Mercedes 509d

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nomadthings Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 11
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,436

nomadthings

Yeni Üye
merhabalar arkadaşlar,
Ben lokman doğmuş.uzun süredir gezenbilir forumlarının müdavimiyim.yazdıklarıyla paylaştıklarıyla ufkumu açan bütün arkadaşlara teşekkürler.bu ilk mesajım olucak :smiley:
mercedes 509d 1980 model bir karavanım var ve son 3 senedir yaz kış bu karavanımda yaşıyorum.ne yazıkki son muayenede fren balatalarımın değişmesi gerektiğini söylediler.bende eskiden olduğu gibi bursada fren balatalarımı değiştirmeye gittim fakat ne kadar usta gezdiysem artık bu araçların yan sanayi balatalarını bile bulamayacağımı söylediler.Balataları çaktırtmam gerektiğini belirttiler.ne yalan söyliyim çaktırma balataların güvenliğinden emin olamadım.size bu konuda danışmak istiyorum.bu fren balatalarını bulabileceğim bir yer biliyormusunuz yada bulamıycaksam bile çaktırma balatalar için ne gibi bir yol izlemeliyim.bana yardımcı olursanız çok sevinirim.karavanımı çok seviyorum ve mümkün olduğunca hiçbir masraftan kaçınmamaya çalışıyorum.sonuçta gezen evim kendisi :smiley: şimdiden ilgi alakanız için çok teşekkür ederim.
7b71Mr.png

Etiketler
Ufak bir soru sorayım.Yerine yapıştırma değilde perçinlenerek yani çakılarak yapılan balata sisteminin nesinden çekiniyorsunuz,yada yapıştırılarak satılan balatara güvenmeniz için fazladan nasıl bir güvenliği var?

Öncelikle beni cevapsız birakmadığınız için teşekkür ederim :smiley: Bir arkadaşımın yine böyle antika bir WV nin balatalirıni perçinleterek yaptirdi fakat frenlerde titreme olmaya başladı.Yanlış anlamayin balatalar konusunda hiçbir deneyimim olmadı.MErcedesteki eski balatalar orijinal balatalari.Aslinda sorum yanliş olmus sanirim.Orijinal balata yerine yapistirma veya percinletilmis balata takmam sorun yaratirmi acaba ? teşekkur ederim tekrardan.

Bence olmaz.Daha evvelki arabalarımda o anki şartlardan dolayı hatta bir keresinde hazırından bile pahalıya perçinli balata kullandım.Malzemeleri dikkatle seçtim,perçinleme ustasını araştırdım,hiç bir sorunum olmadı.
TÜRKİYE DE ARTIK FALAN MARKA ARACIN PARÇALARI BULUNAMAZ katılmıyorum aranınca her şey er veya geç bulunur.
Benim tavsiyem işini ciddi yapan bir balata çakıcısında bilinen bir marka balatayı çaktır,tekerleklerine taktır karavanını güle güle kullan,bir yandan da aracının kendi balatalarını ara.
Saygılar

Teşekkür ederim.Peki son bir soru sorayım size Kuşadası yada yakınlarında güvendiğiniz bir usta varmi acaba?

frenlerde titreme balata dan ziyade kampana dan ( yada disk) kaynaklı olur.. balata gönül rahatlığı ile çaktırabilşirsiniz, sıkıntı olmaz

cakma balatada istediginiz balatayi secme konusunda daha cok secenek var ve hic cekinmeden herhangi bir frencide yaptirabilirsiniz. Bende ayni arabanin cift kabin kamyonu vardi ve butun balatalarini caktirmistim hic sorun yasatmaz. frendeki titremenin sebebi kampanalarinizdan olabilir tornalattirirsaniz duzelir , ancak bu arabalar icin bir ozellik var ve yanlis janti arka ic kisma takarsaniz ve lastik yerine oturmaz buda fren pedalinda ciddi titreme yapar buna cok dikkat edin orijinalinde arka cift tekerin ic kismindaki jant ile dis kismindaki jant farklidir ve dis janti ice takarsaniz tam oturmadan kampanaya dayanir ve frenlemede ciddi olarak fren pedalinda titreme olur lutfen buna dikkat edin benim basima geldigi icin biliyorum.Bunun haricinda mukemmel araclardir ve butun parcalari fabrika cikisi olarak bana 1065000 km de gelmisti ve benim sattigim arkadasrada 15 yildir hic ariza yapmadan halen dag yollarinda calisiyor , kendi aracimi bana hatirlattiginiz icin tesekkur ederim gule gule kullanin

cakma balatada istediginiz balatayi secme konusunda daha cok secenek var ve hic cekinmeden herhangi bir frencide yaptirabilirsiniz. Bende ayni arabanin cift kabin kamyonu vardi ve butun balatalarini caktirmistim hic sorun yasatmaz. frendeki titremenin sebebi kampanalarinizdan olabilir tornalattirirsaniz duzelir , ancak bu arabalar icin bir ozellik var ve yanlis janti arka ic kisma takarsaniz ve lastik yerine oturmaz buda fren pedalinda ciddi titreme yapar buna cok dikkat edin orijinalinde arka cift tekerin ic kismindaki jant ile dis kismindaki jant farklidir ve dis janti ice takarsaniz tam oturmadan kampanaya dayanir ve frenlemede ciddi olarak fren pedalinda titreme olur lutfen buna dikkat edin benim basima geldigi icin biliyorum.Bunun haricinda mukemmel araclardir ve butun parcalari fabrika cikisi olarak bana 1065000 km de gelmisti ve benim sattigim arkadasrada 15 yildir hic ariza yapmadan halen dag yollarinda calisiyor , kendi aracimi bana hatirlattiginiz icin tesekkur ederim gule gule kullanin
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.bana konuştuğum birçok ustadan daha fazla ve doğru bilgiler verdiniz.gerçekten çok sağolun.içim rahat değiştirebilirim artık.iyi geceler dilerim :smiley:

bugün piyasada gördüğünüz ağır yük taşıyan araçların tır ve kamyonların %80 i çakma balata kullanır o kadar yükle sorun yoksa sizde de olmaz kampana sisteminde çakma balata sorunu yaşanmaz

usta seçerken yörenizdeki kamyoncu camiasından nerde yaptırdıklarını sorarak çözüm bulabilirsiniz onlar bu konuda daha tecrübelidirler

bugün piyasada gördüğünüz ağır yük taşıyan araçların tır ve kamyonların %80 i çakma balata kullanır o kadar yükle sorun yoksa sizde de olmaz kampana sisteminde çakma balata sorunu yaşanmaz

usta seçerken yörenizdeki kamyoncu camiasından nerde yaptırdıklarını sorarak çözüm bulabilirsiniz onlar bu konuda daha tecrübelidirler
Teşekkürler :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR