Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okyt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 167
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,019
Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar) Karagöl

dsc01593xu.jpg

dsc01596q.jpg

dsc01598or.jpg

dsc01599h.jpg

Karagöl kenarındaki pansiyonda sağlam bir uykudan sonra genç aşçımız Hüseyin'in hazırladığı organik kahvaltıyla güne başlıyoruz.. Gölün etrafı bir saatlik yeşiller içerisinde bir parkur. Bu parkuru tamamladıktan sonra orada çalışan arkadaşlarla vedalaşıp yola çıkıyorum. İstikamet Camili yoluna yürüyüş daha sonra minibüs olmadığı için otostop ile Borçka..

dsc016030.jpg

dsc01606m.jpg

dsc01611k.jpg

Etiketler
Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

oktay müthiş bir gezi ve anlatımlarınlada adeta bizi oralarda gezdiriyorsun.
her akşam bir karadeniz gezisini uzun uzun inçeliyorum..her gezgin ruhunun sanki bir parçasını oralarda bırakmış gibi :smiley: :smiley:
bakalım biz ne zaman bu duyguları paylaşabileceğiz.. devamını bekliyoruz iyi seneler ;)

bafralı' Alıntı:
oktay müthiş bir gezi ve anlatımlarınlada adeta bizi oralarda gezdiriyorsun.
her akşam bir karadeniz gezisini uzun uzun inçeliyorum..her gezgin ruhunun sanki bir parçasını oralarda bırakmış gibi :smiley: :smiley:
bakalım biz ne zaman bu duyguları paylaşabileceğiz.. devamını bekliyoruz iyi seneler ;)

Çok teşekkür ederim.. Haklısınız herkes gibi orada bir parçamı bıraktım galiba :smiley:

Çünkü devamlı tekrar gitme hissi var geldiğimden beri..

Zihnim; ah o yollardan bir daha geçsem, o göllere bir kez daha girsem vb. bir çok cümle ile dolu..

İnşallah sizde bir gün bir parçanızı bırakmış olarak dönersiniz..

İyi seneler..

dsc01634x.jpg

dsc01636z.jpg

dsc01641y.jpg

dsc01644bz.jpg

dsc01645v.jpg

Bu seferki rota toprak araç yolu.. Fazla sürmeden camili yoluna çıkıyorum. Atanoğlu köyüne kadar bir araçla Borçka’ya kadar başka bir araçla gidiyorum. üçüncü kez Borçka’dayım. Borçka’nın ortasından geçen Çoruh un can suyunu kesmişler bugün görüntü oldukça ilginç, önceki günlerdeki gibi gürül gürül akan nehir dereye dönmüş, dere de çocuklara eğlence olmuş..

dsc01647wu.jpg

dsc01649i.jpg

dsc01650su.jpg

Üçüncü Borçka ziyareti öncesi ziyaretlerden Çoruh manzaraları..

dsc00432lk.jpg

dsc00427s.jpg

dsc00435.jpg

Ardanuç - Cehennem Deresi Kanyonu

Tekrar Borçka’ya vardıktan sonra, yine ne yapılacağı konusunda kararsızlık durumları derken, Şavşat'ın Karagöl'ünü de görmek üzere Şavşat'a da gitmeye karar veriyorum. Gün içerisinde ulaşım problemi nedeniyle yetişemeyeceğim için ilk durak Artvin. Ertesi sabah erkenden önce Ardanuç’ta bulunduğunu internetten gördüğüm Cehennem Deresi Kanyonu sonra yine internette gördüğüm Şavşat Karagöl diyerek yola çıkıyorum.

dsc01729t.jpg

dsc01728wu.jpg

Aşağıdaki resim internetten. kanyonun tepesinden bir görüntü..

90982483.jpg

Cehennem Deresi Kanyonu Artvin Ardanuç yolu üzerinde. Kanyonun girişi ancak bir insanın geçebileceği genişlikte. Doğa harikası bir yer.. Baraj suların yükselmesiyle sanırım burası da sular altında kalacak.

dsc01652ww.jpg

dsc01725fo.jpg

dsc01657q.jpg

dsc01662b.jpg

dsc01663fc.jpg

dsc01720u.jpg

dsc01666y.jpg

dsc01673.jpg

dsc01683y.jpg

dsc01690kb.jpg

dsc01694.jpg

dsc01702jk.jpg

dsc01706z.jpg

Her yer baraj inşaatı burada, bunun adı bir doğa kıyımı olsa gerek. Nasıl olsa suyun altında kalıcak diye bir anlayış hakim çoğu yerde..

dsc01731t.jpg

Yeni Berta köprüsü Osmanlı zamanında inşa edilen tarihi Berta Köprüsünün yani atasının hemen yanı başında inşa halinde. Deriner Barajının su tutmaya başlaması ile suyun nerelere yükseleceği konusunda fikir verebilir.

Şaka gibi ama bu su 80 metre yükselecek.

(aşağıdaki foto buradan.. http://www.08haber.com/?page=haber&f...oster&hid=3035)

berrx.jpg

Daha öncede dediğim gibi ,9 saatlik yürüyüşler pek bizim harcımız olmadığından paylaşım başka bir anlam taşıyor bizim için,fakat araçla gidilebileek yerlere kadar ulaşabilmek niyetim yine bu yaz.

Film şeridi gibi, izlemeye doyamdığım bir gezi, süper ya, bu kadar hoşuma giden bir görsellik ve anlatım görmedim.

Tekrar tekrar teşekkürler, yüreğinize sağlık.

Mutlu seneler.

enverdede' Alıntı:
Daha öncede dediğim gibi ,9 saatlik yürüyüşler pek bizim harcımız olmadığından paylaşım başka bir anlam taşıyor bizim için,fakat araçla gidilebileek yerlere kadar ulaşabilmek niyetim yine bu yaz.

:smiley: İnşallah Enver Abi gidip görürsünüz, çünkü inanin fotoğraflar çok yetersiz o güzelliği anlatmaya. Takip ettiğiniz için teşekkür ederim..

sertem41' Alıntı:
Film şeridi gibi, izlemeye doyamdığım bir gezi, süper ya, bu kadar hoşuma giden bir görsellik ve anlatım görmedim.

Tekrar tekrar teşekkürler, yüreğinize sağlık.

Mutlu seneler.

Mutlu seneler Sn. Serhat..

Fotoğrafları elimden geldiği kadar çok koymaya çalışıyorum, her ne kadar bazıları gereksiz veya mükerrer gibi gelse de..

Doğa aşığı olduğunuza artık emin oldum :smiley:

Görülecek yer halen çok oralarda, İnsallah planladığınız gibi olur ve gidersiniz.. En azından barajlar su tutmaya başlamadan görmek lazım bence Artvin ve ilçelerini..

''Görülecek yer halen çok oralarda, İnsallah planladığınız gibi olur ve gidersiniz.. En azından barajlar su tutmaya başlamadan görmek lazım bence Artvin ve ilçelerini..''Önemli ayrıntı. Dikkate almak lazım.

Artvin - Meşeli Köyü - Suatan Şelalesi - Odalar

Cehennem Deresi Kanyonundan sonra Ardahan yoluna geri dönüp Şavşat'a gidiyorum. Şavşat Karagöl pansiyon'da yer olmadığını öğrenince, nerede kalınır ve nereye gidilir diye düşünüp, ne işim var buralarda demeye başlıyorken, orada Karagöl'ün yanı başında olduğunu öğrendiğim Meşeli Köyünden Cihat abiyle tanışıyorum ve arkadaşının köyde pansiyon işlettiğini de öğrenince rota burası oluveriyor..

Amatör olarak pansiyon işine başlayan Mustafa Abi babasından kalma bu güzel ahşap köy evinde tanrı misafiri olarak kabul ediyor beni. Yukarıdaki fotoğraflar o evden..

dsc01739cw.jpg

Akşam saatlerinde oraya vardığımdan ertesi sabahın planını yapıyoruz. Onların da tavsiyesi ile Karagöl yerine Suatan Şelalesi varmış oraya gideceğiz..

01 Eylül 2010 tarihli 9. gün..

Cihat ve Mustafa Abinin her ikisi de niyetli olmasına rağmen 7 saatlik yürüyüşe birlikte çıkıyoruz..

dsc01741v.jpg

dsc01742n.jpg

dsc01743t.jpg

Yukarılara tırmanış başlıyor.

dsc01759yc.jpg

Yaylalardan dönüş başlamış.. Ramazanın çoğunu yaylada geçiren yöre insanı bayram öncesi teker teker köyüne dönüyor..

dsc01770h.jpg

dsc01774ze.jpg

dsc01782lo.jpg

Şavşat Yukarı Koyunlu ve Aşağı Koyunlu Köyleri..

dsc01793e.jpg

dsc01788x.jpg

Aşağıdaki resimde. Çıktığımız tepeden 6 gün önce çıktığımız dağ -yani Karçal dağları- görülmekte.

dsc01803zx.jpg

dsc01811dc.jpg

dsc01814kv.jpg

Suatan Şelalesi - Odalar

dsc01846y.jpg

dsc01854w.jpg

dsc01858m.jpg

dsc01859uf.jpg

Odalar denilen yer manastır olarak kullanılmış..

dsc01873rm.jpg

dsc01874j.jpg

dsc01883jq.jpg

dsc01879ab.jpg

dsc01886yb.jpg

dsc01887n.jpg

dsc01897k.jpg

dsc01899w.jpg

dsc01909hp.jpg

Artık dönüş yoluna geçtik. Şelalenin buz gibi suyunda ayakları dinlendirdikten sonra bu sefer zihinleri dinlendiriyoruz..Uzun uzun..

dsc01912eu.jpg

Yapraktı

Bir başka yolculuk dalından düşmek yere,
Yaşadığından uzun;
Bir tatlı yolculuk dalından inmek yere.

Ağacın yüksekliğince,
Dalın yüksekliğince rüzgarda;
Ve bir yeni ömür
Vardığın çimen yeşilliğince.(Can Yücel)

dsc01919p.jpg

dsc01924.jpg

Şavşat’tan birkaç gün önce çıktığımız zirve, Karçal Dağı.. Aşağıdaki de birkaç gün öncesinden o zirveden Şavşat tarafı..

dsc007010.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.