Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ve Keneler...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan güngör Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,250

güngör

Zirve
Yer
İstanbul
Doğada olmayı seven tüm kampçı ve karavancı arkadaşlarımıza;

Her yıl toplumda tedirginlik ve üzüntüye sebep olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı mevsim itibarı ile yeniden
bizler için risk oluşturmaktadır. Bu sebeple hatırlatma anlamında kişisel tedbirler için konunun önemini dikkatlerinize sunarız.

Saygılarımızla.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

-Kırgınlık ve ateş
-Baş ağrısı
-Halsizlik
-Bulantı,kusma,karın ağrısı
-Kanama (pıhtılaşma mekanizmasının bozulması sonucu)
-Yüz ve göğüste döküntüler
-Gözlerde kızarıklık
-Gövde,kol ve bacaklarda morluklar
-Burun kanaması,dışkıda ve idrarda kan görülmesi

Eğer Üzerinizde Kene Görürseniz

-Sakin olun.
-Keneyi çıkartmak için cımbız veya benzeri bir alet bulun.
-Keneyi tam olarak deriye en yakın kısmından yani ağız bölümünden yakalayın.
-Cımbızı yavaşça yukarı doğru çekin.
-Çekme esnasında keneyi parçalamayın,çünki kenede virüs olabilir ve ölümü sırasında bunu emdiği bölgeye
kusarak bırakabilir.
-Keneyi vücuttan uzaklaştırmak için alkol,kolonya,oje,aseton,gaz,petrol ürünleri vb. KULLANMAYIN...!
-Keneyi uzaklaştırdıktan sonra bölgeyi temizleyin,sabunlu su ile yıkayın.
-Keneyi ise alkol veya çamaşır suyu içeren bir kaba atın.İmha edin.
-En yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

-

Etiketler
Ynt: Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ve Keneler...!

Bilgiler ve hatırlatma için teşekkürler.
Umarım kimsenin başına gelmez ama gelirsede ne yapacağını bilmek önemli.

Bu (sevimli/sevimsiz) keratayla, müşerref olmuş biri olarak (tecrübe konuşuyor), size hiç bir şey yapmasa bile 6 günlük kuluçka dönemi boyunca verdiği sitres, kene mağduru aileye kabus yaşatıyor.
Benim Kırşehir serüvenimde, baldırımın arka tarafında, kene görülünce 15 dakikada karavanımla doktora yetiştim, doktorcum önce kenenin olduğu bölgeyi, tüple birlikte alkolle 2 dakika kapattı ve bizim kene kafayı bulunca cımbızla kafasına yakın yerden, ufak bir et/deri parçasıyla birlikte aldı, 6 gün uzaklaşmayın diyerek hediyemide tüp içinde taktim etti, Kenemin resimlerini daha önce yayınlamıştım.
Kimsenin böyle bir tacize maruz kalmaması dileğimle, sağlıkla kalın.

Kene derdi sadece ülkemizde yok. Bizdeki sorun bazı kenelerde bu KKKA Virüsünün bulunması. Yurt dışında bir markette gördüğüm kene çıkartma aparatı.

Bu konunun dışında ama bir de arılar için bir çözümleri vardı. Tabi ki sokmasını engellemiyor ama sonrasında işe yarıyor (muş).

İşin şakaya gelir yanı yok; her yıl epeyce şehit(!) veriyoruz!.. ??? Kesin çözüm(ler) bulununcaya değin çok dikkatli olmak gerekiyor anladığım. :-\

Cavid Sezen

Çankırı, Yozgat ve Tokat'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle hastaneye kaldırılan 3 kişi hayatını kaybetti. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Çankırı'dan Ankara'ya sevk edilen Cemile Tiryaki (70), müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Yozgat'ta da vücuduna yapışan keneyi doktora gitmeden kendisinin kopardığı belirlenen Dönüş Usta (34) da hayatını kaybetti. Tokat'ta yaklaşık 1 hafta önce piknik yapan Yeter Demir'in (56) boynuna kene yapıştı. Demir, keneyi Tokat Devlet Hastanesi'nde aldırdı. Gerekli tetkikler yapılan Demir, hastalık belirtisi görülmediği için evine gönderildi. Ertesi gün rahatsızlanan Demir, 4 günlük tedavinin ardından yaşamını yitirdi.

Konuyu güncellemek için Akşam gazetesinin bugünkü haberini paylaşmak istedim.

gezmen' Alıntı:
İşin şakaya gelir yanı yok; her yıl epeyce şehit(!) veriyoruz!.. ???

Cavid Sezen

Cavid hocam kene sokmasıyla ölenlerdemi ''şehit'' kapsamına alındı :smiley:

buralpdi' Alıntı:
Cavid hocam kene sokmasıyla ölenlerdemi ''şehit'' kapsamına alındı :smiley:

"Niyazi olmak", tam da böyle birşey olsa gerek... ;)

Cavid Sezen

İç Karadeniz ile, İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yaşayanlar ve buralarda gezenler, daha bir özen göstermeli konuya; yoksa "niyazi olmak" çok kolay... ;)

Cavid Sezen

berkcantp' Alıntı:
Bu (sevimli/sevimsiz) keratayla, müşerref olmuş biri olarak (tecrübe konuşuyor), size hiç bir şey yapmasa bile 6 günlük kuluçka dönemi boyunca verdiği sitres, kene mağduru aileye kabus yaşatıyor.
Benim Kırşehir serüvenimde, baldırımın arka tarafında, kene görülünce 15 dakikada karavanımla doktora yetiştim, doktorcum önce kenenin olduğu bölgeyi, tüple birlikte alkolle 2 dakika kapattı ve bizim kene kafayı bulunca cımbızla kafasına yakın yerden, ufak bir et/deri parçasıyla birlikte aldı, 6 gün uzaklaşmayın diyerek hediyemide tüp içinde taktim etti, Kenemin resimlerini daha önce yayınlamıştım.
Kimsenin böyle bir tacize maruz kalmaması dileğimle, sağlıkla kalın.
Konu çok ciddi aslında.Çoluk çocuğumuzla gidiyoruz araziye.Geçen haftalarda bir at çiftliğine gittiğimizde baktım bizim tayfadaki çocuklar bir köpek seviyorlar.Köpeğe yaklaştığımda kulağında kocaman bir kene gördüm.Çocuklardan birine geçmesi an meselesi!
İlhan bey siz tecrübe yaşamışsınız.Size o keneyi neden 6 gün muhafaza etmeniz için tüp içerisinde verdiler.İşin mantığı nedir.Ne gibi bir durum görülmeli yada görülmemeli?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR