11.5 M3 Ducato Aracı Özel Araç Olarak Kullanmak..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan meraklı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 768

meraklı

Ana Kamp
Selamlar, alacağım aracı yavaş yavaş bir iki senede karavana çevirmek istersem bu süre zarfında özel araç olarak kullanabiliyor muyum ? Yani 65+ olarak hobi arayışındayım

Merhaba,
Bu üstünde benim de düşüncelerim olan bir konu. Mevcut aracımdan bir türlü vazgeçemedim. Hafif ticarinin şehir içindeki rahatı başka.

Ben 15 senedir kapalı kasa Fiat Ducatoyu Husisi araç olarak şehir içinde kullanıyorum.Hiç bir özel sıkıntısı yok
Yollardaki kantar uygulaması sadece kamyonlar için var artık

Ben 15 senedir kapalı kasa Fiat Ducatoyu Husisi araç olarak şehir içinde kullanıyorum.Hiç bir özel sıkıntısı yok
ara bölmeyi çıkartıp, ikili koltuğu tekliye çevirip karavan değil de büro olarak kullanmak mümkün olur mu acaba , bir bilginiz var mı ?

ara bölmeyi çıkartıp, ikili koltuğu tekliye çevirip karavan değil de büro olarak kullanmak mümkün olur mu acaba , bir bilginiz var mı ?
Ara bölme demirini ne soran var nede arayan. İkili koltuğu tekli yapmak istiyorsan iki tercihin var: Ya vizeye giderken tekliyi söküp yine ikili koltuğu takacınsın veya koltuk sayısını azaltma projesini TUV e onaylatacaksın .Normal kullanımda kimsenin neden tekli koltuk diye sorduğu filan yok

gec kalmis bir mesaj olabilir ama yine de yazayim belki konu devam eder veya gelisme olmustur ogreniriz

guncel bilgi su an sadece ticari kayitli kamyonet kamyon ve tirlar kantara giriyor

arac icerisinde sabitlemeden bazi malzemeleri bulundurmakta sakinca yok. detayli bir kontrol yapilmadikca sorun yasama ihtimali yok denebilir.

karavanciliga merakli ama cekinceleri olan bir arkadasim baslangicta ahsap karyola ( sonra gun icinde oturmak icin de kullanirim diye cekyat ile degistirdi ) ve portatif gardrop ile yola cikmisti yanlis hatirlamiyorsam bir de lavabosu olan bir banyo dolabi vardi ustune de musluklu bidon yerlestirmisti. yaklasik bir yil bu sekilde dolasti .

ev konforundan vazgecmeyi goze alanlar icin cok fazla cozum var .

Dikkatli bir polis günlük ceza kotasını doldurmadığı bir anına denk gelirseniz ceza kesip onaysız tadilatlı aracı trafikten men edebilir.
Panelvan kamyonetler ara bölmesiz kullanılamaz. Camlı panelvan (5 kişilik) kamyonetler istisnaidir. Bu araçların da ön 2li koltuğu tekliye dönüştürülüp arkaya geçiş koridoru sağlandığında da tadilat projesi gerektirir. Belirttiğim gibi çevirmedeki polisin anlık insiyatifine kalırsınız. Diğer ofis donatılarının sök tak pozisyonda kullanılması da çevirmede polisin anlık insiyatifine kalmış illegal kullanım tarzıdır. Tadilat projesi ve onay gerektirir. Bunlardan kaçınmak doğru bir yöntem değildir, araç 5 yaşından büyükse ek vergiye tabi değil. Sıfır araç ise %45 ÖTV'ye tabi. Yeni araca düşük ÖTV ödemek için sıfır aracı bir yakınınıza fatura kestirin 40 gün sonra bir başka yakınınıza yarı fiyatına noterden satış yapın, 45 gün sonra da o fiyatın da yarısına kendinize satış yapın. Tadilat faturasını da makul bir rakam düzenlettirip ÖTV hesabını yaptırıp ödeyin.

Selamlar, alacağım aracı yavaş yavaş bir iki senede karavana çevirmek istersem bu süre zarfında özel araç olarak kullanabiliyor muyum ? Yani 65+ olarak hobi arayışındayım
merhaba aynı araçtan bende satın aldım. aynı niyetteyim sizinle yavaş yavaş karavana çevirip sonunda karavan ruhsatı almak istiyorum. siz hangi il / ilçedesiniz ? birde K belgesi diye birşeye denk geldim. yük taşımı yaparsak K2 belgesi mi gerekiyor hususi kamyonet ruhsatlarına tam çözemedim.