Wj Almak İstiyorum Ama 2.7 Mi 4.7 Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mavituna17 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 32,207

mavituna17

Ana Kamp
Merhabalar; gezebilir ailesinin paylaştığı bilgilerden uzun zamandır yararlanmaktayım ancak daha önce hiç girmediğim offroad bölümüne son birkaç haftadır sürekli giriyorum.
Amacım WJ kasa bir GC almak. Sitede WJ kasalar hakkında yazılanları detaylı olarak okudum ancak kafam hala benzinli mi dizel mi konusunda karışık.
Ben 2012model 40.000 km’de Astra J kasa aracımı satıp WJ almaya karar verdim. 2 yılda yapmış olduğum km yarı yarıya sehitiçi ve sehir dışı şeklindedir. GC yönelme sebebim başta çocukluk tutkum olması sonrasında ise astra ile asfalt dışına çıkamamamdır. Amacım offroad olmamakla birlikte doğa yürüyüşü, kampçılık etkinliklerine katılmaktır.
Sitede GC almak isteyen bir arkadaşın yakıt sarfiyatı üzerine yapmış olduğu “ben ne o aslanı beslerim nede o yemi veririm” yorumunun aksine o aslanı beslemek istiyorum ancak hangi tür yem vermeliyim çekimserim. Ben aracımı satıp (ortalama değeri 45.000 lira ) sattığım değerinde çok fazla üstüne çıkmadan ne almalıyım. İkinci olarak bu araca birkaç yıl binip o sırada mevcut olan borçlarımı bitirdikten sonra 3.0 CRD ikinci el almak istiyorum, satışta çok fazla değer kaybı ile karşılaşır mıyım. Saygılarımla…

Etiketler
Ynt: Wj Almak İstiyorum Ama 2.7 Mi 4.7 Mi?

Temiz bir 2.7 dizel 50-60 bin aralığında biraz daha düşeyim derseniz 45 bin diyelim, 4.7 benzinli+lpgli ise 40 bin TL civarında biraz düşeyim derseniz 35 bin. Yakıt tüketimleri ikisinin de benzer ortalama 50 krş diyelim. 4.7lt benzin+lpg eğer çok sıkışık trafiğe girerseniz tüketim artar onun harici makuldür. MTVleri alacağınız modele göre farklı ama 4.7 daha fazla elbette.Kabaca alım bütçe rakamları bunlar.

Arazi aracını satmak biraz şans işidir,yeri gelir anında satarsınız yeri gelir uzun süre satamazsınız.En büyük sebeplerinden birisi ön yargı.Örneğin 4.7 motor ocağına incir eker zanneder insanımız ama uzun yolda ortalama 35krş kadar yakar LPG'de gel de anlat bunu.

Eğer hedefiniz 3.0 lt dizel almak ise, Cherokee XJ dediğimiz bir aracı daha var.Çok daha ekonomiktir ( 1.6 benzinli Astra kadar diyebilirim yürütme maliyetleri), elbette bir V8 değil, bir Grand kadar geniş değil ama f/p olarak iyidir.3.0 lt'ye atlama tahtası olarak onu da kullanabilirsiniz, hem Jeep alemine giriş yapmış olursunuz.Bu seçeneğe de bir göz atın derim.

İlginiz için teşekkür ederim. Wj kasalar lise yıllarımdan beri hayalim o nedenle bu kasada kararlıyım. Dün siteden bir abimizlede görüştüm çok büyük ihtimal 4.7 alacağım. MTV nedeniylede yine 16 yaş ve üzeri olması nedeniyle 2000 model alacağım.

Ben kesinlikle çok daha düşük işletme maliyeti ve V8 olması sebebiyle 4.7 derim. Bu aracın sesi bence Amerikan camiasında çok önlerde gelir şöyle ki, standart egzozu bile homur homur insanın ruhunu okşar. Hele ki Flowmaster 40 serisi susturucularla çok kişi dert sahibi olur ;D (Süper 44 ya da 40 delta flow değil sadece standart 40 serisi) Bu linkten detaylara bakıp dinleyebilirsin. http://www.youtube.com/watch?v=JcqJmwaDfYE

Gezenbilir orumlarında WJ için çok güzel başlıklar var ve arkadaşlarımız çok güzel ve önemli detaylar, tüyolar paylaşmışlar. Birkaç başlık okursan WJ alırken nerelere bakmak gerektiğini ezberlersin.

Ben WJ alsam kesinlikle 2002 üstü overland (HO=highoutput kaputu kaldırınca HO ibaresini görebilirsin.)
modelini alırdım. Bu araçta direksiyonun üst ve alt kısımları ahşap olduğu için rahatlıkla ayırt edebilirsin.Diğer detayları wikipedia ve yabancı sitelerden teyit edebilirsin. En önemlisi bu aracın orjinalinde önde dana 30 arkada dana 44 kilit bulunmaktadır ve arazide gayet başarılıdır. Vergiyi bahane edip aracın fiyatında ilave indirim iste, en az bi vergilik indirim alırsın...

Yardımcı olabileceğim bir husus olursa mesaj atın konuşalım.

Wj alınacaksa bence o kadar yol yapmış 2.7 dizel yerine lpg li v8 almak lazım. lpg siz ise binilecek araba değildir benzinlisi bana göre. yani yakıt ucuz olsa binilir tabiki ancak hesap ortada. şehirler arası kullanılacaksa mantıklı hale geliyor.

WK 3.0 crd çok başarılı bir araçtır. wj nin konforu onda yoktur ancak motor torku çok yüksek, performansı ile v8 e yakındır. yol tutuşu ve sürüş dinamikleri çok iyidir. kıyas kabul etmez. hararetle tavsiye edilir. 4.7 WJ yi forumdan bir arkadaşımıza satmıştık. 3.0 crd yi onun yerine aldık. zaten ailemizdeki bir araçtı. çok iyi tanıdığım bir model WK.

araziye çıkıp işletme giderlerini düşük tutup v8 sesi duymak isterseniz ise ben 5.2 ZJ derim başka birşey de demem. satarken de kaybınız minimum olur.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Daha öncede belirttiğim gibi 4.7 hem işletme giderleri hemde fiyat avantajı dolayısı ile artık bana daha cazip gelmekte. Dizele kıyasla biraz daha fazla yaksa da bu durum ciddi manada 2.7'ye yöneltecek bir sebep değil. Hatta yakıt fazla zorlarsa 2.7 almaktansa 4.7 alarak oluşacak aradaki fiyat farkına biraz daha ilave edip corsa, clio tarzı düşük motor bir araç alıp işe gidiş gelişlerde kullanabilirim diye düşünmeye başladım. Bu durumsa beni yorum yazan arkadaşlarında önerdiği 5.2 ye de sevk etmiyor değil. Ancak 4.7 veya 5.2 içinde beni en çok endişelendiren durumsa "CHEROKEE 4.7 1999-2004 WJ KASA ALIRKEN BAKILACAK" isimli başlıkta yazılanlar. Çünkü arkadaşlar almak istedikleri arabaların döküntü olduğundan, birçok sıkıntısı bulunduğundan bahsetmişler. Bu tarz sorunlu aracı almaksa benim için çok büyük sıkıntı olur, ilk mesajımda da belirttiğim gibi sıfır olarak aldığım 2012 model sorunsuz aracımı verip 15-16 yaşında sorunlu bir araç almak beni ciddi manada korkutmuyor değil.

Oradaki yorumların birçoğu bizim insanımızın araç alma mantığını özetliyor, en ucuz olsun ama en iyisi olsun. Elbette gidip en pahalısını alın demek istemiyorum ama arabalar arasında 1-2 milyar fark var, eğer araç temizse çingen pazarlığına geçip sahibindendeki en ucuz fiyata doğru arabanın fiyatını çekmeye uğraşılmazsa alınabilir araçlar yeteri kadar var.

Bir de sıfırlayanlar var araçları, yani o dediğiniz tüm eksikleri gidermiş sonra satmaya karar vermiş. Genelde bu kişilerin elinde bir liste olur veya ustası referans olur, normal araca göre biraz pahalı ama edilen masrafa göre yine de satış fiyatı zarardır, bu tür araçları da almaktan korkmayın.

Ama genel anlamda soruyorsanız Jeep aracının temiz kullanılmışı genelde 250-300 bin kmden sonra sanayi diliyle ağır bakım denilen bir bakıma girmesi gerekir. Radyatör hortumları, radyatörün temizlenmesi,marş motoru kömürlerinin yenilenmesi,aks bilyeleri,eskiyen contalar vs gibi. Eksiğe bağlı olarak 10 bin liraya kadar bir bütçe tutabilir. Ama bu gözünüzü korkutmasın,sonuçta bu veya buna benzer sorunlar tüm markalarda var.Sonuçta bu arabaların sıfırları nereee ikinci el fiyatları nereee.

Yalnız şunu da söyleyeyim eğer referanslı,temiz 150 bin km civarında bir 2.7 dizel bulursanız da kaçırmayın. Duruma göre 45-50 bin TL aralığında verebiliyorlar yüksek fiyat yazsalar da pazarlıkla.

Jeep aracının temiz kullanılmışı genelde 250-300 bin kmden sonra sanayi diliyle ağır bakım denilen bir bakıma girmesi gerekir.

Ona "bakım" değil arabayı "toplama" deniyor. ;) İş bitmiş yolun sonundan dönüş, bir nevi yeniden imal etmek gibi birşey. Araba ne kadar düşük teknoloji ve yaygın bulunan birşeyse başarı şansı genelde o kadar çoktur. Hele bir de lr defender gibi kasası yarım yüzyıldır değişmeyen birşeyse meraklıları tarafından sonsuza kadar tekrar tekrar toplanabilir.

Benim kastettiğim bakım, toplama genelde 500 binli kmlerde olur temiz kullanılmış Jeeplerde. Bakım ile toplama arasındaki fark bakımda aracın tamamen sökmezsin ömürlük parçalar değiştirilir, toplama da ise araç tamamen sökülür,parçalanır sonra toplanır ömürlük parçalar kadar motordan,şanzımana kaportaya kadar herşey toplanır işte.

Bakım tüm araçlar için geçerli bugün 1.5 dizel Reno bile alsan 300 binli kmlerde turbo,enjektör,radyatör hortumları gibi parçalar genelde değiştirilir.

Ama yukarıdaki rakamlar net değil genelde diyorum, sonra benim araç X km de neden böyle değil demeyin bana ;D

Ama yukarıdaki rakamlar net değil genelde diyorum, sonra benim araç X km de neden böyle değil demeyin bana ;D

Bence km hesapları komple yalan mümkün olsaydı servis kayıtlarına bakardık ama bir süre sonra servis terk edilip arabalar sanayi yollarını tuttuğu için kayıt tutulmuyor.

Arkadaşlar merhaba,

Bende uzun araştırmalar sonunda geçenlerde 2.7 overland wj sahibi oldum almadan önce bostancı sanayinin meşhur ustası jeepgarage davut ustayla baktık araca bir kaç parça boyası var ama genel olarak çok bakımlı temiz dedi araca bakımları felanda daha önce orda yapılmış işim kolay oldu son iki bakımda ne varsa arızalı hepsi değişmiş banada klasik bakım ve bagaj amortisörü vs gibi ufak defek şeyleri kaldı onlarıda yaptırdım şuanda aracım saat gibi oldu maaşallah.Bu araç 20 li yaşlarda hayran olduğum bir araçtı hanımla ortak kullanırız hafta içi hanım hafta sonu ben diye düşünerek aldım fakat araç biraz büyük tabi hanım kullanamıyor hafta sonu bana kaldı :smiley: aslında 4.7 motor sesi beni çok etkilemiyor değildi niyetim ondan yanaydı fakat tüp bagajı öldürüyor birde 2.7 leri araştırdım olumsuz hiç bir şey duymadım yakıt olarakta 4.7 den iyi gibi geldi bana 11 lt felan yakıyor şehir içinde şehir dışında çok daha düşüyor sonuç olarak araç gerçekten muhteşem hanımdan ötürü bu aralar degiştirmeyi düşünüyoruz satmaz isem şayet kullandıkça tecrübe ettiklerimi sizinle paylaşırım.

öncelikle selamlar bunca zaman boyunca 2-3 adet arazi aracı değiştirdim ilk aracım nissan terrano 2.4 benzin+lpg
2 nci aracım opel frontera 3.2 v6
ve muhtemelen şimdiki de grand cheeroke olacak ama konuyu başlatan arkadaşında dediği gibi 2.7 mi 4.7 mi kısmında oldukça kararsız kaldım
lpg kombinasyonu ve benzinli motorun parça ömrü mevzusundan ötürü bir yanım 4.7 ye gidiyor
yakıt ekonomisi ve bagaj hacmi meselesi yüzünden diğer yarım 2.7 dizele
işin içinden çıkamadım gitti
mesela 4.7 kullanan arkadaşlar şehir içi ortalama lpg tüketimi nedir ?
2.7 kullanan arkadaşların şehir içi ortalama tüketimi nedir ? bunları bi öğrenmek istesek..

kronik sorunları nelerdir.
parça problemi varmıdır.
4.7 alırsak özellikle 2002 sonrasımı alınmalı?
bu konularda aydınlatırsanız sevinirim saygılar..

wj nin hangi modeli alınacaksa alınsın düzgün bakılmış olanı alınmalı. dizel hariç yüksek km ler önemli değli yeterki zamanında bakımları yapılmış olsun ve kötü kullanılmasın.

4.7 benzinli WJ sıkışık trafikte sürekli kullanılırsa hiç sıkıştırmadan 20 21 litre harcıyordu. Ankara nın sıkışık trafiği tabiki istanbul olsa sonu yok tüketimin.

Değerli yorumlarınız sayesinde 2000 model 4.7 aldım sonunda. İlgili gösteren herkese çok teşekkür ederim. Bir haftalık acemi deneyimlerime dayanarak iyiki astramı satıp 4.7 almışım diyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.