Adana'da Defender ve Vinç Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan halilugar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,148

halilugar

Kamp II
Defenderımı yavaş yavaş toparlamaya başladım sayılır. Motor alt takım vs. derken üst bagaj yaptım.
Daha önceden http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=15.msg1028726#msg1028726 bu başlıkta aracımın resmini yayınlamıştım. Yarın bagajlı halini çekip yayınlayacağım fakat şöyle bir sorunum var.

Bana eski bir Warn vinç karşılıksız verildi.
Sorun 1: Faturası vs. yok.
Sorun 2: Vinç 24v araç 12v.
Tavsiyelerinize ihtiyacım var. Fatura olmazsa sök tak mı yapacağım? Yarın onunda resimlerini çekip koyarım olmazsa. 2 aküyü yerine tek aküden araca elektrik verip iki aküyü çapraz bağlayıp vince 24v elektrik mi yollasam? aküler 72amper.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Şuan ön tamponu söktüm. Şablon alıp pazartesi bükme ve ön tampon işine başlayacağım.

Etiketler
Vincin varsa görselini buraya koyarmısınız birde marka modelini yazarsanız bir bakalım sonucta aracı 24 volt olupta vinc arayan arkadaşlar cıka bilir onu takas yada satıp 12 volt bir vinc almanız daha dogru olur diye düşünüyorum

Yarın sabahtan şirkete gittiğimde çekip eklerim dışarıda olduğumdan resim çekme fırsatım olmadı. Vincin markası Warn, 24v verip çalıştırdık ama elden geçmesi gerekiyor.

Vincin ve yeni yaptığımız üst bagajın resimlerini ekledim. Yarın ön tampon için demire bakmaya gidilecek vs. vs.
Cep telefonu vincin etiket yazısını gösteremedi ama üzerinde (mrv c3 15617 24v s05-86) yazıyor. Eski bir vinç ama kullanmam gerekiyor en azından puma ve dif kilidini yaptırana kadar.

Image0172

Image0173

Image0174

Image0175

Image0177

Araç güzel ; Bagaj görsel olarak güzel güle güle kullanın.
Vinç olayı ise Warn ın ölüsü çin in yenisinden on kat iyidir.
Tavsiyem (nasıl Bağlatırsınız Bilmem) çift akü ile 24 volt olarak
Kullanmanızdır.
Tekrar hayırlı olsun...

Eski araçlarda 24 marş basan ama tesisatın tamamı 12 V olan bir sistem vardı 302 otobüs ve eski model man kamyonlarda BOSCH marka bir ana şartel bulabilirseniz çift akü ve şartelle işi çöze bilirsiniz eğer çözemezseniz en iyisi 12 v ile değiştirmek vincin daha açık resimlerini eklerseniz daha iyi olur diğer bir kolaylık ise vincin motor ve kumanda sartelini 12V ile değiştirmek böylece problem çözülür kolay gesin başarılar

Aklıma gelen bir konuyu daha hatırlatmak isterim kumanda kutusunun içindeki 4 adet yardımcı marş otomatiğini var bunların 12V olanını piyasada bulabilirsiniz komple almanıza gerek yok hatta yardımcı otomatiklerin 100 amper olanı dahi var fiatları ise 25 -55 tl arası sadece vinç motorunu 12 v olarak bulursanız işiniz gene hallolur yapacağınız 12V yardımcı otomatik alıp eski kumandadaki bağlantıların aynı şekilde 12V olanları bağlamak

SERİ 3 109' Alıntı:
Araç güzel ; Bagaj görsel olarak güzel güle güle kullanın.
Vinç olayı ise Warn ın ölüsü çin in yenisinden on kat iyidir.
Tavsiyem (nasıl Bağlatırsınız Bilmem) çift akü ile 24 volt olarak
Kullanmanızdır.
Tekrar hayırlı olsun...

Teşekkür ederim. Gezenbilirde tüm defenderlara baktım sonrasında ufaktan kaynağa başladık sonuç böyle oldu.

Gazaltı ile kaynattık boşluk kalmadı hiç.
250tl 3mm et kalınlığı olan yarım parmak deniyor sanırım o demirden aldık 10boy(1boy 6m) fazla aldık araca başka yapılacak işler için.
100tl gazaltına tüp ve tel aldık
120tl boya antipas ve tiner
100tl 4ad sis farı
50tl amerikan sunta
50tl vida ayak klavuz akıllı vida vs.
işçilik bizden olmak kaydıyla böyle bir maliyet çıktı.

DEMİRAL' Alıntı:
Aklıma gelen bir konuyu daha hatırlatmak isterim kumanda kutusunun içindeki 4 adet yardımcı marş otomatiğini var bunların 12V olanını piyasada bulabilirsiniz komple almanıza gerek yok hatta yardımcı otomatiklerin 100 amper olanı dahi var fiatları ise 25 -55 tl arası sadece vinç motorunu 12 v olarak bulursanız işiniz gene hallolur yapacağınız 12V yardımcı otomatik alıp eski kumandadaki bağlantıların aynı şekilde 12V olanları bağlamak

Öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkürler.
12v ile değiştirmek aklıma yattı, hem bakımdan geçmiş olur böylelikle.

Son sıkıntımız ruhsata vinci işletmek, malum eski olduğu için ne fatura var ne CE...

Bugün sabah çizim yaptıktan sonra demirciye gidip demir kestirip büktürdüm sonra gazaltıyla kabaca kaynattık.
100tl 54kilo demir gitti tampon için küçük bir parça fazladan aldık eksik yer kalmasın diye
Geri kalan işler sonradan hesaba eklenecek :smiley:

Tampon

Image0180

Çok güzel bir vinç tamponu yapmışsınız Halil Bey emeğinize sağlık,iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...

legend91' Alıntı:
Çok güzel bir vinç tamponu yapmışsınız Halil Bey emeğinize sağlık,iyi günlerde kullanmanız dileğiyle...
Teşekkür ederim. İşlerimden dolayı ilgilenip sonuca varamadım. Jantları sökersem tampon ile birlikte statiğe yollayacağım.

klorr' Alıntı:
çok güzel görünüyor merakla beklemekteyim bende tanpon un saç kalınlıgı ne acaba

5mm den yaptım. Üst basım ve vinç çukuru tek parça olduğundan baya sağlam oldu. Boya biter sisi de yerleştirirsem tamamdır.

Image0192

klorr' Alıntı:
toplam agırlıgı ne acaba hesaplama fırsatınız oldumu cizim solid mi autocad miacaba :smiley:

Şase bağlantılarını ölçüm Google Sketchup ile çizdim. Ön barı tam olarak bitirdiğimde tampon bar ve vinç olarak ayrı ayrı tartıp bilgi veririm.
54 kilo demir sadece tampon için aldık ama fazla aldık tahminimce 45-50kilo arası gelir tampon(Bar hariç).

Ön tampon fiyatının devamı...
50Tl Ön bar ve 2 adet boru
20Tl sis farı için yatak amaçlı boru
25Tl Çakma çin sis farı

Tamponda da maliyet böyle çıktı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,512
Kayıtlı Üye Sayımız
172,169
Kaydolan Son Üyemiz
Tehldir

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR