Bursa Yemekleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan penguen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 43
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,008

penguen

Zirve
180px Iskender Kebap

Bursa'ya gelindiği zaman mutlaka İskender Kebabı,İnegöl Köftesi ve Kemalpaşa Tatlısı yenmeli. Bunlar dışında Bursa'yla özdeşleşmiş olan Kestane Şekeri unutulmamalıdır.

Etiketler
Ynt: Bursa Yemekleri

Birde nerede yenmeli kısmı var tabiki..İsteyen arkadaşlara bu konuda tavsiyelerde bulunulur.
Mesela İskender kebabını orjinal yeri hariç heryerde yiyebilirsiniz :smiley: İskenderin torunları dedelerinden el alamamış malesef, sadece ismini almışlar.

bence iskender kebap iskender de yenilmeli... tamamen kisisel fikir ama ben orda yedigimi baska bi yerdekiyle asla degismem.

bu arada bursa ya gelmisken pideli kofte yemeden de gecmeyin... kayhan carsisinda... gemlik pideli koftecisini ya da muhtelif yerlerdeki kucuk saray pideli koftecisini tavsiye edebilirim....

beşyol kebapçısı, çiçek ızgara, çiğ börekçiler, kestel tarafından dağ yoluna gidilen yerler üzerinde yapılan alabalık lokantalarınıda anmadan geçmeyelim.

1. İskender kesinlikle Sönmezin arkasındaki İskender'de yenmez.. Eski garajın oradaki Uludağ kebabçısında yenir.
2. Kestane şekeri Kafkas'tan alınır. En taze ürünleri terminaldedir.( sirkülasyondan kelli :D )
3. Cantık (çok canım istedi... ) Kayhan'da ara sokaklarda yenir.
4. Pideli köfte ; Heykel postahane nin sağından yukarı çıkarken solda ki yerde yenir.
5. İnegöl köfte ; Köfteci Kemal Koşudağ da yenir. çiçek ızgara halt etmiştir (Kerim kesin dene! ) (Cumhuriyet cd. sinin sonunda sağdan iniyorsun.hemen ikinci sağ. , fomaradan cumhuriyet e çıkarken solda. kime sorsan gösterir zaten)
6. Simit Abdal fırınından alınır. Mahkeme fırını da tüm tatlı tuzlu kuru pasta çeşitleri.
7. Tahinli Pide Kırmızı Gül' den alınır Setbaşı (namazgaha çıkarken) .. inanılmazdır!
8. çiğ börek ; kapalı çarşı da, bakırcılarda..
9. kuzu kapama ; mudanya yolu Köy restoran.. yanına da ayran lütfen :D
10. Gözleme ; Cumalıkızık köyünde.. Tarihi evlerin bahçelerinde yenir. Gitmişken bol bol fotoğraf çekilir, ev yapımı erişte, reçel vs alınır.
11. Mercimek çorbası ; eski garaj da Divan da içilir.
12. İşkembe çorbası ; altıparmak girişinde solda (arap şükrü altı-adını hatırlamıyorum) içilir
13. Ekler (tatlı) heykel de bademli sokakta Ülkü pastanesinden yenir.
14. Pide çeşitleri ; Görhele de yenir.
15.

aklıma gelirse daha eklerim..
(bu kiloları ben su içerek almadım yani ;D ;D )

eftaLYa' Alıntı:
12. İşkembe çorbası ; altıparmak girişinde solda (arap şükrü altı-adını hatırlamıyorum) içilir

Esra Hanım, sözünü ettiğniz çorbacı, "Cumurcul" mu? Çok yıllar öncesi, "işkembe çorbası" ve "sütlaç"ını çok severdim. Özellikle "Kükürtlü ziyaretleri" sonrası kış mevsiminde....

Cavid Sezen

Esra kesin deneyeceğim,
Çiçek ızgara bildiğim kadarıyla Türkiye de İnegöl yapan ilk 10 yerin içinde.( kaşarlı köftesini de atlamayalım.)
Esra diyorsa bir bildiği vardır.;D

iskender= eski garajda uludağ kebapçısında yenir.
alabalık = eski inegöl yolunda göze'de köyünde yenir.
ciğer = bks 15.blokta yenir.
kuru - pilav = eski garajda garanti bankasının arka sokağında yenir.
tatlı su balığı = apolyont'ta yenir.
köfte =kestel'de şehir kasabında alınıp dükkanın içinde ki mekanda pişirtilip sıcak sıcak yenir.
su böreği = börekçi şevket yıldırım.
inegöl köfte= inegö'de zeynel'de yenir.
gözleme = misi köyünde misya evinde yenir.
et mangal = yaylacık köyünde paşa'da.

yedik birazda içelim derseniz.

tirilye'de çamlı kahvede gün batımında .
dağ yolunda seyrü sefa'da.

İskender Kebabı niyeyse sevemiyorum, çok ağır geliyor bana.
Mudanya yolu üstünde Melike Döner var, mutlaka gitmeniz gerek, yediğim en iyi döner. Servis yapılışıda ekmek arası değil tabakta, tabiki isteyen ekmek arasıda yiyebilir. İskenderden bir farkı yok diyebilirim.

melike döner tarzında döner yemek isterseniz beşyol kebapçısı'nı denemenizi öneririm . ama iskender'in dönere göre farkı pidesi ve tereyağı. en kaliteside uludağ kebapçısı ..

et mangal mudanya yolunda bademli etmangalda yenir tavsiye ederim balık mudanyada askeriyeyı geçince solda erolda yenir süperrr... aparatif birşeyler yemrk için karlıdağ cad gökhan aparatif..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR