İlk Defa Cj Almayı Düşünenlere Ön Bilgiler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercanaslan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 47
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 36,406

ercanaslan

Kamp III
Yer
İstanbul
!! Dikkat edilecek hususlar !!

1. ARACIN MUAYENESİ yapılı mı çok önemlidir.Yapıldıysa bir önce ki muayenesinde ki hafif kusurları nelerdir?

2. Şase numarası kontrolü etikette veya sağ arka teker şase kamburundadır zımparayla temizlemeniz gerekebilir ruhsattaki şase no ile karşılaştırın "abi uyuyor uymasa vize nasıl olsun" demelerine aldırmayın.

3. Motor numara uyuşması hafif kusur geçiyor ama ne olur ne olmaz bakın.

4. Mtv ne kadar ? Orjinal 3.800 CC geçiyorsa ise tuzludur mtv sorgulamasını GİB den sorgulayabilirsiniz.(Trafik cezası borç harç vs de gözükür hem)

5. 4x4 çalışıyorsa ki çalışmalı (şaft takılı ise ) bağlayın.aracı tüm arazi konumlarında deneyin araziler çalışıyor ise tam aşağı 4L konumundan araç önden fırlıcakmış hissi verir çalıştığını anlarısınız arazileri bağladığınız da ayağınızı 1.vistes ve 4L konumunda ile yol alırken sert gazdan çekip şaftta ses var mı diye kontrol ediniz aynı zamanda şanzıman takozlarını da kontrol etmiş olursunuz.Sadece arazi vitesini geçirmek aracı 4x4 e geçirmez ön tekerlerin göbeğinde kilitler kilitlendikten sonra 4x4 e geçmş olur. Ayrıca debriyaja çok dikkat edin kavraması nasıl ani gaz vermeler kesmeler yaparak vitesten atma kaçırma girmeme gibi sorunları var mı kontrol edin.Ses önemlisi de ötüyor mu şanzıman bakın.

6. Aracı çalıştırın biraz ısındıktan sonra rolanti durumunu dinleyin tekleme vs yapıyor mu diye bakın.Yağ çubuğuna ve radyatör içindeki suya mutalaka bakın eksik olmasın eksikse inan uzun süredir fark etmiyorlardır. Ciddi sıkıntı olur.Ustaya göstermenizde fayda var ustayı kendinizin seçmenizinde.

7. Kaporta da vuruk çizik bir yer bulup macun durumunu kontrol etmeye çalışın.Alt takıma eğilin bakın çürüme durumu var mı pas varsa durumu nedir ?

8. Frenleri kontrol edin önemli değil derler yapılır ne olacak dersiniz yola çıktığınızda bir anda boşalır veya tutmaz sıkıntı olmasın sonra.Sağ sol frende çekme dalma var mı ?

9. Bütün elektronik aksamı kontrol edin sağ sol dörtlüler stoplar parklar vs.

10. Lastiklerin büyüsüne kendinizi kaptırmayın kendinizi araçta hata bulmaya odaklanın.

11. Araçta benzin var mı o an kontrol edin bir de benzinde çalıştırmayı deneyin yoksa depo iptal edilmiş veya benzin sistemi kaldırılmış olabilir.(fotoğraflarda benzinde çalışması lazım ama ne kadar sağlıklı?)

12. Lpg kafasını araç çalıştıktan sonra kontrol edin sıcaklığını ayrıca aracın termostatı ne zaman değişmiş bilgi alınız yoksa kafa da donmalar çekişte sorunlar yaşanır uzun yolda daha belirgindir.(rolantide tam gaz da sıkışma yapıyormı pıtır pıtır eder öyleyse lpg kısıktır ayar yaptırmanız gerekcektir uzun yol için varsayıyorum.

13. Direksiyonu tam sağda ve tam solda kullanın sesler takırtı vuruntu var mı kontrol edin hem arazide hem 4x2 de . Boşluk olur yarım turdan fazlaysa anormal.

14. Aracın yağını suyunu kontrol edin uzun süre yağsız çalıştırılan cj ler gördüm, sahibinin umrunda olmamış. Sonrasında size büyük iş çıkartabilir.

15. Aracına değişen yok, herşey orjinal süper kondüsyonda diyen ve aracını hiç tanımayan kullanıcalara ve heleki galericilere hiç güvenmeyin

16. Arcın model yılına göre üzerindeki şanzıman ve difransiyellerin ne olduğunu öğrenip aracı görmeye öyle gidin ki orjinalmi bozulunca başka birşeymi uydurmuşlar anlayabilin.

17. Son aşamalar ruhsatta kaç kişilik geçiyor tüp işlimi araç renk uyumu gibi evrak işlerini kontrol edin.

18. Şahsi fikrim bu araca bir cj ustası ile veya uzun zamandır cj ile uğraşan biri ile gidip bakmanız.

Alıntıdır... yazan arkadaşa teşekkürler (bir kaç düzenleme ve ekleme yaptım tabi)

CJ Sayfasının başına tutturulmasını talep ediyorum modaratörlerden.

IMG 0498

IMG 0496

IMG 0497

IMG 0499

Etiketler
Ynt: İlk Defa Cj Almayı Düşünenlere Ön Bilgiler

Ercan abi uzun zamandır yapmayı düşündüğüm ama bir türlü fırsat bulamadığım bir topicti.Bunlar o zamanlar aklıma gelen ilk mekanik ve resmi işler bunlara baktıktan sonra araçta standart özelliklerden(Elektronik ateşleme, disk fren , çift bare karbüratör , disk fren vs ) artılara bakılması lazım bence
1.Yükseltme kitleri
2.Hardtop/Bestop
3.Diferansiyel kilidi
4.Winç
5.Krom aksesuarlar
6.Headers
7.Şapkalı aks
8.Hafif alaşım olmak kaydıyla spacer(flanş)
9.Roll cage

bunlar aklıma gelenler ama bu kadar donanımlı olmasındansa orijinalliği bozulmamış kaportası sağlam çürük çarık olmayan bakımlı aracı tercih ederim.CJ arayan arkadaşların çok iyi düşünmesi lazım :smiley:

Merhabalar abilerim ve kardeşlerim

Herkesten bi ricam var yardımlaşırsanız sevinirim.
Herkes cj sinin Motor hacmini ve kaç tl veya kaç litre yaktığını( şehir içi - şehir dışı ) yazabilirse sevinirim teşekkürler.

Tüm cj'sahiplerine yada cj'almayı düşünenere yararlı bi bilgi olacaktır diye düşünüyorum.

Linkback: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103480.0

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=103480.0#ixzz32wi3atVD

Arkadaşımız başka bir topic açarak bu soruyu sormuş buraya yazarak hem cj sahibi hemde alacak kişilere daha faydalı olur diye düşünüyorum.

Öncelikle kullanıcıların yakıtlarına bakarak çok ortalama bilgi alamazsınız neden derseniz.Burada cj ile yarışa girende var lastiğine çamur değdirmeyen de.Motor modifikasyonları lastik ebadı karbüratör elektronik ateşleme kabin saç polyester kabin lpg mi benzin demi kullanım lpg ise hangi marka kaç kw kafa tesisat ömrü motor ömrü ayna mahruti oranı şanzuman bilgileri dahil lazım, ayrıca kilometre saatleri ya yanlış yada çalışmadığından doğru ölçüm yapmak zor oluyor çünkü standart lastik ebatları çoğu cj de değiştirilmiştir ve şehir içi ortalamalar da çok tutmayabilir İstanbul ile Balıkesir ne biliyim başka orta nüfuslu yer karşılaştıramayız.

Doğru yakıt bilgisi almak zor ancak kendimden örnek vereyim

Aracım standarttır. Kilitli diferansiyel , yükseltme kiti gibi modifikasyonlar yoktur.

3.800 CC 6 Silindir AMC 232 E Kodlu motor
T150 3 ileri Şanzuman
Tek Bare Karbüratör
41 10 ayna mahruti
Platin ateşleme
235*75*15 Cooper Stt lastik
lpg lovato Standart Beyin
Polyester Kabin
Kilometre Saatim çalışıyor
Ortalama litre cinsinden vermediğim için kızacaklar ama 3.05 TL den aldığım yakıt ve km ile 60-70 kuruş arası yaktığımı söyleyebilirim.70-80 km/h geçmeden yakıtım böyle şehir içi.
Faydalı olması dileğiyle :smiley:

Eyvallah kardeşim sağolasın benimde tam bi tespit yapabilceğimizi düşünmüyorum ama en azından akılda kalan bi fikir oluşur :smiley:

Parayla alınmayaak bilgiler
Valla bravo
;D

Ayrıca çalışmayan bi parça gördüğünüzde 'ufak bir işi var' denilmesine güvenmeyin. Genelde cj sahipleri ufak tefek eksik bırakmazlar :smiley:

Örnek kilometre sati çalışmıyorsa sebebi şanzımanın cj ye ait olmaması, şanzımanın uydurma bağlanması, arazi çıkışında bir sorun olması gibi sebepler yatabiliyor. 'tabi sadece ufak bir sorun olmazmı; tabiki olabilir'

Sent from my iPhone using Tapatalk

ercanaslan' Alıntı:
Ayrıca çalışmayan bi parça gördüğünüzde 'ufak bir işi var' denilmesine güvenmeyin. Genelde cj sahipleri ufak tefek eksik bırakmazlar :smiley:

Örnek kilometre sati çalışmıyorsa sebebi şanzımanın cj ye ait olmaması, şanzımanın uydurma bağlanması, arazi çıkışında bir sorun olması gibi sebepler yatabiliyor. 'tabi sadece ufak bir sorun olmazmı; tabiki olabilir'

Ayrıca CJ lerde elektronik aksam en karmaşık ve kanser noktasına gelen bir olaydır.Alacağınız CJ de ön panelin altına doğru bakmanızı ve motor içinde kaputu açtığınızda sağ taraftaki sigorta kutusunun oraya bakınız ucu boş kablolar veya kablo karmaşası gördüğünüz de bir kez daha düşünün çünkü orada CJ sahibi elektrik sıkıntısı çıkan her yere bi hat daha çekip çözmüştür meşhur Türk elektrikçilerinin zekasıdır bu arızalı hattı bulmak zordur yerine bi hat daha çekilir tüm sorun biter sanılır.

Ayrıca kaportada boyada ki çatlaklara çok dikkat edin derin ve kabarık çatlaklar varsa 1 parmak macun atılıp üstüne boya atılmış olabilir.CJ lerde genelde o an ki boyanın altında 2 3 kat boya olur veya dediğim gibi kalın bir macun tamamen alıp göz boyayıp satmak için yapılır.

Motorda ki yağ sızıntıları varsa çıkış kaynaklarını bulmaya çalışın çatlak veya bir contadan kaçırıyor olabilir önemlidir.

Benzin ile çalışıyorsa CJ Benzin filtresine dikkat edin tek giriş çift çıkış olması gerekiyor.Plastik yerine metal olan tercih edilmeli ve geri dönüşüm borusu aktif mi diye kontrol ediniz.Benzin boruları poliüretan ve et kalınlığı fazla olan boru tercih edilmeli.

Akü sabitlenmeli üst muhafaza demiri yaptırılmalı yoksa.

Kesinlikle parayla alınmış bilgiler bunlar maddi zararı olmasaydı bize aklımızda kalmazdı ;D

ercanaslan' Alıntı:
Parayla satın alınmış bilgiler de denilebilir :smiley:)

Valla Ustaya gitsen bu bilgiler için İşçilik alır
Ben diyim :smiley:

Bu bilgilere dayanarak
sizin cj leri gözü kapalı alması lazım milletin.
zaten yapılacak bişey kalmamış
;D

ayazağa' Alıntı:
Bu bilgilere dayanarak
sizin cj leri gözü kapalı alması lazım milletin.
zaten yapılacak bişey kalmamış
;D
Her noktasında her köşesinde parmak izim var oğlumun..
Gözü kapalı değil zevk işi cj belki alanın zevkine uymaz ama mekanik kaporta yürür kısımda sabahlara kadar okuduğumuz topicler sabahlara kadar olan sohbetler fikir alışverişlerimiz izlediğimiz yüzlerce video yüzlerce makale onlarca usta ve ilginç fikirleri var bunların ederini aktaramıyoruz maneviyat olarak her satılan cj de bizimle kalıyor sonra arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz :smiley:

Yapılacak çok şey var ömür biter cj bitmez sonunu gören olmadı ben hiç görmedim :smiley:
Ben de satamam diyordum Kocaoğlanı mı ama bu aralar gene satma konuları geçti evde bakalım ne olucak :(
Yakında ilan görürseniz şaşırmayın, ama aracımda bakmanız gereken her şeyi yazdım ;D ;D ;D

ercanaslan' Alıntı:
Ben satmam karadulu :smiley:

Keşke benim de maddi durum elverse de o cümleyi bende kurabilsem Ercan abi :smiley:

SaygınOzdemir' Alıntı:
Her noktasında her köşesinde parmak izim var oğlumun..
Gözü kapalı değil zevk işi cj belki alanın zevkine uymaz ama mekanik kaporta yürür kısımda sabahlara kadar okuduğumuz topicler sabahlara kadar olan sohbetler fikir alışverişlerimiz izlediğimiz yüzlerce video yüzlerce makale onlarca usta ve ilginç fikirleri var bunların ederini aktaramıyoruz maneviyat olarak her satılan cj de bizimle kalıyor sonra arkadaşlarımıza yardımcı oluyoruz :smiley:

Yapılacak çok şey var ömür biter cj bitmez sonunu gören olmadı ben hiç görmedim :smiley:
Ben de satamam diyordum Kocaoğlanı mı ama bu aralar gene satma konuları geçti evde bakalım ne olucak :(
Yakında ilan görürseniz şaşırmayın, ama aracımda bakmanız gereken her şeyi yazdım ;D ;D ;D

Keşke benim de maddi durum elverse de o cümleyi bende kurabilsem Ercan abi :smiley:

Bizimkide çok paradan değilde, birdaha boyle araç bulmam zor olur diye valla.

Allah herkezin istediğini versin inşallah

Ercan Bey Sizin aracı görsellerini baktım bulamadım var sa bir iki tane ekleyin sayfa şenlensin ;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR