Bu Iç Dizayn Hakkındaki Düşünceleriniz.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan polatsavas Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,093

polatsavas

Yeni Üye
310bd133dc9bf81068acbb553fb74d8c

Etiketler
Tek resim yüklemişsiniz, görünüşte oturması güzel. Ama her akşam yatak yapması zahmetli. Mutfak tezgahı, wc, duş vb anlaşılmıyor. Aydınlatma görsel olarak güzel ama görüntü güzel olsun diye fazla aydınlatma elemanı kullanılmış. Arka üste dolap yapılmamış. Arka kapıda var mı bilemedim ama oturma alanı kapılar kapandığında penceresiz gibi duruyor. Özellikle kış aylarında insanın içi daralır. Biraz daha resim ve teknik ekipman bilgisi ekleyebilirseniz daha kolay yorumlanır.

Oturma alanını akşam yatak yapması sabah tekrar toplaması bir süre sonra çok zahmeti gelebilir. Oturma alanında kullanılan minderler genelde biraz sert oluyor, aynı minderi yatarken kullanmak rahat olmayabilir.

Tam da benim düşündüğüm tasarım. Yalnız Yücel beyin dediği gibi, oturma alanında, en az bir tarafta pencere olmalıydı. Çok kasvetli olmuş. Güle güle kullanın, kazsız belasız.

Son zamanlarda bu moda var, arkaya oturma grubu. Sanırım bunda en büyük etken ön yolcu koltuğunun tekli ve döner koltuk olarak ruhsata işlenilmesinde doğan sıkıntıların olması. Ancak, sürüş mahallinin döner koltuklarla oturma alanına katılması, aracın ön ve yan camlarının, oturma grubuna açılacak pencerenin oluşturacağı aydınlık ve ferahlığın reddedilmesini anlayamıyorum. Üstelik arkadaki sabit yatak alanı hem hazır yatak, hem fazla malzemenin (ekstra yastık, battaniye, vs) depolama alanı hem de altına oluşturulan devasa bagaj demek. Benim karavanımda arka yatağın dört bir çevresi ışık geçirmez perdelerle kaplıdır. Bu bize derin bir uyku uyuma imkanı sunar.
Hep fotoğraflarda görüyorum karavan ya da camperlerin arka kapağı manzaraya karşı açılmış, özellikle genç insanlar keyif yapıyorlar. Fantazi olarak güzel görünse de sıkça yapılacak bir aktivite olmadığını düşünüyorum. 15 yıllık karavan maceramda biz hiç yapmadık.

Son zamanlarda bu moda var, arkaya oturma grubu. Sanırım bunda en büyük etken ön yolcu koltuğunun tekli ve döner koltuk olarak ruhsata işlenilmesinde doğan sıkıntıların olması. Ancak, sürüş mahallinin döner koltuklarla oturma alanına katılması, aracın ön ve yan camlarının, oturma grubuna açılacak pencerenin oluşturacağı aydınlık ve ferahlığın reddedilmesini anlayamıyorum. Üstelik arkadaki sabit yatak alanı hem hazır yatak, hem fazla malzemenin (ekstra yastık, battaniye, vs) depolama alanı hem de altına oluşturulan devasa bagaj demek. Benim karavanımda arka yatağın dört bir çevresi ışık geçirmez perdelerle kaplıdır. Bu bize derin bir uyku uyuma imkanı sunar.
Hep fotoğraflarda görüyorum karavan ya da camperlerin arka kapağı manzaraya karşı açılmış, özellikle genç insanlar keyif yapıyorlar. Fantazi olarak güzel görünse de sıkça yapılacak bir aktivite olmadığını düşünüyorum. 15 yıllık karavan maceramda biz hiç yapmadık.

ABD'de ekonomik kriz sonrası evsiz kalan kişilerin araba ve minibüsleri kendi imkanları ile dönüştürüp youtube ve instangramda paylaşması ile ''Van Life'' diye bir akım başladı. Dünyanın her yerinde bir çok genç bu başlığın peşine takılıp gezilerini paylaşmaya başladılar ve bu akım yayıldı. Bu akımın en önemli sahnesi ise bahsettiğiniz gibi bagaj kapılarının açılarak manzarada resim ve video çekmek.

Videoları izlediğinizde zannedersiniz ki sanki 5 yıldız oteldeler. Hiç biri bozuk yollar, kirletilmiş kamp yerleri, bir karış lavaboda bulaşık yıkamak, 2 çeşit yemeği daracık yerde hazırlamak, atık su tankı boşaltmak vb gerçeklerden bahsetmiyor. Artık sivri sinek zamanı geliyor, açsınlar bagaj kapılarını gene ardına kadar, sonra bakın ertesi gün açabiliyorlar mı tekrar.

Bu aynı şeyleri yapmak istemeyen , yeni yerleşim planları , kendilerinden bir şey katmayı öncelikli hisseden adayların benzer şekilde uyguladığı son dönem tasarımlardan. Çok da uygulaması var, yapanı memnun ediyorsa pek itiraz edecek bir durumda yok. Biz de bir dönem benzerlerini düşündük, şimdi bize hiç yakın olmayan bir model.
Esas önemli durum daha önce aracları ile benzeri deneyimi yaşamayanların çok büyük hatalar yapabileceği ve sonrası da büyük pişmanlık. Karavan dünyası ile tanışmam 3 yıl öncesin de başladı. Hala normal bir karavanım yok. Bu sürede tüm gezilerimizi VW Caravelle aracımız ile portatif donanımları aracımıza monte ederek gerçekleştirdik. Yurt içi 15 bin km, Yurt dışı yaklaşık 30 bin km yol yaptık. Sonuç şu anda uygun fırsatta bir panelvan dönüşüm işine başlama planları yapıyoruz.
İlk okumalarımdan sonra ikinci el almak, bir üreticiye yaptırmak düşüncesi oldu. Geziler sonrası ne gereği var bu araç tam bizim için dedik. Yurtdışında karavancılar ile konuştuk, farklı gruplarda yorumları okuyup sorduk. Karavan sahibi dostlarımızın deneyımlerini, hatalarını, yanlışlarını ve son geldikleri noktaları sorguladık. Karavanlarına girdik çıktık, oturduk hep baktık. Bu süreç içerisin de ilk gezilerimizde yanımıza aldığımız bir çok eşyayı artık elemeye başladık. Üreticilerin ürünlerindeki eksikleri , yetersizlikleri, daha iyi üretilen araçların fiyatlarının çok yüksek olduğunu gördük.
Sonuç bugün zamanımız, enerjimiz, yapacak yerimiz ve teknik montaj desteği verebilecek dostlarımız olduğu için kendimiz yapmayı düşünüyoruz.
İlk karavan düşüncem olduğunda ki tecihlerim ile bir karavan yerleşim planı yapararak alsaydım bu gün yanımda bir çok gereksiz donanım ve eşyanın hamallğını yaptığımı düşünecektim. Hemde bu bana gereksiz bir maliyet olacaktı. Günümüzde ekonomik daralmanın yaşandığı şu günlerde bunun önemini daha iyi anlıyorum.
Youtube, İnstagram yapım paylaşımları kendiniz karavan yapacaksanız çok faydalı ve değerli . Ama sadece yapılan işi görmek için. Yaptıkları tarzın onlara verdiği mutluluk ayrı bir konu, bizi mutlu edip edemiyeceğini yaşamadan öğrenme şansınız olmayacak.

Finans krizi 2007 nin ortalarında, Vanlife akımı ise ilk defa 2011 in sonuna doğru başladı. Yani ondan ~4,5 sene sonra..
Tahir bey, sizin kastınız sanırım bu kriz yüzünden tekrar canlanan Vandwelling akımı olmalı ki onun da ilk çıkışı 20. yüzyılın başları.
Bu kişiler sadece yaşam sorunlarına cevap aramaktalar.

Vanlife tarzı karavancılıkta ise bazen devamlı, bazen kısa dönem, hatta bazen de sadece hafta sonları ıssız yerlerde yaşanan macera, keşif ve ekolojik yaşam hedeflenmekte. Bu minimal göçebe yaşamındaki sıklıkla hayvansever ve vejeteryan da olan gençlerin çoğunlukla buzdolapları ve duşları bulunmamakta. Anlamak zor olsa da ABD’de bu tarz araçları yapan profesyonel butik üreticiler bile var. Örnek
Vanlife’cılar dediğiniz gibi sosyal medyada yaşamlarını heyecanla idealize etseler de tek tük yaşanan zorluklarından bahsedenlerine rastladım.

Bence kamp araçlarını felsefeleriyle biçimlendirmeleri saygı duyulacak ender bir yaklaşım. Özellikle bir tüketim toplumunda ! Yine de donanımlarıyla modern karavancılığa 68 jenerasyonundan kat be kat daha yakınlar..

Van Life #

Başlığı açan katılımcının sorusunu birkaç çümleyle bile olsa açıklamayı gerekli görmemesi ise en az deyimiyle oldukça tuhaf..:confused:

.

Son düzenleme:

Sn Doğrucu Davut,

Tarihçeyi bilmeden yazmışım, sayenizde öğrenme imkanım oldu. Teşekkür ederim.

Vejeteryanlığa bir şey diyemeyeceğim bu bir seçim. Hayvan severlik ve kamp aracını felsefeye uygun dizaynı konuları elbette saygıyı hak ediyor. Ancak benim anlamakta zorlandığım hatta sevmediğim konu şu: Her hangi bir veya bir kaç sosyal medya uygulaması üzerinden bir kaç günde bir her detayı ile editlenmiş, gerçeği yansıtmayan videoların yayınlanması.

''Donanımları ile modern karavancılığa 68 kuşağından daha yakınlar'' cümlenizi tam anlayamadım, biraz açabilirseniz sevinirim.

Tarihçenin detaylarına ben de Web’den ulaştım Tahir bey. Artık zamanımızda herşeyi akılda tutmak gerekmiyor. Özellikle bu, konuşurken benim gibi sonuna doğru cümleye neden başladığını unutma yaşına gelenler için bulunmaz nimet.:p

Biliyorsunuz 68 kuşağı VW T1 karavanlarda, bu günkü vanlife çeşidine göre güneş paneli, yaşam aküsü, VSR ayırıcı, şebeke dolum cihazı, LED aydınlatma, su depoları, su pompası, lavabo, ocak, Webasto, su ısıtıcısı, tablet, cep telefonu, Porta Potti ve buzdolabı bulunmuyordu.
Ben sorduğunuz cümlemle bunu kast etmiştim.:yum:

Sosyal medya ile gerçek arasındaki ilişkiye ise isterseniz hiç girmeyelim. Artık iki parmağını kullanabilen herkez, gazeteci veya bilim adamı oldu.. :confused:

Son düzenleme:

Benim karavan felsefem de şöyle:
Gördüğüm karavanların %99' u, aynı formatta. Yan kapıdan giriyorsunuz, karşıda katlanır bir masa, arkasında koltuğa benzer, robot gibi oturabileceğin bir sanduka, karşısında kapının yarısına kadar çıkmış bir mutfak bankosu. Geri kalanı tavana kadar mobilya yığını. Arkada dar bir koridordan geçilen yatak. Şöyle ayağını uzatıp iki kişi tv seyredebileceğin ya da kitap okuyabileceğin ferah bir alan yok. Diyeceksiniz dışarıda otur. Sivrisinekten bahseden arkadaş, dışarıda cibinlikle mi oturuyor acaba? Bunun yazı var, kışı var, yağmuru var, rüzgarı var. Ben şahsen yağmurlu bir havada, karavanın içinde oturup doğayı seyretmeyi çok severim. Bunu da ön koltukta veya sandukanın üzerinde oturup yapmak hiç hoşuma gitmez.
Polat Savaşın tasarımı tam bana göre. Rahat bir ev ortamı. Arka kapıyı açsanız da olur, açmasanız da.
Şöyle hayal edin; deniz kenarında bir yamaca, karavanın arkasını denize çevirip park etmişsiniz, kapıları açmışsınız. Hafif hafif yağmur çisiyor. Toprağın kokusunu içinize çekiyorsunuz. Çayınızı demlemişsiniz, ya da rakınızı açmışsınız. Geçen teknelere el sallıyorsunuz, martılara ekmek atıyorsunuz. Ufku seyrediyorsunuz.
Bunu sizin klasik karavanınızda yapabilir misiniz?
Evet yorumları alalım. Herkese koranasız günler dilerim.

Benim T5 korsan karavanım var. Yapmayı planladığım karavan tasarımı böyle olacak, kısmet olursa. Bir örnek de ben koyayım buraya, bakalım ne diyeceksiniz. Pinterestten alınmadır.

KARAVAN TASARIMI

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR