4 Çeker Araç Giderleri Paylaşımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hazanfer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 37
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,659
Ynt: 4 Çeker Araç Giderleri Paylaşımı

Marka model bağımlı olarak düşünmedim bu başılığı sitenin genelinde bir çok arkadaş yakıt tüketimini, parça fiyatlarını, vergiyi yani gider olarak değerlendirilen maddeleri hemen hemen her başlık altında soruyor...
Ben istiyorumki bu başlık bir tane olsun herhes aradığı gider değerlerine buradan ulaşsın. Her marka ve model için gider paylaşım başlığı olsun burası isteyen gelsin buradan takip etsin.
yukarda örnekte vermiştim nerdeyse yıl sonuna geldik sayılır kafadan bir hesabla aracınıza bu yıl içinde yaptığımız harcamaları madde madde yazın sonrada toplamını verin bizde bilelim ben gider 96 model vitara alırsam yılda 10000 km yol yaparsam yaklaşık masrafı bu kadar oluyormuş diye...
periyodik bakım x lira + kırılan ön cam x lira + yükseltme kiti x lira + 8000 km yakıt x lira + vergi x lira + kasko x lira + trafik sigorta x lira + Arka tampon x lira = 7900 lira gibi

Etiketler

o zaman ben kendı aracımdan bılgı verım ılk 103000 mılde aldım 2 seneye yakın dır bende su an 120000 mil yapmıs durumda suna kadar bana cıkardıgı masraf klıma gazını saymazsak ıkı yag degısımı ucretı 2 kuru yaglama(10x2 ytl) bır radyator bıdonu sanırım 65 ytl ıdı ve balata degısımı (80 ytl) ama sunuda gozonune almak lazım arazı yuzu gormedı))))))))))))

Hazanfer;

Şimdi öyle bir konu açtın ki, ucu bucağı yok... Hazırda bir liste olsa ona cevap vermeye çalışmak daha kolay.Yine de madde madde yazmaya çalışayım. Benim aracım 1998 model Land Rover Discovery. Orjinali MPI'dı, sonra 130PS Ford Puma motoru taktım. MPI bakımı itibariyle V8 veya 300TDI'ye göre ucuzdu. Puma da üç aşşa beş yukarı aynı...

Puma'nın bakımı için:
- yağ filtresi 8 lira,
- hava filtresi 15 lira,
- mazot filtresi 20 lira
- yağ 5lt 80 lira
- ön fan kayışı 55 lira
- turbosu 700 lira
- enjektörü 130 lira
- mazot pompası 1200 lira
- zincirin fiyatını bilmiyorum,
- fanı 80 lira
- Disco radyatörü turbo cooler'la beraber 700 lira civarı
- safari snorkel 600-700 arası birşey
- puma'nın yağ karteri 30 lira
- motor suyu termostatı 100 lira
- devri daim pompası 100 lira

bakımda değişebilecek başka bi parça aklıma gelmedi, bulursan sor, öğrenir eklerim.

2" yükseltme kitini bearmach amortisörler 330, bearmach helezonlar 230 lira civarına almıştım. sanırım az daha olsa pahalıdır şuan.

kaskosu yılda 2000 lira civarı. yıllık vergisi 750 civarı, ortalama 10lt/100km yakıyor. trafik sigortası 175 lira

tampon derken orjinal tamponu mu soruyorsun bilmiyorum ama orjinali pahalıdır. çelik tamponu ise ön ve arka dahil 750 liraya fiyat almıştım bi ustadan. ön camın maliyetini bilmiyorum zira kaskonun ödemesi gereken bir parça. bildiğim bir iki rakam vereyim. orjinal ön far 70 lira civarı, ön sinyal 40 lira, yan sinyal 10 lira, far yıkayıcı fıskıye 10 lira, silecek plastikleri 20 lira, ön alt takım komple 270 lira.

detroit diff kilitleri 1400 lira civarıydı kriz öncesi. kapı kolları 15 lira. yan aynasını bilmiyorum ama elektrikli ısıtmalı, heralde pahalıdır. dashboard'daki düğmelerin orjinalleri 25 lira civarı.

orjinal CD çaları inanılmaz pahalı... neyseki ebay var. Arabamın birçok parçasını ebay'den aldım. herkese tavsiye ederim.

aklına gelen birşey olursa, haber edersin.

110 defender kulanıcısıyım. Aldığımda toplattım. Toplattığımdan bu yana yağ yağ filitresi Sarj dinomasu kömürleri ve arazide eğdiğim sol arka dingil bağlantısı dışında masraf etmedim. Sökme takma 10 ytl. Tornacı 5 ytl. Şu aralar römork yapıyorum. Römork 400-500 ytl yedi daha yemeye devam ediyor. Land 110 için eğer düzgün bir aracınız varsa. Kolay kolay sorun çıkarmaz. Ama keyfe keder masrafların sonu yoktur. Vinç- mt/at lastik- dif kilidi - port bagaj- Sis farları- snorkel- çok nadir kesilen aks, yükseltme kiti, çizilen boya..............

Laredo' Alıntı:
o zaman ben kendı aracımdan bılgı verım ılk 103000 mılde aldım 2 seneye yakın dır bende su an 120000 mil yapmıs durumda suna kadar bana cıkardıgı masraf klıma gazını saymazsak ıkı yag degısımı ucretı 2 kuru yaglama(10x2 ytl) bır radyator bıdonu sanırım 65 ytl ıdı ve balata degısımı (80 ytl) ama sunuda gozonune almak lazım arazı yuzu gormedı))))))))))))

Agbi araca kasko yaptırıyormusun yapıyorsan ne kadar birde yaşı ve vergisi lütfen?
Arkadaşlar Üyelerden Fatih bey Grand vitarası için lpg ile 250 - 300 kuruş tüketim vermiş, bu 4.0 litre cherokeelerle nerdeyse aynı bu nasıl iş anlamadım ben gider cherokee alırım diyorum yanlışmı.

1998 XJ, vergisi 2009.da 1200 olacak sanırım yılllık. 2008.de çok fazlaydı. Kaskosu 1000 YTL falan.

Z rot 35 YTL, fren balatası 40 YTL, yağ basınç sensörü (kırılmıştı yanlışlıkla) 50 YTL, arka egzoz susturucusu 50 YTL, egzoz manifoltu kırılmıştı tamiri 150 YTL. Bir yıldır sorunsuz ve başımı ağrıtmayan bir araç, sanırım bu kadar tutulmasının sebeplerinden biride bu, parçaları Japonlarla kıyaslayınca çok ucuz. Yağ filtresi 8 YTL (Bosch marka), bazı parçaları ekmek fırını aracı olarak bilinen Dodge.lar la aynı, bir çok parçasını kamyonculara soruyorum önce ;D 6 lt yağ alıyor, eski tip motora 20w-50 bile koysanız sorunsuz çalışır ama ben full sentetik kullanıyorum. Sadece direksiyon kutusunda çok az boşluk var, oda rahatsız ederse söküp yaptırıcam tamiri 150-200 YTL ye mal oluyor. 2 haftada bir hafif arazi koşullarında kullanılıyor...

hazanfer' Alıntı:
Arkadaşlar Üyelerden Fatih bey Grand vitarası için lpg ile 250 - 300 kuruş tüketim vermiş, bu 4.0 litre cherokeelerle nerdeyse aynı bu nasıl iş anlamadım ben gider cherokee alırım diyorum yanlışmı.

5.2 cherokee de fazla yormadıgınızda 100 km sabit hızda giderseniz aynı fiyatı yakıyor

arkadaşlar cj3 balatası sıyırdı bakalım hafta sonu bende bi fiyat listesi yazacam size :smiley:

walla sattıgım kişiyi bulamam antalyadan ama benim kullandıgımda o kadar yakıyordu tabiki 100 km hızla giderken yanımdan bi kılın teki solluyordu bende şöyle bi cebimi yokluyodum bakıyorum tık para yok o zaman diyodum olum ömer bosveer sen devam et yoluna para yok bazen para oldugunda gaza asılıp vites düşürürdüm benzinciye yanastıgımda 450-550 ykrs yakardı bilmem bilirmisiniz ama cherokee her modelinde tavanda bir bilgisayar daha vardır orda 100/km kaç kurus yaktıgını söylüyor benim aracım fazla bastıgımda 18 litre yakıyordu yaklasık 50 ytl civarı yakıyordu 100 km sabit hızda 10-12 litre yaklasık 28 - 33 ytl arası yakıyordu

dronder' Alıntı:
asla o rakama gitmez... %50 daha fazla yakar...

bilmem hiç 5.2 cherokee niz oldumu benim elimden 6 adet geçti he yakan olmuyomuydu ilk aldıgım cherokee km/1 ytl yakıyordu bilmiyorum neden ama yakıyordu

5.2 motorlu arabaya binmek başta mangal gibi bir yürek sonra banka kasası gibi bir cep ister. :smiley:))) İşin doğrusu bir aralar almayı düşündüğüm bir araç. Otomatik vites+ pahalı yedek parça + benzin veya gaz sarfiyatı sebebiyle yanından transit geçtiğim bir araçtır. :smiley:)))))

Cj nin debriyaj balatasını göbeğinden koparan tek cj kasabı bnmdir heralde nova marka kaliteli balata kullanıyorum su an dolarla birlikte oda fırladı fiyat olarak 130 ytl ama ikincide anlaşıldıki ilk balatanın göbeğinde sorun yok sorun bende çünkü ikinci balatamda aynı sekilde parçalandı ...işçilik vermiyorum şanzımanı kendim indirip değiştirdiğim için ama duyduğuma göre 100 ytl ye indirip değiştiriyorlarmış balatayı ...baskı sağlam çıktı aynı baskıyla devam baskı fiyatıda 250 ytl ... CJ parçaları istanbulda en uygun taksimde yaman jeep var en ufak civataya kadar sorunsuz bullunuyor ama dükkanın en büyük problemi cumartesi kapalı...
bu arada balatanın yerliside var 55 ytl ...

evet doğru tespit,uygun fiyat ,kaliteli parça güleryüz ve pazarlı imkanı,geçen hafta 870 dolarlık bushwacker dodiği 20 dolar bile indirmeğen bir parçacıya karşın pazarlıksız 700 dolar fiyat verdi ve siparişi yamana verdim :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,516
Kayıtlı Üye Sayımız
172,173
Kaydolan Son Üyemiz
Özgür1977

SON KONULAR

Geri