3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,403
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

Üsten kapaklı 3 sistem buzdolabında araç içinde lpg ile çalıştırmak için nasıl bir baca yapılabilir.Kullanan yada fikri olan arkadaşardan yardım bekliyorum.

Etiketler

Tanju, dolabın egzost çıkışını, doğalgaz saatlerinde kullanılan çelik spiral boru ile tamamen araç dışına çıkarırsan gazı tamamen dışarı atmış olursun problen kalmaz, amaaaa, yinede dolap LPG'de çalışıken yanma için gerekli temiz havayı tamamen aracın içinden kullanacakdır, bunun hiç bir çaresi yokdur, bunu unutma....

Atilla abi resimdeki sarı çizgiyle belirttiğim yerin altındaki çıkışı araç dışına cıkarıp ;araç içinide havalandırmaları açık bırakınca herhangi bir tehlike olmaz değilmi.

100 1024

Evet Tanju, gaz çıkış borusunu aynı çapda bir boru ile araç dışına çıkarırsan, sorun kalmaz..Temiz hava tüketimi için ise, dolabın gaz yanma bölümüne isabet eden yere araca 10 cm çapında bir delik açıp bu deliğede bir ızgara takarsan çok daha iyi bir çıkarılmış olur, yanma için gerekli temiz hava en yakın konumdaki bu delikden içeri girecekdir...

Aslında benim aracı biliyorsun bu buzluğu yapacağım 100x50x80 cm mutfak dolabına nasıl yerleştiririm onu çözemiyorum.
Bilgi için teşekkürler Atilla abi.

Ne gibi bir tehlike var ki anlayamadım. LPG gaz kaçağı mı oluştu? Amonyaklı dolapta zaten en doğrusu soğutma havasının ve eksozunun dışarıya verilmesi.

Peltierli dolaptan pek verim alabileceğinizi sanmıyorum. :-\
Amonyaklı dolap da elektrik tüketimi olarak aşağı yukarı aynıdır ama gazla kullanabileceğiniz için elektrik sorunu olmaz.
Kompresörlü dolapta ise elektrik takviyesine ihtiyaç duyarsınız. Güneş Paneli veya dışarıdan elektrik. Ancak verimi yüksektir. ;)

Fsirin Hocam,
Amonyaklı dediğim 12/220 çalışabilen türden. LPG li değil
Gaz kaçırdı, göz yaşartan keskin bir kokusu da var, insanın ciğerleirnde bir ağrı yapıyor gibiydi. havalandırıp çıkardık dışarı. hani karavanda olursa böyle bir kaza ölümcül olabilir.
Ufak peltierli dolap da aldım, fazladan bir pervane ile desteklemeyi düşünüyorum ek olarak. zaten araba yolculuklarında kullanılabilecek cinsten, 24 litre.

tornado57' Alıntı:
Fsirin Hocam,
Amonyaklı dediğim 12/220 çalışabilen türden. LPG li değil
Gaz kaçırdı, göz yaşartan keskin bir kokusu da var, insanın ciğerleirnde bir ağrı yapıyor gibiydi. havalandırıp çıkardık dışarı. hani karavanda olursa böyle bir kaza ölümcül olabilir.

Kaçak olan gaz malesef Amonyağın kendisidir, amonyak özelliği itibarı ile ısıtıldığında likit halden gaz haline geçer ve soğutma
gerçekleşir. Gaz halindeyken insanın tenefüs etmesi ise BOĞULARAK ölümüne neden olur.

Elinizdeki dolabı hurda saymanızı özellikle tavsiye ederim, geçmiş olsun.

Levent abi bu gaz kaçırma işi bürodaki dolapta oldu,
ben de aynısından alıp karavana koymayı düşünüyordum, camları kapısı açık büroda bile rahatsız ediciydi.
poliüretan köpükle arka kısmının karavanın iç kısmı ile hava temasını kessem, acaba içinden (evap/soğutucudan) gaz kaçırma ihtimalide olur mu?
220 dolabı 1000W inverter ile çalıştıramadım, kondansatör olmazsa bu amonyaklılardan koysam mı diye düşünyordum.

İzole etmeyi düşündüğün buzdolabı Kleo 12/220 amonyaklı ise tavsiye etmem. Amonyak ile soğutma sistemi sanayide ve
soğuk hava depolarında en yaygın kullanım alanıdır çünki çok ucuz maliyetle soğutma işlemini gerçekleştirir. Ancak amonyak
daha öncede yazdım gaz hali çok tehlikelidir.

Yıllardır elektrolüx 3 sistem kullanırım çokda memnunum, imalatına güvenmediğim amonyaklı dolabı karavanımda barındırmam.

Türkiye'de iki adet amonyaklı buzdolabı üreticisi var.

Biri Kayseri'deki Kleo : http://www.kleo.com.tr/tr/products.aspx?pr=12&grp=Mini+Coolers

Diğeri ise Manisa'daki Faik Minibar : http://www.fmminibar.com/urunler.php

Her ikisi de uzun zamandır üretim yapan firmalar. Problem olacağını pek düşünmüyorum. Bendeki de Faik FM60TG

Tabiki Elektrolüks Tropikana gibi bir üç sistem dolabınız varsa çok daha memnun olacağınızı düşünüyorum. :smiley:

Tanju Bey,
gazlı buzdolabı montajı konusunda bildiklerimi paylaşayım geç te olsa ben de.

Karavanlarda bu tip buzdolaplarının montajı EN1949 standardına göre iki şekilde yapılıyor.
Birinci metod:
buzdolabının arka yanlarının ve altının contalarla içine konulduğu mobilyaya oturtulması sağlanıyor. Üst kenarı ise eğik bir sacla üst havalandırmaya yönlendiriliyor.
İkinci metod:
Buzdolabının arkasına göre yapılmış sac bir çerçeve, karavan duvarına bağlanıyor ve buzdolabı bu çerçeveye oturtuluyor.

Her iki metodda da amaç, olabilecek yanma gazı kaçaklarının kabin içine girmesini ve dolabın arka bölümündeki sıcaklığın havalandırma kanallarından atılmasını sağlamak.

İsterseniz çizimleri de bulup eklerim.

theta' Alıntı:
Tanju Bey,
gazlı buzdolabı montajı konusunda bildiklerimi paylaşayım geç te olsa ben de.

Karavanlarda bu tip buzdolaplarının montajı EN1949 standardına göre iki şekilde yapılıyor.
Birinci metod:
buzdolabının arka yanlarının ve altının contalarla içine konulduğu mobilyaya oturtulması sağlanıyor. Üst kenarı ise eğik bir sacla üst havalandırmaya yönlendiriliyor.
İkinci metod:
Buzdolabının arkasına göre yapılmış sac bir çerçeve, karavan duvarına bağlanıyor ve buzdolabı bu çerçeveye oturtuluyor.

Her iki metodda da amaç, olabilecek yanma gazı kaçaklarının kabin içine girmesini ve dolabın arka bölümündeki sıcaklığın havalandırma kanallarından atılmasını sağlamak.

Aramadım ama bu montaj konusu, yeterince irdelenen bir konu değil Gezenbilir'de; çizimleri ekleyebilirseniz iyi olur Serdar Bey. :smiley: ;)

Cavid Sezen

theta' Alıntı:
...
Standartla ilgili ilave bilgilerle çizimleri de olursa, birçok arkadaşın işine yarayacaktır. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.