Balkanlara Bir Tur -Karayolu İçin Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dombili Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,726

dombili

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Web
www.couchsurfing.org
Arkadaşlar,Temmuz sonu gibi balkanlara KARAYOLU ile bir gezi planlıyoruz ama kafamızda çok soru var.
Öncelikle bir şekilde (belki davetiye ile falan) Yunanistan (Schengen) vizesi alacağız.

Bu adamı geçtiğimizi varsayarak bir kaç şey sormak istiyorum;
Rota; Yunanistan (schengen)-Makedonya,Arnavutluk,Karadağ,Bosna,Hırvatistan ve belki Macaristan(schengen)
Edirne'den Yunanistan'a otostop yada bir şekilde karayolu ile gitmeyi düşünüyoruz ilk etapta.Daha sonra Makedonya,Arnavutluk,<b>Karadağ</b>,Bosna ve Hırvatistan...

1) Makedonya ve Arnavutluk'ta sınırdan vizemizi alacağız sanırım. Prosedür hakkında bilgisi olan varmı? Yoksa kolay bir şekilde -vizeden muaf olduğumuz için- ülkeye girermiyiz?

2) Karadağ vize istemiyor ama sınırda problem olurmu diye tereddüt ediyorum?

3) Daha sonra Bosna ve Hırvatistan'da vize istemiyor fakat aynı tereddütlerden yola çıkarsan sınırda bir problem çıkarmı sizce?

Bu yolları otostopla gitmeyi düşünüyoruz. Ucuz tren seferleri bulursak onlarıda değerlendiririz tabiki.

4) Bu ülkelere girerken para ödeyecekmiyiz?ve ne kadar öderiz her biri için?

Sizlerinde tecrübeleri ışığında eklemek istediği şeyler varsa çok memnun olurum..
Teşekkürler şimdiden..

Amatör sorular olmuş olabilir ama yanıtlar çerçevesinde sormak istediğim bazı konular daha var.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevineceğim.

Etiketler
Ynt: Balkanlara Bir Tur -Karayolu İçin Yardım

Bildiğim kadarı ile Bosna Hersek referans olabilecek bir kişi istiyor. Diğerlerini bilmiyorum..

Merhaba,
rotanin bir kismini gezmis birisi olarak bildiklerimi paylasayim.
Edirne'den Pazarkule sınırkapısından çıkış yaparak öncelikle Selank'e gitmelisiniz.
Vaktiniz var ise Kavala'yi görmekte fayda var.
Selanik'ten Üsküp'e tren seferleri var. Makedonya Türk vatandaslarindan vize istemiyor.
Vaktiniz var ise, Unesco sehri olan Ohrid kenti Makedonya'nin en güzel yerlerinden birisidir.
Ardindan Arnavutluk/Tiran'a Üsküp'ten otobüsle geçebilirsiniz. Arnavutluk 'da bizlerden vize istemiyor.
Karadag'da Sırbistan'dan ayrildiktan sonra yapilan anlasma geregi Türkiye'den vize istemiyor. Podgorica'yi gezin.
Kosova'yi pas geciyorsunuz anladigim kadari ile.. Tarihe bir yolculuk acisindan Prizren'i görmeniz güzel olurdu.
Ülkelere girerken para ödemiyorsunuz. Otostop ile gitmek biraz macerali olacaktir.
Hırvatistan'da Dubrovnik ve cevresini de gezdikten sonra Makedonya'ya kadar dönün ve bu sefer Bulgaristan üzerinden ülkemize geri dönün.

Yaninizda içerisinde para olan bir hesaba bagli olan atm karti (debit kart) bulundurmanizi öneririm. Gittiginiz ülkelerin para birimleri hep farkli oldugundan acil ihtiyac halinde hayat kurtarici olabilir.
Iyi eglenceler.

@javalog,
gerçekten mesajınız çok faydalı olacak bana.Çünkü henüz rotamı netleştirmemiştim. Bir karayolları atlası alıp netleştirmeyi planlıyordum.
Kosova'yı pas geçecek gibiyiz ama duruma bağlı olarak 1 günümüzü ayrılabiliriz. Ki tavsiyeleriniz varsa bu rota hakkında beklerim.
Schengeni yeterli uzunlukta alabilirsen Bulgaristan üzerinden dönmek iyi fikir. 5 günlük transit geçişte vize istemiyormuş sanırım Bulgaristan.
Selanik-Bitola-Üsküp diye düşünmüştüm.Ohrid'i de ekliyorum.
Oradan Tiran'a geçiyorum.Arnavutluk'ta listeye eklenmesi gereken başka yer varmı sizce?
Oradan Karadağ. Burası hakkında fikrim yok,tavsiyeler ve rotaya göre gezeceğim.Daha sonra Bosna ve Hırvatistan.
Kredi kartımı götüreceğim ve Garanti Bankasının yada İş Bankasının ATM kartınıda götüreceğim para çekmede falan kullanmak için.

Bu rotada tavsiyeleriniz varsa gerçekten dinlemek isterim. Tekrar teşekkür ederim.

Yunanistan size Schengen'i basvuru formunda belirttiginiz süre kadar verecektir muhtemelen. Bulgaristan'dan dediginiz gibi transit geçiş mantığı ile dönebilirsiniz.
Bitola (Manastır) güzel bir kenttir. Atatürk'ün de egitim aldigi askeri idadiyi mutlaka gezin.
Ohrid'e giderseniz, gölde tekne turu yapin.

Üsküp'den Priştina'ya otobüs seferleri var. Oradan Prizren'e gecersiniz.
Prizren'i gezdikten sonra otobüsle Tiran/Arnavutluk'a devam edebilirsiniz. Ya da Pristina'dan Podgorica/Karadag'a otobüsle gecis yapabilirsiniz.
Tiran'dan 1 saatlik yolculuk ile Arnavutluk'un Cesme'si Durres kentine gidebilirsiniz. Veya dilerseniz Unesco sehri "1000 pencereli şehir" olarak bilinen Berat'i gezebilirsiniz.
Karadag'da Budva'yi ve Kotor'u gezersiniz. Ardindan otobüsle 2.5 saatlik bir yolculuk ile Dubrovnik/Hirvatistan'a gecersiniz.
Dubrovnik'ten Bosna Hersek/Mostar'a otobüsle 3 saat civarinda gecersiniz.
Bunlari harita üzerine calisarak ideal rotanizi planlamanizi öneririm.

Daha önce hiç Schengen vizesi aldiniz mi ? Eger aldiniz ise, 3 aylik cok-girisli cikisli Yunan vizesi talebinde bulunmaniz halinde sorun olmayacaktir.
Eger almadi iseniz, 1 aydan fazla vermeyebilirler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,492
Kayıtlı Üye Sayımız
172,155
Kaydolan Son Üyemiz
yusbay9

Geri