Güney ve Doğu Anadolu Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan charlie brawn Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,140

charlie brawn

Ana Kamp
Merhabalar,

Yaza doğru yapmayı planladığım güney ve doğu anadolu turum için şimdiden araştırmalara başladım.
Gezip bilenlerden tavsiyelerini dört gözle bekliyorum.
Benim kafamda Diyarbakır, Batman, Mardin, Urfa, Antep ve Antakya var. Bu rotaya başka bir yer
eklemeli miyim? Özellikle görmem gereken, kıyıda köşede kalmış bir yer var mıdır? gibi sorular
kafamda uçuşup duruyor.
Şimdiden teşekkkürler...

Etiketler
Ynt: Güney ve Doğu Anadolu Turu

öncelikle aramıza hoşgeldiniz :smiley:
listeye adıyaman'ı da ilave edebilirsiniz mesela. nemrut'a çıkabilir, cendere köprüsüne gidebilir,ulu camiyi ziyaret edebilirsiniz.
antakya'da harbiye şelalesine gidin. şelaleye inin. şelale çevresindeki lokantalarda antakya'nın yöresel lezzetlerini tatma imkanı bulacaksınız.
mardin'de sokak aralarında yürüyüş yapın. mimarisi insanı adeta büyülüyor. sokaklarda çok sayıda eşeğe rastlayacaksınız. onlar belediyenin kadrolu ve maaşlı işçileriymiş. çöp toplama işlerinde kullanılıyormuş. bana çok ilginç gelmişti. aşağıda bir tanesini göreceksiniz.

23467250bt7.jpg

hatta ben lafı fazla uzatmayayım. siz en iyisi şu linki bir ziyaret edin. belki ilginizi çekecek birşeyler bulabilirsiniz.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=2688.0

teşekkür ederim penguen, hem hoşgeldin için hem de tavsiyelerin için.

o linkte yazan yerlerin hepsine gittin mi sen, merak ettim valla. Eğer gittiysen,
çok imrendim sana...

Nemrut'a akşama doğru çıkın, büyük bir kalabalıkla beraber günbatımını izleyin. Eğer zamanınız varsa Kahta'da konaklayın veya milli park içindeki tesislerde tulumda uyuyun ve birde Nemrut'ta gündoğumunu izleyin ;)

Rotanız gayet güzel
Diyarbakır-Bitlis yolunu tercih edin derim, yolu 30km. kadar uzatırsınız ama yol üstünde meşhur Malabadi köprüsü var, bildiğiniz klasik köprülere benzemiyor, oldukça ihtişamlı, bi fotosunu yüklemeye çalışırım
Köprüden sonra Batman yoluna dönüp klasik rotaya girebilirsiniz, Hasankeyf, Mardin, Urfa ...
Ama seyahati ekstrem bi hale getirmek isterseniz Şırnak'a gidip Cudi dağını da görebilirsiniz :smiley:

charlie brawn' Alıntı:
teşekkür ederim penguen, hem hoşgeldin için hem de tavsiyelerin için.

o linkte yazan yerlerin hepsine gittin mi sen, merak ettim valla. Eğer gittiysen,
çok imrendim sana...

rica ederim.
gitmediğim 6 il var. kısmetse bu bahara onları da göreceğim.

yol' Alıntı:
Bu arada arabayla mı yoksa otobüsle mi dolaşacaksın oralarda ve bu gezi için ayırabileceğin zaman nedir?
Aslında bu benim ilk geniş çaplı gezim olacak. O yüzden de gezenbilirde birçok insanın izlediği yolu okuyup fikir edinmeye çalışıyorum. Benim fikrim, uçakla diyarbakıra gidip ordan araba kiralayarak gezmek.Batmanda yaşayan arkadaşlarım bana ordan katılacaklar, zira tek bayan olarak oralarda gezebilecek kadar ne tecrübem ne de cesaretim var.Tabi yollar hakkında da incelemeler yapmam lazım.Yol güvenliği hakkında pek endişem yok, arkadaşlarım o yörede yaşadıkları için onlara güveniyorum. Tavsiyelerin olursa memnuniyetle dinlerim.
Bu arada sormak istediğim birşey var. Gezenbilirde doğa dışında özellikle mimari ve tarihi incelemeler yapılabilecek geziler de tertip ediliyor mu acaba?

Diyarbakır'a (Antakya'yı gezmek için Adana'dan başlanmasını tavsiye ederim) uçakla gidip araba kiralama gayet mantıklı. Bölgede güvenlikten endişe edecek ciddi bir durum yok, hatta inanın bana İstanbul'dan daha güvenlidir diyebilirim :smiley: Bazı oto kiralama şirketleri (bunlar genelde büyük firmalar) aracı aldığınız şehirden farklı bir şehirde teslim edebilme imkanı sağlıyor. Adana'da mutlaka vardır böyle büyük şirketler. Adana'dan başlarsınız, aynı gün Antakya üzerinden bölgeyi güzelce gezdikten sonra aracı Van'da veya Erzurum, Trabzon gibi havalimanı olan başka bir büyük şehirde teslim edip, uçakla İstanbul'a dönersiniz.

Tabii ne kadar zamanınız var bilmiyorum. Mesela aşağıdaki rota yaklaşık 2000km, gezilmesi gereken noktalarla birlikte en fazla 2500km'ye çıkar. Doya doya gezmek isterseniz de 5-7 gün içinde bitirirsiniz. Tabi yolu da zamanı da uzatmak sizin elinizde...

Image map 2

sedat,

harika harita için çok teşekkür ederim. hele de sen hazırladıysan ellerine sağlık.
benim gezi için planladığım süre azami 10 gün. ama bu kadar uzun bir rota düşünmemiştim,
aklımı karıştırdın valla.rotamı tekrar gözden geçiricem.

bu arada şu izmit gezisine de pek heveslenmiştim. hem gezipbilenlerle tanışmak için de güzel bir vesile olacaktı benim için. ama öncesinden belirlenmiş bir kartalkaya planımız vardı. snowboard konusunda çok acemi olduğum için, siz izmitte keyif çatarken ben kafamı gözümü morartmakla meşgul olucam :D ama şimdiden çok heyecanlanıyorum. dört günde az buçuk bişeyler öğrenirim diye umuyorum.

Benim size tavsiyelerim;
Birecik'te Kelaynak Kuşlarını ziyaret edin, Halfeti'de siyah gülleri koklayın ve sular altında kalan kenti soluyun. Hasankeyf'te mutlaka Dicle nehri kıyısındaki çardaklarda yemek yemeyi ihmal etmeyin.
Çünkü belki bunlar için bir daha fırsatınız olmayabilir.

Yok olmak üzere olan Hasankeyf için bi göz atın..
www.hasankeyfesadakat.com

Sevgiler..

tavsiyelerin için çok teşekkürler serkan.
zaten benim bu gezi fikrim sırf hasankeyf yüzünden çıktı.
hasankeyfi görmek için gitmeyi düşünyordum ki gitmişken diğer merak ettiğim yerleri de
gezeyim, göreyim dedim.

Haritada Hasankeyf var zaten, mutlaka gidilmesi gereken yerlerden biri. Ama bu çok kaba bir harita. Yani Mert'in dediği gibi mesela Malabadi Köprüsü'nü görmek istiyorsanız rota değişir. Yine aynı şekilde Ahlat'ı görmek istemiyorsanız Bitlis'ten direk Van'a geçiş yaparak yolu daha da kısaltabilirsiniz.

Arkidişler,
Ben araba kiralayıp gezmeyi düşünüyorum ama yolların güvenliğini değil de
yolların durumunu merak ediyorum, galiba biraz korkuyorum.
Yani böyle dağlar, uçurumlar, daracık geçitler filan varsa yandım ben :eek:
lütfen birileri içimi rahatlatsın :-[

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR