Transporter ile Türkiye - Yunanistan - İtalya

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Boğaç Erkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 144
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 76,263
Ynt: Transporter ile Türkiye - Yunanistan - İtalya

Biraz evvel cevap yazmistim,fakat herhalde kayboldu?Tekrar edeyim:Eurodizel her yerde var,ben kullanmiyorum.
Sirpda 100 euro bozdurun yeter 8300 yeni yugo dinari eder.Nis-Belgrad arasi ve Novi-Sad-Subitica arasi 3500
dinar kadar vermeniz lazim,gerisi ile belki Dizel alir belki ceza rusvet falan verirsiniz.Sirpdan cikarken kalan
dinarlari euroya cevirirler mi,haberimyok?Bulgar icin siz 50 euro civarinda bozdurmanizi tavsiye ederim.
Bulgaristana girmeden evvel solda bir benzinlik var,cok ucuz 75 cent civari,euro ile satiliyor,aynen Bulgar
cikisi bie benzinlik daha var o da ucuz.Alacaginiz leva ile,polis cazasi,rusvet vs.odersiniz,sonra bazi Polisler
hizli gittin,yok solladin,diye CORBA parasi isterler,yaninizda ufak 5 er 10 ar euroluk para bulunsun.
Simdi pek siki izin zamani olmadigindan Turkiye cikisi gurbetci az olabilir,fakat ben en sezon sonu olan
Kasim ayinda devamli Turkiye'den cikarken bile,gene kuyrukta bekledik.Sonra utanmaz Bulgarlarin
yavas yavas calismalari,arabalari tek tek konturol etmeleri,insani cildirtir.Fakat sabrin sonu selamettir
hesabi,beklemek lazim,isterseniz daha fazla malumat verebilirim.Biz butun sene gezdigimizden
bu is artik bizlerin meslegi oldu,selamlarla,hosca kaliniz.

Etiketler

Merhaba Arkadaşlar, ben çarşamba gününden beri seyahatteyim.
Dün akşam Budapeşteye ulaştım. Bu sabah da Niche adlı kampa geldim.
Şu an 1746km yol aldım.
Taze taze sıcak yol notları vermek gerekirse; her sınır geçişinde irili ufaklı problemler yaşadık.
Benim de ilk defa aracımla yurt dışına çıkışım. Gümrük geçişlerinde hiç arabadan bile inmiyorsunuz. Genellikle birkaç kademeli kontrolden geçiyor. Bulgar gümrüğündeki görevliler Türkçe konuşuyor. Pasaportlara, turingden alınan araç kartı ve yeşil sigortaya bakıyorlar. Şu ana kadar uluslar arası ehliyet soran olmadı. Bulgarstanda hemen sınırda € ile mazot satıyorlar 1.20€/lt onu kaçırmayın. Türk köylerinden geçerken kaşkaval peyniri alabilirsiniz.
Bulgaristan sınırında aracımız işyerimize ait olduğu için yanımızda götürdüğümüz imza sirkülerinin ingilizcesini istedi, git edirnede çevir gel dedi. geri dönmedik uzunca bir beklemeden sonra bulgar polisini ikna ettik. Bulgaristanda ve romanyada ingilizce kimse bilmiyor. Türkçeyi bilen daha fazla. Sofya çevre yolunda güvenlikli bir tır parkında geceledik. park güzeldi tuvaletler temizdi. Duşu bile vardı.
Sırbistan transit vize olmadan ülkeye sokmuyor! Şengen vizesini kanbul etmiyor. Sınırda Belgrad elçiliğimizi arayarak belki birşey yapılabilir diye. Biz sofya ya geri dönüp Vidin- Kalafat sınır kapısından Romanya ya girdik. Bulgaristan da Romanya ya da gümrükte Viynet pulu alarak devam ediliyor. Romanya çıkışta viynet makbuzunu soruyor. Romanya Bulgaristana göre daha güzel bir ülke bizim hoşumuza gitti. Nadlak kapısından macaristana geçtik. Sınırda sorulan viynet makbuzunu bulamadık. Biz ararken diğer evrakı istediler. Onlar evrakı tamam diye geri getirdiğinde biz hala arıyorduk :smiley: Megerse verdiğimiz evrakın içindeymiş.
Romanyanın ülke, evler ve insanlar güzel ama yollar bozuk. Avrupa fonlarından aldıkları destekle birçok yol inşaat halinde uzun zamanlar bekleyerek yol alabildik. Romanyadan gidecekseniz Bükreş üzerinden gitmek daha iyi olur.
Fırsat buldukça ve internete bağlandıkça yeni bilgiler ileteceğim.
Selamlar
Ferhat Şirin

Ferhat hocam,

Keyifli tatiller...
İzlenimlerinizi merakla beklemedeyiz...

Teşekkürler Taiga,

Şu an gezi esnasında bol miktarda notlar alıyoruz. Dönünce yazıya dökeceğiz.

Selamlar
Ferhat

Ben de Cuma gecesi İstanbul'a, Cumartesi gecesi de İstanbul'dan yola çıkıyorum. Her fırsatta yazmayı düşündüğüm blog adresini bir iki güne kadar buraya yazacağım.

İyi yolculuklar Boğaç bey...
Keyifli gezmeler...

İyi yolculuklar Boğaç bey,
ercüment beyin dediği aynen oldu. Bulgarda polisler benzinci çıkışında oradan dönüş yasaktı diyip alenen 10€ ver git dediler. :smiley: Biz de Budapeşteden sonra Balaton Gölü ve Graz üzerinden Viyana'ya geldik. Tekrar ediyorum Sırbistan transit vizesi olmadan izin vermiyor. Sengen D tipi (ne demekse!) vize olursa geçişe izin veriyormuş. Ben sınırdan geri dönüp rota değiştirdim siz de yanılmayın. Macaristan Şengene girdiği için avusturya geçişinde herhangi bir kontrol yok.

Selamlar
Ferhat

Sevgili Ferhat Bey,

Hemen peşinizden geliyorum :smiley: Ben zaten Sırbistan vizesi almıştım, o yüzden sorun çıkacağını sanmıyorum. Kafamda tek soru işareti Bulgar polislerine nasıl rüşvet verilir, herhangi bir sorun çıkar mı falandı, onu da siz belirtmişsiniz, zaten istiyorlarmış...

Aslında kafama takılan bir soru da benim var.
Dönüş rotasını Slovenya, Hırvatistan (dalmaçya kıyıları), Bosna Hersek-Mostar, Hırvatistan Dubrovnik, Karadağ , Arnavutluk, Makodenya - Ohrid gölü, Yunanistan üzerinden Türkiye olarak düşünüyorum. Bu rota için arkadaşların öneri ve tavsilerini acilen bekliyorum. Sırbistana giremediğim için Karadağ ve Arnavutluk üzerinden geçiş yapacağım. Bu ülkeleri bilen varmı?

Merhabalar;Sirin ve Bogac Beyler;
Bizler Pazartesi sabahi yola cikarak biraz Almanya turu ve biraz da orada bulunan yegeni ziyaret ederek su an eve geldik.Ben Bogac beyin
yolda oldugunu zan ediyordum fakat hala cikmamis,iyi yoculuklar ve yolda her iki gozunu cok iyi acmasini silerim.Cambazlar hirsizlar
hortumcular yolda bol.Polislere rusvet verme isine gelince: onlar evvela pasaport ve ehliyet sorarlar,son ra arabalarina dogru giderler
sizde hemen pesinden,komsu gel bu isi hal edelim falan deyip,10 veya 15 euro,sucuna gore,elinde hazir edip bir an icin polisin eline
sikistirmaniz lazimdir.Buyuk para cikarma hemen elinden elirlar.Sirbistanda hiz sartlarina uyun,fazla para alirlar.Hepinize iyi yolculuklar.
Ben Agustos basi yola cikiyorum.

Sayin Sirin;
Neden yolculugunuza Slovenya'dan Riyeka-Zadar-Split-Dubrovnik-Tirana(Arnavutluk) olarak devam etmiyorsunuz.
Sonra tiran dan sonra iyi yol yok.En iyisi siz Dubrovnik' ten sonra Uskup'e inin ve oradan Selanik uzeri Yunanistan'a
girin.Iyi yolculuklar temennisi ile.

Sanırım yola çıkmadan önce son fırsatım bu olacak. Elimden geldiğince detaylı bir şekidle yaşadıklarımı yazmayı planlıyorum. Bunun için http://bogacerkan.blogspot.com adresine bakabilirsiniz. İnternetle her haşır neşir olduğumda yazmayı planlıyorum.

Eh, neyse... yolcu yolunda gerek.

Ferhat Bey,
Sizlere internetten bir şeyler aradım. Bulduklarım: Makedonya, Hırvatistan ve Slovenya
Arnavutluk ve Karadağ hakkında bulursam onları da yazarım.
http://www.silayolu.com/page.php?modul=Forum&op=show_forum&fid=34
linki yazmak daha iyi galiba

Merhaba,
Yardılar için teşekkürler. Ercüment bey, Sırbistan vizesi almadığım için Sırbistandan geçemiyorum. Karadağ ve Arnavutluk vize istemiyormuş. Tiran'dan sonra Ohrid Gölü oradan da Selanik'e geçmeyi düşünüyorum. Yoksa başka alternatif olarak İtalya- Yunanistan ya da geldiğim rota olan Macaristan, Romanya, Bulgaristan hattı olacak. Ama ilk söylediğimiz yol olan arnavutluk yolu bir problem değilse oradan geçmeyi planlıyorum.
Selamlar-Sevgiler
Ferhat

Arnavukluk Ohrid golu bir tabiat harikasidir.Gol kenarinda Gorica Beach-Pestani Beach-Trpejce Beach uzeri St.Naum'a
kadar gidebilrsiniz.Yalniz cok yerde yollar bozuk oldugundan dikkatli olmaniz lazimdir.Hatta Butrinti'ye ugrarsaniz karsida
Korfu'yu gorebilirsiniz 10 km ileridedir.Iyi yolculuklar tenennisi ile.

Sirin Bey;
Tekrar merhabalar,isim az oldugundan size biraz daha ek malumat vereyim;Ohrod'ten Elbasan E.852 uzerinden gidin.
Oradan Resen istikametine E.65 nolu oto yolunu alin. Sonra yolunuza Kozjak-Kazani-Bitola-Bianitsa hudut kapisi
tarafina gidin diger yol bozuktur.Bu yol sizi Selanik oto yoluna cikariri.Selanikten sonra Kavala yolunu alin,yalniz
Selanikten sonra 80 km. ileride bulunan Aspravolta denilen bir yerde deniz kenarinda muhakkak bir kac gun
kalin su dus ve tuvaletler var sehir yakin.Asprovaltoya gelmeden evvel yolun solunda bulunan Lidl denilen
super markatten ucuz Uzo larinizi alin,sonra ilk sag sapis ve deniz kenari,her yerde kalin abilir.Iyi yolculuklar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR