Karavanlarımızda Yüklü Ağırlıkta Yeni Yönetmelik...!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 56
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 40,446
fsirin' Alıntı:
Niye sinirleneyim ki, güzel bir haber bu. Bazı arkadaşların araçları kritik sınırda veya üzerindeydi.

Ferhat,ben mesajı düzelttiğimi sanmıştım ancak ilk hali görülmüş,senin mesajındaki kafası karışmış imajı,sinirli gibi algılamışım :smiley:gerçi benim sayfamda düzelmiş hali görünüyor mesajın..

Etiketler
merkezci' Alıntı:
ahmet bey evet bu yonetmelik yururluluk tarihine dikkat ederseniz bu ay icinde ciktigi goruluyor.buradaki 3,75 lik oran aracinizin ruhsatinda yazan azami yuklu agirliga oranlaniyor ve cikan rakamla 500 kg daha eklenerek neticesinde azami yuklu agirliginizi gecebileceginiz maksimum rakam ortaya cikiyor.
Ben yeni karavan yapacak ve projelendirecek olan uyelerimize araclarinin projelerini yaptiriken ve imalat asamasinda bol miktarda tayli ve pis su tanki yaptirmalarini ve aslinda cok kullanmayacaklari ilaveleri yapmalarini , atta hafif malzmelerden yapabilecekleri ekipmanlari ilk tescil ve muhayene esnasinda agir malzemelerden yaparak agirliklarini maksimuma cikarmalarini tanklari dolu olarak agilrklarini hesaplatmalarini tavsiye ediyorum.daha sonra agiliklarini hafifleterek kullanim esnasinda daha opsiyonlu yukleme avantaji saglayabilirler.
Bazi arkadaslar 3500 kg lik agiligin uzerine belirtilen opsiyonun uygulanacagini soyluyor dogrudur ancak her arac icin ayni degildir.Araclarin ruhsatlarinda yazili olan azami yuklu agirlik uzerinden yukarida belirttigimiz opsiyon hesaplanip 500 ile toplanacak ve bu rakam azami yuklu agiliga ekleneren cezanin uygulanmaya baslayacagi sinir bulunacak.
Teşekürler (Merkezci) rumuzlu arkadaşım.
Açıklamalarınız herkesin anlıyabileceği şekilde. Karavanını yeni yaptıracak arkadaşların tonajı yüksek tutma imkanı varsa buda ayrı bir avantaj. Yapılmış olanlar için bu durumu yeniden tespit ettirmek herhalde mümkün değil gibi.
En azından yeni değişiklik yapacaklar bu tesbiti yaptırır rahat ederler, bilgilendirmeeriniz sayesinde.
Hoşçakalın.
Selamlar, saygılar.l

Yaptığım Gürcistan gezisinde ve dünde içanadolu gezimde tartıya davet edildiğimde ikisindede kantarın soluna yanaştım.Görevli arkadaşa karavan ruhsatımı vererek onların zamanını almamak adına kantara çıkmadığımı belirttim.İki istasyondada teşekkür edip gönderdiler.Gerçi aracım zaten 2850 kiloyu geçmiyor.Şanslı olabilirm.

seyyah54' Alıntı:
Yaptığım Gürcistan gezisinde ve dünde içanadolu gezimde tartıya davet edildiğimde ikisindede kantarın soluna yanaştım.Görevli arkadaşa karavan ruhsatımı vererek onların zamanını almamak adına kantara çıkmadığımı belirttim.İki istasyondada teşekkür edip gönderdiler.Gerçi aracım zaten 2850 kiloyu geçmiyor.Şanslı olabilirm.
Doğru.Şanslı olabilirsiniz...Aynı açıklamayı yapmama rağmen,resmi plakalı araçlar hariç ,tüm araçları tartıya davet ettiklerinde girilmesi gerektiğni belirtti arkadaşlar.bende korkusuzca girdiğim kantarda ilk seferinde 3530kg çıkınca tırsmış,tonaj tolerans artışını bu vesileyle öğrenmiştim.Bu kilogramda çıkış nedeni kişilerin kantarda 100 kg sayılması, gezi boyunca alınan her şehre özgü erzak ve ıvır zıvırlar(köyden 10 kg turşu bile almışız ) :smiley:Bunları karavanı boşaltırken farkettim :D tabi su ve yakıt tanklarıda dolu idi.

ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTIVE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK

8 Kasım2012 Resmi Gazete sayı:28461 sayfa 41 de yayınlanan yönetmeliğe göre ruhsatlarımızda genelde azami yüklü agırlığı 3500 kg olarak belirtilen motokaravanlarımız için tolerans dahilinde azami ağırlıkları 3500x1.0375+500=4131kg olabilecektir.Önceki yönetmelikte 3500x1.05=3675 kg olan ceza sınırının 4131 kg ağırlığa çıkarılması özellikle alkovenli motokaravanları çok rahatlatacaktır.

8 Kasım 2012 Resmi Gazete sayı:28461 sayfa:41

ULAŞTIRMA ,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞINDAN

Araçların yüklenmesine ilişkinölçü ve usuller ile tartı ve boyut ölçümtoleransları hakkında yönetmelik

3. BÖLÜM
Tolerans uygulamaları
Tartı toleransı uygulaması
Madde7-(1) Tartı toleransı:en çok(aracın ağırlığının %3.75 i)+500 kilogram olarak kabul edilir.
(2) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun65. maddesinin üçüncü fıkrasının (a), (b), (c), (d), ve (e) bentlerinde belirtilen fazla yükleme oranları hesabında:aracın azami ağırlığı ile birinci fıkrada belirlenen tartı toleranslarının toplamı esas alınır.

4.BÖLÜM
Yürürlük ve Yürütme
Yürürlük
MADDE 9-(1) Bu yönetmelik 12.11.2012 tarihinde yürürlüğe girer.

bülent usta' Alıntı:
ARAÇLARIN YÜKLENMESİNE İLİŞKİN ÖLÇÜ VE USULLER İLE TARTIVE BOYUT ÖLÇÜM TOLERANSLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK

8 Kasım2012 Resmi Gazete sayı:28461 sayfa 41 de yayınlanan yönetmeliğe göre ruhsatlarımızda genelde azami yüklü agırlığı 3500 kg olarak belirtilen motokaravanlarımız için tolerans dahilinde azami ağırlıkları 3500x1.0375+500=4131kg olabilecektir.Önceki yönetmelikte 3500x1.05=3675 kg olan ceza sınırının 4131 kg ağırlığa çıkarılması özellikle alkovenli motokaravanları çok rahatlatacaktır.

8 Kasım 2012 Resmi Gazete sayı:28461 sayfa:41

ULAŞTIRMA ,DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞINDAN

Araçların yüklenmesine ilişkinölçü ve usuller ile tartı ve boyut ölçümtoleransları hakkında yönetmelik

3. BÖLÜM
Tolerans uygulamaları
Tartı toleransı uygulaması
Madde7-(1) Tartı toleransı:en çok(aracın ağırlığının %3.75 i)+500 kilogram olarak kabul edilir.
(2) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun65. maddesinin üçüncü fıkrasının (a), (b), (c), (d), ve (e) bentlerinde belirtilen fazla yükleme oranları hesabında:aracın azami ağırlığı ile birinci fıkrada belirlenen tartı toleranslarının toplamı esas alınır.

4.BÖLÜM
Yürürlük ve Yürütme
Yürürlük
MADDE 9-(1) Bu yönetmelik 12.11.2012 tarihinde yürürlüğe girer.
Dünkü soğuk duşun üstüne, ilaç gibi geldi. Teşekkür ederim.Sevgiler.

Ynt: Karavanlarımızda Yüklü Ağırlıkta Yeni Yönetmelik...!

Yeni yönetmelikle ilgili gelişmeleri bizlerle paylaşan,bilgilendiren herkese teşekkür ederiz.

Konu önemli olduğundan Sabit Başlık yaparak ilgi göstereceklerin ulaşabilmelerini kolaylaştırmak uygun olacaktır.

Sevgili Karavancı Dostlar
muayene Zamanı Gelen 2006 Model İveco Marka Motokaravanımı Antalya Tüv Yeşilbayır İstasyonuna Götürdüm.aracımın Sağ Ön Farının Su Almasının Ağır Kusur Sayıldığı Ve Aracın Ruhsatında Da M2 Yazan Araç Sınıfının M1 Olarak Ve Yine Hususi-yük Taşıma Yazan Kullanım Amacının Da Hususi-yolcu Taşıma Olarak Değiştirilmesi Gerektiği Sebepleriyle Muayeneden Geçemedim. :(
tam Canım Sıkkın Kepezden Aşağıya İniyordum Ki; Ağırlık Kontrol İstasyonu Önündeki İşaretçi Kontrol Notasına Girmem İçin Bayrağını Kaldırdı. İçimden Acaba İşaretçiyi Görmemezlikten Gelip Kaçayım Mı Diye Geçirmeme Rağmen İyi Ki Öyle Bir Şey Yapmamışım. Sonradan Öğrendiğime Göre İşaretçiye Uymayıp Kaçarsanız Plakanıza 1.700.-tl Ceza Geliyormuş. Her Neyse; Azami Yüklü Ağırlığı 3500 Kg Olan Motokaravanım Benimle Birlikte(zaten Ağırlığın Büyük Bir Kısmı Da Benden Kaynaklı 145 Kiloyum :-[) 4240 Kg Geldi.ağırlığımın Verilen Tolerans Da Dahil Olmak Üzre, Azami 4131 Kg Olması Gerekiyormuş.karayolları Trafik Kanunun 65/1-b(a) Maddesine Göre 1.278.-tl Ceza Yedim Ve Hala Da Sindiremedim. :'(

Geçmiş Olsun. Tuv Meselesi Önemli Değil. Pek Çok Karavancının Başına Aynı Sorunlar Geliyor. Biraz Uğraşma İle Düzeltiliyor. Ama, 1278 Tl Ceza Gerçekten Can Sıkıcı Olmuş. Keşke Tartıya Çıkmadan Kenara Çekip Ruhsatı Gösterip Motokaravan Olduğunu İbraz Etseydiniz. Deneyimli Arkadaşların Anlattıklarına Göre Genelde Tartmadan Gönderiyorlarmış. Tekrar Geçmiş Olsun.

aslanahmet' Alıntı:
geçmiş Olsun. Tuv Meselesi Önemli Değil. Pek Çok Karavancının Başına Aynı Sorunlar Geliyor. Biraz Uğraşma İle Düzeltiliyor. Ama, 1278 Tl Ceza Gerçekten Can Sıkıcı Olmuş. Keşke Tartıya Çıkmadan Kenara Çekip Ruhsatı Gösterip Motokaravan Olduğunu İbraz Etseydiniz. Deneyimli Arkadaşların Anlattıklarına Göre Genelde Tartmadan Gönderiyorlarmış. Tekrar Geçmiş Olsun.
Hakan bey,teşekkür ederim.Tartıya çıkmadan istasyon şefine ciddi şekilde itirazda bulundum,tınmadılar bile. :mad:"Beyefendi mahkemeye İtirazda bulunabilirsiniz,bu cezayı 15 Gün İçerisinde %25 İdirimle ödeyin,daha sonra mahkemeye müraccat edin" diye bir de akıl verdiler.

Serdar Bey,antalyada Yaşayan Biri Olarak Çok Üzüldüm.
geçmiş Olsun.

Serdar Bey, Tuv'e Birşey Diyemiyorum Ama Diğeri Gerçekten Yaralayıcı,pazar Günü Bende Bademağacı'ndan Aynı Yolu Geçeceğim İçin Tedirgin Oldum.yaklaşık Bir Ay Önceside Korkuteli'den Ford Pikapla Boş Olarak Gelirken Aynı Durdurmayla Karşılaştım,şaşkınlığımı Ve Gereğini Sorduğumda Ticari Araçlara Uygulandığı Söylendi.ne Diyeceğimi De Çok Fazla Bilmiyorum Ama,kantara Girip Tartıya Uymak Doğru Olacak Gibi...sizin Bu Örneğinizden Yola Çıkarak, Demekki Yolcularıda Gerektiğinde Kantar Öncesi İndireceğiz.selamlar

cengiz Kaya' Alıntı:
serdar Bey,antalyada Yaşayan Biri Olarak Çok Üzüldüm.
geçmiş Olsun.
Cengiz Bey çok teşekkür ederim,bende aşırı derecede balık avı düşkünlüğü var,bu sebebten karavanımda bir çok olta malzemesi,kurşunlar Vs.taşıyordum.bu cezayı yiyince,karavanımın bagajında ne var ne yok hepsini indirdim.Şu an eşim ve her yolculukta mutlaka taşıdığım motorsikletim olmadan 3970 Kg a düştüm.Kendim de rejime başladım,inşallah en az 30 Kg vereceğim. :smiley:

racoed' Alıntı:
serdar Bey, Tuv'e Birşey Diyemiyorum Ama Diğeri Gerçekten Yaralayıcı,pazar Günü Bende Bademağacı'ndan Aynı Yolu Geçeceğim İçin Tedirgin Oldum.yaklaşık Bir Ay Önceside Korkuteli'den Ford Pikapla Boş Olarak Gelirken Aynı Durdurmayla Karşılaştım,şaşkınlığımı Ve Gereğini Sorduğumda Ticari Araçlara Uygulandığı Söylendi.ne Diyeceğimi De Çok Fazla Bilmiyorum Ama,kantara Girip Tartıya Uymak Doğru Olacak Gibi...sizin Bu Örneğinizden Yola Çıkarak, Demekki Yolcularıda Gerektiğinde Kantar Öncesi İndireceğiz.selamlar
Sn Racoed Tüv muayenesini hemen ertesi gün hallettim.Antalya Trafik Şb.müdürlüğü eski adliyenin 100 m altındaki yeni yerine taşınmış,15 dakikada talep ettiğim gerekli düzeltmeleri yapıp, yeni ruhsatımı verdiler. :smiley: Bu ağırlık kontrol istasyonları anladığım kadarıyla biraz da istasyon şefinin keyfiyetine göre çalışıyorlar.Malumunuz şimdi şehirlerin her giriş çıkışlarına bu istasyonlar kuruldu.Geçen hafta Antalya Kamp Karavan Derneği üyesi 5 Karavan 3 Günlüğüne Alanya Perle Kampa Gittik.Manavgat-Alanya yolundaki Ağırlık Ölçüm İstasyonu ne beni ne de diğer karavanları çevirmedi. :smiley: Ama yine de karavanlardaki yükü azaltıp ağırlık limitini aşmamaya dikkat etmek gerekiyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR