Yerli Karavan Ocak - Tüp Bağlantı Sorunsalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kara.vanlife Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,569

kara.vanlife

Kamp I
Merhaba.
Yerli bir karavan ocağı aldım. Bunu Avrupa standartlarında Aygaz maksi karavan için yapılmış tüpe GOK marka dedantör ve hortum ile bağlamak istiyorum. Ama hortum girişi görseldeki gibi kelepçeli sistem. kampkaravan.com'a ocak hortum girişini gösterdiğimde 1/4 ters dişe benziyor eğer öyle ise GOK kullanabilirsiniz yanıtını aldım. Üretici firmaya sorduğumda 1/2 düz diş GOK kullanamazsınız yanıtı geldi. Ama sökün bakın ve nipel ile çözebilirsiniz dedi.

Anlamadığım konular ve riskli gelen konular.. Avrupa standartlarını uygulamaya çalıştıkça karşıma engeller çıkıyor..

Ne yapmalıyım ?

1- Aygaz dedantör ve hortum ile eski usül montaj ( Hangi model dedantör ve hortum almalıyım ? )
2-Nipel ile GOK uyumu ve sonrasında GOK dedantör ve hortumu
3-GOK dedantör ve GOK girişine uygun ama çıkışı kelepçeli sisteme uygun hortum ( Hangi modem dedantör ve hortum almalıyım ? )

Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

Engin

IMG 3413

IMG 3412

.
Almanya’da gaz sisteminin TÜV’den geçmesi için, tüp kasasının çıkışından ocak girişine kadar olan boruların mutlaka metal olması lazım.
Bu bağlantıyı bizde en doğru oto gaz montaj servisleri yapmalı ?
Kauçuk hortumu ise sadece kasa içinde kullanmalısınız.

Benim yuvarlak kapaklı plastik fıçı şeklindeki kasa içi durumum aşağıda görülüyor.

1692949247163

...
Aygaz, yukarıda resmi görülen Campinggas 907 tüpünün aynisini marin kullanım için yapmış. Sığacık marinasının yakınlarındaki Aygaz bayinden hemen aldım. Benim için yarı fiyatına olduğu halde Türkiye’de karavan kullanımı için orantısız pahalı.

Son düzenleme:

Bu bağlantıyı bizde en doğru oto gaz montaj servisleri yapmalı ?

İşte budur..

Ve diğer veriler içinde teşekkürler..

Maalesef bu sene ( sadece 1 ay kamp yapacağım ) sistemime uygun kelepçeli ve aygaz dedantör ile yola devam edip önümüzdeki sene bakır borulu ve tüp odalı GOK dedantör, GOK hortumlu bir sisteme geçeceğim.

.
GOK’un gaz dolabı (kasası) için geçiş bağlantılarını Türkiye’de bulacağınızı sanmasam da bizim otogazcıların durumu halledeceğinden eminim.

1693019457273

(En kötüsü düz boru geçişi bile, kenarları dolaba mekanik sabitlenmiş ortası delik kauçuk kalın bir membran ile belki çözülebilirdi ? Böylelikle forum mucitleri safhında yerimi de garantiledim sayılır 😋)

Metal borunun yekpare ve yeterli aralıklarla karasöriye kauçuk yataklı kelepçelerle sabitli olması en ideali. Oto gazcıların boruları debisini değiştirmeden bükebilen ve onları çapaksız kesen aletlerinin olması da büyük avantaj.

Umarım rehavete kapılmaz ve seneye de montajın resimlerini foruma gururla yüklerdiniz ? 🙂

Yazacaklarınızın, forumda ilk yaptığı işi tüm tecrübeleri es geçerek, işte bu böyle yapılır edasıyla yazan selfie düşkünlerinden farklı ilgi çekeceğinden eminim.
Sonuçta sizin gibi yapacak olanların artacağını ise pek sanmıyorum.

Ben böyle bir sistemi kurmadığımdan konuya hem teorik yaklaşmaktayım hem de Türkiye’nin verilerine uzağım. Bu açıdan Teoman beyin verdiği bilgiler gayet faydalı olmuş.

Hortumların dolaplara gireceği günlerin umuduyla diyelim.. 🙂
Keyifli tatiller..

Son düzenleme:

Aṣağıdaki Linkte faydalı olabilecek resimler var.
Bunlardan iki tanesi bence mutlaka yapılması gerekenler.

Gaz kutusunun kapağına, kolay görülecek ṣekilde renkli bir etiket yapıṣtırıp üzerine 30 mbar yazmakta fayda var. Ilerde dedantör veya ocak değiṣtirirken cihazların kaç mbar olduğunu hemen bilirsiniz.
Bu resimdekine benzer:
30 MB

Aṣağıdaki resimde gaz borusunun nasıl sabitlendiği görülüyor. Dikkat edilecek önemli bir noktada boruyu sabitlerken, borunun sabitlecek yere hiç üzerine fazla bastırmadan oturması lazım.

Sizde sanıyorum sadece ocak gazla çalıṣacak. Ocağa giden boruyu sadece mutfağın tahta duvarına sabitlemek lazım diye düṣünüyorum. Çünkü hareket halindeki bir karavanda mufak dolabı ve karoseri farklı titreṣimlerden etkilenebilir.
GASLEITUNG

En önemlisine gelince. Ben karavanımda gaz tesisatını yaparken bir ustayla anlaṣtım. Malzemeleri ondan satın alırken bana montajının nasıl olacağını hep anlattı. Montaj bitince de kontrolünü yaparak uygunluk belgesini verdi (ücretini alarak).

Resimleri aldığım Link:

Gasprüfung Wohnmobil - alles zur Gasinstallation - Sprintour.de

.
Şimdi aklıma geldi, bir ilave daha yapayım.
Yukardaki dedantör, tüpün üst halkasının korumasında kalamıyorsa yahut dikine çıktığından dolabın boyutu için sorun yaratıyorsa, 90° çıkışlı marin dedantör belki çözüm sunabilirdi ? Dikkat ederseniz benimki de öyle biri.

1693036512511
1693037123544

Bundan 7-8 sene evvel bozulan dedantörümün bir benzerini Ferhat beyle Maltepe’de arayıp bulamamıştık. Şimdi neredeyse herşey bulunabiliyor.

Son düzenleme:

Umarım rehavete kapılmaz ve seneye de montajın resimlerini foruma gururla yüklerdiniz ? 🙂
Umarım. :smiley: Yaşadığım yerde Avrupa standartlarında bir sistem kurmak için elimden geleni yapıyorum ama bazen ne kadar çabalasamda olmuyor. Mutfak dolabını yaptırırken bile isteğim dışında bir dolap ortaya çıktı :( Ama söz gerçekleştirebilirsem burada paylaşacağım.

Aṣağıdaki Linkte faydalı olabilecek resimler var.
Bunlardan iki tanesi bence mutlaka yapılması gerekenler.

Gaz kutusunun kapağına, kolay görülecek ṣekilde renkli bir etiket yapıṣtırıp üzerine 30 mbar yazmakta fayda var. Ilerde dedantör veya ocak değiṣtirirken cihazların kaç mbar olduğunu hemen bilirsiniz.
Bu resimdekine benzer:
Ekli dosyayı görüntüle 642765
Aṣağıdaki resimde gaz borusunun nasıl sabitlendiği görülüyor. Dikkat edilecek önemli bir noktada boruyu sabitlerken, borunun sabitlecek yere hiç üzerine fazla bastırmadan oturması lazım.

Sizde sanıyorum sadece ocak gazla çalıṣacak. Ocağa giden boruyu sadece mutfağın tahta duvarına sabitlemek lazım diye düṣünüyorum. Çünkü hareket halindeki bir karavanda mufak dolabı ve karoseri farklı titreṣimlerden etkilenebilir.
Ekli dosyayı görüntüle 642766
En önemlisine gelince. Ben karavanımda gaz tesisatını yaparken bir ustayla anlaṣtım. Malzemeleri ondan satın alırken bana montajının nasıl olacağını hep anlattı. Montaj bitince de kontrolünü yaparak uygunluk belgesini verdi (ücretini alarak).

Resimleri aldığım Link:

Gasprüfung Wohnmobil - alles zur Gasinstallation - Sprintour.de

Teşekkür ederim faydalı bilgiler için..

.
Şimdi aklıma geldi, bir ilave daha yapayım.
Yukardaki dedantör, tüpün üst halkasının korumasında kalamıyorsa yahut dikine çıktığından dolabın boyutu için sorun yaratıyorsa, 90° çıkışlı marin dedantör belki çözüm sunabilirdi ? Dikkat ederseniz benimki de öyle biri.

Ekli dosyayı görüntüle 642763Ekli dosyayı görüntüle 642764

Bundan 7-8 sene evvel bozulan dedantörümün bir benzerini Ferhat beyle Maltepe’de arayıp bulamamıştık. Şimdi neredeyse herşey bulunabiliyor.
kampkaravan.com da satılan GOK dedantörlerin bazıları aygaz mini montajı ile görülmekte.. Benim sıkımtım gok hortumu ocağıma monte edememem.. Bi ucunu keserek yapabilirmiyim bilemiyorum.

Yani kauçuk hortumun ocak ile doğrudan bir bağlantısı olmamalı !
Karavan dışı kullanım ise farklı.

Olayı inanın net bir şekilde anladım diyebilirim siz değerli katılımcıların paylaşımları ve araştırmalarım sonucunda.

Özel bir oda, menfez tüpün yanında ( kg başına yaklaşık 1 cm çapında ), oda hava geçirmez, tüp sabitlenecek, oda içerisinde hortum ( dedantör ile boru geçiş bağlantısı arasındak ) oda geçiş bağlantısından ocağa kadar bakır/çelik boru.

Olayı inanın net bir şekilde anladım diyebilirim siz değerli katılımcıların paylaşımları ve araştırmalarım sonucunda.

Özel bir oda, menfez tüpün yanında ( kg başına yaklaşık 1 cm çapında ), oda hava geçirmez, tüp sabitlenecek, oda içerisinde hortum ( dedantör ile boru geçiş bağlantısı arasındak ) oda geçiş bağlantısından ocağa kadar bakır/çelik boru.
Engin Bey, konuyu teorik olarak öğrendiniz. Şimdi iṣin en hassas yerine gelindi. Hortumun boruya bağlanması, çelik borunun çelik boruya bağlanması, bakır borunun bakır boruya bağlanması özel bilgi ve deneyim gerektirir. Iṣi bilen bir usta için 1-2 saatlik bir iṣ.

Karavanda gaz sisteminde en hassas noktalardan birisi bağlantı yerleridir.. Karavanda ocak - tüp bağlantısının mutlaka bir usta tarafından yapılması gerektiğini size bir forum yöneticisi olarak hatırlatmam lazım.

Baṣarılar ve karavanınızla sihhatli ve neṣeli geziler dilerim.

Son düzenleme:

Umarım. :smiley: Yaşadığım yerde Avrupa standartlarında bir sistem kurmak için elimden geleni yapıyorum ama bazen ne kadar çabalasamda olmuyor. Mutfak dolabını yaptırırken bile isteğim dışında bir dolap ortaya çıktı :( Ama söz gerçekleştirebilirsem burada paylaşacağım.
Mobilya konusunda teknik destek almak isterseniz bana bu konu içinden yazabilirsiniz. Ölçülerinizi bildirmeniz yeterli olur. 🖐️

Engin Bey, konuyu teorik olarak öğrendiniz. Şimdi iṣin en hassas yerine gelindi. Hortumun boruya bağlanması, çelik borunun çelik boruya bağlanması, bakır borunun bakır boruya bağlanması özel bilgi ve deneyim gerektirir. Iṣi bilen bir usta için 1-2 saatlik bir iṣ.

Karavanda gaz sisteminde en hassas noktalardan birisi bağlantı yerleridir.. Karavanda ocak - tüp bağlantısının mutlaka bir usta tarafından yapılması gerektiğini size bir forum yöneticisi olarak hatırlatmam lazım.

Baṣarılar ve karavanınızla sihhatli ve neṣeli geziler dilerim.

Kesinlikle ben yapmayacağım :smiley: emin olabilirsiniz..

Teşekkür ederim uyarınız için.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

SON KONULAR

Geri