Yük Yakıt Sarfiyatını Etkiler mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan okayesen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,167

okayesen

Yeni Üye
Yer
Hopa/Artvin
Efenim öcelikle herkese hayırlı işler bugun malum pazartesi sendromu.Geçen hafta memlekete tatile gittim.Dönüş yolumu engebeli yollardan seçtim tabi araçda babam ve bana ek olarak 250-300 kg arası Portbağaj ve arka koltuklara yüklü meyve vardı yaklaşık 100 km bayır inip çıktım tabi bu bayırlıa bazen çamur bazen taşlı zemindi
Memlekete gidişte 3 kişi idik yük yoktu dönüştede malum yaklaşık 300 kg meyve yükü ile döndüm ve 600 km yol yaptım bunu 300 km dönüş de yaptıp aslında gidecim yer 250 km ama hazır araç varken kiliselerede gitmek istedim.

Sorum şu gidiş donüşte 600 km yol yaptım 50 litre lpg 50 litre benzin ile sizce normal mi?

Etiketler

Ynt: Yük Yakıt Sarfiyatını Etkiler mi?

Aracın ağırlığı,
Yol koşulları (arazi koşulları),
Hava koşulları,
Lastyiklerin durumu,
Yakıt, hava filtresi, bujilerin kirliliği, vb.
Sürüş alışkanlıkları,
Klima, teyp vb. kullanımı,
Ve diğerleri,
Yakıt tüketimini artırır, bunların içerisindeki ağırlık, yol, hava durumu ve lastikler doğrudan ve büyük oranda etkilidirler.
20 km kumda kullandığınızda 20 litre benzin tüketebilirsiniz.

Selamlar,

Alper

Alperde katılıyorum,kısa öz açıklamış. Açıklamak gerekirse her bir
satır sayfalarca açılabilir ve izah edilebilir sebeplerdir.
Kendimden örnek vereyim.

Bayram tatilinde yaklaşık 500Kg ek yük ve tavan port bagajı ciddi yülü olarak 850Km yol yaptım..

Sarfiyat 100Km/10,5 Lt olması gerekirken 100Km/13,5Lt Lpg ortalamarında dolaştı.

Dolayısı ile yaklaşık %30 Oranında yakıt arttı diyebilirim.

Ben hemen hemen her depoda yakıt tüketimimi ölçüyorum. Bagajımda 90-100 kg sabit yüküm var. Son depoda 53 lt (165 ytl) benzin ile şehir içi - şehirler arası karma 692 km yaptım. 100 km'de 7.66 lt tüketmişim. Araç 1.6 ise bence tüketim biraz fazla.

veteriner' Alıntı:
Ben hemen hemen her depoda yakıt tüketimimi ölçüyorum. Bagajımda 90-100 kg sabit yüküm var. Son depoda 53 lt (165 ytl) benzin ile şehir içi - şehirler arası karma 692 km yaptım. 100 km'de 7.66 lt tüketmişim. Araç 1.6 ise bence tüketim biraz fazla.
Katılıyorum, bende aracımı ilk aldıgımda 1 hafta benzinle kullandım
Şehirler arasında 7,5LT/100Km tüketimi gördüm şehir içi ise 9-9,5 kullanıma bağlı tabi.
Bu degerler Vitara için normal diger Jeeplere,( Suv diyelim genel olsun ) ile karşılaştırıldıgında ise hayal ötesi ve imkansız..

Bir de bildiğim kadarıyla araç içine yapılan yükleme sadece ağırlık yüzünden yakıtı bir miktar arttırırken; portbagaja yapılan yükleme ekstra hava sürtünmesi meydana getireceğinden aynı miktar araç içine yapılan yüklemeden daha fazla yakıtı arttırıyor.
Bu nedenle portbagaj mümkün olduğu kadar kullanılmamalı hatta boş ise sökülmeli.
Ama portbagaj; Hakan Bey'in kendi imal ettiği port bagaj gibi hem fonksiyonel hem de şık bir aksesuar olursa her daim taşınır, yakıt ekonomisi düşünülmez!!! (Maşallah nazar değmessin)

Aynen öyle Vetariner Hocam konuyu özetlemişi.
Benim port bagaj yandan 4 cm yüksekliğinde önde ise 45 derece açılı rügar kesicisi var. Tahminim rügar direnci fazla degildir.
Özellikle çok düşük profilli(yüksekligi az) ve rüzgar kırıcılı yaptım, boş kullanımda yakıt sarfiyatında bir artış yaratmadı.

Hakan Üstadım her mesajınızda yeni bir şeyler öğreniyorum. Sizin portbagaj çok hoşuma gitmesine rağmen bahsettiğiniz rüzgar kırıcılar dikkatimi çekmemişti. İşi bilen mutlaka başka oluyor. Hani derler ya bakmak ayrı görmek ayrı. Birikiminize hayran olmamak elde değil. Demek ki olaya düz mantık yaklaşmayacağız her port bagaj yakıtı arttırmıyormuş. Anlatımınız için teşekkürler.

Roff rock photo 1

New P1030464

Roff rock photo 2
Öndeki kanat'ın amacı roofrock boş iken oluşacak rüzgar türbülansını yukarı dogru yönlendirmek, boş durumda ve harekt halindeyken, rüzgarı yaracak bir yapıda olmasını sağlamaktı.

New P1030467

Konuyla ilgili ve bilgi amaçlı gönderiyorum.
Buda roffrock kullanım halindeyken..
Tam emin olmamakla birlikte. 100/110/120 Km süratle giderseniz tahminen 100km / 1,5 Lt LPG artışına sebep oluyor.
Her işin bir getirisi vede götürüsü var:smiley: daha sonra ,bu yükün üzerine yaklaşık 30/35kğ kadar daha odun yükledim.

New P1030478

Hakan Bey paylaşımınız için teşekür ederim.bende büyük bir zevkle ankara dan 2008 garnd vitara arabamın tavanına sepet aldım.Fakat yaklaşık 90 km hızla giderken çıkan rüzgar sesi bende hayal kırıklığı yarattı ve sepeti sökmek zorunda kaldım.Şimdi sorum sizin Roff rock tipinde bir rüzgar aparatı yaparsam bu ses azalırmı..yakıt tüketiminde boş bir artış olmadığını belirtmişsiniz..
teşekürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR