1995 5.2 Grand Cherokee Ilk Marşta Almıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Babaco66 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 27
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,678
ilk marşta almadığı sabah veya 2-3 saat bekledikten sonraki ilk çalıştırma esnasında ateşleme yapıp yapmadığını kontrol edebilirmisiniz. sorun elektronikmi yoksa yakıtmı önce onu teşhis etmek gerek.

Etiketler
Ateşleme yapıyor,bobin sağlam,distribütör ve kablolar sağlam,benzin pompası benzini pompalıyor ama basıncı daha ölçtürmedim,işin ilginç yanı araba çalıştıktan sonra hiçbir sıkıntı yok ne çalışmasında ne de çekişinde.Basit bir şey ama bulana kadar kafa yoracağız.Yalnız çalıştıktan ve motor ısındıktan sonra kontak kapatıp tekrar bastığınızda ilk marşta alıyor ama 10 dakika bekleyin bu sefer çok ama çok zor çalışyor.

Işık yanıyor ama marş geç alıyor,krank mili sensörünü kontrol etmemi söyledi usta ilk ona bakacağım sonrasında ise benzin basınç regülatörünü söküp geri salım yapıyor mu onu deneyeceğiz
krank sensörü arızalı olsa; motor sıcakken arıza hissettirir üst devirlerde gaz yemez ve sersem çalışır.
benzin geri kaçıyor olsa; kontağı bikaç kez aç kapa yaptığınızda hattın benzin dolması ve çalışması gerekir.
ateşlemede de sorun yoksa geriye pompanın basıncı kalıyor.

Ateşleme yapıyor,bobin sağlam,distribütör ve kablolar sağlam,benzin pompası benzini pompalıyor ama basıncı daha ölçtürmedim,işin ilginç yanı araba çalıştıktan sonra hiçbir sıkıntı yok ne çalışmasında ne de çekişinde.Basit bir şey ama bulana kadar kafa yoracağız.Yalnız çalıştıktan ve motor ısındıktan sonra kontak kapatıp tekrar bastığınızda ilk marşta alıyor ama 10 dakika bekleyin bu sefer çok ama çok zor çalışyor.
yalnız ateşlemenin, o ilk marşta motorun çalışmadığı zamanda yapıp yapmadığını anlamamız lazım.

Vallahi dediklerinize katılıyorum doğru,ilk marşta bujilere ateşleme geliyor hepsine teker teker baktık belirli aralıklarla tek bir şey kalıyor bu pompanın ucunda süzgeç var mı?Araba 5 senedir yatıyor yazmıştım bir ihtimal o tıkalı olabilir mi veya pislikten dolayı ilk pompalama yavaş yapılıyor sonrası hat tam dolduğu için çalışıyor ve çalıştıktan sonra sorun kalmıyor

Vallahi dediklerinize katılıyorum doğru,ilk marşta bujilere ateşleme geliyor hepsine teker teker baktık belirli aralıklarla tek bir şey kalıyor bu pompanın ucunda süzgeç var mı?Araba 5 senedir yatıyor yazmıştım bir ihtimal o tıkalı olabilir mi veya pislikten dolayı ilk pompalama yavaş yapılıyor sonrası hat tam dolduğu için çalışıyor ve çalıştıktan sonra sorun kalmıyor

yorumları okumadan dırek cevap vereyım kaputu ac sol kısımda camurluk ustunde camurluga baglı dıktorgen bır ısıtıcı goreceksın bunun omru bıtmıs yada ıcındekı teller kırılmıstır bunun mantıgı su blog buyuk olunca dırek bujılerı ısıtıyor standart olanını takacaksın orjınalı yok turkıyede bosuna arama standar olanı acık halde satılıyor orjınalındekı gıbı bır kaplaması yok standart olan ısıtıcı fıatı 20tl al kendın tak tek marsta calıstır bu kadar basıt zaten orjınal tamır kıtının kıtabında da 100.000 km de bır degıstırın der
stnadart resıstant takacaksın her oto elektrıkcısınde var

İlk olarak cevap veren ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.Kime sorduysam özellikle yetkili servislere durumu benzin pompasına bağlıyor ve fiyat olarak da işçilik dahil 2.500 TL civarı bir fiyat çıkarıyorlar.Ben de dün depoyu söktüm,Şamandıra ve bağlı olan benzin pompasını çıkardım,şamandırayı benzin dolu bir kovaya koyup çalıştırdım,hakikaten de benzin hem basınç olarak az geliyor hem de içinde hava var.Sonrası benzin pompa motorunu çıkardım ve onu tek olarak çalıştırdım ve benzin normal olarak basınçlı geliyor.Bundan dolayı motorun bağlı olan sistemini kontrol etttim,içinde ki geri dönüşüm valfinin lastiği özelliğini kaybettiğinden dolayı basınç kaçırıyor ve enjektöre kadar giden benzini depoya geri salıyor.Lastiği değiştirdim fiyatı 3 TL.Ayrıca pompanın içinde ki motor da BOSCH marka,onu da ayrıca temin ettim fiyatı da 200 TL ama takmadım yedek duruyor.Kısacası emek+3 TL'ye işi çözdüm tek marş da alıyor artık.İlgili konuyla alakalı bir sıkıntısı olan varsa yardımcı olmaya çalışırım herkese kolay gelsin

İlk olarak cevap veren ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederim.Kime sorduysam özellikle yetkili servislere durumu benzin pompasına bağlıyor ve fiyat olarak da işçilik dahil 2.500 TL civarı bir fiyat çıkarıyorlar.Ben de dün depoyu söktüm,Şamandıra ve bağlı olan benzin pompasını çıkardım,şamandırayı benzin dolu bir kovaya koyup çalıştırdım,hakikaten de benzin hem basınç olarak az geliyor hem de içinde hava var.Sonrası benzin pompa motorunu çıkardım ve onu tek olarak çalıştırdım ve benzin normal olarak basınçlı geliyor.Bundan dolayı motorun bağlı olan sistemini kontrol etttim,içinde ki geri dönüşüm valfinin lastiği özelliğini kaybettiğinden dolayı basınç kaçırıyor ve enjektöre kadar giden benzini depoya geri salıyor.Lastiği değiştirdim fiyatı 3 TL.Ayrıca pompanın içinde ki motor da BOSCH marka,onu da ayrıca temin ettim fiyatı da 200 TL ama takmadım yedek duruyor.Kısacası emek+3 TL'ye işi çözdüm tek marş da alıyor artık.İlgili konuyla alakalı bir sıkıntısı olan varsa yardımcı olmaya çalışırım herkese kolay gelsin

Merhaba, aynı sorun şuan benim 97 5.2 aracımda da var, ben içteki benzim pompasını Bosch marka ile değiştirmeme rağmen aynı basettiğiniz şekilde devam ediyor. Benzinin depoya tekrar döndüğünü görmüştüm ben de. O değişen contalardan bulmam lazım ama nereden temin etmiştiniz acaba?

şayet sorununuz beyindense; sabah kontağınızı açın eğer check engine ışığı yanmadıysa hiç marşa basmanıza gerek yok çalışmaz. ışık yanana kadar bekleyin. ışık titreyek yanar. sonra ilk seferde marşı alır.
Bende 1993 4.0 ZJ var. Bende ki sorun tamda bu söylediğiniz sorun. Bu durum ile karşılaştıktan birkaç sefer sonra bu check engine ışı olayını ben fark ettim. Tamda bu durumu araştırırken sizin bu konu hakkında bilgilendirmeniz ile karşılaştım. Anladığım kadarı ile beyni söküp dediğiniz işlemi yapacağız. İlk olarak beyni bulayım bir. Sonrasına bakayım.
Teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,459
Kayıtlı Üye Sayımız
172,114
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmetalp0666

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.