İleri Modelcilik

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan royalstar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,671

royalstar

Yeni Üye
sevgili modeciler 40 yıldır modelcilikle ,özellikle r/c modellerle ugraşır ve bitmeyen bir zevk duyarım modelin her türünü yaptım araba hariç sevemedim onu
tekneler elektirik glov motor benzinmotor buharmotorları ucakta sayısını hatırlamıyorun 500 den fazladır tahmin ederim türkiyedeki en büyük model ucacları yine ben yaptım 3.5mt-5.36.mt sonunda 7.00mt kanat acıklıgı olan bir pıper yaptım .hepside başarılı oldu.4 sene bir aradan sonra bu sitede dostlarımı buldum zannediyorum tekrar ateşlendim gibi bütün modelcilige gönül vermiş arkadaşlarıma yardıma hazırım ve piyasadakiler gibi bir talebimde yok yeterki modelci ruhunu taşıyın hepinize selamlar

Etiketler

Ynt: İleri Modelcilik

Selam bende sizin gibi kırk yıl oldu modele başlayalı 1967 yılın da
ama tabi okul ,l iş,askerlik vs gibi bazı engelleyici veya daha öncelikle yapılması gereken ler dışında bukadar bi zaman geçti şimdi de artık Çanakkale' de yaşamaktayım iki yıl oldu doğduğum yer istanbul'u terkedeli ve de çok isabetli bi karar vermişim
burada
tüm hobilerime yer zaman ayırabiliyorum dağ,offroad,endro daha dahobby var işte saymak gerekirse çok olacak hepsine zaman ayırabiliyorum
aynı şekilde modelcilik konusunda bende sizin gibi düşünüyorum
hiç bir talepte bulunmadan yardıma hazırım ilgilenen arkadaşlara elimden geldiğince yardımcı olur bilgi birikimimi aktarmaktan mutlu olurum
bende tüm rc model yapan arkadaşlara sevgi saygılarımı burdan ileterek başarı ve sağlık dilerim .

Üstadlar nasıl başlayabiliriz? Bir başlangıç planı yapabilirmisiniz yeni başlayacak olanlara?

Dostum ,modelciligin hangi branşına başlamak istiyorsunuz ,r/c -statik R/C ise ucak, oto,helikopter.tekneler bunlarda aralarında bölümleniyor sanra vereceginiz bir karar .sizi cezbeden hangi kısım yapımmı kullanımmı? yapım ise plandan yapabileceginiz tamammını inşa edeceginiz bir model ,kullanım ise inşaatı basit ready to fly tabir ettigimiz model seçmeniz gerekiyor kararsız iseniz size uzun uzun anlatabilirim.ucmaya gelince duyuyorumki bircok insan bir ücret karşılıgı bu işi yapıyormuş.bu bana göre modelcilik anlayışına leke sürecek bir davranış yapılan iş hoobyy tamamen dostluk ve arkadaşlık içinde gecmesi lazım gelen bir ortam.benim elimde size göre bir model yok ancak bulabileceginiz yerleri bildirebilirim.hatta beraber gidebiliriz.bu arada r/c pano diye birnet saifesinde ikinci ellerde satılıyor .dikkat etmenizi tavsiye ederim.12 haziran cumartesi kemerburgaz göktürt istanbul evlerinde gösteri mahiyetinde bir gemi yarışması olacak buyurun bekleriz. benimlede temas kurabilirsiniz ahmet.s.atlas@hotmail.com modelciliginiz şimdiden hayırlı olsun

benimde merağım var bu konuda fakat ben hazır almaktan çok kendi uçağımı kendim yapma taraftarıyım fakat buralarda balsa malzeme bulmak zor onun yerine model kavak tan yapılabilirmi ağırlık olarak çok mu ağır olur bu kunularda bir yardım lütfen

Sevgili kaptan günümüzde balsa bulmak kolay artık kırtasiyelerde var büyük yapı marketlerde daha kolay bulabilirsin .Ihlamurdan yapabilirsin yakın zamana kadar t.h.k. model ucak bölümünde kullanılıyordu.ancak calışması zor bir agaçtır olmazda deyildir yapmak istediginiz modelin planlarını bulamaz iseniz yardımcı olabilirim.basit bir model secmenizi tafsiye ederim .üstten kanat v acısı fazlaca olan bir model.kaplama malzemesi modelci magzalarında bulabilirsiniz yapıştırıcı olarak cabuk donan bir cins kullanmanızda fayda var .Belirttigim gibi c.tesi kemerburgaza buyurun daha detaylı anlatabilirim .selamlar

sevgili royalstar ben balıkesirliyim ve balıkesirde ikamet ediyorum internette birkaç model planı indirdim bitane çesna planım var çok hoşuma gitti sanırım bunu yapabilirim fakat sorun kullanacağım malzemede buralarda balsa bulmak zor benim kavak ağacı kullanmaktan kastım hafif olması ve kolay işlenebilir olması ama balsa ile kıyaslanırsa veya ıhlmur ile kıyaslama yapıldığında dahamı ağır olur?birde modeller üzeride malzeme kalınlıkları ile ilgili ibareler var mesela 1/8 gibi buna benzer malzeme ölçüleri neyi ifade eder genel olarak malzeme kalınlıkları ile ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim

Kaptan öncelikle kavak kullanman pek dogru olmaz kavak sulu bir agactır ve cok calışır balsa bulamıyorsan ıhlamuru tercih etmeni öneririm.bahsettigin cessna üstten kanat ön iniş takımı olan bir model başlangıç için dogru bir karar kanat acıklıgını verirsen kullanman gereken motoru söyleyebilirim motor tercihin senin inşaat sırasındaki calışmana baglı birazda agırlık olarak demek istiyorum. minimum 4 kanal bir cihaza ihtiyacın olacak 1-motor gaz (power) 2-kuyruk dümeni (ruther) 3-kuyruk irtifa dümeni(elavator) 4-kanatcıklar (aileron).İnternetten indirdigin firmayı bilmiyorum 1/8 ibaresini kullandıgına göre bir ingiliz firması olsa gerek.yani 1/8 1 inc bölü 8 oda 2.54 bölü 8 oda 3 küsür olur yani kullanman gereken agacın kanınlıgı 3 mm dikkat etmen gereken bir husus daha agacın cinsi hard wood olabilir .ateş duvarını(fire w.)sert agac hatta kontrplak kullanman gerekir.Kanatinşaatında sinirler yumuşak ve hafif serenler (taşıyan uzun cıtalar)saglam mümkünse obaju veyA cam olması gerek,iki kanadın birleşiminde yine kavak kontropılak (iki adet) kullanmak gerek.inşaata önce kanattan başlamanı tavsiye ederim.Lazım gelen malzemeler gövde ve kanadı inşaa edebilecegin ebatta bir sunta alıp bir yüzüne 3 mm kavak papel preslettiriyorsun (papel kaplamanın kalını) busana yapımda ignelerin batmasında kolaylık saglar sunta tezgahının dönmesini önler.maket bıcakları zımpara takozları (ceşitli ölcü ve kalınlıkta)toplu igne minik cekiç yapıştırıcı .inşaata başlamadan tezgahın üzerine planı serip üzerine bir naylon koyman faydalı yapıştırıcı tezgagına yapışmazve temiz kalır.haydi sana hayırlı ugraşılar takıldıgın yerde haber ver kolay gelsin

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim henüz planı çıktı alamadım ancak monitör üzerinde inceleme fırsatı oldu isterseniz buraya upload edeyim bir inceleyin o şekilde sizin fikirleriniz daha faydalı olacaktır bana

[attachment=1]

Ekli dosyalar

• 20080310133800_1_Cessna_pdf.rar
    117 KB · Görüntüleme: 201

Kaptan cesna 182 kendiside ucuşuda güzel bir modeldir agır olursa biraz süratli ucar ve inişte zorlanırsın.ebat olarar 37.5 inc okudum dogru ise biraz küçük şöyle yapabilirsin küçük bir cıktı al ozalit cektir ve kanat acıklıgını1.60.mt ye göreayarla o zaman sana 40-48*52 4 zamanlı bir motor gerekir ve mükemmel ucuş saglar söylemeden gecemeyecegim yapımı zor bir model secmişsin ozalit cektirirken 2 şer adet yaptır bir tanesini agaclara yapıştır ve aynı kes hata azalmış olur diyerini inşaat planı olarak kullan selamlar

sayın royalstar pc nin monitöründe görüntüyü yüzde yüz yaptığımda kanat açıklığı gövde ile biraber 130 santim falan geliyor sanırım bu model pdf ye çevrilirken biraz büyültülüp te çevrilmiş onun için birebir çıktı aldığımızda sizinde dediğiniz gibi kanat ölçüleri dediğiniz ölçüleri bulacak tek sorun ben bunu nerden çıktı alabileceğim bakalım kırtasiyeleri biraz dolaşayım
ozalit dediğiniz aydınger kağıdı gibi bireymi acaba?

sayın royalstar bu modelin 37,5 inç kanat açıklığı orjinal dosyasına göre fakat bu model çizimi pdf ye aktarılırken yüzde kırk civarıda büyütülmüş kanat açıklığı 130 santim falan çıkıyor
o zaman ben bunu yaparken malzeme kalınlıklarınıda yüzde kırk dolayında daha kalın olarakmı tedarik edip uygulamalıyım?

merhaba kaptan plan ölcülerine sadık kalman daha dogru olur gövde bölmelerini 3 mm kavak kullanırsan iyi olur yine gövde cıtalarını balsa bulamazsan ıhlamur kullan.ateş duvarında 8 mm kavak kontra kullan ve yapıştırıcı olarak 20 dk cekorapit kullan selamlar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR