Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ve Keneler...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan güngör Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,251
Ynt: Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ve Keneler...!

Merhabalar,
Arkadaşlar bu kene denilen hayvancık biz fındık toplarken bizlere özelliklede yumuşak derilerin olduğu bölgelere yapışıp kalır bir süre sonrada kaşınmaya başlarki minicik bir yer müthiş bir kaşıntı olur.Biz bunu fark edince koparıp alır ve iki tırnağımızın arasında ezerdik bazan birkaçtanesiyle birlikte birkaç gün yaşardık, o zaman hiç bir sıkıntı yoktu.Ne zaman "kuş gribi" uydurmasıyla köylerden tavukları ve diğer kümes hayvanlarını toplattılar işte bu kene vakası insanları öldürmeye başladı.
Bu arada Kırım ve Kongo işi bitti artık o ülkelerde bu olay kalmamış, sadece bizde var bence bunun adı "Anadolu Kanamalı Hastlığı" olmalı ne dersiniz.
Herkese kenesiz ve sağlıklı günler dilerim.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Etiketler

Hal ve hareketlerimden Kırşehir'de elim kolum bağlı kenenin icraatlarını beklemeye niyetim olmadığını anlayan doktor, "Bunuda yanınıza alın, 6 gün içinde nerde olursanız olun (sanırım kuluçka dönemi) ateş, kızarıklık, kusma..vs gibi haller başladımı, araştırma hastanesine baş vurun" dedi.
Bende belirti olmayınca 3 ay sonra tüpteki ölü keneyle seyahatimizi ayırdım.

Bu arada K.T nuribilgetekin arkadaşın yazısından faydalı bilgi okudum.
http://lymetr.blogspot.com/

Yaz günü postalla mı gezecez ne ;D baksanıza KKKH virisünü kaptınmı tam teşekküllü hastaneye yatsan da götürüyor ??? Aidsden beter. AIDS 6 yılda bu 6 günde götürüyor. Bir de kene kafayı soktumu içeri, virüs varsa kurtuluşun yok. İstediğin kadar cımbızla özenerek çıkar, farketmiyor.

Açık renk giyinmek, pantolon paçalarını çorabın içine sokmak, yürüyüş öncesinde özellikle pantolonları permethrin içeren karışımlar ile iyice ıslanıncaya kadar ilaçlamak, yere örtü vs sermeden doğrudan uzanmamak ve etkinlik sonrası tüm vucudu kontrol etmek basit ama etkili çözümler. Acilde yatarken doktorların böyle bir hasta ile karşılaşmaları üzerine gözlerindeki o çaresiz bakışları görmüş birisi olarak herkesden bu basit önlemleri almalarını rica ediyorum.

Dün döndüğümüz gezide elde ettiğim bir sonucu burada dile getirmek isterim..
Erdekte gittiğimiz kampig sadece çam ağaçlarıyla örtülüydü...Burada senelerden beri tatil yapan bir ziraat teknisyeni olan arkadaşa "burada kene oluyor mu?" diye sordum..
Aldığım yanıt şu oldu. "Kene, çam ağaçlı oan yerde olmuyor..Çünkü çam ağacından dökülen sarımsı turuncu tozları keneler sevmiyorlar.. bunu ben geçen sene ciddi olarak araştırdım ve bu sonuca ulaştım"..

Anlaşılan çam ormanında güvenle tatil yapabilirsiniz.

cygnet' Alıntı:
Dün döndüğümüz gezide elde ettiğim bir sonucu burada dile getirmek isterim..
Erdekte gittiğimiz kampig sadece çam ağaçlarıyla örtülüydü...Burada senelerden beri tatil yapan bir ziraat teknisyeni olan arkadaşa "burada kene oluyor mu?" diye sordum..
Aldığım yanıt şu oldu. "Kene, çam ağaçlı oan yerde olmuyor..Çünkü çam ağacından dökülen sarımsı turuncu tozları keneler sevmiyorlar.. bunu ben geçen sene ciddi olarak araştırdım ve bu sonuca ulaştım"..

Anlaşılan çam ormanında güvenle tatil yapabilirsiniz.

İlginç bir bilgi; paylaşımınız için teşekkürler. :smiley:

Umarım bilimsel bir karşılığı vardır. Bu gözlem ve sonucunu ilgili/yetkili kişi&kurumlarla paylaştı mı acaba? :-\

Cavid Sezen

arkadaşlar dünyada 850 küsür kene türü var bunlardan yalnızca 4-5 tanesi hastalık yapıyor , ve sadece bir tek türü kkka, hastalığını yayıyor , tokat ,çorum sivas, yozgat, en riskli bölgeler ama düzceye kadar olan bölge riskli bölgedir dikkatli olunuz. hastalık çok dramatik bir şekilde devam eder ve ölüm çok korkunçtur ,neredeyse ebola belirtileri gösterir, son evrede vucuttaki bütün deliklerden kan gelir ter bezleri dahi kanama yapar ve sonunda x olur.
keneyi bilinenin aksine fark ettiğiniz anda çıkarmanız gerekir,hastaneyi falan beklemeyiniz. kene sizi yaydığınız karbondioksitten bulur sıçrayamaz ,sizin dokunduğunuz sürtündüğünüz çalıdan çırpıdan üzerinize geçer.
koltukaltı, apış arası gibi sıcak ve ince derili bölgelerinize yapışır. şu anda avusturya imalatı bir ilaç gelmiş ismi chyresamed olması lazım çok etkili bir kovucu zehir , son kampta kullandım bırakın keneyi karınca ve sinek bile yanınıza yaklaşmıyor tavsiye ederim. saygılarımla.

arkadaslar kene konusunda o kadar cok korkmanıza gerek yok dogada kene her zaman vardı ve var olacaktır.
bizim sıgırlarda ve coban köpeklerinde her zaman üzerlerinde aradıgımda bir kac tane bulurum her kene ölümcül degildir olsaydı köylerde yasayan kimse kalmazdı

iki sene önceki gezenbilir aladağlar kampı için ilaçlanma taleplerine birtek ben karşı çıkmıştım.gel görki birtek beni ısırdı kerata.
bolu d.hastanesine gidip kan örneği verdim birşey çıkmadı,çıkmasıda imkansızdı tabii.
doktorun uyarısı 4,5 gün sonra tekrardan kan örneği vermemdi.varsa bu tehkikde anca çıkar demişti.ama çıkacağını sanmam o bölgede zehirli keneye rastlanmadı,demişti.
sonuçta ikinci kan örneğide temizdi.
niyazi ustanında anlattığı gibi bizde sakaryada fındık toplarken akşamları kimin daha çok kenesi var yarışı yapardık. :D heleki o tatlı kaşındırmasına bayılırdım ;D
tabi bu kkka dan sonra can bu insan tedirginde olmuyor değil.

Ankara çevresinde yaptığımız bir kampta eşimin üzerinde kene bulduk .15 gün süren kuluçka dönemi varmış,3 günde bir kan kontrolleri yapıldı.İhmal edilecek bir konu değildir.
selamlar.

Geçmiş olsun. Sorunsuz atlatmanıza sevindim. Eskiden önem vermediğimiz kene ısırıkları şimdi nasıl da endişe uyandırıyor. İnşallah şunun aşısını bulurlar da insanlar rahat bir nefes alır.

Bu hastalığa neden olan kene türü, kamp ve karavancılığa büyük zarar verecek gibi duruyor bu bölgelerimizde başta olmak üzere; hem de yılın bu anlamda en hareketli olacak aylarında. Örneğin Rifat Bey'in eşi, acaba korkmadan kampa gider/gidebilir mi bundan sonra? :-\

Ayrıca hastalık yayan keneler her yerde, daha az da olsa görülebiliyor. Örneğin, aşağıdaki bağlantıda hastalığın görüldüğü köyden, Sındırgı-Bigadiç-Gelembe gezim sırasında, 20.Mayıs.2012'de geçmiştim.

http://www.haberler.com/sindirgi-nin-egridere-koylulerine-kirim-kongo-3721245-haberi/

Cavid Sezen

Sndrg Eridere Trki

Dostlar teşekkürler.
Savaş haklısın 23 nisan etkinliğinde tanışmıştık.
Cavit bey çok haklı,gittiğimiz her yerde önce ilaçlama yapıyorum,oturma bölgesine halı,kilim vs.seriyorum yinede insanın içi rahat edemiyor.Hele eskisi gibi çimenlere yatmak,toprakta çıplak ayakla gezmek hayal oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri