93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan beatrix Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 154
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 83,868
Ynt: 93-98 Grand Cherokee Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Beni en çok alakadar eden kısmı yakıtı!Biniyorsan besleyeceksin tamam ok da her kafadan bir ses çkıyor.Arabaları ustalardan iyi tanıyan bir sitede nasıl olurda herkes ayrı rakam verir anlamıyorum:( 5,2 zj şu an lpg de ne yakar??? Benim hesabım 100 km de 22-23 ltr yakan bir araç bu.lpg de her araç %5 %10 fazla yakar buda 24-25 ltr eder.24,5 desek X 2,37 krş = buda 580krş ederki bu fabrika verisi! her araç fabrika verisinden 1 ltr 2 ltr fazla yakmazmı? e o halde nasıl oluyorda millet 45-50 krş diyeısrar ediyor anlamıyorum.Şu an bende 5,2 almak üzereyim, net ölçen bilgisi olan varmıdır arkadaşlar?

Etiketler

outlaw06' Alıntı:
Beni en çok alakadar eden kısmı yakıtı!Biniyorsan besleyeceksin tamam ok da her kafadan bir ses çkıyor.Arabaları ustalardan iyi tanıyan bir sitede nasıl olurda herkes ayrı rakam verir anlamıyorum:( 5,2 zj şu an lpg de ne yakar??? Benim hesabım 100 km de 22-23 ltr yakan bir araç bu.lpg de her araç %5 %10 fazla yakar buda 24-25 ltr eder.24,5 desek X 2,37 krş = buda 580krş ederki bu fabrika verisi! her araç fabrika verisinden 1 ltr 2 ltr fazla yakmazmı? e o halde nasıl oluyorda millet 45-50 krş diyeısrar ediyor anlamıyorum.Şu an bende 5,2 almak üzereyim, net ölçen bilgisi olan varmıdır arkadaşlar?

Ben 3 sene önce ,motoru ve LPG sistemi mükemmel diyebileceğim ZJ 'm ile net olarak 0,50 kuruş yakıyordum şehir içi.Ve bu değer hiç şaşmazdı(çok sakin kullanımda,gaz vermeden )
Şu anda 0,45 kuruş yakıyor diyen V8 sahibini pek inandırıcı bulmam açıkçası.

Herkeze Merhaba ,

JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 93 Model bir araca sahibim ama durumu içler acısı İstanbul'da aracı toplayabilecek dürüst bir usta var mıdır bildiğiniz ?

Merhabalar
ben de 97 model bir ZJ almak üzereyim
hatta şu an birkaç günlüğüne denemek için bende
bu konu çok güzel ve önemli
yazılanlar haricinde önerileri olanlar var mı
bir de bu aracın kullanım kılavuzu elinde olan var mı
varsa dryanilmaz@gmail.com adresine gönderebilir mi
teşekkürler
Ben de çiçeği burnunda 97 GC 5.2 sahibiyim. Umarım aradığınız aracı bulursunuz. İnternetten araştırarak ingilizce owner manual buldum adresinize gönderiyorum. ;)

Herkeze Merhaba ,

JEEP GRAND CHEROKEE ZJ 93 Model bir araca sahibim ama durumu içler acısı İstanbul'da aracı toplayabilecek dürüst bir usta var mıdır bildiğiniz ?
Ustası ve parçası bol. Hangi bölgelerinde tamir istiyorsanız bu forumu o yönde biraz kurcalamanız faydalı olacaktır. Ben şahsen 4 aydır forumu dışardan takip ediyordum ve hafta sonu aradığım aracı buldum ve aldım. Ufak tefek sorunları var elbet ama açıkçası bu forum çok faydalı oldu. Küçük-büyük sorunları yaptırabileceğimi öğrendikten sonra gözüm kapalı aldım desem yalan olmaz.

Ben 3 sene önce ,motoru ve LPG sistemi mükemmel diyebileceğim ZJ 'm ile net olarak 0,50 kuruş yakıyordum şehir içi.Ve bu değer hiç şaşmazdı(çok sakin kullanımda,gaz vermeden )
Şu anda 0,45 kuruş yakıyor diyen V8 sahibini pek inandırıcı bulmam açıkçası.
Aracımı bugün aldım ve gün içinde 30-40 km turladım. Ölçüm için tabiki yetersiz bir rakam. Araç bakımlı ve eski sahibi sadece şehir içi kullanmış kendisinin verilerine göre yol bilgisayarı lpg'de 25lt/100km gösteriyor. Kaba hesapla 60 krş denk geliyor. Çok sakin kullanımda ancak 55 kuruş olur gibi geliyor bana da...

Bir de birşey söylemek istiyorum, bugün çok temiz görünümlü ve haklarında "zengin bir adama aitmiş te araç fazlası yüzünden kullanılmıyormuş" falan gibi güzel hikayeler anlatılan iki tane ZJ'yi servise götürdüm.

Sürpriz! Her ikisinin de km'siyle oynanmış. Birisi tesadüfen en son 5 yıl önce şanzuman arızası için o servise gitmiş, o zaman km'si 280.000 imiş. Ama ne olduysa olmuş, şimdi birden 111.000 olmuş.

Öbürü de tako'nun üstünde 108.000km'de yazıyordu, ama sanırım başındaki bir okunmuyor, aslında 1.108.000 kmde olması olası.

Usta ikisinden de uzak durmamı tavsiye etti. Araba arayan herkesin kulağına küpe olsun.

Bu arada "Hmmm..." diyerek eğilip kalkıp beatrix'in yazdığı 29 maddeyi kontrol edip te bir takım yorumlarda bulununca adamlar beni galerici sandı! :smiley:

Selamlar,

Ben foruma bugün katıldım, konulara bakarken dikkatimi çekti
haklısınız, bu KM mevzuusu ilginç fakat her araçta bu KM oynamalarını yapamıyorlardır herhalde?

teşekkürler

Selamlar,

Ben foruma bugün katıldım, konulara bakarken dikkatimi çekti
haklısınız, bu KM mevzuusu ilginç fakat her araçta bu KM oynamalarını yapamıyorlardır herhalde?

teşekkürler
selam,
ne yazık ki araçların abartısız %80inde yapılabiliyor. işinin ehli öyle bir yapar ki hem de, kimse anlamaz :smiley:)
hele hele özellikle eski jeep tarzı araçlarda bol bol bu duruma rastlanır.

herkese merhaba, ben aranıza yeni katıldım ve grand cherokee 5.2 v8 1994 model sıralı lpg+benzin hakkında bir sorunum var .Arabayı düzenli olarak çalıştıramıyorum.Hava sıcakken bazen çalışıyor ama soğuk havalarda hiç çalışmıyor.Denizlide bir usta benzin hortumu kısa geliyordur demişti.ama benzin olunca da çalışmaya biliyor. Araba tam çalıştı gibi oluyor ama 1 dk sürmeden susuyor. bu sıkıntıyla karşılaşmış yada çözümü nü bilen var mı ? Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim.

herkese merhaba, ben aranıza yeni katıldım ve grand cherokee 5.2 v8 1994 model sıralı lpg+benzin hakkında bir sorunum var .Arabayı düzenli olarak çalıştıramıyorum.Hava sıcakken bazen çalışıyor ama soğuk havalarda hiç çalışmıyor.Denizlide bir usta benzin hortumu kısa geliyordur demişti.ama benzin olunca da çalışmaya biliyor. Araba tam çalıştı gibi oluyor ama 1 dk sürmeden susuyor. bu sıkıntıyla karşılaşmış yada çözümü nü bilen var mı ? Lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim.

sadece fikir vermek için yazıyorum;
aracın ateşleme sistemi daha önce elden geçmediyse öncelikle aküye ve herhangi bir kısa devre var mı ona baktırın, ZJ lerde bu sebeplerden bir sürü sorun çıkabiliyor, diğer yandan distübütör ve buj kablolarına baktırın, rölantiye baktırın, bilgisayara bağlatıp ya da kontaktan hata kodu var mı baktınız mı?

Arbada kısa devre oldugunu radyonun çalışmamasından yani çalışıyo ama her zaman aynı degil bazen kapanıp açılıyor eror hata falan veriyo bu neden olurmu çalışma ritmine ?

olabilir, bence öncelikle iyi bir elektirkçiye gidin, bu araçlardan anlayan biri olursa daha iyi olur.
diğer yandan ya OBD edinin ya da kontaktan arıza kodu var mı bakın. İzmir de ustalar var ama bazıları pek müşteri dostu değil diye duydum, iyice araştırıp bir servise de götürün.
ama benzin hortumunun kısa gelmesinden dolayı çalışamaması bana garip geliyor, orijinalin ölçüsünü öğrenip bir karşılaştırın. eğer kısalık gibi bir problem yok ise o servisten uzak durun..

Abilerim ustalarım merhaba.. ben
5.2 veya 5.9 zj arayışındayım. Tek aracım olacak bu nedenle temiz ve bakımlı bir araç arıyorum ama hangi ilana güvenmeliyim bilmiyorum ilanlarda bütün araçlar bakımlı ve temiz yazıyor. Ama 30.000 tl 45.000 tl arası fiyatlar değişiyor. Aracı almadan önce aracı benim için test edecek ve kontrol edecek usta bulabilir miyim? Veya ne yapmalıyım.

Abilerim ustalarım merhaba.. ben
5.2 veya 5.9 zj arayışındayım. Tek aracım olacak bu nedenle temiz ve bakımlı bir araç arıyorum ama hangi ilana güvenmeliyim bilmiyorum ilanlarda bütün araçlar bakımlı ve temiz yazıyor. Ama 30.000 tl 45.000 tl arası fiyatlar değişiyor. Aracı almadan önce aracı benim için test edecek ve kontrol edecek usta bulabilir miyim? Veya ne yapmalıyım.

öncelikle hangi şehirdesiniz ve baktığınız spesifik bir ilan var mı?
ona göre tavsiye vermek kolaylaşır.

diğer yandan geçen hafta biz de arkadaşımıza bir ZJ aldık, fiyatlar 26 dan başlıyor ve çıkıyor.
sizin aradığınız özellikler ne ve ne amaçla alıyorsunuz? ona göre ilanlara bakın.

ilanda herkes aracına temiz yazıyor, bu normal, zaten yazmazsa olmaz :smiley:
alacağınız araç 20 yaşında ve en bakımlısı bile masraf çıkartacaktır, kenarda 5000bin olmalı ne olur ne olmaz diye.

Teşekkürler cevap için. Ben İstanbul dayım. Çoğunlukla şehir içinde bazen hafta sonları arazide ama asla ağır off road değil. Keyif aracı olarak kullanmak istiyorum bu nedenle off road donanımlı olsun istemiyorum. Belki yükseltme ve lastik. Çok km yapan biri değilim. İlanı buraya kopyalayabilirsem. Bir kaç tane ilan paylaşacağım. İki tane zj kullanıcısıyla konuştum onların söylediği 40.000 tl den aşağı temiz araç bulamassın dediler. Bakalım kısmet iyi bir zj umarım karşıma çıkacaktır. Belki xj olur belli olmaz.

İstanbul da ZJ için yerler var tavsiye edebileceğim.
avrupa / anadolu? bana göre en iyisi 2 servis ile birden çalışmak, servisler genelde yoğun oluyor özellikle kış dönemi, birinin kaçırdığı bir hatayı diğer yakalayabilir, he biraz daha masraflı olur (en fazla 100-20 tl) ama bence değer..
40 bin altına temiz ZJ çok rahat bulunur. geçen sene 40 bine WJ kaynıyordu ortalık, şimdi 50 oldu fiyatlar ama bu ZJ lerin 40 edeceği anlamına gelmiyor. diğer yandan ZJ yerine KJ de düşünebilirsin. tek farkı donanım olarak biraz daha zayıftır. ben 40 a ZJ hayatta almam, he 98 model, kazasız, 130-150 bin km arası ilk sahibinden, tüpsüz tam bakımlı, parçaları zamanında değişmiş ise düşünürüm..
diğer yandan 40 civarına daha yeni model KJ kesinlikle bana göre daha mantıklı, 50 bandına çıkarsan WJ.

linkleri buradan paylaşırsan yardımcı olmaya çalışırız..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR