Karavanda Hermetik Kombi Kullanımı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Gezente4646 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 59
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 28,333

Etiketler
Kombi "ben karavanda çalışmam" diye naz yapmayacağına göre:smiley::smiley:
Uygulanamaz hiçbir yönünü göremiyorum.

Yenilikleri baltalanmak yerine teşvik edilmeli, sınır çizilmemeli diye düşünüyorum.

Sigorta, kasko boyutu çok farklı bir boyut. Ne kadar kayda değer bir kriter tartışılır.

Yaparsanız, uygulanmaz bir fikir değil elbette.
Fakat, uygulamanın risk analizi yapmadan giriştiğinizde "Allah'a emanet. Türk'e bi şey olmaz abiii" gibi akılcılık yerine, kaderciliği kabullenmişseniz bizim diyecek bir sözümüz zaten olamaz.

Kullanılan ev tipi kombi yada şofbenlerin sabit ve titreşimsiz bir ortamda çalıştıklarını, araba içinde hareketten doğan titreşimler nedeniyle; kaynak noktalarının çatlaması, bağlantı rakorlarının gevşemesi vs.gibi sonucu ciddi olacak riskleride baştan kabul etmişseniz hayırlı olsun keşifiniz.

Kombi "ben karavanda çalışmam" diye naz yapmayacağına göre:smiley::smiley:
Uygulanamaz hiçbir yönünü göremiyorum.

Ülkemizdeki yüzlerce mobil cenaze yıkama aracında zaten kombi kullanılıyor. Bu araçlar yıllardır her gün yoğun şekilde kullanılıp her gün birkaç farklı noktada hizmet veriyor.

Yenilikleri baltalanmak yerine teşvik edilmeli, sınır çizilmemeli diye düşünüyorum.

Sigorta, kasko boyutu çok farklı bir boyut. Ne kadar kayda değer bir kriter tartışılır.

Içinde yaşadığımız karavanların hacimlerinin küçük (15-17 m3) olduğunu hep aklımızda tutmamız lazım. Evlerimizdeki en küçük çocuk odaları genellikle daha büyüktür. Böyle küçük bir yerde bir kaç kişi gecelerken , en ufak bir duman, en az bir gaz sızıntısı olmaması gerekir.
Araçlarda kullanma onay belgeli gazlı cihazları, düzenli sızıntı kontrolünü yaptırarak rahatlıkla kullanabiliriz.

Cenaze araçlarında yaşam:smiley: (geceleme) söz konusu olmadığı için yukardaki titizliğe gerek olmayabilir.

Tedbirin faydası var.

Gaz alarm cihazı, duman dedektörü ile kombine gaz kesme seleonidi konularak acil bir durumda gaz tüp çıkışında kesilebilir.

Ama sarsıntılı ve mobil bir araçta kombiye gelebilecek zararları öngöremeyiz. Hiç bir zarar da olmayabilir. DVGW denen bir kuruluş var. Almanya gaz ve su cihazları üreticileri denetçisi. Bunların karavan için olan cihazlara uygunluk verme durumu var mı bilmiyorum. Mutlaka sıvı yakıtlı su ısıtıcıları varsa karavan için buradan onaylıdır. Gaz cihazları belki çok rağbet edilmediği için onay almamış olabilirler. Bu da bir maliyet çünkü. Pazar rantabl değilse yatırım yapmazsınız. DVGW çok sıkı denetler, TUV gibi (Alman TUV ü bizimkiler değil). Saha testleri yapılır vs. vs.

Neyse konumuzdan sapmadan demem o ki, uygun cihaz bile olsa montaj ve tesisat emniyet şartları çok önemli. Gaz bu, ihmale gelmez. LPG zehirlidir üstelik, bayıltır önce sonra öldürür Allah korusun.

Aynı tehlike klimada da mevcut. Yeni nesil R400 serisi gazlar yüksek basınçta çalışıyorlar 40 bar civarında ve % 50 gibi LPG den oluşuyorlar. Eğer split klima varsa karavanda mutlaka gaz alarm cihazı olmalı. Ve bunlar UPS ten beslenmeli veya pilli olmalı, pilleri sık sık kontrol edilmeli.

Klima veya LPG bakır boru tesisatı çok iyi sabitlenmeli. Sarsıntıdan bağlantıları gevşememeli. Havalandırmalı kanallardan araç altına irtibatı olmalı.

Saygılar...

SM-G965F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tarkan bey yapmış olduğunuz teknik açıklamalardan dolayı çok teşekkürler. İşin uzmanının konuya dahil olması çok sevindirici. Vibrasyon sonucu oluşabilecek hasarlar önlenebilirse ki bence mümkün, çekme karavanlarda bu sistemin uygulanmasında bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum. Kombi sonuçta dışarıda olacak. Kış günü zaten aracın her tarafı kapalı olacağından bir sorun teşkil etmez. Dizel ile ısındığınızda da egsozundan zehirli gaz çıkıyor. Ayrıca hem ocak hem buzdolapları da gazla çalışıyor. Bu cihazlar da işin uzmanları tarafından montajlandığından tüm karavanlarda güvenle kullanılıyorlar.

Onur Bey rica ederim, bir faydamız olabilirse ne mutlu.

Duvar Panel sabitlenmesinde lastik vibrasyon takozları kullanılabilir mesela.

Kapalı, sızdırmaz bir bölme yapılabilir. Sessizdir çalışması ama hem sesi keser, hem extra emniyet olur.

Yerden ısıtma olur, duvardan ısıtma olur, fanlı ısıtıcı beslenir, sıcak su zaten iyi bir konfor olur. Ben yaptıracak olsam 12 kg Tüp değilde, dolum ağzı kolay bir yerde LPG tankı koydururum. Çıkışa bir kollektör, ocak, kombi vs belki seyyar mangala bir flex çıkış. Emniyet tedbiri alındıktan sonra her şey mümkün.

Yaparsanız, uygulanmaz bir fikir değil elbette.
Fakat, uygulamanın risk analizi yapmadan giriştiğinizde "Allah'a emanet. Türk'e bi şey olmaz abiii" gibi akılcılık yerine, kaderciliği kabullenmişseniz bizim diyecek bir sözümüz zaten olamaz.

Kullanılan ev tipi kombi yada şofbenlerin sabit ve titreşimsiz bir ortamda çalıştıklarını, araba içinde hareketten doğan titreşimler nedeniyle; kaynak noktalarının çatlaması, bağlantı rakorlarının gevşemesi vs.gibi sonucu ciddi olacak riskleride baştan kabul etmişseniz hayırlı olsun keşifiniz.
Kimse burada bir keşif peşinde değil. Bu işi daha önce uygulayan var mı var ise görüşleri nelerdir onun cevabını aramaktayız. Bugün ülkemizde kullanılan karavanların büyük çoğunluğunda büro tipi buzdolapları, ev tipi ocaklar, fırınlar ve hatta klimalar kullanılıyor. Bunlar hareket halindeyken titreşmiyorlar mı ! Teknik anlamda varsa sözünüz alalım, yoksa ""Allah'a emanet. Türk'e bi şey olmaz abiii" gibi akılcılık yerine, kaderciliği kabullenmişseniz bizim diyecek bir sözümüz zaten olamaz" gibi boş laflar ile sayfayı meşgul etmeyin lütfen.

Amerika da 3 yollu dolaplar çok yaygın.

12 V, 220 V ve LPG hepsi mevcut, nerden isterseniz onu çalıştırın. Orada millet karavan da yaşamaya çok meraklı ve çoğu zaman da muhtaç.

Onur Bey rica ederim, bir faydamız olabilirse ne mutlu.

Duvar Panel sabitlenmesinde lastik vibrasyon takozları kullanılabilir mesela.

Kapalı, sızdırmaz bir bölme yapılabilir. Sessizdir çalışması ama hem sesi keser, hem extra emniyet olur.

Yerden ısıtma olur, duvardan ısıtma olur, fanlı ısıtıcı beslenir, sıcak su zaten iyi bir konfor olur. Ben yaptıracak olsam 12 kg Tüp değilde, dolum ağzı kolay bir yerde LPG tankı koydururum. Çıkışa bir kollektör, ocak, kombi vs belki seyyar mangala bir flex çıkış. Emniyet tedbiri alındıktan sonra her şey mümkün.

İşte bu, üstadım teşekkür ederim ilginiz için. İşi bilen birinden cevap alabilmek ne kadar güzel bir duygu. Benim de aklımdan LPG tankı geçmişti. Adım başı istasyon var.
Bu tür bir ısınma için gerekli olan elektrik ile de bilgi verir misiniz. Suyun pompalanması, devir daimi vb için harcanacak elektrik.

Amerika da 3 yollu dolaplar çok yaygın.

12 V, 220 V ve LPG hepsi mevcut, nerden isterseniz onu çalıştırın. Orada millet karavan da yaşamaya çok meraklı ve çoğu zaman da muhtaç.

Evet, o dolaplar şu an ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Avrupa'daki tüm karavanlarda bu model dolaplar kullanılıyor. Tam kullanıcı dostu :smiley:

İşte bu, üstadım teşekkür ederim ilginiz için. İşi bilen birinden cevap alabilmek ne kadar güzel bir duygu. Benim de aklımdan LPG tankı geçmişti. Adım başı istasyon var.
Bu tür bir ısınma için gerekli olan elektrik ile de bilgi verir misiniz. Suyun pompalanması, devir daimi vb için harcanacak elektrik.
Yazmıştım ilk mesajımda ama çok şey girdi araya, gözden kaçmıştır, tekrar yazayım.

86 W elektrik gücü çekiyor. Bazı kombilerde fazla olabilir. Max 140-150 W ı geçmez toplam güç. Burada dikkat, şebekeye bağlandığınızda faz nötr değişmesin. Ateşleme arızası verir. Pompası frekans invertör lü olursa DAIKIN gibi çekilen güç de yapılan işe bağlı olarak düşer. Ama çok fazla akım çeken cihazlar değil bu kombiler.

Kolay gelsin.

Siz öyle mı yıkanıyorsunuz Emre bey !

Sorunun muhatabı ben değilim ama çok ilginç bulduğum bir konu.:smiley:

Karavanımızda duş yok. Çok yer kapladığı için eşim ve ben istemiyoruz. 2-4 günde bir duşu olan yerlerde kalırız.
Bazen, güzel ama su kenarı olmayan bir yerde (deniz kenarı dahil) uzunca kalırsak, saçları yıkamak, bazende duş için, ocakta 3 litre kadar su kaynatır bunu 7 litre kadar soğuk suyla karıştırırım. Böylece 10 lite, 35-40 derecede bir küçük kova su olur. Karavanın arkasındaki kapıları açar, hazır perdemizi de takınca arkada büyük bir duş yeri oluşur. Kovanın içine dalgıç pompayı koyunca dışarda duş yapmak kolaylaşır.:smiley:

Karavancılıkta zevkler, istekler çok farklı. Bizim için böylesi en iyisi.:smiley:

Tabii bunları yaz aylarında yaparız. Soğuk havalarda da çok zaman kampinge gideriz.

Karavandaki duş yerini dar buldukları için kullanmayan karavancılarla karşılaşırım. Sayıları az değil.

Sorunun muhatabı ben değilim ama çok ilginç bulduğum bir konu.:smiley:

Karavanımızda duş yok. Çok yer kapladığı için eşim ve ben istemiyoruz. 2-4 günde bir duşu olan yerlerde kalırız.
Bazen, güzel ama su kenarı olmayan bir yerde (deniz kenarı dahil) uzunca kalırsak, saçları yıkamak, bazende duş için, ocakta 3 litre kadar su kaynatır bunu 7 litre kadar soğuk suyla karıştırırım. Böylece 10 lite, 35-40 derecede bir küçük kova su olur. Karavanın arkasındaki kapıları açar, hazır perdemizi de takınca arkada büyük bir duş yeri oluşur. Kovanın içine dalgıç pompayı koyunca dışarda duş yapmak kolaylaşır.:smiley:

Karavancılıkta zevkler, istekler çok farklı. Bizim için böylesi en iyisi.:smiley:

Tabii bunları yaz aylarında yaparız. Soğuk havalarda da çok zaman kampinge gideriz.

Karavandaki duş yerini dar buldukları için kullanmayan karavancılarla karşılaşırım. Sayıları az değil.
Sevgili Akdeniz45 abim, söylediklerinize tüm kalbimle katılıyorum. Bu tamamıyla zevk meselesi. Benim için duşun karavanda kapladığı alan hiç önemli değil. Yeter ki kendime ait duşum olsun. Yaz kış sadece benim kullandığım bir duş olsun. Hatta sadece kabinli duş olsun. Hem wc hem duş olan modellerden de olmasın. Ben karavan kamplarına bağımlı kalmak istemiyorum. Bu araçlar üzerinde yaptığım araştırmalarda ( 2 defa Almanya ya fuara gittim) gönlümde yatan aslanı Avustralya'da buldum. Adamlar off-road karavan yapmışlar. Teknelerini de aracın üstüne yüklüyorlar, medeniyetin olmadığı yerlere gidip günlerce yaşıyorlar. 200 lt temiz su tankı, 75 lt içme suyu tankı koymuş. 3 kg çamaşır makinası, yarım boy ankastre bulaşık makinası koymuş. Ben de böyle bir karavan yapmak istiyorum. Ağırlık çok önemli değil benim için. Aracım 3.500 kg ye kadar çekiyor. 1 ton da taşıma kapasitesi var. Adamların yaptıkları da 2500-3000 kg arası.

Yoksa kamplara bağımlı yaşamak ile ilgili planım olsa, ülkeme en yakın Hobby marka karavan bayinin banka hesabına yarın gönderirim parayı, elinde olan modeli 10 gün sonra kullanmaya başlarım. Daha da kolayı yaşadığım şehirde de sıfır Avrupa malı karavan satıcısı da var. Gider yarın alır, haftasonu kullanmaya başlarım. Bursa dan saygı ve selamlarımla

Yazmıştım ilk mesajımda ama çok şey girdi araya, gözden kaçmıştır, tekrar yazayım.

86 W elektrik gücü çekiyor. Bazı kombilerde fazla olabilir. Max 140-150 W ı geçmez toplam güç. Burada dikkat, şebekeye bağlandığınızda faz nötr değişmesin. Ateşleme arızası verir. Pompası frekans invertör lü olursa DAIKIN gibi çekilen güç de yapılan işe bağlı olarak düşer. Ama çok fazla akım çeken cihazlar değil bu kombiler.

Kolay gelsin.

Harikasınız, çok teşekkür ederim.

Sevgili Akdeniz45 abim, söylediklerinize tüm kalbimle katılıyorum. Bu tamamıyla zevk meselesi. Benim için duşun karavanda kapladığı alan hiç önemli değil. Yeter ki kendime ait duşum olsun. Yaz kış sadece benim kullandığım bir duş olsun. Hatta sadece kabinli duş olsun. Hem wc hem duş olan modellerden de olmasın. Ben karavan kamplarına bağımlı kalmak istemiyorum. Bu araçlar üzerinde yaptığım araştırmalarda ( 2 defa Almanya ya fuara gittim) gönlümde yatan aslanı Avustralya'da buldum. Adamlar off-road karavan yapmışlar. Teknelerini de aracın üstüne yüklüyorlar, medeniyetin olmadığı yerlere gidip günlerce yaşıyorlar. 200 lt temiz su tankı, 75 lt içme suyu tankı koymuş. 3 kg çamaşır makinası, yarım boy ankastre bulaşık makinası koymuş. Ben de böyle bir karavan yapmak istiyorum. Ağırlık çok önemli değil benim için. Aracım 3.500 kg ye kadar çekiyor. 1 ton da taşıma kapasitesi var. Adamların yaptıkları da 2500-3000 kg arası.

Yoksa kamplara bağımlı yaşamak ile ilgili planım olsa, ülkeme en yakın Hobby marka karavan bayinin banka hesabına yarın gönderirim parayı, elinde olan modeli 10 gün sonra kullanmaya başlarım. Daha da kolayı yaşadığım şehirde de sıfır Avrupa malı karavan satıcısı da var. Gider yarın alır, haftasonu kullanmaya başlarım. Bursa dan saygı ve selamlarımla

Welcome to Kedron Caravans | KEDRON CARAVANS | Glen Gall müsait bir zamanınızda incelemenizi isterim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri