Yeni Karavan Kampı Fizibilite Anketi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,295

trek71

Özgürsen, Varsın!
Telsiz Çağrı Kodu
TA2OBY
Merhabalar,

Gezenbilir camiasına bir sorayım dedim.

Şöyle bir kamp alanı düşünün:

Antalya Kaş'a 20km (araçla 20 dakika), Kekova Uçağız'a 22km (araçla 30 dakika), Demre'ye 30km (araçla 35 dakika) anayoldan 4km kadar içerde, buğday tarlalarına komşu vadi manzaralı sessiz, bol yıldızlı bir mekanda azami 5-6 karavanlık bir konaklama yeri yapsam;

Yemeğinizle falan uğraşamam, kendiniz halledin :smiley: benden elektrik, su, hadi lazım olur diye de bir duş ve tuvalet vereyim. Yakalarsanız muhabbet ederim; canım istemiyorsa ne halini varsa görün

1) Gelir miydiniz?
2) Gelmeniz için eksik gördüğünüz bir şey var mı?
3) Günlük kaç TL verirsiniz?

Gelirim diyip de ilk iki sene içinde uğramayanı takip ederim; kalmadığınız günlerin faturasını yasal adresine gönderirim :smiley:

sevgiler,

Etiketler
Antalya Kaş'a 20km (araçla 20 dakika), Kekova Uçağız'a 22km (araçla 30 dakika), Demre'ye 30km (araçla 35 dakika) anayoldan 4km kadar içerde, buğday tarlalarına komşu vadi manzaralı sessiz, bol yıldızlı bir mekanda azami 5-6 karavanlık bir konaklama yeri yapsam;

Yemeğinizle falan uğraşamam, kendiniz halledin :smiley: benden elektrik, su, hadi lazım olur diye de bir duş ve tuvalet vereyim. Yakalarsanız muhabbet ederim; canım istemiyorsa ne halini varsa görün

1) Gelir miydiniz?

1. Kesinlikle HAYIR!
2. Kaş'a gelecek olan deniz için gelir. Antalya'nın sıcağında denizi olmayan yere gelirim diyene ciddi olarak şaşarım. Suyu herhangi bir yol kenarı çeşmeden de alırım. Güneş panellerim elektrik ihtiyacımı zaten karşılıyor. Diger ihtiyaçlar daha önce başka başlıklar altında defalarca yazıldı.
3. Tabii ki sıfır lira.

.
Başlıkta anket yazdığınız halde, forum programının iletilere ek, çeşitli seçimli anket olasılığı da sunduğunu atlamış olmalısınız.

12F50C75 CFE3 4686 89DC E8A732208BE0

Üstelik sağlıklı bir sonuç için, resim (?) dahil daha fazla verinin bilinmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yeni yönetmenliğe uygun, yani resmî izni alınmış bir kamp yeri mi olacak ?
Diğer taraftan dediğiniz gibi ücretli ise resmî olmak ve dolayısıyla vergi bildirisi verilmek zorunda olacağını yazmam bile gereksiz..
Sonuçta da bu kadar az sayılı kamp olanağının getiri sorunu olmalı ?

Son cümlenizin Türkiye’deki uygulamasını, detaylarıyla düşündünüz mü ?
Tabi şaka ise sorumu hemen geri aldım. 😊

Herneyse;
Sanırım başlığınızı aslında samimi bir davet olarak anlamak gerekiyor ?
Ama o zaman da ankete gerek olmamalı ?.. 😉

...
450 metre yayla sayılır Bekir bey.

Son düzenleme:

.
Haritada bir konum için iki diğer konumun oraya uzaklığını biliyorsanız yerini bulmak sorun değil. Bazen alternatif yol yüzünden iki olasılık olduğu zaman da üçüncü nokta, kesin konumu göstermekte.
Yüksekliğe gelince Google Earth’e sorun derim.
Lisede uzay geometrisi okudunuz sanıyordum.

Köyün adını vermeyelim de @trek71 ‘in özelini korumuş olalım.. 😊

Son düzenleme:

Büyük ṣehirlerde yaṣayan ҫocuklar iҫin köylük yerde, bir ҫiftlikte ineklerin, tavukların arasında gün geҫirmek, ata, eṣeğe binmek büyük zevk. 80’li yıllarda Toroslardan geҫerken yolda eṣeğinin üzerinde giden bir ҫoҫuğun yanında durdum ve kızım eṣeğine biraz binebilir mi diye sordum. Vaktimiz olsa kızım saatlerce eṣekle gezerdi. Eṣek sahibi ҫocuğa para mı istersin yoksa oyuncak araba mı diye sordum. Oyuncak araba istedi.

Karavan parkın ҫevresindeki doğa yürüyüṣ yolları Eṣim iҫin konaklama nedeni.

Fransa’nın Provence eyaletinde lavanta tarlalarının arasındaki karavan parklarda yer bulmak hiҫ kolay değil.

Ceviz ağaҫlarının altında, üzüm bağlarının arasında konaklamak ҫok güzel olabilir.

Avrupa’da karavan parklarlarla ilgili ilginҫ geliṣmeler var.

Geride kalan yüz yılda toprak üstü kömürü ҫıkaran ama artık emekliye ayrılmıṣ büyük makinelerin yanında eski kömür ocağında karavan park aҫılıyor.

Bu yaz konakladığımız yerlerin ҫoğunda gölde, nehirde veya yüzme havuzunda yüzecek yer vardı.

Örnekleri ҫoğaltabilirim. Karavancı sayısı ҫoğaldıkca farklı karavan parklara ihtiyaҫ ta ҫoğalıyor.

Son düzenleme:

.
Bir soruya verilmeyen cevap da bir cevaptır derler.
Herneyse..

Bekir bey, biliyorsunuz yazın güneyin sıcağında denizin dibinde olmak bile rahat bir gece geçirmeye yetmemekte.
Aşağıdaki Bezirgan yaylası ise Kalkan’dan sadece 11 km yani bir çeyrek saat uzaklığı ama 750 metre yüksekliği ile size mışıl mışıl bir uyku kalitesi sunmakta.
Çeşmesi, lokantası, yürüyüş yolları, herkesin kullanımına açık gölgeli çardağı, tarihi tahıl ambarları, istenirse dolmuş ile ulaşımı, kimseye minneti gerektirmeyen ve de üstelik 0 Lira ücreti ile sanırım kıstaslarınızın çoğuna uyuyor olmalı ?
Bir tek mera bile olsa izin almayı, karavancı raconunundan saymak lazım ! Ben etrafdaki evlerden birine sormuştum.
Öyle küçük bir mera, çeşme ve çardağın olduğu tahıl ambarlarının yanında, “Likya Yolu”nun üzerinde bulunuyor.

Umarım kulak misafiri olanlar da çevreye gerekli saygıyla ve burada bir iki günden fazla kalmayarak, kendinden sonra gelecekleri de düşünerek karavancılığın namına leke sürdürmez ?
Aman çöplerimiz ile gri ve koyu gri (!) sularımızı buralara bırakmayalım.
(Kusura bakmayın birkaç sene evvel Milas Ören’de haftalarca donanımsız alanda konaklayan uygunsuz bir karavan gürûhu gördüğümden beri böyle uyarı yapmadan geçemiyorum)

Bence burası aslında ciddi ve resmî bir kamping için gayet uygun bir yer.
Fakat böyle küçük yerleşimlerin düzenli kanalizasyon sorunu oluyor.

Son düzenleme:

Merhabalar,

Gezenbilir camiasına bir sorayım dedim.

Şöyle bir kamp alanı düşünün:

1) Gelir miydiniz?

Gelirim diyip de ilk iki sene içinde uğramayanı takip ederim; kalmadığınız günlerin faturasını yasal adresine gönderirim :smiley:

sevgiler,
anladığım kadarıyla bu tarla size miras kalmış, ekip biçecek zamanınız ya da çalışacak totonuz da yok. icara verseniz para etmeyecek, boş kalmasına da gönlünüz razı değil. yattığım yerden nasıl para kazanırım diye düşünürken kendinizce parlak bir fikir bulmuşsunuz ama yine de sağlama almak için bu başlığı açmışsınız. sizi bu girişim için tebrik ediyorum. buğday tarlalarının ortasında lütfedip ''lazım olur diye bir duş ve tuvalet vereyim'' diyerek büyük incelik göstermişsiniz, tüm karavancı ve kampçılar adına bu büyük fedakarlığınız için sonsuz şükranlarımı sunuyorum. sahibi yemeğimizle falan uğraşmayan, sadece canı isterse bizi muhatap alacak bir işletmeye gitmek için sahip olmamız gereken IQ seviyesini söylemeyi unutmuşsunuz, müsait olunca yazarsınız herhalde.

şimdi sorularınızın cevabını vereyim

1. asla asla asla gelmem
2. evet bir çok eksik var, en önemlisi biraz aklınızı başınıza toplayın. arzu ederseniz diğer eksikleri yazarım
3. şu hali ile gelenlere sizin ödeme yapmanız daha uygun olur.

not: yazdıklarınızı bir iki defa yeniden okudum ama maalesef gülücük emojisi işe yaramadı yazdıklarınız ve tarzınız hem saçma hem saygısız hem sevimsiz :(

Kusura bakmayın birkaç sene evvel Milas Ören’de uygunsuz bir karavan gürûhu gördüğümden beri böyle uyarı yapmadan geçemiyorum

Çekme karavanının gri suyunu depoya iletmeye bile zahmet etmeden, doğrudan yaşadığı karavanın altına salanları gördükten sonra ne diyeyim bilemedim.

.
Bekir bey, kanımca gri suyu araç altındaki tekerlekli depoya veya kovaya salmak bir sorun yaratmamalı. Önemli olan onun daha sonra nereye gittiği.
Ören’in akibetinin ise diğer karavancılar için üzücü olduğunu duydum..

Son düzenleme:

Bu foruma ne olmuş böyle anlamadım..Biraz sakin olun beyler. TLnin değer kaybına, hayatın zorluklarına kızıp klavyeden mi çıkarıyorsunuz hırsınızı? "Sevgiler" diye bitirdiğim, 40 yıllik dostumla konuşuyormuş gibi teklifsiz yazdığım bir yazıya totonuz motonuz diye cevap yazılır mi? Ne saygı kalmış, ne de töre...

Yer, dedemden kalmadı, para verip aldım. Orada yaşıyorum. Paraya da ihtiyacim yok çok şukür. Karavancılık adına küçuk güzel bir hareket yapayım mı demiştim, pişman oldum.

Kalın sağlıcakla.

Bahsettiğiniz içeriğe göre cevaplayacak olursam;
1- Yol üzeri güvenli(?) dinlenme durağı olarak tercih edebilirim.
2- Sorunuzu gelmekten ziyade kalmak olarak değerlendirerek; ortamın biraz cazibe, eğlence sunması lazım. Özellikle çocuklar için.
3- Tarifinizden anladığım kadarıyla çok da işletme gibi düşünmediğinizi hatta mümkünse geleceklerle böyle bir münasebetten kaçınacağınızı anlıyorum. O yüzden bu çerçevenin en temiz dertsiz yöntemi; sağlayacağınız hizmetleri otomatize etmek. Bozuk para ile kullandığın kadar öde sistemi üzerine yoğunlaşmak olur sizin için. Tabii bu tür hizmetler ana yoldan 4KM içerde etrafında birşey olmayan bir tesis için tali hizmetler olarak kabul edilebilir. Benim burada en büyük beklentim güvenlik olacaktır. Temin edebileceğiniz güvenlik oranında tercih edilebilir ve bunun karşılığını bekleyebilirsiniz.

Kanımca diğer en büyük soru işareti temel ihtiyaçların karşılanması. Misafirler Günlük ekmek, su, sebze, meyve, kahvaltılık, tüp gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirler?

Araziniz konum olarak çok farklı olmadığı için benim hayalimde kurduğum kamp alanından bir iki sahne paylaşabilirim size de fikir vermesi açısından.

Öncelikle ortamı çiftlik olarak değerlendirip misafirlerin ulaşabileceği organik sebze - meyve, kümes hayvanları, küçükbaş hayvanların ortamda bulunmasına önem veririm.
Çocuk oyun alanı (küçük bir park), misafirlerin ateş yakabilecekleri güvenli bir alan.
Günde 4-5 defa plajlara-şehre servis hizmeti sunarım.
Hafta sonları çevredeki tarihi, doğal destinasyonlara tur tertip ederim vb.

Bahsettiğiniz içeriğe göre cevaplayacak olursam;
1- Yol üzeri güvenli(?) dinlenme durağı olarak tercih edebilirim.
2- Sorunuzu gelmekten ziyade kalmak olarak değerlendirerek; ortamın biraz cazibe, eğlence sunması lazım. Özellikle çocuklar için.
3- Tarifinizden anladığım kadarıyla çok da işletme gibi düşünmediğinizi hatta mümkünse geleceklerle böyle bir münasebetten kaçınacağınızı anlıyorum. O yüzden bu çerçevenin en temiz dertsiz yöntemi; sağlayacağınız hizmetleri otomatize etmek. Bozuk para ile kullandığın kadar öde sistemi üzerine yoğunlaşmak olur sizin için. Tabii bu tür hizmetler ana yoldan 4KM içerde etrafında birşey olmayan bir tesis için tali hizmetler olarak kabul edilebilir. Benim burada en büyük beklentim güvenlik olacaktır. Temin edebileceğiniz güvenlik oranında tercih edilebilir ve bunun karşılığını bekleyebilirsiniz.

Kanımca diğer en büyük soru işareti temel ihtiyaçların karşılanması. Misafirler Günlük ekmek, su, sebze, meyve, kahvaltılık, tüp gibi ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilirler?

Araziniz konum olarak çok farklı olmadığı için benim hayalimde kurduğum kamp alanından bir iki sahne paylaşabilirim size de fikir vermesi açısından.

Öncelikle ortamı çiftlik olarak değerlendirip misafirlerin ulaşabileceği organik sebze - meyve, kümes hayvanları, küçükbaş hayvanların ortamda bulunmasına önem veririm.
Çocuk oyun alanı (küçük bir park), misafirlerin ateş yakabilecekleri güvenli bir alan.
Günde 4-5 defa plajlara-şehre servis hizmeti sunarım.
Hafta sonları çevredeki tarihi, doğal destinasyonlara tur tertip ederim vb.
Aklı başında cevap için teşekkür ederim.
Gerçektenbir işletme mantığı ile düşünmemiştim; 10 dönüm yerde sadece 5-6 karavanlık bir konaklama yeri yapmak zaten ticari olarak pek bir anlam taşımıyor. Fizibilite kelimesi biraz maksadını aşmış olabilir.

Karavancılık, doğa ile içiçe olmak demek (benim için). Klasik güneş, deniz, kum arayışında olanlar zaten bir sahil kenarı bulur kendine. Bunun yanında ("yerine" demiyorum) birkaç günlüğüne de olsa sessiz bir ortamda geceleri ateş başında sohbet etmek, gökyüzüne teleskopla bakmak, fotoğraf çekmek, medeniyetten biraz uzak ama güvenli bir ortamda trekking, dağ bisikleti vs. gibi şeylerle 2-3 gün geçirmek ya da sadece gündüzleri cehennem sıcağı olmayan bir ortamda şarabını, birasını yudumlamak isteyenler olabilir. Ben böyle şeylerle uğraşırım tatilimde. Tabii ki tatil süresi kısıtlı olan bunları pek yapamaz.

Tabii ki bahsettiğim profil toplam kitlenin çok küçük bir bölümü ama -en azından eskiden- Gezenbilir üyelerinin içinde bu profile yakın insanların yüzdesi ortalamaya göre çok daha fazlaydı. Gezenbilir foruma üye olmak var; bir de Gezenbilir Üyesi olmak var; ikisini ayırıyorum. Gerçek Gezenbilir Üyesi karşısındakine totonuz motonuz diye yazmaz, kimin kim olduğunu bilmeden "kısa yoldan köşeyi dönmek istiyosun, biz enayi miyiz" gibi şeyler -hakikat öyle olsa bile- ima etmez.

Sonuç olarak, muhtemelen yapacağım şey, birkaç karavan için yer ayarlayıp bahsettiğim profile uyan, referanslı karavancı dostlara kapıyı açmak olur. Bunu yaparsam adımız Beyaz Karavancılar'a çıkar muhtemelen, ama olsun :smiley:

Paranın da satın alamayacağı şeyler var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR