Karavanda Yat Tuvaleti Kullanmak?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 102,653
Yat tipi tuvalet şu şartlar mutlak sağlanırsa tercih edilebilir
1-geri tepme durumu mutlak engellenecek bir yol bulunarak,çünkü birkez bile geri tepme olursa tüm banyo tuvalet artiklariyla doluyor,tatil zehir oluyor
2-dus,mutfak ve banyo lavabosunun deposu ayrı, tuvaletin deposu ayrı olacak,çünkü ilk depo cok sik dolar,dolsa da heryere bosaltilabilir,ancak ikinci depoyu boşaltmak için ya özel bir yer,yada kanalizasyon mazgali bulmaniz lazım
3-tuvalet deposunu araçtan inmeden bir düğme yada kol ile elektrikli bir sistemle bosaltabilmelisiniz,malum bosaltacaginiz yer pis ve kontamine oluyor
Tüm bu şartlar sağlansa bile depo hicbir zaman yüzde yüz bosalmayacak ve sürekli karavanin altında bir fosseptik kutusu ile dolasacaksiniz,koku olabilir,boşaltmayi unutursaniz geri tepebilir,boşaltmak için koca karavanla yer aramak bir başka dert,
Velhasıl kelam bence en iyi çözüm;videodaki gibi dıştan cikartilabilen kasetli bir wc kullanmak ve buna da sadece gerektiği zamanlarda(gece) yalnızca küçük tuvaleti yapmak,büyük tuvalet ihtiyaçlarını dışarda gidermek en guzeli

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler

arkadaşlar yapacağım karavanda tuvalet sorununu nasıl çözeceğimi kesinleştiremedim, araştırma yaparken aşşağıda resmi olan ürünü buldum, osefisine kadar gidip görmek istedim ama ellerinde olmadığını 100ad. siparişden az getirmediklerini söyledi, kabinin dıştan dışa ölçüsü 100x100 içindeki wc modülü 80x60 gibi
bu tuvaleti kullanan arkadaşlardan bilhassa yorum bekliyorum sizlerden istediğim yat tuvaleti kullanayımmı yosa başka önerileriniz olurmu, nedenleriyle yazarmısınız
portatif-tuvalet.jpg

wc-dus-kabinleri - Hazır Yapılarda Ara
selam ustat bende minibüsün köşesine wc düşünüyorum bence marin wc si
mesela sahibinden comda bulabilirsin ya da google amca ya sorun o bulur sizin için bir link birakiyom
saygilar kolay gelsin

Oto, Motosiklet Yedek Parça ve Aksesuarlar sahibinden.com'da

Geçtiğimiz aylarda ikinci el bir karavan satın aldım. Karavanda matin tipi wc var. Bunun nasıl boşaltılacağı konusunda gerek gezenbilir forumundan, gerekse bildiğim karavancılarla olan sohbetlerimden gerek ülkemizde, gerek se Avrupa'da hortum ile bu iş için ayrılmış tanklara yapılacak boşaltımın yok denecek kadar az olduğunu öğrendim. Genelde yapılan uygulamanın yola veya bir yol mazgalına boşaltmak olduğunu da öğrendim.
Yollarda olan mazgalların vazifesi yağmur sularını toplamaktır ve bildiğim kadarı ile arıtmaya tabi tutulmazlar. Böyle olunca doğaya dışkımızı bırakmak bana ahlaklı bir davranış olarak gelmedi. Konuştuğum bir karavan üretici firmaya önümüzdeki günlerde götürüp dışarıdan kasetli sisteme geçmek üzere gerekli dönüşümü yaptıracağım. Tabi bu kasetli tip wc'ler ucuz şeyler değiller. Ama bu da benim için önemli bir konu. Eğer bu kadar bir bütçe ayıramamış olsa idim, yapacağım şey, yine de yat tipi tuvaleti süküp yerine porta-ponti denilen kaseti altından olan sisteme geçmek olurdu.

Geçtiğimiz aylarda ikinci el bir karavan satın aldım. Karavanda matin tipi wc var. Bunun nasıl boşaltılacağı konusunda gerek gezenbilir forumundan, gerekse bildiğim karavancılarla olan sohbetlerimden gerek ülkemizde, gerek se Avrupa'da hortum ile bu iş için ayrılmış tanklara yapılacak boşaltımın yok denecek kadar az olduğunu öğrendim. Genelde yapılan uygulamanın yola veya bir yol mazgalına boşaltmak olduğunu da öğrendim.
Yollarda olan mazgalların vazifesi yağmur sularını toplamaktır ve bildiğim kadarı ile arıtmaya tabi tutulmazlar. Böyle olunca doğaya dışkımızı bırakmak bana ahlaklı bir davranış olarak gelmedi. Konuştuğum bir karavan üretici firmaya önümüzdeki günlerde götürüp dışarıdan kasetli sisteme geçmek üzere gerekli dönüşümü yaptıracağım. Tabi bu kasetli tip wc'ler ucuz şeyler değiller. Ama bu da benim için önemli bir konu. Eğer bu kadar bir bütçe ayıramamış olsa idim, yapacağım şey, yine de yat tipi tuvaleti süküp yerine porta-ponti denilen kaseti altından olan sisteme geçmek olurdu.
bence porta ponti yerine kasetli wc daha kullanışlı olabilir.genelede marin wc dolphin karavan tarafından yapılıyor.karavanınız hangi firma yapımı.karavanı yapan firma daha fazla yardımcı olabilir.kasetli wc ye çevirmek çok zor olmasa gerek.

Haklısınız maranda44. Benimde yaptıracak olduğum dışarıdan kasetli sistem. Porta ponti de daha düşük bütçeli alternatif. Yapacak olan da sizin söylediğiniz gibi Dolphin Karavan. Karavanım Rota Karavan yapımı. Konuştuğum kadarıyla onlar da bu değişikliği yapabilecek durumdalar ama Marmaris'te yaşadığımız için bize en yakın ve en uygun olanı Dolphin Karavan.

Sent from my iPad using Tapatalk

Dolphin karavandan çok fazla şikayet var ama yine de siz bilirsiniz

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Haklısınız maranda44. Benimde yaptıracak olduğum dışarıdan kasetli sistem. Porta ponti de daha düşük bütçeli alternatif. Yapacak olan da sizin söylediğiniz gibi Dolphin Karavan. Karavanım Rota Karavan yapımı. Konuştuğum kadarıyla onlar da bu değişikliği yapabilecek durumdalar ama Marmaris'te yaşadığımız için bize en yakın ve en uygun olanı Dolphin Karavan.

bence dolphin karavan yakın olsa bile. rota karvan a yaptırsanız daha iyi olur.kendi yaptıkları karavanı daha iyi bilirler.aklınızda ki karavanla ilgili soruları sorarsııuz.karavan birçok karmaşık sistemden oluşmakta. ilerde bir sıkıntı olursa daha iyi yardımcı olurlar bence.tabii siz bilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde İzmir'e gidip Dolphin Karavan'nı yerinde ziyaret ettim. Ticari anlayışlarından ve yaklaşımlarından memnun olduğumu söyleyemem. Ben de uzak dahi olsa Rota Karavan'a gitme niyetindeyim. Aslında karavanlar bana o kadar karmaşık sistemler olarak gelmiyor. Uzun yıllar denizlerde tekne hayatı yaşadığım ve motor dahil bütün tamir ve bakımlarını kendim yaptığım için olsa gerek. Rota Karavan'a gitmişken aklımda olan başka sorulara da cevap bulabilirim belki. Mesela 220 AC olan ve gerçek sinüs inverterle AGM servis akü grubuna bağlı çalışan buzdolabının kompresörünü, elimde atıl durumda olan 12 V DC kompresörle değiştirtebilirim. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek. :smiley:

Bence kasetli WC karavan için en mükemmel yöntem.
.

Dediğinizde yerden göğe haklısınız. Zaten bulunuşlarının ana nedeni karavancılık !

Bizim gibi kabul edelim ki, karavancılığın emekleme döneminde olan bir toplumun önemli bir bölümünün, bu güne kadar verilen emek ve tecrübeleri saygı ile izleyerek onlardan faydalanmak yerine, karavancılığı yeniden keşfe çıkması oldukça ilginç ve maceracı sıfatı kazanmakta..

Üstelik çoğu da çağdaş karavancılık dünyasında sonuca varılarak kapanmış konular...

Bilmem bu kuyudan bu taş ne zaman çıkarılacak ?

.

Son düzenleme:

.

Sanırım TSE’nin yasa ve yönetmelikleri uygulamakta sorunları var.
Ya önüne gelene damgayı basıyor ya da keyfi olarak 1+2 koltuk konusunda olduğu gibi hayır diyor..

Elektrikli tuvalet konulması yönünde yapılacak tadilatın, AİTM Yönetmeliğinin EK-IV Madde-7 çerçevesinde yapılabileceği belirtilmekte

EK-IV Madde-7 ise aynen "7- Yukarıda sayılan tadilatlar dışında da tadilat yapılabilir. Ancak, yapılacak tadilatla ilgili gerekli şartların onay kuruluşu veya onay kuruluşunun görevlendirdiği kuruluş tarafından belirlenmesi gerekir. Bu tadilat güvenliği, çevre korumasını etkilediği takdirde tadilatla ilgili konularda bu Yönetmelikte belirtilen bütün hükümlere uygun olması zorunluluğu vardır." şeklinde.

Şimdi biri kalkıpta iki ayağı yere basarak, bana Türkiye’de bu tuvalet depolarının herzaman raconuna uygun dökülebileceğine ve döküldüğüne inandırsın. Lütfen kendimizi aldatmayalım.

Diğer her kasetlinin her normal tuvaletlere dökümü ise zaten sorun olmamalı ?

.

Son düzenleme:

.

Dediğinizde yerden göğe haklısınız. Zaten bulunuşlarının ana nedeni karavancılık !

Bizim gibi kabul edelim ki, karavancılığın emekleme döneminde olan bir toplumun önemli bir bölümünün, bu güne kadar verilen emek ve tecrübeleri saygı ile izleyerek onlardan faydalanmak yerine, karavancılığı yeniden keşfe çıkması oldukça ilginç ve maceracı sıfatı kazanmakta..

Üstelik çoğu da çağdaş karavancılık dünyasında sonuca varılarak kapanmış konular...

Bilmem bu kuyudan bu taş ne zaman çıkarılacak ?

.
sayın evliyaçelebi
Geçtiğimiz günlerde İzmir'e gidip Dolphin Karavan'nı yerinde ziyaret ettim. Ticari anlayışlarından ve yaklaşımlarından memnun olduğumu söyleyemem. Ben de uzak dahi olsa Rota Karavan'a gitme niyetindeyim. Aslında karavanlar bana o kadar karmaşık sistemler olarak gelmiyor. Uzun yıllar denizlerde tekne hayatı yaşadığım ve motor dahil bütün tamir ve bakımlarını kendim yaptığım için olsa gerek. Rota Karavan'a gitmişken aklımda olan başka sorulara da cevap bulabilirim belki. Mesela 220 AC olan ve gerçek sinüs inverterle AGM servis akü grubuna bağlı çalışan buzdolabının kompresörünü, elimde atıl durumda olan 12 V DC kompresörle değiştirtebilirim. Bakalım önümüzdeki günler neler gösterecek. :smiley:

su akar yolunu bulur.

su akar yolunu bulur:smirk:

Majeratörlü tuvalet kullananların tercih sebebi ev konforunu yaşama isteği, kasetli tuvaleti tercih edenlerin tercih etme sebebi ise karavan parkları ve tuvaletlere boşaltım yaparak ihtiyacı çevreci şekilde çözme isteği. Peki bu durumda iki talep için de ortak bir çözüm bulunamaz mı?
Normal tuvalet şeklinde bir majeratörlü sistem ve altında dolduğunda çıkarılıp tuvalete kadar götürülüp boşaltma yapıldıktan sonra tekrar takılan tekerlekli aşağıdaki gibi depolar. Bu depolar yatlar için satılıyor, karavan içinde neden kullanılmasın esasında iki isteğe de hizmet edecek bir çözüm olabilir gibi görünüyor bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim?

.
20-25 litre üzeri tekerlekli tankların sürülme ve içeriğinin dökülme zorluğu var. Bu büyüklüktekilerin de zaten marin çözüme yeterli gelmeyeceği beklenmeli..

Karavanda gereksinimlerin karşılanmasını, ev konforu seviyesinde beklemek ve uygulamak, maalesef aradaki farkın misliyle sorun doğurmakta. Çağdaş karavancılık yıllar içinde bizim gibi yeni başlayanlara çeşitleriyle zaten oturmuş ve hatta ucuz çözümler sunarken, onu yeniden bulmakla uğraşmanın pek anlamlı olduğunu sanmıyorum.

Uzlaşı aradığınızın bilincindeyim. Lütfen üzerinize alınmayın..:yum:

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.