Kullandığımız Makine ve Ekipmanlar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan berksito Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 128
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,648
Canon EF 70-200mm deneme çekimleri

Benda araştırdım.. Tamron 70-200mm f/2.8 Canon'dan daha keskin sonuçlar veriyor. ( www.the-digital-picture.com da karşılaştırmaları var ) Tek konu AF motoru biraz sesli çalışıyor onun haricinde gayet hızlı ve keskin. Ayrıca MACRO özelliği de var Chromatic sapmalar da çok iyi. C
CANON 70-200mm kullanan biri olarak size de danışmak istedim. Tamron Fiyat-Performans olarak çok iyi, CANON 70-200 de gayet güzel ama fiyatı yüksek. O paraya değer mi diye düşünüyorum.

Benim marka takıntım yok, şu an TAMRON 17-50 f/2.8 lens kullanıyorum müthiş bir lens.

Selamlar
Murat VURAL

Etiketler
Ynt: Kullandığınız Makine ve Ekipmanlar

Tamron lensin sonucları güzel gerçektende, AF motorunun sesi bence de çok önemsiz, hızlı netlemesi yeterli.
Canon için ise 2x Extender düşünüyorum bakalım : )

geniş açı lens olarak
Canon EF 17-400mm f4
Sigma 24-70mm F2.8 EX DG HSM

arasında kadıydım marka olarak (Tamron) daha önce hiç kullanmadım,
Tamron 17-50mm f/2.8 XR Di II lensi de inceleme listesine aldım ; )

Hocam, bu lens olayı tam bir ihtisas gerektiriyor. İyice araştırmak gerekiyor. CANON lesnler arasında oldukça iyi olanlar da var almaya değmeyecek modeller de o yüzden çok iyi araştırıp denemek gerekiyor. her CANON lens alınmaz.

17-40mm f/4 aslında stüdyo lensidir, renkler oldukça yumuşaktır güzeldir. zaetn 17mm den aşağı almayın kenarlarda çekme yapmaya başlar. 24-70mm ise 17-40 kadar geniş bir çekim açısı sağlamaz size. Sigma lensi bilmiyorum hiç denemedim.
Önceden de belirttiğim gibi benim marka takıntım yoktur. Fiyat-performan ilgilendirir beni ve TAMRON 17-50mm tam bir nokta atışı oldu benim için, kesinlikle değiştirmem. Bana sağladığı avatajları nasıl anlatsam bilemiyorum. Şimdi VC yani titreşim engellemeli modeli de çıktı inceleyin, deneyin öle alı-veriş yapın.

Benim lesnlerde aradığım öncelikli özellik objeye çok hızlı netlenebilmesi. O an fotoğrafı çekenler için olmazsa olmaz bir kriter bu. Lensin netlemesini bekleyecek vaktimiz yok. Diğer bir özellik f/ değeri, chromatic sapmalar, keskinlik, karalılık, malzeme kalitesi.. böle gider liste. Siz de çekim tarzınıza göre olmazsa olmazlarınızı bir kenara koyun, sonra lensleri..
Benim etkimde kalmayın, deneyin, karşılaştırmalara bakın öyle alın

Selamlar
Murat VURAL

Extender , teleconverter'e Canon'un verdiği bir isimdir.
2x takarsanız 140-400 mm f 5.6 , 1.4x takarsanız 100-280 mm f4 bir zoomunuz olur. Lensiniz de IS olmadığını da varsayarsak ne kadar keskin fotoğraflar çekebileceğinizi siz hesaplayın.

1.4x te daha iyi randıman alırsınız diye düşünüyorum 2.0x birtakım netlik kaybıyla karşılaşabilirsiniz

Yapılan testlerde , 2x converter ile %200 büyütme ve crop kıyaslandığında , büyütme/crop sonuçları , teleconverterli olanlardan iyi . Sebebi de converterlerin , lens hatalarını çarpanları kadar arttırması ... diğer kusurlarla birlikte chromatic sapma filan da katlanıyor. Bu sebepten dolayı Hızlı ( yani f2.8 ve altı ) prime lensler için faydalı olsa da , hızlı bile olsa zoomlarda tavsiye edilmiyor . Aynı zamanda ışık azaldığından AF zorlaşıyor .

Ynt: Kullandığımız Makine ve Ekipmanlar

body: canon eos 300D & canon eos 40D
lens: ef17-85mm IS
ef 50mm f1.8
ef 85mm f1.8
sigma 10-20mm
ef 75-300mm

tipod&
monopod&
lowepro computrakker&
lowepro toploader

çekmeyi sevdiklerim: mimari,portre,ters ışık manzaralar

Body: Lumix TZ4

Lens(-ler): 1 -
2 -

Diğer Ekipman (tripod, kafa flash vs.): Tripod

Ne Tarz Fotoğraf Çekmekten Hoşlanıyorsunuz ?: Makinanın elverdiğince Macro, günbatımı, gece HDR ve manzara

Merhabalar, bir hafta icinde asagidaki liste elimde olacak, bir aksilik cikmaz ise. Heyecandan simdiden yazdim :smiley:

Body
Nikon D90

Lens
Nikon 18-200mm DX f/3.5-5.6 ED VR II

Diğer ekipmanlar
UV Filtre
8 GB SDcard

Ne Tarz Fotoğraf Çekmekten Hoşlanıyorsunuz
Ladscape ve portre.

Saygilar

Merhaba, forumda yeni sayılırım ama benimde ekipmanlarım şöyle ;

Canon EOS 5D MKII

Canon EF 24-105mm f/4 L IS USM
Canon EF 100-400mm f/4.5-5.6 L IS USM
Canon EF 50mm f/1.8 II
Sigma 15mm f/2.8

Şehir manzaraları ve motor sporlarından fotoğraflar çekmeyi seviyorum.

Aramıza hoş geldiniz. Gayet güzel bir ekipman, özellikle kuş çekimlerine de uygun. Mümkün olduğu kadar motorsporları etkinliklerini takip ediyorum. Oralarda görüşebiliriz belki.

Murat

Hoş bulduk, teşekkürler. Hepbirlikte gidip çekim yapmak çok keyifli olur, bende çok sevinirim, şu an Nisan ayında İstanbul'da yapılacak olan WRC'nin Türkiye ayağını sabırsızlıkla beklemekteyim :smiley:

Benim de ilgimi çekmiyor değil fakat bende sadece 17-50mm f2.8 lens var. Pek istediğim fotoğrafları çekemiyorum bu tür etkinliklerde. İlerde 70-200mm f/2.8 almayı düşünüyorum ilerde.... :-\

Aslında Motor sporları için telephoto lens önemli tabi ama benim düşüncem rally'de telephoto olmazsa olmaz değil. Çünkü seyircinin araçlara en yakın olduğu motor sporlarından birisi bu. Bence 17-50mm de işinizi görür Murat bey.

Daha önce bu lensle çekimler yaptım. Oldukça keskin ve hızlı ama bazen biraz daha yakın kadrajlar gerekiyor yetersiz kalıyor maalesef. Tele acaka durumumuz olmadığına göre elimizdeki ile yetinecez artık.

evet kesinlikle elinizdeki lensiniz çok kaliteli. aynı zamanda böyle bir mesafe içinde oldukça yeterli
http://img98.imageshack.us/img98/2179/rally108ud0.jpg
Yakın zamanda forum üzerinde bir başlık açıp yarış severler olarak toplanıp gidelim wrc'ye :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR