ise ben 0,70Kw/gün bir buzdolabı koymayı düşünüyorum. Bu nedenle biraz büyük olmasında fayda var diye düşünmüştüm.

Fikirlerini belirten herkese sevgi ve saygılarımla,

Merhaba, 250W'lık paneller gördüğüm kadarıyla 24V için kullanılanlar. 12V'da panel güçleri (bildiğim kadarıyla) 150W civarında. Panel gücünüzü aracın tavanındaki boş yere göre ayarlayabilirsiniz. Şarj regülatörünün akım değerini kullanacağınız toplam panel gücüne göre belirlemelisiniz. Verdiğiniz 750W değeri için 45A regülatöre ihtiyaç olur. İnvertörü fazla büyük güçlü tercih etmenize bence gerek yok. Büyük güçlü invertörün boştaki kayıpları da büyük olacaktır.
Merhaba; 250W panel için 15A şarj regülatorü yeterli olurmu?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,625
Kayıtlı Üye Sayımız
172,271
Kaydolan Son Üyemiz
flfl112

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR