Actyon & Sports Absorber

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alpperr Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 15,047

alpperr

Ana Kamp
internette dolaşırken ebay'da "Ssangyong Actyon & Sports Absorber Power Cushion Buffer" diye bir ürün buldum... Ürün açıklamalarından anladığım kadarıyla daha konforlu bir sürüş ve araçta 3-5 cm arası bir yükseltmeden bahsediyor... Bu alet nedir, işe yarar birşeymidir? Bilgisi olan arkadaşlar bilgilendirirse sevinirim... linki http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Ssangyong-Actyon-Sports-Absorber-Power-Cushion-Buffer-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3cacd314afQQitemZ260597552303QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories

Etiketler
Ynt: Actyon & Sports Absorber

Galiba helozon yayının arasına takılıp yayın son iki-üç dilimini işlev dışı bırakıp hem yükseltme hemde yayda sertleşme sağlıyor, benim aracıma uyguladığım yükseltmede aynı bu işe yarıyor, araca get ile yükseltme uyguladıktan sonra stabilite arttı...
(zaten orjinal yükseltme yaylarını alsanızda aşağı-yukarı aynı şey oluyor yay 2 inç yükseltme sağlıyor ve orjinal yaylarına göre daha sert yapıya sahip yaylar)
Yayın üzerine get i yerleştirdiğimiz zaman orjinale göre yay 2 inç daha büyümüş oluyor ama bu arada diğer bağlantı elamanlarında oynama yapılmadığı için yayı daha fazla sıkıştırıyorlar ve sertleştiriyorlar...
Spor amaçla modifiye edilen araçlarda da kısa ve daha sert yaylar kullanılır, savrulma ve stabilite artışı için...

o zaman getle yükseltmeye çalışmaktan daha mantıklımı olur sizce? sonuçta hem maliyet hemde işçilik olarak daha ucuz gibi geldi bana... Yayların sertleşmesi ile bana göre araç güvenliği biraz daha artmış olur bencede...

ben bu ürünü daha önce ebayde görmüştüm ama pek işe yarar gelmemişti ama ediz beyin açıklamasından sonra şuan gözüme biraz daha cazip görünüyor peki sizin verdiğiniz linle bunun arasında ne fark war acaba (iki kat fiyat haricinde:smiley:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Ssangyong-Actyon-Sports-Shock-Absorbing-Car-Buffer-/260593030743?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item3cac8e1657

Fiyat farkı haricinde bir fark yokmuş gibi görünüyor
Ama get ile yükseltme yapıldığında amortisörlerde yükseltiliyor bu da artı bir salınım sağlıyor ( gerçi son yaptığımız yükseltmede arka amortisörlere get koymadık çok rahat kurtardı, adamlar aracı sanki 2" get koysunlar diye imal etmişler)
Yani 2 inç get ile aracı yükseltiyorsunuz ve başka hiçbir işleme gerek kalmıyor; kamber-kaster açıları, başka yerlere getler, hortum uzatmalar, şaftlara flanşlar falan hiçbir şeye gerek yok HATTA AKİSLER 2 İNÇ GET UYGULANDIKTAN SONRA YERE TAM PARALEL HALE GELİYOR ve bu da mükemmel aks pozisyonu olarak nitelendiriliyor... Bununla ilgili bir resim vardı elimde ama şimdi bulamadım bulunca eklerim inşallah...

actyon sports 4x4' Alıntı:
Fiyat farkı haricinde bir fark yokmuş gibi görünüyor
Ama get ile yükseltme yapıldığında amortisörlerde yükseltiliyor bu da artı bir salınım sağlıyor ( gerçi son yaptığımız yükseltmede arka amortisörlere get koymadık çok rahat kurtardı, adamlar aracı sanki 2" get koysunlar diye imal etmişler)
Yani 2 inç get ile aracı yükseltiyorsunuz ve başka hiçbir işleme gerek kalmıyor; kamber-kaster açıları, başka yerlere getler, hortum uzatmalar, şaftlara flanşlar falan hiçbir şeye gerek yok HATTA AKİSLER 2 İNÇ GET UYGULANDIKTAN SONRA YERE TAM PARALEL HALE GELİYOR ve bu da mükemmel aks pozisyonu olarak nitelendiriliyor... Bununla ilgili bir resim vardı elimde ama şimdi bulamadım bulunca eklerim inşallah...
yanlış anlamadıysam sadece önleri 2" yüksekliğindeki getler ile yükseltince araba tam rayına oturuyor öyle mi?
peki bunun maliyeti nedir burdan yada pm atarsanız sevinirim ediz bey bir an önce yükseltmem lazım benim :smiley:

hem ön hem de arkalar yükseltiliyor, benim araçta önlerde 4 cm, arkalarda 5 cm get var. Bu getler aşağı yukarı 2 inç yükseltme sağlıyor ve 1 inçte lastikler yükseltiyor toplam 3 inç yüksek durumda şu anda...!

Lastikler standart lastiklerden çapta 6 cm daha büyük / yarıçapta haliyle 3 cm yükseltme sağlıyor ( ama lastikle çamurluk arasındaki boşluk orjinal araçlara göre daha fazla)
[attachment=1]

08012011058

fiyat farkı dışında başka bir fark görünmüyor gibi...
Peki bu uygulamayı araç üzerinde yapsak sorun çıkma ihtimali varmı sizce? Benim mantığım sorun olmaz diyor ama bu işlerle daha bilgili arkadaşların görüşlerinide merak ediyorum.

Arkadaşlar İyi akşamlar bende arazide çallıştığım için aracın yüksekliği yeterli gelmiyor..
En uygun yöntemle aracı yükseltmeyi düşünüyorum bu konuda denenmiş olan Galiba Ediz Bey in uygulaması
benim ricam son ve en ideal haliyle yükseltmeyi tarif ederseniz Karadeniz bölgesinde yaptırmaya çalışacağım teşekkürler

fezai65' Alıntı:
Arkadaşlar İyi akşamlar bende arazide çallıştığım için aracın yüksekliği yeterli gelmiyor..
En uygun yöntemle aracı yükseltmeyi düşünüyorum bu konuda denenmiş olan Galiba Ediz Bey in uygulaması
benim ricam son ve en ideal haliyle yükseltmeyi tarif ederseniz Karadeniz bölgesinde yaptırmaya çalışacağım teşekkürler
Fezai bey ediz bey zaten http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=46097.0 burda detaylı bir şekilde yükseltme kitini anlatmıştı! link işinizi görecektir.

merhabalar,
gördüğüm kadarıyla beyaz olan parçalar üretandan, kırmızı olan ise kauçuktan yapılmış. Dansiteleri ve dayanımları farklı olacağından fıyatları da doğal olarak farklı.
Kırmızı hem actyon hem de sports tarafından kullanılabiliyorken, beyaz olanları ısmarlarken model ayırımına dikkat etmek gerek.

fezai65' Alıntı:

merhaba hosgeldiniz aramiza lastiklede ilave bir yukselme saglayabilrsiniz ...265 .75. 16 takarsanız arac 3 santim daha yukselir assagı yukarı 5 santimde get le yukselir toplamda 8 santim yukselmis olur ..selamlar

selam ebaydan ben aldım getirttim aracımda şu an takılı yükselmede çok fazla etkisi yok sadece araç yayları sıkıştıgı için araç sertleşiyor viraj dönüşleri daha iyi oldu ama yükselmede pek etkisi yok en iyisi artık ssanyong duayeni olan arkadaşları dinleyip özel parça yaptırmak ;) ;) ;) ;)

IMG 1846

GUARD' Alıntı:
selam ebaydan ben aldım getirttim aracımda şu an takılı yükselmede çok fazla etkisi yok sadece araç yayları sıkıştıgı için araç sertleşiyor viraj dönüşleri daha iyi oldu ama yükselmede pek etkisi yok en iyisi artık ssanyong duayeni olan arkadaşları dinleyip özel parça yaptırmak ;) ;) ;) ;)

Merhaba, Bende aranıza yeni katılanlardanım.... önce 225.75.16 vardı ve bozuk yollarda iyi olsada otobanda zıplıyordu lastik havalarını 30'a düsürsemde pek faydası olmadı.. lastikleri 255.60.18'e cevirdim.. otobanda cok daha iyi sarsıntı neredeyse kalmadı ama bozuk yolda (sokak araları vs) cok daha fazla arttı en küçük tümsegi hissettiriyor...
sertleştiriyor dediginize gore 16jantla kullanılabilir diye dusunuyorm ama 18 jantla daha fazla sertlik gereksiz olur. anladıgım kadarı ile bu zıplamalara bir çare yok! :(

actyon sports 4x4' Alıntı:
Lastikler standart lastiklerden çapta 6 cm daha büyük / yarıçapta haliyle 3 cm yükseltme sağlıyor ( ama lastikle çamurluk arasındaki boşluk orjinal araçlara göre daha fazla)
[attachment=1]

standart araçlardan nasıl daha fazla...bende 235*85*16 lastik düşünüyorum ama orijinal lastiklerde dreksyonu tam kırıldığım zaman lastiğin köşesi iç davulumbazlara çok yakın duruyor..lastiği büyütürsem alır diye korkuyorum...bu arada bende spacer ve get uygulaması var...sorun üsten değil yandan..dreksyonu tam kırdığımda lastiğin aracın önüne bakan köşesi davlumbaza çok yakın duruyor....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR