İzmir'e Nişana Gittik, Dönüşte Yolu Kaybettik.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 70
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,107

enverdede

Zirve
Yer
istanbul
Mart ayının ortalarıydı,ağaçlara su yürümüş,mimozalar erken açma eğiliminde,bende temmuz gibi kucağımıza yerleştirilecek torun nedeniyle erkenden bir şeyler yapma telaşı,önceden düşünülmüş, gelişmeler yüzünden erteleme aşamasına girmiş gezi programları derken,Eşimin uzatmalı bekar yeğeni hem kız arkadaşını tanıştırmak,hemde nisan ayı başında İzmir'de yapacakları nişanı bildirmek için ziyarete geldiklerinde,daha İzmir'de nişan der demez ben geliyoruz diye daldım konuya :D E tabi bekleriz falan deyince işi Konyada,kızın ailesi İzmir'de,kendi ailesi İstanbulda olan yeğenin, nişanı izmirde , İstanbul'daki düğüne gelemeyecek kız tarafına yapmayı düşündüklerini anlıyorum ama kendimizi davet ettirdik bir kere,dönmek yok,bu fırsat kaçarmı doğum telaşı hazırlıklarına 6 ay önceden başlayan babaanne adayını başka türlü nasıl razı ederiz geziye. ;) Çalışan kızımda kuzeninin ısrarı ile geleceğini söyleyince hanım onu nasıl olsa geri getiririz diye erkenden karavanla dolaşarak gideriz İzmir'e isteğime karşı çıkmadı,oysa ben Dizideki Rüstem paşa gibi entrika peşindeyim,kıza dönüş bilet rezervasyonunu yaptırdım bile. Erken yola çıkma isteğimiz bazı nedenlerden ancak bir gün öncesine kısmet oldu ,buda benim Çanakkale,kuzey ege rotamı değiştirdi.

004

Etiketler
seçimler 30 Mart,nişan 4 Nisan olunca zaten çokta önceden çıkamazdık yola,neyse formamızı giyip oyu kullandık,ankara'sı,yalova'sı,trafosu,kedisi derken attık kendimizi yola....ilk durak Cunda...yaz aylarında park yeri bulmakta zorlandığımız Yunus emre parkı boştur nasılsa diyerek deniz kenarında kampdışı konaklıyoruz.Hani o Cundanın iskelesinde restaurantların,çay bahçelerinin olduğu bölüm varya,hepsi yıkılmış,restaurantlar arka sıraya alınmış seçim öncesi...Olsun biz nasılsa bir akşam yemeği yiyeceğiz önde arkada farketmez,ama sabah kahvaltımız denize en yakın yerde karavanda...kahvaltı sonrası yola çıkıyoruz Kızımızı izmir havaalanından alarak nişan törenine katılmak üzere İzmir polisevine geçeceğiz,Cunda -Ayvalık yolunda sağda bir parkta gece geçerken gözümüzden kaçan karavanlara korna el sallayarak geçmek zorundayız,çünkü havaalanına vaktinde yetişmek var.Aydın otobanına girip bir çıkışta her iki yöne havaalanı tabelası görünce hangisi daha kısadır diye sapaktan önce bir cepte duran binek arabanın önüne çekip araçtan inerek camına yaklaştığımda karavanımın arkasındaki gezenbilir logosunu gören arkadaş merhaba ben gezenbilir izmir ofroad gurubundanım hoşgeldiniz diyerek takılın peşime diyerek kısa yoldan sapağa kadar götürdü..Daha sonra Narlıdere üzerinden Konak polis evi,karavanı polis evinin parkına çekip odamızdayız.

001

002

Güzel geçen törenin ardından kızımızla haftasonu programı yaparken eşim dönmüyormuyuz diye sorunca ...sürpriz kızım pazar akşamına uçak bileti aldığını söylüyor..önce kısa bir İzmir turu,Ardından otobana girmeden urla üzerinden Alaçatı

045

046

007

017

Alaçatı,alaçatılıların bile inanamayacağı kadar çok gelişmiş ,son gittiğimizden bu yana...Bu tarihlerde bile haftasonu dolu ve hareketli idi,kendimizi sokakların içine bıraktık,

008

009

010

011

sayısı artan ancak görselliği bozulmamış taş evler, butik oteller,restaurantlar,cafeleri ile yaz aylarında adım atılacak yer bulmakta zorlanılır diye düşünüyorum,meydanda bulunan bir restaurantta abartısız, içecek olarak bira içip, balık yediğimizi (belkide tarih itibarı ile) yazmaktaki amacım fiat olarak fazla yüksek gelmediğini anlatabilmek,(kişi başı ortalama 25tl)daha önce fiatların yüksek olduğu yazılmıştı,siz ne düşünürsünüz bilmem ama bana makul geldi.

012

014

020

021

Rüzgarı ile sörf cenneti Alaçatı'da konakladığınızda plajlar yakın değildir malumunuz,Çeşme'de tatil yaparken rüzgar esiş yönüne göre koy seçerdik,Alaçatı eski sürmeli,şimdi Alkoçlar otelin yanında plajdan girerdik denize,(girebilenler demek daha doğru) çivi gibi derler ya, soğuktur suyu şimdi baktımda Beach olmuş bizim plaj :smiley: yolda gördüğümüz bir proje dikkatimizi çekiyor,denizin kıyısında evlerinin önünde tekne bağlamak için yerleri olan bir küçük kent Portalaçatı marin.Tekrar Alaçatıya dönüyoruz,hafif bir çisenti var,buna rağmen kesildiğinde akşam restaurantlar,cafeler,hatta sokağa taşan müziği ile hınca hınç bir barın yanındaki cafede biraz oturup,karavanımızla Ilıca'ya geçiyoruz konaklama için,mevsim avantajından yararlanıp Sheraton otelinin yanındaki plaja birinci sokakta park edeceğiz,oda ne yolun park edilebilecek bir şeridini bariyerlerle kapatmışlar,ya ilk sıradaki evlerin nufusu,yada yaz aylarındaki trafik nedeni ile bilemiyeceğim,otelin yan duvarına yakın 3 araçlık bir cep bulup denize paralel park ediyorum.Karavanda bu gibi durumlara hazırladığım 3 cü kişinin yatabileceği ön koltuklar arasındaki minderi test edeceğim.Evet başarılı sığdım ve uyuyabildim,anne ve kızına bıraktım 2 kişilik yatağı...

035

Sabah uyandığımızda ,Konaklamada Ilıca plajları tercihimizin bir nedeni Kumrucu Hüseyin'de Boyoz ve kumru ile kahvaltımızı edebilmek,karavanımızı bu mevsimde gezmenin güzelliği ,Kumrucu Hüseyin'nin mekanına yakın yere park edip kahvaltı faslını atlatınca,ılıcada çok sevdiğim bir bölge olan balıkçı barınağına doğru gidiyorum,yaz aylarında bu yol trafiğe belli saatlerde kapatılıyor yanılmıyorsam.Burada güneşle omuzları ilk buluşturma.... :D

025

026

028

024

Ilıca'dan ayrılıyoruz ,akşama kızımı tekrar havaalanına bırakacağım,rotam Ilıca-şifne,karaburun -mordoğan- balıklıova (Yemek molası) urla- izmir.Karaburun da rotamız boyunca yollar bu güzellikte idi.

038

037

041

Havaalanı dönüşü İzmir'e geliyoruz,akşamı geride bıraktık,yola gece çıkmanın bir anlamı yok,Kordon'a inip oradaki cafelerin önündeki park yerlerinden birine aracımı park edip,güvenlikçilerle sohbetimde,karavanla kalabileceğimi,sabaha kadar güvenlikçilerin görevde olduğunu söylüyor canıma minnet zaten Nişandan sonra bize katılabileceklerini söyleyen ahbaplarımızla telefon görüşmemize göre rota belirleyeceğiz,Onlarla birlikte olsak ,Burhaniye de yaşayan yakınlarımıza gideriz demiştik,onların olumsuz yanıtıyla ben alternatif program arayışına giriyorum,öyle yerler bulmalıyım ki hem eşim sıkılmasın hem benim gönlüm olsun.İşe çok sevdiği bir yerden Şirince'den başlıyorum ve ok alıyorum.Kordonda geceleme ,sabahında kahvaltı sonrası yoldayız ve yağmur

042

043

051

Selçuk'tayız,çevre esnafı ile sohbetlerimizde,kiraz çiçeklerinin güzelleştirdiği Şirince'nin pekte cazip olmayacağı fikri oluşuyor ve sıcak mevsimde gezmesi zor gelen ve uzun yıllardır gezmediğimiz efes antik şehrini dolaşalım diyoruz. Müze kartı almak için gişeye gidince maximum kredi kartları ile ücretsiz giriş yapabileceğimizi öğreniyoruz ben 30 tl ye müze kartı alıp eşim kartla giriyoruz,(normal giriş ücreti kişi başı 25 tl)Ziyarteçi sayısı bizi şaşırtıyor Park alanı otobüs,minibüs ve özel araç dolu.Bu arada yağmur geride kalıyor .

001

010

012

009

014

Buradan işletmesi Selçuk belediyesine ait,müze kartı geçmeyen Meryem ana evini ziyarete gidiyoruz,yol çok güzel , bu mevsim pek uygulanmayan yol boyu park yasağı var,ancak uymayanlara bizde katılıyoruz ,

022

023

026

030

027

Günü geçirmek bir şekilde kolay,bu tarihlerde turistik yörelerde kalabalık yokken geceyi değerlendirmek önem kazanıyor ,bizde Söke yerine kuşadasını tercih ediyoruz,yakın sadece 20km.İşte Atamızın Kuşadasını ilk gördüğü yer,Gün batarken ve gece yeni düzenlenmiş parkları ile kuşadası

058

061

068

065

069

Enver bey, iki sorum olacak
* Mordoğan (Karaburun) yolunun son durumu ? ile,
* Enginarların vaziyeti ? Mayısın ortasına kalırlar mı dersiniz ? Ben Istanbulunkinden çok İzmir enginarının hastasıyım da. Geçen sene İber yarımadasında haziran ortasına kadar ufakları ile karaciğeri filtireledik. Arkasından da şerefe! Yani sonuçta bir işe yaramadı :D

Aaah ah bu bahar gezileri ... Üstlerine yok wallahi !

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Enver bey, iki sorum olacak
* Mordoğan (Karaburun) yolunun son durumu ? ile,
* Enginarların vaziyeti ? Mayısın ortasına kalırlar mı dersiniz ? Ben Istanbulunkinden çok İzmir enginarının hastasıyım da. Geçen sene İber yarımadasında haziran ortasına kadar ufakları ile karaciğeri filtireledik. Arkasından da şerefe! Yani sonuçta bir işe yaramadı :D

Aaah ah bu bahar gezileri ... Üstlerine yok wallahi !
Mesut bey, ben İlıca'dan Karaburuna ,oradan mordoğana geçtim bu güzergahta yol biraz dar ve bozuktu ancak Mordoğandan sonra çok güzel,Enginar'dan pek anlamam ancak hemen ,hemen her tarladan geçerken mahsul toplayanları gördükçe hanımın aracı durdurup,kucağında enginar ve bakla ile döndüğüne bakılırsa ,sizinle aynı fikirde olduğu anlaşılıyor,zaten bu mevsim ege otları,enginar ve bakla için en güzel zaman bizde bolca nasiplendik,Tarladaki duruma bakılırsa yetişebilirsiniz derim ben :smiley:

Kuşadasındaki önder ve yat kampinglerin önündeki marina inşaatı bitmiş,(kaçyıldır gitmemişiz demekki) açılan dükkanları,kafeleri,dükkanların üzerinden geçen ,denizi gören yolu ile güzel bir görünüm oluşmuş.Deniz direk görünse daha iyiydi ancak ,madem bu yapılaşma olmuş,bari mimarisi biraz durumu kurtarmış.Buda Mesut beyin sorusunun yanıtı Ilıcadan Karaburuna yol durumu

073

037

Enver dede'miz yolunu fena kaybetmiş :D
Darısı hepimizin başına ;)
Mesut bey enginar işi kolay, siz yeter ki ne kadar istediğiniz söyleyin. Biz enginarların çanağını çıkarıp derin dondurucuda saklıyoruz. Siz bu tarafa gelecekseniz emanetiniz bizde, gelmeyecekseniz Amsterdam'da buluşup veririz ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri