İleri Seviye Jet Modeller

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan çevikbir Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,157

çevikbir

Dünyayı maviden izleyin...
Yer
izmir
Web
www.modelci.kayyo.com
Model uçak denince akla hep propeller yani pervaneli modeller geliyor...
Ama son yıllarda teknolojinin bizlere sunduğu faydalardan biride modellerimizi 250 km hıza ulaştırabilen minyatür jet motorları...
bunun sayesinde pahalı ama gerçeğine uygun modeller üretilebilmekte ve gerçek jet sesiyle yapılan uçuşlarda gerek uçuşun zorluğu gerekse gerçekliği bakımından hem izleyene hemde kullanana adrenalin ve keyif yaşatmaktadır...

Doğa sporlarıyla ilgilenen arkadaşlarımızın bu işte adrenalin nerde diye sorarlarsa istanbul izmir ve ankara model uçak kulüplerine bir hafta sonu katılmalarını tavsiye ederim...

özellikle içinde bulunmadığınız bir aracın yönetimi gerçekten uzmanlık ve dikkat istiyor binlerce dolar yatırırsanız daha fazlası... ::smiley:

işte birkaç model fotosu
dualf-104.jpg

en bilinen uçaklardan f-16
Hsfalcon8

Hsfalcon9

Hsfalcon10

hepsi modeldi ???
işte gerçek boy :eek:
Darryl f16

Etiketler

Ynt: İleri Seviye Jet Modeller

Gercekten bu jet modellerden bi haberdim .super ya bunlar. kontrol etmesı daha zordur galıba vede maaliyeti epey ucuktur

bunlar ne yakarki ::smiley: normal benzin mazot değildir herhalde de jet yakıtı nerden bulunurki?

balum' Alıntı:
bunlar ne yakarki ::smiley: normal benzin mazot değildir herhalde de jet yakıtı nerden bulunurki?
Bu model uçakalrın motorları minyatür gaz türbinleridir ve çalışırken gerçek jet sesi çıkarırlar.Bu motorlarda kullanılan yakıt ise gerçek jet yakıtı olan kerosen duruma göre beyaz ispirto,gazyapı,mazot ve benzeri yakıtlarda kullanılır.Benim de şu an üzerinde çalıştığım yaklaşık 3,5 mt büyüklüğünd ebir F 16 projem mevcut.Daha önce deprondan daha ufaklarını yapmıştım.

http://www.modelci.net/forum/viewthread.php?tid=1231

sedat haftasonları izmir çiğlide pazar günü uçuşlar yapılmakta...
istanbul ayağı hakkında henüz bilgim yok konuyla ilgili açıklamaları daha sonra yaparım...

ayrıca normal modeller 400 dolar civsrı başlarken jet modeller yaklaşık 5000 dolar cıvar mal oluyor..
pahalı zor ama çok zevkli...

Gerçekten süperler :smiley:

Her defasında aklıma böyle birşey yapmak gelmişti.Ama işte düşüncede kaldı :smiley: Şimdi yavaştan araştırmaya koyuluyorum.Nedir ne değildir diye :smiley:

Bu yazıyı okuyunca yaşlandığımı ve teknolojiden ne kadar uzak kaldığımı fark ettim :O
Bizim zamanımızda diye başlıyayım.
THK nun model uçak kurslarına katılıp bayağı bir heves etmiştim bende. Ama biz balsa ağacından yapardık :D

Bu benim en son yaptığım modelin olan 170 cm boyunda,Türkyıldızlarının kullandığı NF-5 model uçağı, boyut konusunu biraz abarttım sanırım,henüz nasıl bir motorla uçuracağıma karar vermiş değilim

valla modeller süper ama maliyetli bi uğraş öğrenci halimle yamaçparaşütü malzemelerini zor aldım, modelciliğe param yetmiyor ama uçarken izlemesi bile keyifli doğrusu :smiley:

ama bu jet modeller o kadar ucuz görünmüyor :smiley: modelcilikle ilgilenen arkadaşlar var ordan biliyorum bi iki modell alınca devamı geliyor ve bi süre sonra yp malzemelerinden daha pahalı oluyor :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR