Miami'den Key West'e...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sibelocal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,585

sibelocal

Moderatör
“Sunshine State” ünvanını haklı bir gururla taşıyan Florida’nın güney ucunda, anakaranın bitiminden itibaren Karayipler’in içine doğru güneybatı yönelimli bir ark oluşturacak şekilde dizilmiş irili ufaklı yaklaşık 1700 ada bulunur. Miami’den yola çıkıp, US1 isimli yolu takip ederek yolun sonuna kadar gittiğinizde, kıta Amerikasının en uç noktası olan çok hoş bir kasabaya ulaşırsınız: Key West…

Gidiş-geliş yollara pek alışkın olmayan Amerikalıların “yol tehlikeli “uyarılarını gönül rahatlığıyla kulakarkası edip, sabah erkence bir saatte yola çıkın çünkü hem yaklaşık 4 saat sürecek olan yolda, hem Key West’de yapacaklarınız için zamana ihtiyacınız olacak. Florida Keys denen bölgede US1, birbirine köprülerle bağlı adaların birinden ötekine doğru geçerken, subtropik iklimin ve ortamın keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Islamoradafloridadw4

Key Largo, Islamorada ve Marathon Key’i geride bıraktığınızda, ünlü Seven Mile Bridge’i geçeceksiniz, gerçekten de denize çakılı kazıklar üzerinde yaklaşık 11 km devam eden bu haşmetli köprü boyunca yandaki eski köprü üzerinde size eşlik eden terkedilmiş demiryolu, 1910’larda Florida’nın gelişiminde büyük rol oynamış işadamı Henry Flagler tarafından yaptırılmış. Köprünün bitiminde ulaşacağınız ada Bahia-Honda Key olup, oldukça ünlü bir plaja sahiptir, ve ben de size burda durup bir deniz molası vermenizi tavsiye edeceğim:

1bahiahondabeachjn9

Moladan sonra yaklaşık 15 adadan daha geçtikten sonra Key West’in doğu kıyılarından adaya gireceksiniz. Bence, sol taraftan, yani adanın güney sahili boyunca ilerleyip, güneybatıda kıta Amerikasının en uç noktasını gösteren taşın önünde bir hatıra fotoğrafı çektirin:

Img0077ew4

Sonra da iyi bir turist olun ve Ernest Hemingway’in, “polydactyl”, yani patilerindeki parmak sayısı normalden fazla olan kedileriyle de ünlü evini ziyaret edin:

Img0079jk7

Key West de diğer “key”ler yani adacıklar ve güney Florida gibi, 130.000 yıl önce deniz seviyesinin gerilemesi ve mercan resiflerinin bir kısmının su üstüne çıkmasıyla oluştuğu için hem scuba hem de serbest dalış meraklılarına güzel bir görsel ziyafet vaadediyor:

Keywestsnorkelxb1

Bu aktivitelerden sonra yapılacak en iyi şey, Duval Street’te gezinmek ve sayısız bar ve kafeden birine oturup serinletici bir koktely içmek.. Dinlendiyseniz, akşamüstüne doğru meydanda toplanmaya başlayan kalabalığa karışabilirsiniz. Meydanda bireysel şovlarını sergileyerek para kazanan çılgınlar hem kendileri eğleniyor hem sizi eğlendiriyor:

Günbatımını seyretmek Key West’in olmazsa olmaz ritüeli. Erken gidip önlerden yer tutun, şanslıysanız bu renk ve duygu şölenine yunuslar da eşlik edecek:

Key20west20sunset201f8b9926qq8

İsterseniz gece de kalıp Duval Street’te sabaha kadar eğlenebilirsiniz, isterseniz Sloppy Joe’s da güzel bir deniz ürünleri akşam yemeğinden sonra yola çıkabilirsiniz, isterseniz de günbatımınından hemen sonra Miami’ye doğru yola koyulabilirsiniz ama önce kendinize “so many bars so little time” yazan bir Key West tişörtü almayı ve buraya tekrar gelmeye söz vermeyi unutmayın…

Etiketler
Ynt: Miami'den Key West'e...

Sibelcim harika bir rota tarifi yapmışsın tebrik ederim ;)
şu fotoğraftaki muhteşem plaj nerede oluyor tam olarak? Key west'de mi?
Dalış ekipmanını da hazırlayım ben ama şu 1 numaralı yola nasıl girecez İstanbul'dan? :p ;D
Ah be Sibel o sualtı fotosuyla bi de plaj fotosuyla bitirdin beni ya! :D

Ynt: Miami'den Key West'e...

Valla yazarken ben de duygu yoğunluğu yüksek anlar yaşadım, hey gidi günler hey dedim, özlemişim biraz..
Sizinle oralarda olsak, gezsek tozsak, sualtı suüstü tam bir fantazi olmaz mı.. Olur ki ne olur :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR