Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rechargeable Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 85
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,507

Etiketler
Ynt: Hangi Köpek Irkını Neden Tercih Edersiniz?

Odin K-0,5

0902200512 11 0001

Odin K-0,75

Odin52

Odin K-2,5

Res01

yazargezeryolçizer' Alıntı:
Dogo ; Son yıllarda yaratılan ırklardan biridir,
Av sahasında dövüşken evde kedi gibi gibi olmasıyla ünlenen bir ırktır,
Arjantin de puma avı için hazırlanmış olsada,domuz avında ve köpek dövüşlerinde sıklıkla kullanılır.
Bildiğim kadarıyla çene basıncı rekor kırmıştır.
ABD de 1 sene kadar K-9 birimlerinde denenmiş,
yaptığı hasar ve hırsı yüzünden hizmetten çıkarılmıştır.
Irk genetik olarak alerjiye açıktır.
Çok soğuk iklimleri sevmez,diğer köpeklerle anlaşamaz,havladığını pek duyamazzsınız.
Tek sahipli hayvanlardan dır,

arkadaşlar dogo için hep kulakdan dolma bilgiler yazmışsınız ama benim yazacaklarım farklı çünkü benim 4 yaşında bir erkek dogom var ve ad ICE :smiley:
dogo genetik mucizesi ve son zamanların en moda köpeğidir saf kanını bulmak oldukça zor ve pahalıdır mutlaka yavruyken alınmalıdır çünkü sahibine aşıktır büyüdüğü zaman başka bir sahip kabullenmesi zordur ve tehlikelidir ,dogo nekadar beyazsa okadar kıymetlidir bırakın tüylerinde siyahlığı derisi bile bembeyaz olmalıdır ırk ararken bir başka adıda dünyada beyaz ölüm meleğidir,yurtdışında bahçeli evlerin kapısında dikkat köpek var yerine , dikkat DOGO ARGENTİNOS var yazısı özellikle yazılır her yönüyle muhteşem bir köpektir.
dogo mastif familyasından bir cistir, diğer bir adı arjantin mastiftir aşşağıda özelliklerinden ve hangi ırkların en iyi özellikleri alınarak üretildiğini yazıyıyorum ;)

Dogo Argentino

Dogo Argentino yeryüzündeki en yeni köpek ırklarından biridir. Bu köpek Arjantinlilerin ulusal övünç kaynağıdır ve onunla en az futbol ve tango kadar gurur duyarlar. Birçok köpek ırkının aksine, Dogo'nun hikayesi "Bu köpek ırkının hikayesi tarihin derinliklerinde saklıdır..." cümlesiyle başlamaz. Tam tersi, Dogo'nun tarihi oldukça yenidir ve çok iyi bilinmektedir.

Irkın yaratıcısı Prof. Dr. Antonio Nores Martines bir genetik uzmanı ve tutku dolu bir avcıydı. 20.yy başlarında Arjantin'de av düpedüz tehlike demekti, çünkü gerek uçsuz bucaksız kayalıklar ve çalılıklardan oluşan arazi, gerekse de tehlikeli hayvanlar (puma, jaguar ve avrupa yaban domuzu) her avı gerçek maceraya dönüştürüyordu.
Dünyadaki hiçbir köpek bu koşullarda avlanamıyor, denendiklerinde ise kendileri "av" oluyorlardı.

Antonio Martines'in hayali av içgüdülerine sahip olan, uzun mesafeleri koşabilen, iyi koku alabilen, bir pumayla teke tek dövüşüp onu alt edebilecek kadar güçlü, dövüş sırasında alabileceği yaralar yüzünden mücadeleyi bırakmayan ama aynı zamanda ve en önemlisi de insanlara ve diğer köpeklere karşı gereksiz agresiflikten yoksun bir köpek cinsi yaratmaktı.

Antonio Martines'in hayalini kurduğu köpeğin özellikleri yeryüzündeki hiçbir köpekte birarada yoktu. İstediğini elde etmek için birçok köpek cinsinin en iyi özelliklerini biraraya getirmesi gerekiyordu. Karşısındaki işin çok uzun, yorucu ve belki de imkansız olduğunu biliyordu, ama başaracak olursa bütün dünyayı hayrete düşürecek bir köpek cinsinin ortaya çıkacağını da çok iyi biliyordu.

Yeni ırkın temeli olarak Perro de Pelea'yı (Kordoba Beyaz Dövüş Köpeği - günümüzde soyu tükenmiştir) aldı. (Bazı kaynaklara göre 30 dişi) Buna tam 9 farklı köpek ırkı ekledi ve uzun yıllar sonunda amacına ulaştı. Kullandığı bütün köpekler safkandı ve çiftleşmeler sonucu doğan yavrular arasından en elitlerini seçiyordu.

Seçilen ırklar da tabii ki dikkatli inceleme sonunda belirleniyordu.

1. Bir puma veya yaban domuzuna yetişmek ve ona saldırmak için hızlı ve cesur köpeklere ihtiyaçları vardı ve Antonio Nores Martines ve kardeşi Avgustin Nores Martines'e göre bu köpek İrlanda Kurt Tazısı'ndan başkası olamazdı
2. Elde edilen köpeğin büyüklüğünü korumak ve kas yapısını daha da geliştirmek için İspanyol Mastifi kullandıkları bir sonraki cins oldu.
3. Avrupa'daki en popüler av köpeklerinden biri olan Pointer mükemmel koku alma duyusunu verdi.
4. Bulldog'un geniş göğsü, yere sağlam basışı ve gözüpekliği, kardeşlerin yeni cins için seçtikleri diğer özelliklerdi.
5. Boyut olarak biraz küçük olmasına rağmen "Köpeklerin Gladyatörü" Bullterrier cesaret, korkusuzluk, çeviklik özelliklerini verdi.
6. Kafa tasını ve genel olarak bütün iskeleti güçlendirmek ve büyütmek için Danua tercih edilen bir sonraki cins oldu.
7. Dünyanın en güçlü köpek çenelerinden birinin sahibi Dogue de Bordeaux yeni cinsin zaten güçlü olan çenelerini biraz daha geliştirdi.
8. Arjantin pampaslarında avlanmak için kolaylıkla seçilebilen bir renk olan beyaz için Pirenei Dağ Köpeği kullanıldı.
9. En son kullanılan cins olan Boxer yeni cinse sağlam psikoloji ve canlılık verdi.

Artık sonuca ulaşılmıştı. Yeni köpek bütün beklentileri karşılamakla kalmıyor, aynı zamanda çok üstün birkaç özellik daha sergiliyordu.

Ne yazık ki 1956 yılında Prof. Dr. Antonio Nores Martines trajik bir kaza sonucu hayatını kaybetti ve ortaya çıkan bu yeni köpek ırkının Uluslararası Köpek Federasyonu (FCI) tarafından resmen tanınmasını (1964) göremedi.

Kardeşi Avgustin bu cinsin popüler hale gelmesi için elinden geleni yaptı ve onun sayesinde bu yeni ırk yok olmaktan kurtuldu. Gittiği her yere yanında Dogo Argentino yavrularını götürüyor ve oradaki üst düzey kişilere hediye ediyordu. Daha sonra Arjantin'in Kanada'daki büyükelçisi olarak Kuzey Amerika'ya gittiğinde yine yanında birkaç Dogo götürerek köpeğin orada da tanınmasını sağladı.

İŞTE BU HARİKA ŞEY ORTAYA ÇIKTI!!!

11684827811

Nationale20de9levage20dogo202004200

M215gp8

DogoArgentinosDebonairLadiesDogs

Dogo 10 312x318

6178

Köpekler bazı insanlardan daha onurlu ve gerçek dost
Ben de Avustralya Çoban köpeği Badem' imin üzerine köpek tanımam, özelliklerini bolca nette var,
Yanımda olmadığından çok özlüyorum, sadece onun için gittiğim oluyor.. :-\

eeeee... ne demişler... araba kendi çocuğu güzel gelirmiş ;D

BademFethiye

kopek almaya karar versem tercıhım yıne ROTTWEILER olurdu.
cok akıllı ve sahıbıne cok sadıklar.

Burası "tercih" meselesinden çok "en çok ben biliyorum" başlığına dönmüş ???
Neyse işi uzatmadan söyleyeceğim sandığınız gibi biz köpeklerin cinslerini Alman Kurdu,K-9 ??? veya Lassie sanmıyoruz..
Oldum olası Alman Kurdu dedim, bundan sonra da öyle diyeceğim (ki bu bilmediğim anlamına gelmez), Alman Çoban Köpeği ismi bana hep itici gelmiştir...
Ben şakasına Alman Kangalı diyorum hatta, bu da bilim dünyasına armağanım olsun :p
Kangal'ın cinsi Türk Çoban Köpeği olsaydı kaç kişi böyle derdi acaba...
Neyse konu başlığıyla çok alakasız bi şekilde ilerlemesin, herkese bilgileriyle başarılar...
Ne demişler "Okumak cehaleti alır, eşeklik baki kalır..." :eek:

figo' Alıntı:
Arkadaşlar hiç avcı yokmu aranızda.
Ben herkese ingiliz seter i tavsiye ederim. Dünyadaki en akıllı köpek diye biliyorum.
Esranım sıralama yapmışsınız ama diyorum?
Puanter de aynı ayarda.
Okadar ki beslediğim bütün av köpekleri gözlerime baktığında aklımdan geçeni okuyor yada her söylediğimi bire bir anlıyor ve yapıyordu.
Doberman da besledim tam bir bekçi köpeyi. Ağzımdan çıkacak her lafa bakıyor.
Kangallarda asil hayvanlar ama daha çok özgür ruhlular. Bir şey söylediğiniz zaman yapıp yapmamak konusunda düşünür, akıllarına göre hareket ederler.

avcı değilim ama dediklerinizin hepsine katılıyorum. burda sayılan tüm ırkların tipik özellikleri aynen dediğiniz gibidir. ayrıca ingiliz setteri çok güzeldir ve hemen öğrenir gerçekten de.

ek olarak; bu zeka konusunda çok yerde sıralama baz alınan kriterlere göre değişik olur. üstelik yavruluğundan itibaren sosyalleşmesi ve beslenmesi de zeka ile ilgilidir. yani ırk olması herzaman ortalamayı tutturabileceği anlamına da gelmez :smiley: ama belli ırklar herzaman potansiyel taşırlar.

Eski bir avcı olurmu.;D
Drahthaar,Kurzhaar,ve Waimarener besledim.
hepsinin de yeri ayrıydı.

bunları tercih sebebi iyi av yapmalarımı ? ben bunların zaman zaman agresifleşebildiklerini gözlemlemiştim. bazen de kafalarına göre hareket edebiliyorlardı. daha bağımsız ve isyankar olabiliyorlardı. özellikle drahthaar ....pointer ya da setterin uysal karakteri bunlarda pek yoktu. bu konudaki deneyimleriniz nedir ?

gereksiz alınganlıklar bunlar, hepsi yazmak zorunda olduğumuz için yanlış anlaşılmalardan kaynaklanıyor. Köpüşlerinizi sevmeye bakın ;)

Alex'in selamı var köpüşlerinize :D

terrano' Alıntı:
bunları tercih sebebi iyi av yapmalarımı ? ben bunların zaman zaman agresifleşebildiklerini gözlemlemiştim. bazen de kafalarına göre hareket edebiliyorlardı. daha bağımsız ve isyankar olabiliyorlardı. özellikle drahthaar ....pointer ya da setterin uysal karakteri bunlarda pek yoktu. bu konudaki deneyimleriniz nedir ?
Tercih sebebim domuz avı .
Drahthaar,Biraz kendine özgü sert bir hayvan,uğraş gerektirir.
avlanmadaki azimliliği,kokusu,çok yönlü olması,sahibine bağlılığı beni çeken en önemli unsurlar oldu.
kopay gibi iz sürmesini görmek gerek,
uçar da ,açılması sorun ,ama iyi eğitimle üstesinden gelinebilir,

Tercih sebebim domuz avı .
Drahthaar,Biraz kendine özgü sert bir hayvan,uğraş gerektirir.
avlanmadaki azimliliği,kokusu,çok yönlü olması,sahibine bağlılığı beni çeken en önemli unsurlar oldu.
kopay gibi iz sürmesini görmek gerek,
uçar da ,açılması sorun ,ama iyi eğitimle üstesinden gelinebilir,

Her drahthaar domuz avı yapacak dıye bır kural yoktur.Tamamı ile eğitimle alakalıdır sonuçta koku özelliği sayesinde domuzu ormanda bulup sürmeye başladığı için av yapıyor nice kopoylar besledim avcılık için köylere ava gittiğimde peslerine ne köy köpekleri takılırdı alısmıslar domuz kovmaya kopoylarla birlikte dalarlardı sıklığa...
drahthaar da çok iyi bir ırk fakat biraz sert bence iyilikten anlamayan bir köpek yeri gelince sert olmak gerekiyor bunuda ben sevmiyorum.Şu an evimde terasımda tam 3 köpek bakıyorum Labrador ve iki ingiliz setter üçüde safkan ve ırklarının tüm özelliklerini taşıyorlar ve inanın avda olsun normal zamanda olsun hiçbirşeye değişmem köpişlerimi.

s
cenkcc' Alıntı:
Her drahthaar domuz avı yapacak dıye bır kural yoktur.Tamamı ile eğitimle alakalıdır sonuçta koku özelliği sayesinde domuzu ormanda bulup sürmeye başladığı için av yapıyor nice kopoylar besledim avcılık için köylere ava gittiğimde peslerine ne köy köpekleri takılırdı alısmıslar domuz kovmaya kopoylarla birlikte dalarlardı sıklığa...
drahthaar da çok iyi bir ırk fakat biraz sert bence iyilikten anlamayan bir köpek yeri gelince sert olmak gerekiyor bunuda ben sevmiyorum.Şu an evimde terasımda tam 3 köpek bakıyorum Labrador ve iki ingiliz setter üçüde safkan ve ırklarının tüm özelliklerini taşıyorlar ve inanın avda olsun normal zamanda olsun hiçbirşeye değişmem köpişlerimi.

varsa resimleri görmek isterim .

resimler çok buyuk buraya yapıstıramıyorum tum kopeklerımın resımlerı aşagıdakı linkte

http://www.petarkadas.com/cenkcc

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri