Karavan için Tuvalet Tavsiyesi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mayıstosböce Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 197
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 205,824
Ynt: Karavan için Tuvalet Tavsiyesi?

Tuvaletin alt ve üst bölümü..
http://www.facebook.com/photo.php?pid=4376717&l=387a147815&id=521958397
ve küheylandaki son konumu..
http://www.facebook.com/photo.php?pid=4908295&l=def56b22e0&id=521958397

facebook üye olmayanlarda yukarıdaki linklerden görebilir...

Etiketler

orsaalabanda' Alıntı:
Facebook'ta yazamadım, küheylan süper temiz oluyor Ömer abi. Eline sağlık...
Sağol Cem...ufak ufak toparlıyorum, acelem yok...tamamen bitsin burada da paylaşacağım...

[attachment=1]

Fotoğrafla anlatmak gerekirse benim sorunum bu şekilde. Mandal ve kapak açık olduğunda, kapağın içine girmesi gereken boşlukta sıvılar birikiyor. Burada contanın ve kapağın gireceği boşluktan daha fazlası bırakılmış.

34658 413038918397 521958397 4376717 7142625 n

Sağolun Cem bey,elinize sağlık. Demekki marintekde satılan daha kullanışlı bir ürün. Gerçi orada 2 marka var.

Bir aksilik olmazsa önümüzdeki hafta Dometic in 972 yada 976 modelini alacağım.

wae_958042350-1_p001.jpg
wae_958042352-3_p001.jpg

Açıkçası hangi modeli alacağıma karar veremedim. Atık deposu biri 9.8 lt diğeri 18.9 lt.

Sanırım büyük olanı almak daha akılcı...

Bu marka ürünü hiç kullanan arkadaş var mı?

Bu iki tuvalet arasındaki fark sadece lt. kapasitesinden kaynaklanmıyor.
Oturma yüksekliği de çok önemli. Yüksek olan tipi seçerseniz rahat edersiniz. (tabii koyacağınız yer uygun yükseklikte ise)
Kullanmaya gelince sıcak havalarda kimyasal koyarak iki kişi en çok iki gün kullanılabiliyor.
Aslında tuvaleti erken dolduran yıkanma (teharet) suyu.Avrupalı bizim tarzda kullanmadığı için örneğin üç kişi iki gün de kullansa küçük hacımlı tuvaletler bile yeterli olabiliyor.
Thetford, Dometic,Fiamma hepside iyi tuvaletler ama tuvaleti kuralına uygun kullanmak kaydıyla tabii ki..
Selamlar,

Rüzgar

Ben de tuvaleti bauhaustan aldim. Marintekin tuvaletiymis. 150 civarinda bir para verdim. Ben Cemden daha sansliyim. Zira benimkinin sifon kismi akitiyor.
Biz memnunuz. Sizma ve koku henuz yok. Ama olmayacagi anlamina gelmiyor tabiiki.
Duyduguma gore Metroda 100 liraya tuvalet varmis. Gormedim. Detay bilmem.
Sevgiler.
İnsel

Hüseyin abi, bende boy ziyadesiyle olduğundan :'( büyük modeli alacağım.

Sizin tüm wc mesajlarınızı zaten okudum, hatta akşam taharet musluğu konusundaki "hiçbir dış kaynaklı katalogda yer almıyor" mesajınız eşimi ve oğlumu da çok güldürdü... :D

Aslında karavanı aldığımda içinde fiamma bi-pot vardı vardı... Deliler gibi temizledim kaç sefer, lakin kapak contaları sızdırıyordu, gittim o-ringci de buldum halkaları falan ama gene de kar etmedi...

Kataloglara baktığımda bu işin 2 piri olduğunu gördüm, biri thetford diğeri dometic-waeco...

Piyasada thetford yok, o yüzden eltesanın getirdiği dometic markasını alacağım...

Dıştan kasetli taktırmayı düşünemedim, ciddi masraflı, o bütçeyi 12V kompresörlü bir waeco buzdolabına aktarmak daha akılcı geldi...

Bu arada İmajdan Aydın beyin söylediği bir nokta var... Bu türden tuvaletlerde hanımlar temizlik için çamaşır suyu kullanıyorlar, bu da mutlaka plastik halka, conta gibi kısımlara zarar veriyor ve gevşetiyor demişti...

İnsel hocam,

Dometic in 976 büyük modeli 268 TL... Diğerlerine göre daha pahalı ama wc konusunda hanımlar çok titizlendiklerinden alacağız mecburen...

arkadaşlar affınıza sığınarak soruyorum bu bahse konu olan portatif wc ler kullandıktan sonra pisliği tamamen götürüyormu bir fırçaya iytiyaç oluyormu.şimdiye kadar görmedim çünkü.sadece fotoğraflardan gördüğüm kadarı ile bilgim var.

Konu giderek iğrençleşiyor ama ne yapalım, potansiyel kullanıcıları ne kadar bilgilendirsek kardır. :D Malzeme plastik ve evlerde kullandığımız sırlı seramik yüzeyden çok daha pürüzlü olmasına rağmen kolay kolay leke tutmuyor. Ancak bu biraz da sizin nişanlama kabiliyetinize bağlı. :D Bazı modellerde kapağa monte olarak görmüştüm ama çok aramama rağmen uygun boyutlarda kapalı hazneli bir tuvalet fırçası bulamadım.

Bu arada tuvalet için çok önemli bir konu daha:

Atık tankının boşaltım ağzının fiammada olduğu gibi düz değil, fotoğraftaki gibi dirsekli olması çok faydalı. Dirsekli olanların çok daha pratik boşaltılacağını düşünüyorum. Benim kullandığım modelleri ve fiammayı bidon boşaltır gibi boşaltmak zorunda kalıyorsunuz. Dikkatli olmazsanız ayakkabılarınızı ve pantalon paçalarınızı da orada bırakmak zorunda kalırsınız. (iğrenç ama gerçek ;D ) Ben de yakın planda dometic'e geçmeyi düşünüyorum.

[attachment=1]

DWI 9107100031

Cem bey teşekkürler kafamda oluşan soru işaretlerine açıklık getirdiniz :smiley: .

Bir tane de ben alacağım forumdan aktarımlarınızdan faydalanıyorum.

Perşembe günü satın aldım dometic in 976 sını...

Hesapta ctesi elimde olacaktı...

Bugün aradığımda kargoda sorun yaşadıklarını, ürünün kaybolduğunu söylediler ve ücreti iade ettiler...

Gene alamadık anlayacağınız...

Neyse soracağım konu başka...

Çevremdeki karavancılar wc konusunda AK-KARA gibi...

Kimisi kesinlikle ve kesinlikle yat tipi wc derken, kimi dostlarda asla ve asla yat tipi olmaz, mutlaka portapotti demekteler...

Şimdi vanasını açıp ortalığı batıranların, çevresine saygısızların hikayelerini çok dinledim...

Böylesi öküzlükler yüzünden mi yat tipi wc mimlendi?

Yada nedir bu ayrım?

Kullanıcılar artılarını eksilerini yazabilirler mi?

Sonuçta her ikisini de boşaltmak bir dert... :-X

Aranızda hiç BP Opet gibi wc si içeride olan bir benzinliğe septik tankla girip boşaltan temizleyen var mı?

Haldun, diyelim ki yat tipi sabit tanklı wc yaptırdın... Nerelere boşaltmayı düşünüyorsun?

Yollarda birlikte iken benim tuvaleti market içinde olmayan benzinlik aradığımı gördün... Ama boşaltım yeri bununla sınırlı değil ki? Bunun dışında kampinglerin (varsa) boşaltım yerlerine ya da tuvaletlerine, mesire alanları ya da yerleşim alanlarındaki herhangi bir genel tuvalete de boşaltabiliyorsun. Diyelim ki Poyrazlar'da kampta ya da her hangi bir kampingteyiz ve tankın doldu... "Ben şöyle bir dolaşayım, 10 km. yol yapıp geleyim ama sakın peşimden gelmeyin" mi diyeceksin?

Çok zorunlu durumlarda doğaya boşaltmak zorunda kalsak bile 10 lt. boşaltmak ile 100 lt. boşaltmak arasında ciddi farklar var. Ayrıca her zaman foseptik tankı gibi ağzına kadar dolmasını da beklemiyoruz. Bazen sadece bizim ufaklığın yoldaki ihtiyacını gideriyor, bazen de elimiz ayağımız çok kirli olduğunda mutfak lavabosunda yıkamak istemediğimizde su dökerek pis su tankı gibi kullanıyoruz. Bu gibi durumlarda yol kenarına boşaltmanın da bir mahsuru olduğunu düşünmüyorum. Septik bile olsa küçük miktarlarda olduğu zaman yolun kenarında durup bir ağaç altında ihtiyaç gidermekten pek farkı yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri