A/t Lastik Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rencber Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,724

rencber

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar ,

Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim ama yöneticilerin affına sığınıyorum.Belki hatırlayacağınız üzere bir süreDodge Ram arayışımı mutlu bir şekilde sonlandırdım.97 model bir Dodge Ram 4x4 sahibiyim nihayet.Aracın üzerinde Bridgestone Dueler A/T 285/75/16 lastikler mevcut ancak lastikler nelki 10 yılı aşmış ve tam anlamıyla bitik durumdalar.Zaten alış fiyatında 1 takım lastik maliyeti gözeterek girdim.

orjinal ebat aslında 245/75/16 ancak üzerindeki 285 ler ile direksiyonda tatlı bir ağırlık haricinde hiçbir sıkıntım olmadığı gibi aracın heybetini arttırdığı için 285 den devam etmeyi düşünüyorum.Ofroad ve çamur ile işim pek olmuyor.En çok tarladan geçerim bazen köyümde.O yüzden tercihim A/T ıslak ve kar ve asfaltta verimi önemli.10 yıllık bridgestone un sesi rahatsız etmediğine göre BF sesi ne kadar rahatsız edici eder bilemiyorum.Gelelim tercih sırasına göre seçeneklere.

1- BF goodrich A/T Ko2 - oldukça güzel desen ve uzun ömür her koşulda kullanım gibi parasını hak eden bir lastik gibi. (620-630 TL/adet)-6 taksit fiyat düzeyi.Ses yönünden problemli olur mu ? Islak ve buzlu zeminde zayıfmı dır ?

2- Kumho/marshall AT51 - desen güzel , fiyat daha makul ama 6 taksit düzeyinde 550TL tane fiyatı BF ile çokta uçurum değil.O yüzden fiyat tercih sebebi değildir. Kaygım ise bu tür lastikler daha çabuk sertleşip performasnı 1-2 yıla ciddi azalabiliyor.

3- Yokohama Geo - desen güzel fiyat almadım hiçbiryerden pek yaygın değil sanırımki net te fiyat göremedim pek fazla.
ayrıca lastiği hiç tanımıyorum.

4 - Hankook Dynopro Atm - yorumlar olumlu ancak lastiğin görüntüsü adeta minibüs lastiği gibi.Gerçi üzerindeki eskilerde öyle ama genişliği 7j olan jantla daha güzel görünüyorlar.Fiyat ise takribi Kumho düzeylerinde.

BF bende ağır basıyor ancak dediğim gibi ıslak ve kısmi buzlu zeminde ki performansı ve asfaltta ses düzeyi ne kadar rahatsız eder ? illallah dedirtir mi? yakıt tüketimini arttıracağını düşünüyorum ama sanırım bu %3-5 düzeyinden fazla olmaz.

Fikirlerinize ihtiyacım var.Kullanıcı tavsiyeleri de faydalı olacaktır.
Keyifli forumlar dilerim.

Etiketler
Merhaba Arkadaşlar ,

Konuyu doğru yere mi açtım emin değilim ama yöneticilerin affına sığınıyorum.Belki hatırlayacağınız üzere bir süreDodge Ram arayışımı mutlu bir şekilde sonlandırdım.97 model bir Dodge Ram 4x4 sahibiyim nihayet.Aracın üzerinde Bridgestone Dueler A/T 285/75/16 lastikler mevcut ancak lastikler nelki 10 yılı aşmış ve tam anlamıyla bitik durumdalar.Zaten alış fiyatında 1 takım lastik maliyeti gözeterek girdim.

orjinal ebat aslında 245/75/16 ancak üzerindeki 285 ler ile direksiyonda tatlı bir ağırlık haricinde hiçbir sıkıntım olmadığı gibi aracın heybetini arttırdığı için 285 den devam etmeyi düşünüyorum.Ofroad ve çamur ile işim pek olmuyor.En çok tarladan geçerim bazen köyümde.O yüzden tercihim A/T ıslak ve kar ve asfaltta verimi önemli.10 yıllık bridgestone un sesi rahatsız etmediğine göre BF sesi ne kadar rahatsız edici eder bilemiyorum.Gelelim tercih sırasına göre seçeneklere.

1- BF goodrich A/T Ko2 - oldukça güzel desen ve uzun ömür her koşulda kullanım gibi parasını hak eden bir lastik gibi. (620-630 TL/adet)-6 taksit fiyat düzeyi.Ses yönünden problemli olur mu ? Islak ve buzlu zeminde zayıfmı dır ?

2- Kumho/marshall AT51 - desen güzel , fiyat daha makul ama 6 taksit düzeyinde 550TL tane fiyatı BF ile çokta uçurum değil.O yüzden fiyat tercih sebebi değildir. Kaygım ise bu tür lastikler daha çabuk sertleşip performasnı 1-2 yıla ciddi azalabiliyor.

3- Yokohama Geo - desen güzel fiyat almadım hiçbiryerden pek yaygın değil sanırımki net te fiyat göremedim pek fazla.

4 - Hankook Dynopro Atm - yorumlar olumlu ancak lastiğin görüntüsü adeta minibüs lastiği gibi.Gerçi üzerindeki eskilerde öyle ama genişliği 7j olan jantla daha güzel görünüyorlar.Fiyat ise takribi Kumho düzeylerinde.

BF bende ağır basıyor ancak dediğim gibi ıslak ve kısmi buzlu zeminde ki performansı ve asfaltta ses düzeyi ne kadar rahatsız eder ? illallah dedirtir mi? yakıt tüketimini arttıracağını düşünüyorum ama sanırım bu %3-5 düzeyinden fazla olmaz.

Bende bu konuları bayağı araştırıyorum. BF çok kullanıcısı var. Bir çoğu kar ve hafif offroadda memnun ama kuru ve ıslak asfaltta fren mesafesini biraz uzattığını yabancı forumlarda okudum. Özellikle buzda çekişden ziyade fren mesafesini dikkate alınsın diyorlar.

Yokohama geo ise daha çok asfaltda memnun edecek bir derecede dişlerinin arasındaki kılcal çizgiler ile asfaltda ıslak/buz ve kuru performansı iyi diyorlar.

Sanırım sizin kullanım amacınız etkili olacak. Sakinmi kullanırsınız , agresifmi ? %'de kaç asfalt kullanırsınız bunları bilmeniz gerekir.

%70 üzeri asfalt.acıkcası cüsseli ve ağır araçta fren mesafesi önemli.şehiriçinde birisine dalmak istemem:smiley:
durum böyle olunca eğer dediğiniz gibi ise kumho daha mantıklı gibi

Eğer arazi aracı görünümü veriyim illa diyorsanız. Bence Yokohama , DISCOVERER A/T3 OWL, AT51 , GENERAL OWL GRABBER AT2 gibi ürünlere bakın derim hatta diş izlerine aralarındaki kılcal çizgileri görürsünüz ve ülkemizde çok yaygın değil forumlarda izlenim ama yurt dışı forumlarda bol bilgi bulabilirsiniz... :smiley: kolay gelsin.

kumho at51 aldım geçen yıl eylül ayında. Erzurum'da yaz-kış kullanıyorum memnunum. kışın kayma vb sıkıntı çıkarmadı. aracım 4x2 olduğu için aşırı çamurda denemedim.

Hem BF A/T hem Bridgestone A/T kullanıyorum. Diğerleri hakkında yorum yapamam. BF ler arazide ve uzun ömürlülükte çok lastiğin önüne geçer. Buna karşılık arkadaşların dediği gibi asfaltta fren mesafesi gibi bilinçli kullanım isteyen bir durumu var. Bridgestone ise tam tersi asfaltta çok daha başarılı BF lere göre. Islak asfaltta da kuruda da emniyeti tartışılmaz. Buzda deneme şansım olmadı. BF ler ile karda buzda arazide memnun kaldım. Ses olayı ise neredeyse yok gibi ama sesi ne kadar takan birisiniz derseniz öyle çok rahatsız olan biri değilim. Kolay gelsin.

dediğiniz ölçüde BF AT var benim aracımda, ve bende pick up kullanıyorum.
Bizim tarz araçlarda en büyük sorun arkada kasa boş olduğu için aracın arkasının kolay kayması. hiç bir AT lastiğinde normal yol lastiği kadar iyi asfaltı tutmayacağını da göz önünde bulundurursanız; özellikle yağmurda her marka AT lastikle asfaltta sorun yaşamanız muhtemel.
Arkadaşların da bahsettiği gibi BF asfaltta diğer lsatiklere göre bi parça daha zayıf, bunun sebebide kullanılan hamurun sertliği ve diş yapısı. Ama aynı sebepten diğerlerine göre de arazide daha iyi ve ayrıca bozulmadan kullanım süresi daha fazla.
Karda 3 aşağı 5 yukarı hepsi birbirine yakın.
Buzda ise çivili lastik olmadığı sürece hiç bir lastik pek işe yaramaz

Peki bu denilenlerden şunumu çıkarırız, Off road lastikleri sert lstiklermidir ? Yani süspansiyonu sert aracım varda ondan sordum ? :smiley:

Merhaba Arkadaşlar ,

Merhaba,

uzun araştırmalar sonunda geçen sene 2009 model 4x4 navara aracıma 4 adet bf ko2 aldım.Yaşadığım Kayseri'de mevsimi anlatmaya gerek yok sanırım.Kışın dağ taş kar buz her koşulda denedim.Kar lastiğinden hiçbir farkını göremedim.Yaz geldi çıkarmadım kullanmaya devam ettim.Önümüz kış aynen devam.12 ay kullnıyorum kısacası

Ses normal lastikten farkı yok diyebilirim.Hafif sertleştiriyor yani çukurlarda azıcık daha sert tepki veriyor.Yakıtta 0,5 litre/100 km artırıyor.Haricinde duruşu, her koşulda kaygısızca sürüşü mükemmel. dağ, taş, asfalt, yağmur, çamur banamısın demiyor.Islak kayıyor dediler ama ben çok zorlanmadıkca kaydığını düşünmüyorum

daha önce aynı lastikle iki farklı araçta 5 yıl ve 60 000 km kadar general grabber kullandım ve her koşulda memnun kaldım tavsiye ederim. şu an 4 mevsim lastik değiştirmeden asfalt ağırlıklı olarak yokohama geolander at kullanıyorum. kışın çok kaygan buz dahil, karlı yol dahil ve arazide çamur dahil fren mesafesi artmadan ve kaymadan kullanıyorum. yüksekliği ve ağırlığı otomobille uzaktan yakından ilgisi olmayan arazi araçlarının asfaltta sürat yapmak için yapılmadığının farkında olarak kullanılırsa sakin sürüşte sorun yaşamazsınız. bir tek şahsi tavsiyem olabilir, lütfen buradaki kullanıcılardan "sert hamurlu ya da hafif sert hamurlu" gibi uyarıları duyduğunuz lastikleri almadan iki kere düşünün.

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

daha önce aynı lastikle iki farklı araçta 5 yıl ve 60 000 km kadar general grabber kullandım ve her koşulda memnun kaldım tavsiye ederim. şu an 4 mevsim lastik değiştirmeden asfalt ağırlıklı olarak yokohama geolander at kullanıyorum. kışın çok kaygan buz dahil, karlı yol dahil ve arazide çamur dahil fren mesafesi artmadan ve kaymadan kullanıyorum. yüksekliği ve ağırlığı otomobille uzaktan yakından ilgisi olmayan arazi araçlarının asfaltta sürat yapmak için yapılmadığının farkında olarak kullanılırsa sakin sürüşte sorun yaşamazsınız. bir tek şahsi tavsiyem olabilir, lütfen buradaki kullanıcılardan "sert hamurlu ya da hafif sert hamurlu" gibi uyarıları duyduğunuz lastikleri almadan iki kere düşünün.

ben sert lastik süspansiyonumun sert olmasından ötürü istemiyorum / isteyemiyorum... Bf ko2 sırf sert diye almıyorum.
yokohama geolander at hangi desen yada tam kodu varmı ? bir kaç farklı desen çıkıyor...

yokohama geolander için asfalt üstü kar/buz/ıslak için yorumlarını olumlu peki ya hamur sertliği nasıl ? Teşekkür ederim.

SQzQpnOG1tIykCbENfTuUejIV0kKin7XRQWdGRU bJD9ISfR6A bumu mesela ?

Birde işin farklı boyutu şu :

Aynı lastik için ; Kimi kullanıcı karda buzda asfaltta hafif arazide çok iyi sonuç aldım derken kimi, ortalama kimi ise memnuniyetsizliğini ifade edebiliyor. Herkesin sürüş dinamiği kullandığı aracın fiziki farklı. Sanırım bu yüzden %100 şu lastik en iyidir olamıyor sanırım

ben sert lastik süspansiyonumun sert olmasından ötürü istemiyorum / isteyemiyorum... Bf ko2 sırf sert diye almıyorum.
yokohama geolander at hangi desen yada tam kodu varmı ? bir kaç farklı desen çıkıyor...

yokohama geolander için asfalt üstü kar/buz/ıslak için yorumlarını olumlu peki ya hamur sertliği nasıl ? Teşekkür ederim.

SQzQpnOG1tIykCbENfTuUejIV0kKin7XRQWdGRU bJD9ISfR6A bumu mesela ?
265/65/18 YOKOHAMA GEOLANDAR G012 A/T-S 112T

tam olarak sizin görselini koyduğunuz lastik.
bunlar yumuşak hamurlu, yazın avmlerde parlak beton zeminde öten ama kışın da iyi yol tutan tipten.

Dodge ram için bence küçük bir lastik seçiminiz var en az 31lik bana göre ideal 33 lük lastik kullanın.Amerikan araçlara en cok yakışan lastik discovery cooper stt veya bf tir ve gt wheel -mickey thomson ofsetli janttır.Islak zemin ve buzda pek iyi değil fakat görünüm ve yol tutuş olarak harika

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

SON KONULAR

Geri