Altı Asırlık Çınar Ağacı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKPINAR07 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,915

AKPINAR07

GEZGİN ÇELEBİ
Yer
ANKARA
[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=5]

BURSA116

BURSA 2009024

BURSA 2009026

BURSA 2009025

BURSA 2009028

Etiketler

Ynt: Altı Asırlık Çınar Ağacı

devasa görünüyorrr çok etkileyici kim bilir nelere tanıklık etmiştir

İsmail Bey Çınar ağacı hakkında bulunduğu il, semt, vb. daha fazla bilgi varsa ilave edebilirmisiniz.

Paylaşım için teşekkür ederiz.

Çınar ağacı Bursa Çekirge´de Uludağ yolu üzerindeki İnkaya köyündedir. 10 km tırmanmak gerekecek. Yolu asfalt olup Uludağ'a çıkanlar buraya mutlaka uğramaktadırlar.
Ben de yeni öğrendim. Geçen yıl ilkbahar ve kış ayında olmak üzere iki defa gittim.

Aynı adla bilinen ve 2008 itibariyle 600 yaşına giren tarihi çınar ağacı, muhteşem görünümü ile dünyaca ünlüdür.

Adını, Osmanlı Devleti’nin ilk köylerinden biri olan İnkaya Köyü’nden alan çınar ağacı 13 ana kola sahiptir.“İnkaya Çınarı”nın boyu 35 metredir. Dallarının kalınlığı 3-4 metreyi bulan çınar 9.2 metrelik çevresiyle Türkiye’nin en yaşlı ağaçlarından biridir.Osmanlı kadar yaşlı, Cumhuriyet kadar gürbüz olan İnkaya çınarı, Bursa’ya yolu düşen yerli yabancı turistlerin uğramadan geçmediği önemli bir sembol olarak kente değer katmaktadır.

Bu ağacın kardeşi Bursa Babasultan köyünde geyikli baba türbesiniin yanındadır o ağacta 600 yıllık yada daha fazla olduğu söyleniyor ben her ikisinide gördüm ebatları hemen hemen aynı

İnkaya çınarı, altında az oturmadım,
Birde Kovukçınar mahallesi var o mahalleye ismi çınar ağacından gelmekte ben gördüğüm dönemde sadece dış kısmı kalmıştı.Mahallenin sakini ve çok yaşlı bir amca anlatmıştı "bu çınarı Lülüfer (Nilüfer) hatun dikmiş " demişti ve bir ayakkabı tamircisi bu kovuk çınarı dükkan olarak kullanmış hemde yıllarca.
Kalın sağlıcakla.

Resimdeki çınar ağacı Buca'daki Kaynaklar Köyünün merkezinde yer almaktadır.

Ayrıca çınarlarıyla ünlü başka yerlerimiz de mevcuttur.

Mesela; Balıkesir-Havran, Isparta Yalvaç gibi.....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,460
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri