Yük Yakıt Sarfiyatını Etkiler mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okayesen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,168
Ynt: Yük Yakıt Sarfiyatını Etkiler mi?

Konu ile direk bir alakası yok ama Vitara'nın uygun şekikde kullanılırsa ne kadar ekonomik olduğunu vurgulmak için yazıyorum: Aracım standart donanımlı 1.6 vitara benzinli. Hafta sonu araç içinde 80-100kg yükle Denizli'den Konya'ya gidip geldim. Toplam yol 800 km(55 km si şehiriçi) tüketilen benzin 49,2 lt. Ortalama 6,15lt / 100km. (19,37ytl/100km)

Etiketler

drsemi' Alıntı:
Hakan Bey paylaşımınız için teşekür ederim.bende büyük bir zevkle ankara dan 2008 garnd vitara arabamın tavanına sepet aldım.Fakat yaklaşık 90 km hızla giderken çıkan rüzgar sesi bende hayal kırıklığı yarattı ve sepeti sökmek zorunda kaldım.Şimdi sorum sizin Roff rock tipinde bir rüzgar aparatı yaparsam bu ses azalırmı..yakıt tüketiminde boş bir artış olmadığını belirtmişsiniz..
teşekürler
Merhabalar..
Sepetinizi görmedim,nasıl bir yapısı var,bir yorum yapamıyorum.?
veteriner' Alıntı:
Konu ile direk bir alakası yok ama Vitara'nın uygun şekikde kullanılırsa ne kadar ekonomik olduğunu vurgulmak için yazıyorum: Aracım standart donanımlı 1.6 vitara benzinli. Hafta sonu araç içinde 80-100kg yükle Denizli'den Konya'ya gidip geldim. Toplam yol 800 km(55 km si şehiriçi) tüketilen benzin 49,2 lt. Ortalama 6,15lt / 100km. (19,37ytl/100km)
Doğru ve ekonomik bir kullanımla bu rakamlar mümkün. Bende ilk aldığımda Full depo bezin ile şehir içi 600km şehirler arası 750 km gibi tüketim ile gittim. Vitara normal kulanım ile Doğan SLX'den bile az yakıyor :smiley: diyebiliriz.

Araç 300 km'de portbagajı boş, şoför + 2 yolcu ile 50 lt lpg yakmış. Yine 300 km'de şoför + 1 yolcu ve portbagajı ve içinde 300kg yükle yine 50 lt benzin yakmış.
Araç portbagajı yüklü iken de boş iken de aynı kilometrede aynı litre yakması ilginç.?!
Özellikle yüksüz iken 100 km'de 12lt civarı yakması gerekirdi. 16,6 lt lpg yakması bence fazla.

drsemi' Alıntı:
Hakan Bey paylaşımınız için teşekür ederim.bende büyük bir zevkle ankara dan 2008 garnd vitara arabamın tavanına sepet aldım.Fakat yaklaşık 90 km hızla giderken çıkan rüzgar sesi bende hayal kırıklığı yarattı ve sepeti sökmek zorunda kaldım.Şimdi sorum sizin Roff rock tipinde bir rüzgar aparatı yaparsam bu ses azalırmı..yakıt tüketiminde boş bir artış olmadığını belirtmişsiniz..
teşekürler

Ses konusuna cevap vermek gerekirse ; ses azalması olası ama ses mutlaka olacaktır. Aracına off-road modifikasyonu yapan kişiler zamanla bu seslerle yaşamaya alışır ve bir süre sonra duymaz :D ;) Sadece o mu ? lastik sesi yerden yüksek olduğu için haha fazla rüzgar sesi. Aracınıza ne ilave ederseniz Cw direnci artar, ses ve yakıt çoğalır. Bu kaçınılmaz fiziksel bir olaydır. Eğer ses takıntınız varsa hiç denemeyin derim.
2005 tek kapı Grand Vitarası olan arkadaşıma beraber port bagaj aparatı taktık. O bile ses yaptı. Ama dönüşte sesi duymaz oldu. Alışmıştık :smiley: Yani o alıştı benim aracımda zaten yanımda konuşanı bile duymuyorum :D

veteriner' Alıntı:
Araç 300 km'de portbagajı boş, şoför + 2 yolcu ile 50 lt lpg yakmış. Yine 300 km'de şoför + 1 yolcu ve portbagajı ve içinde 300kg yükle yine 50 lt benzin yakmış.
Araç portbagajı yüklü iken de boş iken de aynı kilometrede aynı litre yakması ilginç.?!
Özellikle yüksüz iken 100 km'de 12lt civarı yakması gerekirdi. 16,6 lt lpg yakması bence fazla.

birde araçda termostat yok onuda belirteyim

okayesen' Alıntı:
birde araçda termostat yok onuda belirteyim
Yokuş tırmanma bölümlerinde ısınan motor, yokuş aşagı inişlerde soguyan motor, rüzgarlı veya soguk bir ortamda kullanılan motor değişik yol ve yük şartları ve bunlara ilaveten termostat yok ve motor ısısı sürekli değişken, bence buda yakıt tüketimi+motor verimi açısından dez avantaj olarak geri dönecektir. Yüksek ihtimalle yakıta artış olarak etki edecektir.

Uğur bey çok teşekür ederim.yine yaptığım incelemede bilindik markanın aero dedikleri barları varmış.bunun üstüne birde 320 lt lik kapalı bir port bagaj alsam da(yaklaşık 230 ytl) bu ses peşimi bırakırmı:smiley: yakıttada sanırım beşte birlik bir artış olurmu??

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR