Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okyt Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 167
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,016

okyt

Nasılsan, öyle gel..
Yer
istanbul
dsc00427do.jpg

Gitmek,

Alıp başını uzaklara..

Uzak..

Nedir?

Tanımadığın, gitmediğin, bilmediğin;

arka mahallen bile bazen uzakken sana

"Uzak"tan kastın nedir?

Yoksa bilinmeze yolculuk mudur?

Tanımadığın-tanışamadığın mıdır?

Zaman denen şey dünya üzerinde herkes için aynı şekilde akıp giderken senin ortak olamadığın milyarlarca insanın sevinçleri, üzüntüleri, kısaca AN'ları mıdır sana uzak olan..

Güvenli dediğin limanından gemini bilinmeze avara etmen midir?

sabah dokuz-akşam beş
hafta içi-hafta sonu
ay başı-ay sonu
yılbaşı-yılsonu

Sana hızlıca akıp gidiveren zaman "uzak" dediğin yerde bildiğin koşuşturmadan uzak olunca nasılda yavaş akar..

Zaman nasıl olurda bu kadar göreceli olur..

Tanımadığım Türkiye günlüğü...

dsc00428z.jpg

bu da Can YÜCEL'den.

Bugünlerde herkes gitmek istiyor

Bugünlerde herkes gitmek istiyor.

Küçük bir sahil kasabasına, Bir başka ülkeye, dağlara, uzaklara…

Hayatından memnun olan yok. Kiminle konuşsam aynı şey…

Her şeyi, herkesi bırakıp gitme isteği. Öyle “yanına almak istediği üç şey” falan yok.

Bir kendisi. Bu yeter zaten. Her şeyi, herkesi götürdün demektir.

Keşke kendini bırakıp gidebilse insan. Ama olmuyor.

Hadi kendimize razıyız diyelim, öteki de olmuyor.

Yani her şeyi yüzüstü bırakmak göze alınmıyor.

Böyle gidiyoruz işte. Bir yanımız “kalk gidelim”, öbür yanımız “otur” diyor.

“Otur” diyen kazanıyor. O yan kalabalık zira…

İş, güç, sorumluluk, çoluk çocuk, aile, Güvende olma duygusu…

En kötüsü alışkanlık. Alışkanlığın verdiği rahatlık, Monotonluğun doğurduğu bıkkınlığı yeniyor.

Kalıyoruz… Kuş olup uçmak isterken, ağaç olup kök salıyoruz. Evlenmeler…

Bir çocuk daha doğurmalar… Borçlara girmeler… İşi büyütmeler…

Bir köpek bile bizi uçmaktan alıkoyabiliyor.

“Sırtında yumurta küfesi olmak” diye bir deyim vardır;

Evet, sırtımızda yumurta küfesi var hepimizin, Kendi imalatımız küfeler.

Ama eğreti de yaşanmaz ki bu dünyada. Ölüm var zira.

Ölüme inat tutunmak lazım, İnadına kök salmak lazım. Bari ufak kaçışlar yapabilsek.

Var tabii yapanlar, ama az. Sadece kaymak tabakası. Hepimiz kaçabilsek…

Bütçe, zaman, keyif… Denk olsa. Gün içinde mesela…

Küçücük gitmeler yapabilsek.

Ne mümkün. Sabah 9, akşam 18 Sonra başka mecburiyetler

Sıkışıp kaldık. Sırf yeme, içme, barınmanın bedeli Bu kadar ağır olmamalı.

Hayatta kalabilmek için bir ömür veriyoruz.

Bir ömür karşılığı, bir ömür yani. Ne saçma…

Bahar mıdır bizi bu hale getiren? Galiba.

Ben her bahar aşık olmam ama

Her bahar gitmek isterim.

Gittiğim olmadı hiç, Ama olsun…

İstemek de güzel.

.......................

BORÇKA-ARTVİN 24.08.2010

Evet ben gittim-sayılabilir-..

Ne mi öğrendim?

sadece bir adım atmanın yeterli olduğunu öğrendim..

Teması gezi olmayan bir forumla beraber burada da Arvin ve Rize'yi kapsayan anı/fotoğraflarımı paylaşacağım..

Etiketler
Ynt: Artvin - Rize (Karçal, Kaçkar)

ARTVİN-Macahel-Camili Köyü

Vadinin Türkiye tarafı betonarme iki binadan sonra sınır hattı var. Arka sırtlarda Macahelin Gürcistan tarafındaki köy görülmekte..

dsc00419aoj.jpg

"Macahel;Türkiye-Gürcistan sınırında bulunan, Türkiye’de 6, Gürcistan’da 12 köyü içine alan Karçal dağlarıyla çevrili bir bölgenin adı. Artvin’in Borçka ilçesine bağlı el değmemiş doğal güzellikteki Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral ve Uğurlu köyleri Macahel böylesinde yer alıyor. 3428 metre yükseklikteki Karçal Dağları, biyolojik çeşitlilik açısından Türkiye'nin en önemli yerlerinden biri. Macahel bölgesi; zengin yaban hayatı, bitki çeşitliliği, bozulmamış iğne yapraklı ormanları, doğal anıt ağaçlarıyla çok etkileyici. İşte bu nedenlerle UNESCO 2005 yılında Paris’te düzenlediği toplantıda, aralarında Türkiye’den Macahel’in de yer aldığı 17 ülkeden 23 sahayı, Dünya Biyosfer Rezerv Ağına ekledi. Böylece Macahel, ülkemizin ilk biyosfer rezerv alanı olarak tescillenerek koruma altına alınmış oldu"

İstanbul-Trabzon-Hopa-Borçka-Camili noktalarının herbiri farklı araçlarla aşıldıktan sonra akşam altıda Camili Köyüne vardım.. Konaklama Temanın Pansiyonunda.

Ertesi gün rota Maral Şelalesi olur derken Pansiyonu işleten Nuri abinin de tavsiyesiyle Gorgit Yaylasına çıkacak grupla yolculuk. Efeler Köyünden Gorgit Yaylasına üç saatlik yolculuk başlıyor..

dsc00008lh.jpg

dsc00009ba.jpg

dsc00010b.jpg

Gorgit Yaylası koruma altında. Yolu olmayan ve olmayacak ender yaylalardan olduğunu öğreniyoruz..

dsc00015cl.jpg

dsc00028n.jpg

Ağzımızı açık bırakan manzaralarla yolculuk keyifli bir şekilde devam ediyor..

dsc00030s.jpg

dsc00038lg.jpg

Manzara her on adımda bir değişiyor..

dsc00045dp.jpg

dsc00049z.jpg

dsc00054ll.jpg

dsc00059z.jpg

dsc00065he.jpg

dsc00068pz.jpg

Bölgenin rehberi va aynı zamanda Gorgit'te bir pansiyon girişimi olan İsmail'in yayla evine nihayet vardık. Yöresel ikramlar ile öğle yemeği burada. Manzara mükemmel.

dsc00070su.jpg

dsc00074ke.jpg

dsc00088j.jpg

Bu güzel başlangıç yazılarınızdan sonra görsel bir şölen ile devam etmeniz gerçekten hoştu.

Gerçekten güzel bir paylaşımınız olmuş, elleriniz dert görmesin, yüreğinize sağlık.

Her zaman gitmek isteyipte bir türlü nasip olmayan bizlere güzel bir sunum yapıyorsunuz.

Konunun devamını ilgi ile takip etmeye devam edeceğim.

Selamlar.

sertem41' Alıntı:
Bu güzel başlangıç yazılarınızdan sonra görsel bir şölen ile devam etmeniz gerçekten hoştu.

Gerçekten güzel bir paylaşımınız olmuş, elleriniz dert görmesin, yüreğinize sağlık.

Her zaman gitmek isteyipte bir türlü nasip olmayan bizlere güzel bir sunum yapıyorsunuz.

Konunun devamını ilgi ile takip etmeye devam edeceğim.

Selamlar.

Teşekkür ederim.

İnşallah ileride görmeniz mümkün olur.

Doğa ve insanlar oldukça davetkar. Artvin gerçekten gizli bir Cennet.

Kelimenin tam anlamı ile muhteşem .... :smiley:
Topice girdim, fotograflarınıza bakıp mest oldum. ::smiley:
Tekrar tekrar baktım, genelde, beğendiğim bir foto olduğunda nadir olarak kayıt ederim ,
Maalesef beğenmediğim çıkmadı ve hepsini kayıt etmek zorunda kaldım ... :D
Bu fotolar ile ilgili arşivinizin başına bir şey gelir ise benden çekinmeden isteyebilirsiniz. ;D
Şaka bir yana ,paylaşım için çok teşekkürler, yeni fotolarınızı dört gözle bekleyeceğim. :smiley:
Sevgi ile kalın

Umarım konun devamı gelecektir diye umut ediyorum.

Ayrıca hikayenin başlangıcından anlatmaya başlarsanız bize de yol göstermiş olursunuz.

İzlediğiniz Rota, geçtiğiniz yollar, kaldığınız yerler, gezinin süresi vb. gibi detaylar konuya daha bir ayrıntı sağlayacak bize de rehber olacaktır.

Tekrar teşekkürler.

dsc00077v.jpg

Yılın üç yüz küsür gününü terk edilmiş geçiren yaylanın terk edilmiş zamanlarından birindeyiz..

dsc00086rc.jpg

dsc00091d.jpg

STOP tuşuna basılmış, hayat aynen durmuş burada. Bu kadar güzel kalmasının nedeni yılda sadece yayla çıkışında yaz öncesi yirmi gün, sonbahar öncesi yayla dönüşü yirmi gün kullanılması mıdır acaba bilinmez. Buraya yeryüzü nimetleri verilirken cömert davranıldığını düşünüyorum.

dsc00098q.jpg

dsc00102pc.jpg

dsc00103xb.jpg

dsc00106h.jpg

Evler aldatmasın o kadar ufaklarki aslında, eğilerek ancak yürüyebiliyoruz. Bir karış pencere haricinde birşey yok, elektrik yok, hayat gün aydınlığıyla başlıyor karanlıkla duruyor..

dsc00108x.jpg

dsc00115lt.jpg

dsc00124gq.jpg

dsc00136al.jpg

dsc00138ld.jpg

dsc00143dn.jpg

dsc00151x.jpg

Suyumuz her daim buz gibi..

dsc00177u.jpg

Öğle yemeği yendikten, sıcacık yayla çayı içildikten, masalsı yayla evlerinin arasında gezindikten sonra geri dönüş yolculuğumuz başladı..

dsc00169yw.jpg

dsc00184im.jpg

dsc00160t.jpg

dsc00204by.jpg

dsc00208i.jpg

oort cloud' Alıntı:
Kelimenin tam anlamı ile muhteşem .... :smiley:
Topice girdim, fotograflarınıza bakıp mest oldum. ::smiley:
Tekrar tekrar baktım, genelde, beğendiğim bir foto olduğunda nadir olarak kayıt ederim ,
Maalesef beğenmediğim çıkmadı ve hepsini kayıt etmek zorunda kaldım ... :D
Bu fotolar ile ilgili arşivinizin başına bir şey gelir ise benden çekinmeden isteyebilirsiniz. ;D
Şaka bir yana ,paylaşım için çok teşekkürler, yeni fotolarınızı dört gözle bekleyeceğim. :smiley:
Sevgi ile kalın

Çok Teşekkür ederim..

Fotoğrafları beğenmeniz ve de mesaj atma inceliğini göstermiş olduğunuz için ayrıca teşekkürler..

sertem41' Alıntı:
Umarım konun devamı gelecektir diye umut ediyorum.

Ayrıca hikayenin başlangıcından anlatmaya başlarsanız bize de yol göstermiş olursunuz.

İzlediğiniz Rota, geçtiğiniz yollar, kaldığınız yerler, gezinin süresi vb. gibi detaylar konuya daha bir ayrıntı sağlayacak bize de rehber olacaktır.

Tekrar teşekkürler.

Tabiki :smiley:

Sabah en erken İstanbul-Trabzon uçuşu ile Trabzona indikten sonra Trabzon otogarından saat başı kalkan otobüsler ile Hopaya gittim. Oradan Borçka minibüsü ile borçkaya. Aslında Trabzon dan direk Borçka üzerinden Artvin otobüsleri de varmış, bunu sonradan öğrendim. Öğleden sonra saat 3-4 gibi Macahel tarafında bulunan Camili, Maral,Efeler köyü minibüsleri ile Camiliye vardım.

Camilide sanırım 5-6 kişiye ait köy evi pansiyonu var. Birde Temanın inşa ettiği 10-12 odalı bir Pansiyonu var..

okyt' Alıntı:
Çok Teşekkür ederim..

Fotoğrafları beğenmeniz ve de mesaj atma inceliğini göstermiş olduğunuz için ayrıca teşekkürler..

Tabiki :smiley:

Sabah en erken İstanbul-Trabzon uçuşu ile Trabzona indikten sonra Trabzon otogarından saat başı kalkan otobüsler ile Hopaya gittim. Oradan Borçka minibüsü ile borçkaya. Aslında Trabzon dan direk Borçka üzerinden Artvin otobüsleri de varmış, bunu sonradan öğrendim. Öğleden sonra saat 3-4 gibi Macahel tarafında bulunan Camili, Maral,Efeler köyü minibüsleri ile Camiliye vardım.

Camilide sanırım 5-6 kişiye ait köy evi pansiyonu var. Birde Temanın inşa ettiği 10-12 odalı bir Pansiyonu var..

Ayrıntılar için teşekkürler, gerçekten çok güzel gidiyoruz, harika fotoğrafların devamıda geliyor bu arada.

Bu bölge ile ilgili daha önceden sanırım bilginiz vardı, yada size de daha önceen bilgiler verildi sizde ona göre yola çıktınız sanırım, Kendi araçlarımızla buradaki bölgelere nasıl gidebiliriz acaba?

Saygılar.

bacarmobil' Alıntı:
insanın içi gidiiiiyooooooor içiiiiiiiii

Haklısınız, oraları gördükten sonra bu koşuşturmaca, bu sanallık, bu hız gerçekten fazla geliyor bi müddet.. Sonra eskisi gibi aynı tas aynı hamam; insanın doğası gereği..

sertem41' Alıntı:
Ayrıntılar için teşekkürler, gerçekten çok güzel gidiyoruz, harika fotoğrafların devamıda geliyor bu arada.

Bu bölge ile ilgili daha önceden sanırım bilginiz vardı, yada size de daha önceen bilgiler verildi sizde ona göre yola çıktınız sanırım, Kendi araçlarımızla buradaki bölgelere nasıl gidebiliriz acaba?

Saygılar.

Teşekkür ederim Sn. Serhat

Bölgeyle ilgili hiçbirşey bilmiyor vaziyette bir hafta gezindim internette. Gezinin Artvin kısmı için Referans tümüyle internet :smiley: Geziyi planlamada biraz Gezenbilir, biraz google, biraz google maps kullandım. ama plan Camiliye gidene kadarmış. Ben mapsdan çizdiğim rotaların çıktısını da yanıma almış güzel güzel tek başıma gezerim diyordum ama o doğayı görünce bunun imkansız olduğunu orada anladım. Yani Camiliden sonrası spontane gelişti..

Aracınız eğer profil resminizdeki canavar ise çıkamıyacağınız yer yok diyebilirim :smiley: Orada herkeste ford minibüs var dağ, bayır geziyorlar :smiley:

efeler köyü

Bu insanların yüzyıllardır bu patikayı kullandığını ve etrafta günlükçü turistlerin tek tük ambalaj atıklarından başka doğayla bir olmayan birşey olmadığını düşünecek olursak doğaya olan saygılarını daha iyi anlayabiliriz..

dsc00209r.jpg

dsc00213n.jpg

iki buçuk saat süren ve 1800 metrelerden başlayan geri dönüş 900 metrelerdeki efeler köyünde son buluyor..

camili - maral köyü - maral şelalesi

26.08.2010

tema pansiyonda köy kahvaltısı

bugünkü yürüyüş tek başına, camili-maral köyü-maral şelalesi, gidiş geliş yaklaşık 15 km..

dsc00218a.jpg

dsc00226q.jpg

dsc00230hg.jpg

dsc00237wq.jpg

dsc00239jf.jpg

dsc00243v.jpg

dsc00246yt.jpg

şelaleye giden yolu tarif etmek isteyen pansiyondakilere ses çıkarmıyorum, dinliyorum, uzun uzun tarif ediyorlar yolu ama içimden Allah Allah dümdüz yol neyini tarif ediyorlar desem de 3 kez yanlış yola sapınca anlıyorum gerekliliğini tarifin..

dsc00257u.jpg

dsc00264fmh.jpg

dsc00267m.jpg

güzergahın en başından beri bahçe kenarlarından yediğim göz hakkı sayılabilcek taze fındıkla doyuyorum neredeyse..

dsc00268y.jpg

dsc00269cg.jpg

dsc00276q.jpg

dsc00270a.jpg

dsc00275ft.jpg

dsc00289u.jpg

dsc00294a.jpg

dsc00299d.jpg

dsc00304pu.jpg

dsc00327g.jpg

Meğer pansiyonda anlatılan yeşil tenteli yer burasıymış. farkında olmadan burayı yaklaşık bir saat geçtikten sonra değil suyun kaynağını suyun dahi kalmadığını görmeme rağmen tırmanmaya daha güzel fotoğraf çekme umuduyla nasıl olsa patika var diye devam ediyorken artık Gürcistan sınırını geçmek üzere olduğumu düşünerek geri döndüm. çünki yasak bölge tabelasını geçeli baya olmuştu...

Dönüşte çardakta oturan genç çifti görür görmez; ben onlara soruyorum şelaleyi onlar bana. Daha sonra anlıyoruz şelaleye inişin terasın hemen altından olduğunu. Gezgin damat gönülsüz gelin balayısı gibi görünen çiftin gezisinin yağan yağmurun da etkisiyle gelin için bir eziyete dönüştüğünü hemencecik anlıyorum. onları orada bırakıp iniyorum aşağı..

Şelaleye iniş; neredeyse dikine inen merdivenler işi her ne kadar kolaylaştırsa da gerçekten zahmetli..

dsc00319e.jpg

Hava çıktım çıkalı kapalı, arada yağmurlu; hırsla daha tepeye daha yukarı tırmanırken fark etmediğim inceden inceden yağan yağmurdan neredeyse sırılsıklam olduğumdan mıdır, havanın soğuğuyla beraber şelalenin dibinde oluşan hava akımıyla dağılıp ikinci bir yağmur etkisi yapan akan sudan mıdır, yoksa derinlik fobisi olan benim dibi belli olmayan suya girmedeki korkusundan mıdır bilmem fazlasıyla tereddüt ettim ama azmettim bi çırpıda suya girdim. İstem dışı çığlıklarla girdiğim su tek kelime ile buz ama şelalenin tam altı gerçekten fena. Şelalenin altında çivi gibi bedene saplanan suyun altında birkaç saniye bile zor durunca anlıyor insan suyun parçalayıcı etkisini...

dsc00315i.jpg

dsc00321h.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR