Pompalı Tüfek (Pump Action Shotgun) Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hyena Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 122
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 118,954
Ynt: Pompalı Tüfek (Pump Action Shotgun) Seçimi

muratkocas' Alıntı:
Ucuzluk ve kalite yanyana olmaz... Pompalı tüfeğin efsane markası Remingtondur.Fiyat/performans değerlendirmesinde en uygun tüfektir. Remington 870 serisi içinde nüans farkları olan 25 ten fazla çeşit tüfek var... Hangisinin seçileceği ise ihtiyacın ne olduğuna bağlıdır... Ayrıca Türkiyede bu 25-26 çeşidin hepsine ulaşmak mümkün değildir.
Öncelikle niçin pompalı? Bu sorunun cevabını bilirsem,sizi doğru yönlendirebileceğimi sanıyorum.Belki de pompalı bir tüfek sizin için uygun değildir...

İnternette incelediğim kadarı ile remington 870 express modeli var Türkiye'de, yalnız ben rem 870 tactical modelini beğendim yabancı timler de bunlardan kullanıyor sanırım, Türkiye'ye getiriliyor mu bir fikrim yok, pompalı almaktaki amacım ise daha önce de belirttiğim gibi hobi amaçlı, tüfeğin şekil bakımından görüntüsü önemli benim için taktik modeller göze daha bir cazip geliyor, biraz daha bekleyip rem 870 tactical' i tercih etmelimiyim?, araştırdığım kadarıyla yerli üreticiler de çok güzel ve kaliteli tüfekler üretiyorlar hem de fiyatları da cazip geliyor bana.

Etiketler

Ben en iyisi bir shotgun tüfek nasıl seçilir onu anlatmaya çalışayım...

Shotgun tabir edilen tüfeklere Türkiyede yivsiz av tüfeği diyoruz. Tek kırma,çifte veya superpoze,pompalı veya yarı otomatik türleri vardır.Rifled Slug namlulu shotgunlar yivlendirilmiş namlularıyla özel bir tür tek kurşun atsalar da yine shotgun sınıfındadırlar.

Tüm shotgunların ortak özellikleri vardır.Tümü dinamik yakın mesafe silahıdır.Hızlı avları yakın mesafeden avlamak için imal edilmişlerdir.Bir yivsiz av tüfeği menzili dahilinde bıldırcını parçalamadan düşürebildiği gibi aynı silah yine menzili dahilinde bir ayıyı alaşağı edebilir.Sadece içine koyduğumuz fişeğin özelliği değiştirilerek yapılır bu... Bu silahların namlu boyları şok özellikleriyle oynanarak daha spesifik avlara daha uygun hale getirilebilirler.

Yivsiz av tüfekleriyle yapılan atışlar genellikle dart atış dediğimiz,nişan almadan yapılan atıştır.Süpürme tekniği ile yapılır.Hedefe arkadan yaklaşılır,hedef geçilir ve atılır.Burada beyin-göz ve ellerin şuursuz bir koordinasyonu vardır.Bu atışı sağlıklı yapabilmek için shotgunların diğer silahlardan bazı farklarının olması gerekir.

Türü her ne olursa olsun bir shotgun seçerken şunlara dikkat etmek gerekir (öncelik sırasıyla)

1- Kundak uyumu : İlk kriter budur.Kundak atıcıya uygun değilse silahın markası kalitesi ne olursa olsun atışlar iyi olmayacaktır.Kundak uyumunu kontrol etmek için deneyim gerekse de kabaca şöyle tarif edebiliriz sanırım.Tüfeği ani omuzladığımızda dipçik koltuk altımıza takılmadan omuza oturmalı.Omuza oturduktan sonra elmacık kemiğimizin altındaki çukur kendiliğinden kundağa yapışmalıdır.Bunlarla birlikte namlu üstündeki bantı ya hiç görmüyor ya da son 5. cm.lik kısmıyla birlikte arpacığı görüyor olmamız gerek.Eğer bu böyle değilse ya sihalı yanlış tutuyoruzdur ya da kundak bize uygun değildir.Tarif ettiğim arpacık görüntüsünü extra bir hareket yapmadan yani tüfeğe uymaya çalışmadan yapabilmemiz gerekir.Bunu sağlamak için tüfeği omuzladıktan sonra,kafamızı sağ-sol yukarı aşağı yapmamız gerekiyorsa o tüfek seçimde elenecektir.

2- Balans : Upland türü atışlar için ağırlık merkezi kubuzda,geçit yapan hedeflere yapılan atışlarda ağırlık merkezi biraz daha namlu tarafında el kundağı başlangıcında olmalıdır.

3- Tetik : Tetik tertibatı kaliteli olmalıdır.Atıcı tetiğe darbe yapmak zorunda olmamalıdır.Tetik ezilir,çekilmez.İyi bir tetiğin düşüşü ince bir cam tüpün parmağımızla çektiğimizde kırılması gibi olmalıdır.Esnemeden düşmelidir.Özellikle yivli tüfeklerde kötü tetik % 20 lere varan atış hataları yaptırabilir.

Bu yazdıklarım bir shotgun için olmazsa olmazlardır.Tüfek türü çifte mi olacak otomatik mi bu ihtiyaca göre belirlenir.İkisinin de birbirinden farklı konularda üstünlükleri vardır.Marka, o silahı oluşturan parçaların kalitesini gösterir.Namlu boyu ve şok seçimi yine amaca göre seçilir.Pompalı tüfek yarı otomatikten daha güçlü değildir.Daha doğrusu,güçten dolayı pompalı otomatiğe tercih edilmez.Güç içine ne koyduğunuzla ilgili bir konudur.

Maalesef yerli tüfeklerin özellikle otomatik ve pompalıların italyan Alman Amerikan tüfekleriyle kıyaslanması bile mümkün değildir.Avrupa ülkelerinin kafa markaları dünyanın en iyileridir.Amerikan silahları daha ucuz, ahşap aksamları daha kalitesiz fakat mekanik olarak basit sağlam ve arızasızdır.Fonksiyon olarak avrupa tüfeklerden geride değildir.Fakat avrupa tüfeklerin fonksiyon yanında estetikleri ve işçilikleri de daha kalitelidir.

Özet olarak shotgun aslında kişisel bir enstrumandır.Ve o kişiye uygun olmalıdır.Birisine cuk oturan bir kundak,başka birine hiç alakasız olabilir.Bu işin en doğrusu aslında kişiye özel kundak yapılmasıdır.Fakat göreceli olarak pahalı bir şeydir.İyi bir cevizden özel bir kundak bu gün 1000 Tl. den başlıyor. Tüfek te buna değer bir tüfek olmalıdır.Daha az para harcanmak isteniyorsa,zaten yapılmış olan kundakların en uygunu seçilmelidir.

Diye düşünüyorum...

muratkocas' Alıntı:
Ben en iyisi bir shotgun tüfek nasıl seçilir onu anlatmaya çalışayım...

Shotgun tabir edilen tüfeklere Türkiyede yivsiz av tüfeği diyoruz. Tek kırma,çifte veya superpoze,pompalı veya yarı otomatik türleri vardır.Rifled Slug namlulu shotgunlar yivlendirilmiş namlularıyla özel bir tür tek kurşun atsalar da yine shotgun sınıfındadırlar.

Tüm shotgunların ortak özellikleri vardır.Tümü dinamik yakın mesafe silahıdır.Hızlı avları yakın mesafeden avlamak için imal edilmişlerdir.Bir yivsiz av tüfeği menzili dahilinde bıldırcını parçalamadan düşürebildiği gibi aynı silah yine menzili dahilinde bir ayıyı alaşağı edebilir.Sadece içine koyduğumuz fişeğin özelliği değiştirilerek yapılır bu... Bu silahların namlu boyları şok özellikleriyle oynanarak daha spesifik avlara daha uygun hale getirilebilirler.

Yivsiz av tüfekleriyle yapılan atışlar genellikle dart atış dediğimiz,nişan almadan yapılan atıştır.Süpürme tekniği ile yapılır.Hedefe arkadan yaklaşılır,hedef geçilir ve atılır.Burada beyin-göz ve ellerin şuursuz bir koordinasyonu vardır.Bu atışı sağlıklı yapabilmek için shotgunların diğer silahlardan bazı farklarının olması gerekir.

Türü her ne olursa olsun bir shotgun seçerken şunlara dikkat etmek gerekir (öncelik sırasıyla)

1- Kundak uyumu : İlk kriter budur.Kundak atıcıya uygun değilse silahın markası kalitesi ne olursa olsun atışlar iyi olmayacaktır.Kundak uyumunu kontrol etmek için deneyim gerekse de kabaca şöyle tarif edebiliriz sanırım.Tüfeği ani omuzladığımızda dipçik koltuk altımıza takılmadan omuza oturmalı.Omuza oturduktan sonra elmacık kemiğimizin altındaki çukur kendiliğinden kundağa yapışmalıdır.Bunlarla birlikte namlu üstündeki bantı ya hiç görmüyor ya da son 5. cm.lik kısmıyla birlikte arpacığı görüyor olmamız gerek.Eğer bu böyle değilse ya sihalı yanlış tutuyoruzdur ya da kundak bize uygun değildir.Tarif ettiğim arpacık görüntüsünü extra bir hareket yapmadan yani tüfeğe uymaya çalışmadan yapabilmemiz gerekir.Bunu sağlamak için tüfeği omuzladıktan sonra,kafamızı sağ-sol yukarı aşağı yapmamız gerekiyorsa o tüfek seçimde elenecektir.

2- Balans : Upland türü atışlar için ağırlık merkezi kubuzda,geçit yapan hedeflere yapılan atışlarda ağırlık merkezi biraz daha namlu tarafında el kundağı başlangıcında olmalıdır.

3- Tetik : Tetik tertibatı kaliteli olmalıdır.Atıcı tetiğe darbe yapmak zorunda olmamalıdır.Tetik ezilir,çekilmez.İyi bir tetiğin düşüşü ince bir cam tüpün parmağımızla çektiğimizde kırılması gibi olmalıdır.Esnemeden düşmelidir.Özellikle yivli tüfeklerde kötü tetik % 20 lere varan atış hataları yaptırabilir.

Bu yazdıklarım bir shotgun için olmazsa olmazlardır.Tüfek türü çifte mi olacak otomatik mi bu ihtiyaca göre belirlenir.İkisinin de birbirinden farklı konularda üstünlükleri vardır.Marka, o silahı oluşturan parçaların kalitesini gösterir.Namlu boyu ve şok seçimi yine amaca göre seçilir.Pompalı tüfek yarı otomatikten daha güçlü değildir.Daha doğrusu,güçten dolayı pompalı otomatiğe tercih edilmez.Güç içine ne koyduğunuzla ilgili bir konudur.

Maalesef yerli tüfeklerin özellikle otomatik ve pompalıların italyan Alman Amerikan tüfekleriyle kıyaslanması bile mümkün değildir.Avrupa ülkelerinin kafa markaları dünyanın en iyileridir.Amerikan silahları daha ucuz, ahşap aksamları daha kalitesiz fakat mekanik olarak basit sağlam ve arızasızdır.Fonksiyon olarak avrupa tüfeklerden geride değildir.Fakat avrupa tüfeklerin fonksiyon yanında estetikleri ve işçilikleri de daha kalitelidir.

Özet olarak shotgun aslında kişisel bir enstrumandır.Ve o kişiye uygun olmalıdır.Birisine cuk oturan bir kundak,başka birine hiç alakasız olabilir.Bu işin en doğrusu aslında kişiye özel kundak yapılmasıdır.Fakat göreceli olarak pahalı bir şeydir.İyi bir cevizden özel bir kundak bu gün 1000 Tl. den başlıyor. Tüfek te buna değer bir tüfek olmalıdır.Daha az para harcanmak isteniyorsa,zaten yapılmış olan kundakların en uygunu seçilmelidir.

Diye düşünüyorum...

Öncelikle çok güzel bir konuya değinmişsiniz Murat Bey teşekkür ederim, benim gibi amatör ilk defa tüfek alacak insanlar av bayiine gittiğinde bu kriterlere hiç dikkat etmiyorlar oradaki satıcı tüfeği veriyor "al bu tüfek çok iyi sana bu gider" şeklinde yorumlarla bu konulara girmeden tüfeği alıyorlar sonrada tüfeği tam verimli kullanamıyoruz. ne kundak uyumuna bakıyoruz ne de yüzümüze tam oturuyor mu tam nişan alabiliyor muyuz dikkat etmiyoruz doğrusu ben av bayiine gittiğimde böle yapmıştım,

Hobi amaçlı alacağım için sanırım 47 ile 61 arası namlu uzunluğunda slug namlulu 76mm magnum 12 ga pompalı bir model tercih edeceğim,

Yabancı markalarla yerli markaları kıyaslamıyorum ikisini de kullanmadığım için kıyaslayamam da ama bütçemin elverdiği kadarıyla yabancı tüfek kalitesi seviyelerine yaklaşmış yerli malı tüfeklerde üretilmeye başlanıyor artık, hatta yabancı ülkelere ihraç eden markalarımız da var ama bu kıyaslamayı ben değilde yabancı ve yerli tüfek kullanan arkadaşlar aradaki farkı bizlere daha iyi aktarırlar sanırım sizde rem 870 kullandınız bende rem 870' av bayiinde gördüğümde "tamam alacağım tüfeği buldum" diyordum ama ta ki fiyatını öğrenene kadar :smiley:

Murat Bey, bende teşekkür etmek istiyorum. Çok açık bir dille oldukça bilgilendirici bir yazı yazmışsınız.
Bencede esas konu kişinin silahla uyumu. Bende 870 express magnum var. Bu silahı yaklaşık 20 yıl önce almıştık. Bunu seçmem yaklaşık 2 ay sürmüş idi. O zamanlarda fuarlardan topladığımız broşürler üzerinden firmalarla temasa geçmiş idik. Mossberg'in kataloğunda olup distribütörünün haberi bile olmayan taktik bir pompalı tüfek beğenmiştim önce ama tabi ki getirmemişlerdi. Bunun üzerine 870'de karar kılıp almıştık. Orjinal kundağı çok güzel ama imkan bulabilirsem sentetik dipçik ve el feneri gibi aksesuarları takabileceğim bir el kundağı takacağım.
DSCN1434

Selamlar

Hyena umarım yardımcı olabilmişimdir.

Şükrü bey, iki link vereceğim.Buralardan istediğiniz sentetik kundağı bulabilirsiniz.11 Eylül saldırısından sonra bazı firmaların müslüman ülkelere silah parçası göndermelerinde sorun oluyor.önce müşteri temsilcisine bir mail atmanızda fayda var.Ya da gelen birine aldırıp getirteceksiniz.Ben bir hassas tetik istemiştim geldi.

www.brownels.com

www.mcmfamily.com

Eyer kolay bulamazsanız,bu sitelerin arama motorlarında '' Remington 870 stocks'' diye arayın. 100 dolar civarıolması gerek.

muratkocas' Alıntı:
Selamlar

Hyena umarım yardımcı olabilmişimdir.

Şükrü bey, iki link vereceğim.Buralardan istediğiniz sentetik kundağı bulabilirsiniz.11 Eylül saldırısından sonra bazı firmaların müslüman ülkelere silah parçası göndermelerinde sorun oluyor.önce müşteri temsilcisine bir mail atmanızda fayda var.Ya da gelen birine aldırıp getirteceksiniz.Ben bir hassas tetik istemiştim geldi.

www.brownels.com

www.mcmfamily.com

Eyer kolay bulamazsanız,bu sitelerin arama motorlarında '' Remington 870 stocks'' diye arayın. 100 dolar civarıolması gerek.

Sayın Murat Bey gerçekten çok değerli bilgiler verdiniz yardımlarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim. Bu bilgilerle biraz daha araştırma yapıp öyle bir karar vermem gerekir, tüfek almayı aceleye getirmek istemiyorum. Zaten Şükrü bey de rem 870' i 2 ay araştırması sonucunda karar vermiş ki ben daha 10 gündür araştırıyorum. Selamlar

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

arkadaşlar tk-355 ve rs-x2 fotoğraflarını ekliyorum, tk-355 (650 700 TL arası) rs-x2 (700-750 TL arası) fiyatları değişiyor. Görüş ve Yorumlarınızı bekliyorum. Saygılar...

Tk 355 1

Tk 355 2

Tk 355 3

Tk 355 4

Tk 355 5

Sahibiyim diye söylemiyorum, tk-355 çok daha karizmatik duruyor. Taktik tüfeği dediğin keskin hatlı olmalı.. rs-x2 uzay silahı gibi :smiley:)

fastjunkie' Alıntı:
Sahibiyim diye söylemiyorum, tk-355 çok daha karizmatik duruyor. Taktik tüfeği dediğin keskin hatlı olmalı.. rs-x2 uzay silahı gibi :smiley:)

Aslında tk-355 de karar kıldım ama sonradan "tüh" dememek için biraz daha araştırma yapıyorum, rs-x2'nin de el kundağının yaylı olmasını sevmedim, ben de keskin hatlı olmasından yanayım bir de taktik fener takıldı mı tadından yenmez :smiley:

hyena' Alıntı:
Aslında tk-355 de karar kıldım ama sonradan "tüh" dememek için biraz daha araştırma yapıyorum, rs-x2'nin de el kundağının yaylı olmasını sevmedim, ben de keskin hatlı olmasından yanayım bir de taktik fener takıldı mı tadından yenmez :smiley:

Nasıl yaylı ???

??? ???
O ne saçma iş yahu ? Fişeği yatağa ben süremeyeceksem onun neresi pompalı, ayrıca fazladan gereksiz bir mekanizma + arıza ihtimali..

Sanırım yay sökülerek normal pompalı gibi manuel çalışıyor, firma herhalde bir fark yaratmak istemiş, tahminimce kullanıcı hatasından dolayı fişek sıkışmasını önlemek için yapmış olabilirler ama bende tamamen manuel olanı tercih ederim yoksa nerde kaldı pompalı kullanmanın zevki

RedlinE' Alıntı:
Hobi amaçli alacaksaniz neden safir t 14 almiyosunuz. lazer reddot el tutacaklari akliniza gelecek hersey var bu tufekler için hedefe vurma sansiniz çok çok daha fazla fişek daha ucuz ve bussuru ozellik daha av dusunmuyosanız bir bakin derim. Eger av içinse armsan derim. birte tiyo fransaya tüfek yapiyolar. yazilari yabanci olanda alabilirsiniz.

Mücahitcim seninle bir ara bu konuyu konuşalım ;)

T14 ün kndisiyle ilgili değilde modifiyesiyle ilgili sana soracaklarım var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri