Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okyt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 167
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,014
Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

dsc01928u.jpg

dsc01943v.jpg

dsc01940w.jpg

Müthiş bir yürüyüşün sonunda gün sonu.. Hafta sonu Şavşat'a araç olmadığı için yarın veda günü oluyor. İki günün ardından güzel anılarla Mustafa abiyle vedalaşıyoruz.Ertesi sabah ta Artvin'e kadar beni bırakan Cihat abiyle.. Artvin’den direk Trabzon otobüsüne biniyorum. Borçka’da mola verince koşarak bakkala emanet çantamı alıyorum, tesadüfen Beyazsu'dan İsa abimle karşılaşıyoruz.. Son bir kez daha vedalaşıyoruz..

Akşam.. Başladığım nokta Trabzon..

dsc01946t.jpg

dsc01948p.jpg

01.09.2010 tarihli gün sonu..

Etiketler
İki Laz, İki Amerikalı, bir Türk..

İki Laz, İki Amerikalı, bir Türk..

Trabzon'da iki gece kaldıktan sonra, devam edecek günlerin en azından biraz daha planlı olacağını düşündüğüm tur şirketi ile Kaçkar turu başlıyor..

5 eylül 2010 pazar sabahı tamzara turdan rehberimiz Bekir Abi ve şoförümüz Fatih ile buluşuyoruz.

Olay orada kopuyor..

Turda kaç kişi olduğunu sorduğumda ben ve iki Amerikalıdan başka kimsenin olmadığını öğreniyorum. Kalabalık iyidir kaynaşırız eğleniriz diye beklerken şaşırma ötesi şok durumları yaşıyorum.

Aa-maan ne kadar kötü olabilir ki diyorum ve havaalanından Amerikalı gezgin çiftimizi almaya gidiyoruz..

Turda kendilerinden başka kimsenin olmadığını öğrendikleri zaman; benim yaşadığım şokun kat fazlasını Amerikalıların yüzünde okuyorum.

Bundan sonrası artık fıkra gibi.

İki Laz, iki Amerikalı ve bir Türk dağda kampta..

Durum rehberimiz Bekir abinin ve Fatih'in bir tek kelime bile İngilizce bilmediklerini öğrendiğimizde korkunç:smiley: bir hal alıyor. Birkaç gün önce şirketten arkadaş turda yabancılarda olacak, iletişimde sorun olmaz değil mi diye masumane sorduğunda İngilizcem çok iyi olmadığı için sadece iletişim kurabilirim, ama sıkıntı yok demiştim.. Ben panik halinde Amerikalıların cevaplarına yetişmeye çalışıyorken benim görevli değil de turdan olduğumu öğrendiklerinde artık şaşırmıyorlar..

Amerikalı gezginler ve ben durumu zor da olsa kabullenip (benim için çok zor olmuyor ama onların korkusu ve şaşkınlığı gerçek) yola çıkıyoruz.. Trabzon’da kahvaltıdan sonra Rota Yusufeli’nden 2640 rakımlı Türkiye’nin en yüksek 4. Geçidi olan Ovit geçidi, sonra Erzurum İspir.. oradan Yusufeli istikametine, kamp yerimiz olan Sıra konaklara..
Artık yavaş yavaş alışıyoruz birbirimize..:smiley:

(Kimseyi kimseden ayırdığımdan değil, sadece fıkralara gönderme yapmak istedim. Lütfen yanlış anlaşılmasın)

Ovit Geçidi

dsc01949i.jpg

Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar) Trans Kaçkar

Sırakonaklar Köyü

dsc01952e.jpg

dsc01954s.jpg

dsc01955u.jpg

Sırakonaklar Köyü geniş bir arazide iki dere arasında kurulmuş şirin ve eski bir Ermeni köyüdür. Şu an ise İkizdere vadisinden göçmüş insanların yaşadığı bir köydür. Köyde iki, üç ve dört katlı taş ve ahşap karışımı kâgir konaklar bulunmaktadır. Bu konaklar 1800 sonları ve 1910 yıllarında bölgede yaşayan Ermeniler tarafından yapılmıştır. Bu evlerin hem taş işçiliğiyle hem de mimarisiyle çok farklı olduğunu ve çok ilgi göreceğini düşünüyoruz. Köyün eski adı Hodeçur'dur. "Hodeçur" toplanan su anlamındadır. Köyde birde bitmemiş bir Kilise bulunmaktadır. Hodeçur, dağın kuzeyiyle bir geçiş noktası üzerinde bulunduğundan dolayı ticaretle gelişmiş ve Kaçkar dağının kuzey bölgesinde çok bilindik bir yer olmuştur. Kaçkar dağlarının kuzey eteklerinde yaşayan köylüler için her yol adeta "Hodeçur'a çıkıyor" şeklinde bilinmektedir. Yöre halkı Hodeçur'da 1910'lu yıllarda bir kilise yaptırmak istemiş ve bu kiliseyi bitiremeden köyü terk etmek zorunda kalmışlardır. Kilise şu an camii ve lojman olarak kullanılmaktadır. Köyün eski mezarlığı da kilisenin yanında halen görülebilmektedir.(Alıntıdır.)

Aşağıdaki 3 resim de ispir.gov.tr'den

sirakonaklartarihidoku5.jpg

sirakonaklartasevler24.jpg

sirakonaklartasevler40.jpg

Köyün ilkokulu bahçesinde kampı kuruyoruz.

05.09.2010 tarihli 13. gün sonu..

kaccamp1mess.jpg

En son resim Paul'dan

Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar) Davalı yaylası - Soğanlı gölü

Davalı yaylası - Soğanlı gölü

Sabah erkenden kalkılıyor, çadırlar toplanıyor, katırlara yükleniyor ve 2000 mt. den 3300 mt. deki kamp yerine 8 saatlik tırmanış başlıyor.

rota Davalı Yaylası, Soğanlı gölü(3300 mt.)..

dsc01957fo.jpg

dsc01958y.jpg

dsc01961ge.jpg

dsc01964hj.jpg

dsc01965p.jpg

dsc01967w.jpg

Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar) Davalı Yaylası

Davalı Yaylası..

Öğle yemeğini Davala yaylasında yedikten sonra derenin soğuk suyunda yüzüp serinliyoruz ve tırmanışa devam..

dsc01970r.jpg

dsc01971q.jpg

dsc01972y.jpg

dsc01974.jpg

sevgili oktay sen bizi bu sayfalara esir ettin ;D ;D
karadenizi araçlarıyla gezenler inan senin kadar gezmemişlerdir... ;D ;D

bafralı' Alıntı:
sevgili oktay sen bizi bu sayfalara esir ettin ;D ;D
karadenizi araçlarıyla gezenler inan senin kadar gezmemişlerdir... ;D ;D

Teşekkür ederim.

Gezmesi kadar güzel, bu sayfalara gelen yorumlarınız.. Lütfen esir olmaya devam edin :smiley:

Sadece GEÇİP-GİTMEK istememiştim. Sadece Artvin'e en az 20 gün lazım belkide. Rize'ye desek öyle..

Araç olsaydı, aslında çok iyi de olabilirdi. Biraz daha fazla yer görmüş olurdum..:smiley:

Ellerinize bir o kadar da ayaklarınıza sağlık... Çok güzel karaler, beni o eşsiz manzaların ahengine tekrar götürdüğünüz için teşekkürler. Ben Artvin Şavşat ta mecburi hizmet yaptım... 6 ay kadar Şavşatta Devlet hastanesinde çalıştım. Gerçekten dogası mükemmel bir yer İnşallah eşim ve kızımla birlikte oraları tekrar gezmek görmek isterim. Bu güzel görsel showunuz için teşekkürler...

Terrano 92' Alıntı:
Ellerinize bir o kadar da ayaklarınıza sağlık... Çok güzel karaler, beni o eşsiz manzaların ahengine tekrar götürdüğünüz için teşekkürler. Ben Artvin Şavşat ta mecburi hizmet yaptım... 6 ay kadar Şavşatta Devlet hastanesinde çalıştım. Gerçekten dogası mükemmel bir yer İnşallah eşim ve kızımla birlikte oraları tekrar gezmek görmek isterim. Bu güzel görsel showunuz için teşekkürler...

Ben teşekkür ederim. Artvin'in gizli bir cennet olduğunu yazıyorum ama gidip gördüğünüz için beni siz anlarsınız :smiley:

Ailecek tekrar gidip görmenizi dilerim bende..

Bu sayfalar benim için hoş bir anı, gezip-görmek isteyenler için referans olur umarım..

Soğanlı Gölü (Davalı Gölü)

dsc01976h.jpg

Şemsiyeliler 27 yıllık evli Amerikalı çiftimiz Paul ve Lorna.

Gergin başlayan ilişkimiz oldukça sıcak ve eğlenceli bir hal aldı çoktan. Paul sağlık üzerine çalışıyor 55 yaşında. Lorna ise 52 yaşında, ingilizce öğretmeni iken 45 yaşında avukat olan siyah kuşak sahibi bir Amerikalı.. (Gezmek için ve kariyer için Yaşımız geçti-Artık çok geç tezine inat..)

Öndeki ise rehberimiz Bekir Abi..

dsc01979u.jpg

ve rehberimiz Fatih..

dsc01980y.jpg

Bizden bir saat geç başlayıp bayadır bizi geçmiş olan katırlar çoktan yüklerini boşaltıp sahipleriyle dönüş yoluna geçmişler..

dsc01986yu.jpg

dsc01984h.jpg

dsc01987uk.jpg

dsc01988v.jpg

ve 3300 mt. kamp yeri Soğanlı gölüne varıyoruz.. İlk kutlanan tabi ki bayanlar..

dsc01989es.jpg

dsc01991g.jpg

Çadırlar kuruldu..

Müthiş yorulduk ama Büyük deniz gölü hemen tepenin arkasında diyor Bekir Abi.

Yorgunluktan bitmişiz ama yarın hava kapalı olur korkusuyla görmek istiyoruz. Hemen dediği yere gitmek yarım saati geçiyor.

Ama manzaraya değiyor..

Kaçkar zirve gölün arkasında..

dsc01999ib.jpg

dsc02004w.jpg

dsc02009ob.jpg

dsc02011f.jpg

dsc02015et.jpg

dsc02016g.jpg

Her açı mükemmel kareler vermeye devam ediyor..

dsc02020hw.jpg

dsc02023lr.jpg

dsc02026xs.jpg

Durdum,

Duruldum.

Zamansız idim.

An oldum,

Anın oldum.

Sandım çoktum,

Anladım hiçtim.

Yoktan var oldum,

Varken yok oldum...

06.09.2010 tarihli gün sonu..

Kaçkar Dağı zirve - Deniz Gölü

Ertesi sabah kalkış daha bi erken..

Bugün Kaçkar Dağı zirve günü ve hava mükemmel..

Zirve yürüyüşü 10 saat sürecek.

Hızlı bir kahvaltının ardından koyuluyoruz yola..

Hedef 3937 mt. yüksekliğiyle Kaçkar..

dsc02030r.jpg

dsc02031i.jpg

dsc02033jj.jpg

Her zamanki gibi nizam sonuyum..

dsc02036v.jpg

3368 metre rakımlı Büyük Deniz Gölü..

Büyük Deniz Gölü yılın on ayı buzlarla örtülü. Erime ancak temmuzun son haftasında başlıyor. Fakat bu dönemde bile gölün üzeri iki santimetrelik buz tabakasıyla kaplanıyor. Suyun altından bakıldığında bir camı andıran bu tabaka öğle saatlerine doğru eriyip yok oluyor.
Birçok kişinin sandığı gibi yüksek irtifadaki Büyük Deniz Gölü bir krater değil, buzul gölüdür. Buzul göllerinin genişliği ile derinliği arasında bir oran bulunuyordu. Boğaziçi Üniversitesi bu orana göre Büyük Deniz Gölü'nün derinliğinin 60 metre olduğunu tahmin ediyordu.

http://www.kesfetmekicinbak.com/macera/ozel/02708/

dsc02037bs.jpg

dsc02038q.jpg

dsc02042po.jpg

dsc02045o.jpg

dsc02047o.jpg

dsc02052m.jpg

dsc02060sa.jpg

Lorna hafif baş dönmesi olduğu için, Paul'da onu yalnız bırakmamak için devam etmeyip, bizi beklemeye karar veriyorlar. Biz devam ediyoruz.

Buradan sonrası daha bir dik..

Sonunda zirve bayrağımızı görüyoruz..

dsc02069e.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri