Karavan Yapımı Hikayemiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Muhammed80 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 92
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,218
Yer
İstanbul
Benim araca önden arkaya ek kablo olarak ethernet kablosu olarak bilinen iki ayrı cat5 kablo çekilecek. Sonradan çıkacak cihazlar v.b benzeri araçlar için ek önlem. Tuğ Fiata giderken GND'ye de inş uğarayacam. Marş moturu 5-6 marşta bir kaçırıyor, bir iki dişli sıyırmış sanırım.

Kamera için tepede ki fren lambasına hazır yapılmış kamera/lamba mevcut.

Kaliteleri nasıl bilmiyorum ama sonuçta n11 den aldığımız elemanlarda buralardan alıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 635537

Bunu biraz daha acarmısınız "Benim araca önden arkaya ek kablo olarak ethernet kablosu olarak bilinen iki ayrı cat5 kablo çekilecek. Sonradan çıkacak cihazlar v.b benzeri araçlar için ek önlem "

Linkteki ürün de kullanışlı , tepede ilave bir dellik işleminde gerek kalmıyor.

Etiketler

Muhammed80

Ana Kamp
Benim araca önden arkaya ek kablo olarak ethernet kablosu olarak bilinen iki ayrı cat5 kablo çekilecek. Sonradan çıkacak cihazlar v.b benzeri araçlar için ek önlem. Tuğ Fiata giderken GND'ye de inş uğarayacam. Marş moturu 5-6 marşta bir kaçırıyor, bir iki dişli sıyırmış sanırım.

Kamera için tepede ki fren lambasına hazır yapılmış kamera/lamba mevcut.

Kaliteleri nasıl bilmiyorum ama sonuçta n11 den aldığımız elemanlarda buralardan alıyorlar.

Ekli dosyayı görüntüle 635537
Cat kabloyu cok iyi dusunmussunuz. İlerde bircok ise yarayabilir.
Kamerali lamba da cok kullanisli gorunuyor. Ama bence eskisini atmayin. TSE'ye giderken kamerayi sokup normal fren lambasini takarsiniz. TSEden sonra kamerali lambanizi takarsiniz.

Yer
Ankara
Bunu biraz daha acarmısınız "Benim araca önden arkaya ek kablo olarak ethernet kablosu olarak bilinen iki ayrı cat5 kablo çekilecek. Sonradan çıkacak cihazlar v.b benzeri araçlar için ek önlem "

Linkteki ürün de kullanışlı , tepede ilave bir dellik işleminde gerek kalmıyor.

Cat5 bilinen adı ethernet data kablosu içinde 8 tane farklı renkte kablo var. VGA kabloları gibi iki gün sonra önden arkaya kablo çekme ihtiyacı hissetiniz diyelim -, hazır derli toplu çektiğiniz kabloyu rengine göre kullanabilirsiniz. İçinde farklı renklerde kablo olduğu için kafanızda karışmaz. Örneğin sonradan çekeceğiniz kamera kablosunu nerden çekeyim derdine son gibi..

Yer
İstanbul
Cat5 bilinen adı ethernet data kablosu içinde 8 tane farklı renkte kablo var. VGA kabloları gibi iki gün sonra önden arkaya kablo çekme ihtiyacı hissetiniz diyelim -, hazır derli toplu çektiğiniz kabloyu rengine göre kullanabilirsiniz. İçinde farklı renklerde kablo olduğu için kafanızda karışmaz. Örneğin sonradan çekeceğiniz kamera kablosunu nerden çekeyim derdine son gibi..
Bu konu için işlem yaptırırken konuyu detaylı ve görseller ile paylaşırsanız faydalı olacaktır.
Profilinizden takip kısmına izin verirseniz, süreç içindeki paylaşımlarınızı da,takip edebiliriz...👋

Muhammed80

Ana Kamp
Muayene ve Noterde Ruhsat İşlemleri
Aracımız, ilk TÜVTÜRK muayenemizde yan lambalardan dolayı ağır kusurlu bulunmuştu. Aracı iki gün oto elektrikçiye bıraktım ve hemen hemen tüm elektrik tesisatını elden geçirttim. Dolayısıyla yan lambalardaki arıza da bulunup giderilmiş oldu. Geçtiğimiz Cumartesi günü sabah erkenden muayene tekrarına gittim ve çok şükür bu sefer sorunsuz geçtik.
Pazartesi günü de iş yerime en yakın notere gittim. Notere giderken TSE ve TÜVTÜRK'ten alınan evrakları da götürüyormuşuz. Bu evraklarla sakin bir zamanda notere gidip işleme başladık. Noterlere bu işlem pek sık gelmediği için işlem birkaç saatimizi aldı. Sanırım menüleri çok karışık. Sonunda noterde çalışan tecrübeli başka bir görevli gelip işlemi çözdü.
Aracın;
Sınıfı M2 iken M1'e dönüştü. (M2 sanırım 9'dan fazla koltuğu olan araç sınıfı. Biz aracı 1+1=2 koltuklu yaptık.)
Net ağırlığı 3471 kg'a çıktı (Azami ağırlık değil. Azami ağırlık değişmiyor ve bizim aracımızda bu 4.005 kg)
Sınıfı "Özel Amaçlı (SA Motorlu Karavanlar)" olarak değiştirildi.
Koltuk Sayısı (Sürücü Dahil) 2 oldu.
Muayene geçerlilik tarihi güncellendi.

Muhammed80

Ana Kamp
Su Tesisatı
İki muayene arasında biz karavanımızın (Ruhsatı aldık ya artık karavan diyebiliyoruz :smiley: )su tesisatını çektik. Tesisatı daha önce aldığım marin hortumla çektim. Birbuçuk günde su tesisatını ana hatlarıyla birleştirdik. Ama öncesinde bağlantıları yapacağımız fittings elemanlarını piyasadan toplamam uzun sürdü. Kendime su konusunda pek güvenmiyordum ama çok şükür öyle böyle bitirdik ve artık su sistemimiz çalışıyor.
Hortumla tesisat çekerken kullanılan ilk fittings elemanı (ben fittings diyorum ama inşallah doğrudur) hortum rakoru. Bu hortum rakorlarından iki tip kullandım. Önce plastik aldım bazı yerlerde damlatma yapınca oraları sarı malzeme ile değiştirdim. Sarı malzemeleri internetten sipariş verdim. Bunlarda da hortuma giren kısım biraz küçük geldiği için epeyce teflon kullandım.
Hortum rakorunu internetten ararken "12-3/8 erkek hortum rakoru" ya da "12-1/2 dişi hortum rakoru" diye aratabilirsiniz.
12, hortumun içine girecek tarafın çapını milimetre cinsinden ifade ediyor. Hortumumuz 1/2 inch yani 12,5 mm. Diğer tarafı ise bağlantı yapacağınız musluk flex borusunun ya da şofben giriş çıkışının ölçüsü. Bendeki şofbenin hem girişi hem çıkışı 1/2 inch erkekti. Dolayısıyla buralara 12-1/2 dişi hortum rakoru aldım. Su bataryalarının flex girişleri ise 3/8'di. Bunlara da 12-3/8 erkek hortum rakoru aldım.
Bunların haricinde kollektör kullanacaksanız buna göre de ayrıca fittings malzemesi almanız gerekiyor. Kör tapa, hortum kelepçesi, kaliteli uzun makaralı teflon ya da yapabiliyorsanız keten, WC elektrikli ise tanka doğrudan su çekebilmek için T bağlantısı, Şofbenin sıcak su çıkışını mutfağa ve banyo bataryasına verebilmek için uygun T bağlantısı, manşonlar ve contalar vs. epeyce kalem malzeme aldım.
İşçiliğinde de iyi iki boru anahtarı lazım. Bir tanesinin işini pense de görebiliyor. Yorucu oldu ama dediğim gibi birbuçuk günde bitti.

Muhammed80

Ana Kamp
Unutmadan kasko ve trafik sigortası hakkında karşılaştıklarımı aktarayım.
Karavanımız 2009 model olduğu için bu konuda biraz zorlandık. Trafik sigortasını herkes gibi biz de Ankara sigortadan yaptırdık. 1.820 TL tuttu.
Ama kasko için Ankara sigorta dışında teklif veren firma olmadı. Ankara sigortanın da şöyle bir dezavantajlı var ihtiyari mali mesuliyet tutarı düşük. 100.000 TL.
Bunun anlamı şu Allah korusun bir kaza yaparsanız ve siz hatalıysanız. Kaskonun ödeyeceği toplam hasar miktarı 100.000 TL olacak. Şimdi ek bir bedelle bu miktarı artırmaya çalışıyorum. Bu arada hasarsızlık indirimim en yüksek sınıfta ve çok şükür geçmişte büyük bir kazam olmadığı şartlarda kasko 2.016 TL tuttu. yine Ankara sigortadan.
Alınacak ders, karavan için alınacak araç imkanlar ölçüsünde mümkün olduğu kadar genç olmalı.

Yer
İstanbul
Unutmadan kasko ve trafik sigortası hakkında karşılaştıklarımı aktarayım.
Karavanımız 2009 model olduğu için bu konuda biraz zorlandık. Trafik sigortasını herkes gibi biz de Ankara sigortadan yaptırdık. 1.820 TL tuttu.
Ama kasko için Ankara sigorta dışında teklif veren firma olmadı. Ankara sigortanın da şöyle bir dezavantajlı var ihtiyari mali mesuliyet tutarı düşük. 100.000 TL.
Bunun anlamı şu Allah korusun bir kaza yaparsanız ve siz hatalıysanız. Kaskonun ödeyeceği toplam hasar miktarı 100.000 TL olacak. Şimdi ek bir bedelle bu miktarı artırmaya çalışıyorum. Bu arada hasarsızlık indirimim en yüksek sınıfta ve çok şükür geçmişte büyük bir kazam olmadığı şartlarda kasko 2.016 TL tuttu. yine Ankara sigortadan.
Alınacak ders, karavan için alınacak araç imkanlar ölçüsünde mümkün olduğu kadar genç olmalı.
Kasko için araç ile beraber donanımın listesini vererek tüm cihazları koruma altına alıyorlar mi?

Muhammed80

Ana Kamp
Kasko için araç ile beraber donanımın listesini vererek tüm cihazları koruma altına alıyorlar mi?
Evet zaten donanım listesini kendileri istiyor. Ama aceleye geldiği için ben tek tek yazamadım. Ana başlıklar halinde yazabildim. Multimedya sistemi için poliçede bir ifade var. Teminatın geçerli olmasi icin marka ve modelinin net olarak yazilmasi gerekiyor diyor.
Bir de ankara sigortanin tente, solar panel gibi birkaç donanim icin sabit teminat tutarlari var. Diger donanimlar icin ben fiyat verdim.
Ankaravan sigorta kasko diye aratirsaniz genel bilgileri gorebiliyorsunuz. Schengen ulkelerine 15 gunu gecmeyen seyahatlerde kasko yurtdisinda da gecerli oluyor. Daha uzun seyahatlerde zeyilname yapmak gerekiyor.
Yurtdisinda 500 euroya kadar cekici hizmetini karsiliyormus. Bu rakam yetersiz kalacaktir diye tahmin ediyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLER

GEZENBİLİR TV

Forum istatistikleri

Konular
100,952
Kayıtlı Üye Sayımız
169,260
Kaydolan Son Üyemiz
Ümit B.

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir