Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan irmscher Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 136
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,176

irmscher

Kamp II
Yer
İstanbul-Ataşehir
Siteye yeni üyeyim , nişanlımla beraber bu yaz yaptığımız İsrail-Filistin gezisini paylaşıcam , umarım bazılarına faydalı olur yada hoşuna gider , gitmeyi düşünenler için sormak istedikleri şeyler olursa elimden geldiğince yardımcı olabilirim .

Biz gezimizi şu şekilde planladık ; biletlerimizi aylar önceden Pegasus Hava Yolları ndan temmuz un son haftasına aldık. Sorunsuz yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Tel Aviv(Ben Gurion) a indik. Pasaport kontroldan beklediğimizin aksine sorunsuz şekilde geçtik. Bu arada merak edenler için İsrail vizesi de sanılanın aksine en kolay verilen vizelerden birisi ucretide sanırım 40 dolar dı , sorun giriş ve çıkışlarda diye söyleniyor fakat biz böyle birşeyle hiç karşılaşmadık , tam tersine İsrail polisi ve vatandaşları ÖZELLİKLE TÜRKLERE karşı son derece yardımsever güleryüzlü insanlar . 10 gün için otel rez. Tel Aviv de yaptık , ve Tel Aviv den hemen hemen hergün yerel turlarla farklı bölgelere yapılan günübirlik turlara katıldık .

Tel Aviv le başlıyalım ;

Sıkmadan kısa kısa ve madde madde yazmaya çalışacağım , Tel Aviv 24 saat yaşayan bir şehir , gece hayatı oldukça renkli , israilliler ve filistinliler iç içe yaşıyor . Bunun dışında İsrail de yaşayan küçümsenmiyecek derecede rus vatandaşı var . İnsanlar güleryüzlü ve yardımsever , hiç bir güvenlik sıkıntısı yok , ilginç biçimde polis sayısıda çok az , çok nadir polise rastladık tüm tatil boyunca Tel Aviv de

- Sahil boyu mükemmel gerçekten görülmesi gereken bir yer , yaklaşık 10 km boyunca muhteşem bir plaj , canlı heyecanlı bir ortam , güneşlenenler , spor yapanlar , çeşitli organizasyonlar , oyunlar , full müzik , deniz harika , Tel Aviv plajı için ortadogudaki Miami diyenler az bile demişler .
- Plaj da şenzlong sistemi çok düzenli , çalışanlar istediğinizde 1-2 euro karsılıgında hemen size düzeninizi kuruyor (senzlong,semsiye) , akşam saatlerinde de boşalanları yine topluyorlar , plaj çok temiz , kum harika , cok kalabalık olmasına ragmen hicbir sıkıntı yasanmıyor yada ben hic sahit olmadım .
- Sahil boyu yürüyüş yapan ve koşan insanlarla dolu her zaman , Sahil boyunda güneye doğru yürüyerek Old Jaffa ya gidebilirsiniz , burası ilk kurulan eski Tel Aviv , bu bölgede arap nüfus yogunlukta , Old jaffa ya bir akşam otelinizden cıkıp sahilden yürüyerek gidin ve akşam yemeginizi Old Jaffa meydanındaki restaurantlardan birinde yiyin . Old jaffa çok mistik bir bölge , dar sokaklarda labirentlerden geçip tepeye tırmanıyor ve meydana cıkıyorsunuz , meydanda restaurantlar , souvenir satıcılar vs. ve büyük cami var . Ortam cok güzel
- Buradaki restaurantlardan birinde mutlaka falafel , shavarma , humus ( İsrail klasiği ) deneyin . Bu arada yemekler arap kültüründen etkileşim bize hiç yabancı değil damak tadları
- Neve Tzedek : sanat galerilerinin ve çok ilginç tasarımlı evlerin bulundugu turistik çok ilgi çekici bir semt , bir akşamüstü mutlaka burayı gezmeyi unutmayın , ayrıca çok güzel cafeler mevcut
- Hayarkon Park : şehrin göbeğinde muhteşem bir doğal park , yeşillerle kaplı , içinde çocuk oyun alanları ve ayrıca bot , tekne kiralayabileceğiniz güzel manzaralı bir göl var , bu park büyük bir alanı kaplıyor , bir gününüzün büyük bir bölümünü alacaktır Hayarkon Park
- Palmach Museum , müzeler arasında en çok gitmenizi tavsiye edeceğim .
- Dizengoff Caddesi , Tel Aviv in en önemli ana ccadde ve alışveriş için en ideal cadde , bizim bağdat caddemiz diyebiliriz , çok renkli eğlenceli , güzel cafeler ve dükkanların olduğu bir cadde
- Dizengoff dan sahil yönüne doğru bir sonraki paralelde olan Ben Yehuda caddesi de 2. en önemli cadde diyebilirz . ( bizim otelimizde bu cadde üzerindeydi.) Bu cadde bir sonraki paraleli sahil şeridi
- Shopping Mall isteyenler için en iyisi Azriely , Dizengoff dan güneye dogru gittiğinizde caddenin bittiği yerde büyük bir mall , fakat İsrail de avm ye gitmek en son yapılacak tercihlerden olmalı diye düşünüyorum , biz yürürken yolumuzun üstü oldugu için girip bir göz attık
- Tel Aviv port : Burası şehrin kuzey bölgesinde , yürüyerek gidilebilecek mesafede , aynı zamanda burası yeni liman , bizim İstanbul Ataköy regata tarzı bir kompleks , yanyana restaurantlar sıralanmış durumda , burada güzel balık yiyebilirsiniz , fiyatlar kişi başı 30-80euro arası değişiyor
- Galeta Siciliana : hayatımda yediğim en iyi dondurma , hatta her akşam üşenmeden 2-3 km yürüyüp dondurma yediğim yer
Sahilde bir şubesi mevcut , ayrıca 2-3 tane daha Tel Aviv de vardı diye hatırlıyorum . Mutlaka deneyin
- Tel Aviv de biz hiç araç kullanmadık , her yere yürüyerek gittik , bu bahsettiklerimin hepsi yürüme mesafesinde max 5-6 km. fazla yürümeden sıkıntı yaşayabilecekler taxi kullanabilirler . Biz yürümeyi seviyoruz , hesapladım bir gün Tel Aviv de 28 km yürümüşüz
- Oteliinizi Ben Yehuda Caddesi nde seçin , sahilde kalırsanız çok fazla ücret ödersiniz , diğer yerlerde de merkeze ve gidilecek yerlere uzak mesafede olursunuz . Ben Yehuda konaklamak için optimum nokta . Ben Yehuda caddesi sahilin bir alt paralelidir.
- Sahilden Old Jaffa ya dogru yürürken Hasan bek Camii nin yanından gececeksiniz , cok güzel bir camii dir , fotografcılar ıcınde super, bu camii suni bir nevi sınır gibi ; su sekilde ; bu camii den önce sahilde american johny leri kosarken , güzel kızları güneşlenirken görüceksiniz , camii den sonraki ortam şu şekilde ; 70 model arabaların akülerine baglanmış amfiler ve bangır bangır arap müzikleri , araç farları sahil piknik bölgesine aydınlatma görevini yaparken , dev mangallarda yapılan kebaplar ve başörtülü hanımlar eşleriyle beraber ve tabiki milyon tane arap bebeleri her yerde ınga bıngaaa .... ama sahil aynı sahil , zaten bu koşan american johny tarz abilerde camiiden U yapıp dönüyorlar , yiyorsa gir tabi yemez! ama bu yanlış anlaşılmasın aradaki kültür farkı bu yoksa güvenlik açısından hiç bir sıkıntı yok , İsrail herkesin , en marjinalinden en muhafazakarına rahatca istediği gibi takılabildiği bir ülke , özellikle Tel Aviv

- Son olarak bi genelleme yaparsam Tel Aviv ile ilgili ; yeme-içme pahalı , İsrail de en cok parayı su ya harcıyacaksınız su pahalı ve devamlı en önemli ihtiyac orda ozellikle bol bol yürüyeceklere
- Benim fikrim Türkiye de İsrail e karsı cok farklı bir kamuoyu tutumu yaratılmış durumda , ilk gittiğimde bende şaşırdım , hatta ilk giderken hep bir tedirginlik vardı içimde , burdaki bakış açısı tamamen yanlış , adamlar çalışkan , çoğu kendini yetiştirmiş , güleryüzlü ve yardımsever insanlar , ticaretde iyilerse ve bizden çok çalışıp daha çok kazanıyorlarsa bu suç değil . İSRAİL DÜNYAYI YÖNETİYOR klişesi vardır Turkıyede hep , adam çok çalışkan yönetir tabi , biz daha çok çalışıp biz yönetelim o zaman yapabiliyorsak , ayrıca yine Filistin konusuna değinirsek kısaca , İsrail icinde de yasayan cok filistinli mevcut , ve adamlar iç içe hiç bir sıkıntı olmadan yaşıyorlar , buyuk kultur farkları olmasına ragmen , hiç bir israillinin bir filistinliden rahatsız olmuş bir tavrı yok .
Hatta ben savas konusunda da İsrail i de haklı görüyorum , kendine göre onlarda haklı , fakat bu konuya fazla girip kimseyle bir tartişma yaşamak istemem .
- Türkleri çok seviyorlar , cok kendilerine yakın görüyorlar , zaten cogunun Türkiyeyle bir akraba aile bagı var . Orda konustugumuz tanıstıgımız bir cok insanda sahit olduk buna .
- kesinlikle bir güvenlik sıkıntısı yok , mini etekli bir bayanın gece yarısı rahatca tek basına sokaklarda gezebildiği bir yer Tel Aviv
- Cografı olarak da bu kadar yakınımızda olan cennet bir ülkeyi herkesin gezip görmesini tavsiye ederim , tel Aviv ayrı güzel , Kudus apayrı bir olay etkilenmemek mumkun degil , cok farklı iki şehir , farklı iki atmosfer
İsraillilerin Dediği gibi ; in TelAviv we play , İn Jerusalem we pray !

Tel Aviv de cektiğimiz bazı fotolardan paylaşıyorum

Daha sonra Jerusalem Sonrasında Nazareth, Tiberias, Sea of Galilee, Golan Heıghts, Dead Sea, Masada , Acre, Haifa, Caesaera, Rosh Honikra , Netanya seklinde devam etmeye calışacagım teşekkürler ...

Fotograflar ;

Sahilboyu
old jaffa sahilden görünümü
Hasan Bek Camii
Park Hayarkon
Old Jaffa meydan ve ben

Etiketler
Ynt: Baştan Sona İsrail & Filistin ( Batı Şeria-Ramallah-Beytullahim)

Gezenbilir'e hoşgeldiniz,

Daha çok fotoğraf ve daha çok yorum görmek isterim Güzel bir gezi olmuş! Sınır kapısında kötü muamele ile karşılaşmaktan çekindiğim için gitmek istemedim hiç İsrail'e. Belki önyargılı davranıyorumdur.

Açıkcası daha sitenin kullanımını dahi yeni yeni ögreniyorum , foto elimden geldiğince fazla paylaşırım . bende gitmeden önce sizin gibi düşünüyordum . Daha önce kötü hikayeler çok duydum çünkü , fakat hiç bir zorlukla karşılaşmadık . Dönüşte mesela ilginçtir , ben rahatça 2dk da pasaportdan geçtim ama nişanlım rus vatandaşı , onu yaklaşık bir 20 dk tuttular sorgu sual , nişanlım da sinirlenip biraz polise yuksek sesle konusmaya baslayınca adam uzatmadı Gitmenizi tavsiye ederim , gercekten seviyorlar turk halkını hic bir tepki yok , tehlike yok , ve mutlaka imkanı zamanı olan herkesin görmesi gerektiğini düşünüyorum bu toprakları .

İsrail askerleri , cocuklar ben fotograf cektirmek isteyince nasıl mutlu oldular yuzlerinden belli oluyor sanırım

Old Jaffa ( eski Tel Aviv) dan kareler

Old Jaffa labirent gibi bir şehir , sahilden giriş kapısı var fotograflarda görebilirsiiniz , sonrasında dar labirent ve eski taş sokaklarda kaybolmadan yukarı dogru tırmanmaya ve meydanı bulmaya calışmak cok eglenceli olmuştu bizim için , baya bir deneme yanılmaya yoluyla ugrastıktan sonra meydana cıktık ve guzel bır aksam yemegı yedık , fıyatlar İstanbul la kıyaslarsak turistik bir yere göre aynı gibi , 2 ana yemek ve 2 baslangıc ıcecekler ve cay ıcın sanırım 100 tl ye yakın bi hesap odedık .

yemekler damak tadımıza cok uygun , İsraıl de yemek olayı tamamen ayrı bir zevk , mutfak cogunlukla arap kültüründen ve bol baharatlı yemekler

Neve Tezedek semtinde sanat galerileri , hediyelik eşya dukkanları ve ilginç tasarımlı evler var , turistin yogun oldugu kucuk bir alanı kapsayan bir bölge , sahil şeridine çok yakın yine yürüme mesafesinde , ayrıca dinlenip birşeyler içebileceğiniz çok guzel cafeler var

Bu residence larda m2=10.000$ fiyatdan satılıyormuş , 100m2lik bir daire 1milyon$