Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yazer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 205
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,709

yazer

Kamp II
Merhabalar;
bu seyahat fikri nerden geldi diyeceksiniz. Anlatayım (masal gibi olmasın) saat 01-02 sularıydı terasta uzanmış TV de belgesel izliyordum Çöl’de bedevilerin yaşantısıyla ilgili bir programdı. "Çulu üzerine uzanmış bedevinin nargilesini üflerken, bir tarafta batan güneşin kızıllığı, diğer taraftan milyonlarca yıldızın ışıltısı" bir an içimden ya bu yaşa kadar bir çok yer gezdim bazı yerlere birkaç defa gittiğim oldu ama şu anki görmüş olduğum manzaranın içimde uyandırdığı mistik hava, fantastik duyguları hiç yaşayamadım. Affınıza sığınarak kendime “ulen akrepte soksa yılanda peşime verse bende çölde 1gece de olsa yaşayacam” hemen PC’yi açtım çölü olan ve sınıra yakın komşulardan nerelere gidebilirim diye araştırmaya başladım. Birinci Suriye, hepsi çöl olsa gitmem dedim. iki yer kaldı ırak-iran ırak’ı araştırdım hem tarihsel hem ide gezebileceğim bir çok yer var bilhassa kerbela bölgesi hayallerime konu olan yerlerin başında gelir, Musul-Kerkük de var amma o bölgeye bağdattan ve terörün çok yoğun olduğu şehirlerden geçerken konaklama, ürküttü beni.
Elde kaldı iran iranın coğrafi yapısını incelediğimde çöl bölgesi çok ancak mesafede çok, tahrandan 100km sonraları başlıyor KUM kentinden basraya kadar bu da yaklaşık sınırımızdan sonra 2000km yi buluyor buna akçe yetermi diye hesaplara başladım. 1000$ ve 2000TL var arabada arıza kaza olmasa bu geziyi yaparım dedim. Sabah erkenden kalkıp listemi hazırladım 15 kutu konserve 2kg kavurmadan başlayıp stok hazırlamaya giriştim. 13 yaşındaki kızım nevin karavanın garajına giriş çıkışımı tespit edince hemen annesine yetiştirmiş, bir baktım hanım karşımda! Hayrola bey; yok bişey hanım aracın bagajını temizliyorum desemde hanım yemedi ve hemen açıldı 2 aydır sana evin perdeleri yenilenecek diyorum sen para yok diyon peki bu sefer ne macerası peşindesin sen tek başına gidersin…. !@£!$%&//()=…… ALLAH’tan oğlanın mezuniyet törenine 2 hafta falan vardı hemen imdadıma bahane yetişti (savunma) hatırlatı verdim. “hanım saf”, “hanım temiz kalpli” inandı garibim.
ben bir sürü yiyecek içecek, balından tuzuna kadar karavana yüklenmesini isteyence hanım yine pirelendi ya bey biz 2 gün kalabiliriz diyordun Kahramanmaraşta oysa 1 aylık eşya yüklüyoruz!!! Ya hanım gitmişken ILICA ilçesinede gider birkaç gün kaplıcaya gireriz….. Şüpheler yerini sessizliğe bırakınca artık meydan bana kalmıştır…

Şimdi zamanla savaşım başladı çünkü 28 Haziranda çocuğun törenine yetişmem lazım. Bugün ise :12 Haziran.
İlk işim farsça lügat
GPS cihazına iranın haritası
İran parası tümen almak ve gitmişken iranla ilgili gezilecek yerlere ait doküman toplamak.
Maalesef 2gün boyunca ne lügat ne harita nede tümen bulamadım. Amma kapalı bir ülkeymiş doğru dürüst doküman dahi toplayamadım!!! Ben tek olsam umursamam da, fakat ben nereye hanım oraya birde onun istihbarat şefi nevin işin içinde olunca bi ara vazgeçmek geldi içimden. Dilini, mezhebini bilmediğim bi ülke!!!
Neyse ki evde samsung 10.1 tablet vardı saygıc nevigasyon programı uyuyormuş iran haritasıda güncelmiş, o gün sadece onu yükleme ve testle geçti, bu beni çok rahatlattı.
İranda bazen yakıt problemi olacağı söylenince 2 adet 20Litrelik askerin kullandığı metal yakıt bidonu alındı. Yakıtları kalitesiz olurmuş diye öğrenince (kalınmış) hemen mazot filtresi bunun yanında kayış-hava filtresi yedek alındı falan filan.

Pasaportları kontrol edip gizlice çantaya koyduktan sonra sıra hanımı nasıl yola çıkaracam. Walla iran deil, üç gün evin etrafında dolanalım desem paralar perdelere gidecek, yetmezzz bi o kadarda borçlanacam.

Etiketler
Ynt: Bir Çöl Tutkusu Gel Gör Beni Neyledi (iran)

sayın yazer bey,

çöl tutkusunu, kumunu güzel anlatımınızla beni yazınıza abone ettiniz. :smiley: yazının devamını ve hatta varsa çöl fotoğraf merakı içindeyim.
her şey gönlünüzce olsun.. saygılar.

Bu günlerde forumda İran gezileri atak yaptı, bizlere de yeni ufuklar açıldı.
Devamını, yazı ve görselleri merakla bekliyor olacağım.

sayın;yamans, mustafayetim, nevzat, berkcantp, fsirin yazı ve ilginiz için teşkkürler.

umarım zevk alırsınız. Fakat, bu kaleme alma işi amma zor geldi. uzanıp çayı-sig.. tütürerek forumda yazıları okumak-resimlere bakmak ne güzelmiş, hele bilhassa sayın mustafayetim ailesinin romanları aşan yazı dizileri aklıma geliyor, bu nedenle forum ailesinin çaba ve emekleri için teşekkürlerimi borç görüyorum, umarım bu ahenk daha güzelliklere götürür...

Oğlanı ayarladım, (bana 500e mal oldu) törenin tarihini öne çekti, Kahramanmaraş diye yola çıktık.
Maraş Maraş türküsüyle hanım bi gözünü açtı ki van dayız!!!!!! (bundan sonraki yaklaşık 3 saat aile meselesi aramızda kalsın) :mad: :'(
eee hanım, ;D olan olmuş, derem ki gelmişken irana bir gün cük giriş-çıkış da yapalım, ipek halıları-perdeleri de çoook meşhurmuş deyince, hanım artık kaderin akışına bırakmış olacak ki kafasını sallayarak okeyledi.....
Ver elini Şıh ahmedi necat kardeşim sana misafiriz dedik çıktık yolaa….

SEYAHAT PLANIM

Seyahat süresini bir hafta düşünmüştüm (olmadı 10gün kaldık-bence 1 ay da yetersiz) saray-kapıköy (yol 30km çok kötü, yeni yol yapılıyordu) sınır kapısından yaklaşık 350km ilerde TEBRİZ, Ordan SARB-ARDABİL-ASTARA (super manzara) ve hazar denizi kıyısından CALUSA kadar sahil yolundan gidecez, (karadenizi hiç aratmıyor) buradan TAHRAN-KUM-İSFAHAN ((buraya kadar program gerçekleşti)) son olarak ŞİRAZ. Şirazdan sonra 2gün dönüş yolculuğuna zaman ayırmıştık ki olmadı. Kum kentinden sonra çöl sıcağı başladı öyleki aracın kliması yeterli gelmiyordu vantilatör dahi çalıştırdık, tabi öğlen sıcağında, yolda bunaltıcı sıcak vardı araçtan çıkıp çölde foto çekmek acizlik veriyordu.(her kulağıma fön makinasıyla ateş üfleniyordu) İsfahandan sonra gidecegimiz Şiraz kentinin 3-5 derece daha sıcak olduğunu örenince şiraza gitmekten vazgeçtik. Zamanımızda oldukça daralmıştı çünkü önümde 1800km ye yakın sadece İRAN yolu ve sınırdan maraşa yaklaşık 800km de ilave edersek tek başıma 2günde varmak gerekiyordu. 10.günde çıkışa vardık (27 haziran).
Çocuğun mezuniyet törenine 1 gün kalmıştı, törene 5 saat kala maraşa vardık iyi bir yemek-dinlenmeden sonra törene katılmak nasip oldu.
Unutmadan söyleyeyim hanıma verdiğim kaplıca sözünü tuttum (3 gün) geride bıraktığımız 3 veletlerimizin katılımıyla ILICA da mini tatil yaptık. Fotolar yazı akışında gelecek.

Van-saray-kapıköy gümrük kapısındayız. ((imkanlarım-sabrım el verdikçe video paylaşacam))

[youtube]http://youtu.be/EAzLsd1y6vs[/youtube]

Yazer bey , vize , yeşil sigorta vs gibi işlemler, İranda güvenlik, konakladığınız yerler yol geçiş ücretleri hakkında ayrıca bize karşı tutumları hakkında bilgilendirseniz mutlu olurum. Yüzyıllardır komşusu olduğumuz bir ülke ama hakkında neredeyse hiç birşey bilmediğimiz de bir ülke. Ne kadar garip

nevzat' Alıntı:
Yazer bey , vize , yeşil sigorta vs gibi işlemler, İranda güvenlik, konakladığınız yerler yol geçiş ücretleri hakkında ayrıca bize karşı tutumları hakkında bilgilendirseniz mutlu olurum. Yüzyıllardır komşusu olduğumuz bir ülke ama hakkında neredeyse hiç birşey bilmediğimiz de bir ülke. Ne kadar garip
sayın nevzat abim;
kordinat dahil tüm bilgileri sunmaya çalışacam. selam/saygılarımla

VAN-SARAY-KAPIKAÖY gümrük kapısı girişi dahil kordinatı.

E-44.3197
N-38.4973

KAPIYA KADAR YAPILAN İŞLEM VE HARCAMALARI MERAK EDENLERE
1-200$ Triptik (ben Halk bankasına yatırdım, oysa kapıda ödeyebilirsiniz) Geri alacaz
Ancak Gümrük kapısında TRİPTİK ücretini yatırsanız daha kolay,çünkü görevli memura (acentanın) hernekadar banka dekontunu ibraz etsekte TEYİT etmek için bir sürü yere telefon açtı. parayı dolar-TL yatırabiliyorsunuz. unutmadan; aracın bedelini düşük tutmaya çalıştılar 30.000TL itiraz ettim 100.000TL ye siğortalandı. acemi görevlilerle karşılaşabilirsinz nitekim benim aracın modeli sistemde gözükmedigi uyarısında bulundu, oysa sistemde karavan-motorhome yi bilmiyordu yardımcı oldum.
2-200TL triptik işlemi için masraf alıyor. (acente) sınır kapısında. sözüm ona bir defter için.... bu acentanın kesesine gidiyor.
3-15TL kişi başı Pul parası (pasaport için)
Pul parasınıda pasaport girişi yapan görevli polis, dekont ibrazıyla uğraşıyor. bunuda kapıda (gümrükte) yatırabiliyoz.

Türk tarafı karavanı hiç kontrol etmedi araçta ne var ne yok gibi.
pekde işlemler uzun sürmedi (pasaportlar çipli olduğundan) okutup mühürlediler.

hamen arkası İRAN gümrüğü, geçiş yaptık.
FOTO çekemedik sanırım müsade de etmezdiler. ancak araç kamerası devredeydi.

[youtube]http://youtu.be/Espda4WA-Vg[/youtube]

İRAN GÜMRÜĞÜNDEYİZ
Burda pasaportları ve triptiği alıp binaya giriyoruz. Görevli herkesi davet etti (hanım-kızım) binaya, yanılmıyorsam giyim-kuşam uyarısı ve fotodan kontrol yapacaktı. ee valla bizimkiler onların bayanlarından (gezdikten sonra bazı iranlı bayanlar için söylüyorum-alınan iranlı bayanlardan da af diliyorum) daha düzgün başları kapalıydı. Ordada pasaportlarımız okutulup mühürlendi çıktık. Bir görevli beni kenera çekip sesizce bir hastalığımın olup olmadığını sordu. hamdolsun müslim diyince elimi sıkıp uğurladılar. Çıkışta üst düzey bir görevli bir ihtiyacımız olup olmadığını nazikçe sordu-İRAN RİYALI-TÜMEN alacaksak gümrükte yardımcı olalım dediler. Tümeni dolar karşılığı bozacaklarını ve 500$dolar bozmak istedim, adam çok para tutar diyince 200$ karşılığı 6.600.000riyal verdi. ilerde anlatacam hayret edeceksiniz biz sadece bu paranın 6.500.000riyalını harcadık.
SİĞORTA İŞLEMİ İSTENDİ
1-10 Gün için 30 Tümen (Kaç gün geçirecekseniz araç sigorta bedeli olarak ücret alınıyor)

DÖNÜŞTE Gümrükte yapılan harcamalara ilaveten belirteyim;
2-100$ yakıt katkı payı alındı (aracın deposuna göre) ben 60Litre ifade etmiştim.
“aramızda kalsın benim depo 100litre”
Dolarınızı iran gümrüğünde tümene (iran riyalı) çevirebilirsiniz. İranda dolarla alış veriş
Bazı yerler kabul ediyor. (esnaf çok kırıyor dikkat…)

bunuda (siğorta) tamamladıktan sonra iki görevli araca bakmak istediler o sıra hanımla kızım araçta idiler karavan kapısını açıp içeri adım atacaktiki bir görevli hanımı fark etti, hemen geri çıkıp HAREM HAREM diye arkadaşına ikazda bulundu, gerek olmadığını elimi sıkıp uğurladılar. yanılmıyorsam bu kapıdan ilk çıkan motokaravanlı ben olacamki çok ilginç bakıyordular.

ve İRAN topraklarına tekerimiz ayak bastı

[youtube]http://youtu.be/EXkDfv7nZ1U[/youtube]

devamı yarın... ;D

ŞU AN İÇİN ACİZANE GÖRÜŞLERİMDEN BİR KAÇINI SIRALIYAYIM

İRANA SEYAHAT DÜŞÜNÜYORSANIZ;
1-Kesinlikle GPS niz olmalı, yüklü harita güncel olmalı.
2-usta şoför ve sabırlı olmalı.
3-araca ait 1tk servis bakım malzemeniz yedek bulunmalı.
4-kordinatlı gezi dökümanı veya rehberiniz olmalı…
(FARSÇA-İNGİLZCE birini bilmenizde işinizi görür.)
5-Kredi kartı-Banka yok. Nakitiniz üzerinizde olmalı.
Aksi takdirde İRANI unutun.

Yol durumu: Türkiye bölümü sınıra yaklaşık 20km kala bozuk. tek şerit, ancak güzel duble yol çalışması devam ediyor.
İran bölümü, sınırdan yaklaşık 50km kadar yol yol degil, kimi yer heyelanla gitmiş toprak, kimi yer sadece çakıl, kimi yer çökmüş fark etmez iseniz ve 70'in üzerinde bir hızınız varsa kaza olasıdır. Ancak orda da yeni yol çalışması var.
İranda yollar genelde bozuk yani kasis, yetmiyormuş gibi her yerleşim bölgesine giriş ve çıkışlarda barikatlarla hızı düşürmeye çalışıyorlar. Trafik ALLAH'a emenet trafik polisi var hiç takan ve müdahalesi yok. heran için biri yolunuzu kesebilir, U dönüşünden hatalı sollamaya kadar herşey mevcut. Trafik lambası koskoca TEBRİZ de bir iki yerde gördüm. TAHRAN dan sonra her şey yerli yerine oturuyor. otoban-ışiklar-levhalar, yine Trafik polisi var ancak sembolik.
Ya bizdede Trafik polisi var ve ben şahsen onların tutumlarından çok şikayet ederim. Ancak burayı gördükten sonra bizimkilerin ALLAH'ına kurban. inanın bu ay 3 ceza ödemişim helal ediyorum. Öyle çifter çifter araba parkedeceksin, yolun ortasında muhabbet edecen, solundan gelenin yol vermesini bırak tali yoldan çıkan durmuyor. her on km de bir hasarlı kaza görebilirsin. tahrandan itibaren RADAR lı görevli görüyorsun. kurallara uyuluyor. otobanları kasisler doldurulmuş bizim duble yollardan kötü-bakımsız.
Sebebi de petrol sudan herşeyden ucuz herkesin arabası var ve bizim saatle (onlar 1.30dk ileri) 14,30 dan sonra hanımlar evden beyler işten çıkıp mesire alanlarına kamplara gidiyorlar kimi orda geceliyor kimide gece yarısı dönüş yapıyor. istisnasız her gün. hanımın dedigi gibi, IRAK la 10 yıl savaşın uzaması bunlar cephede de böyle gamsızdılar ki savaş uzamış.

sayın windyhill (Ferhat YILMAZ) bey iranlıların gezi-kamp tesbitlerinde hiç de abartıda bulunmamıştır.

Bu güzergahı takip ettik. gerçektende isabet etmişiz.

Snr astara gzergah

sınırdan yaklaşık 50km içerdeyiz. (öyle anımsıyorum) bir sınır kasabası. merak eden dostlar olur bu vesileyle hem benim mahcemalimi ve ailemi tanıtmış olurum.

QOTUR dayız
[youtube]http://youtu.be/D38z_gh9WC4[/youtube]

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.