Yaşam Aküsü ile İnverter Kullanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dogan124 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 163
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 148,896
Ynt: Yaşam Aküsü ile İnverter Kullanımı

Slm merhaba
Henüz sizin gibi kıymetli ustalarnı arkadaşların burada bir arada olduğundan habersiz olduğum zamanlarda bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine resimde görünen 1500 watt lık bu invertörü aldım. Önünde bir led ekran akünün 4 haneli olarak voltaj değerini ve üzerinde çalışır makina varken kaç watt enerji harcadığını gösteriyor.
Temel amacım ileriye dönük alacağım karavanıma ilk adımı atmaktı. Şimdilerde Mardin'de ikamet ediyorum. Burada çok sık elektirik kesiliyor. 12 volt 90 amper bir akü aracılığı ile ayn anda çok rahatlıkla 4 adet tasarruflu ampül, bir adet 106 ekran lcd tv, bir adet 800 devir çamaşır makinesi, bir bulaşık makinesi, bir masaüstü bilgisayar ve bir laptop bilgisayar çalışıtırabiliyorum. Ama bunların tamamını en fazla 2 saat civarında aynı anda çalıştırdım. En fazla ne kadar süre çalışırlar bilmiyorum.(önce bulaşk makinasının işi bitti sonra çamaşır makinası ön yıkamalı programdaydı oda bitince kapattım)Test edersem söylerim.Makinaların kalkışları esnasında dalgalanma oluyor ama enerji yeterli oluyor Bazı sorunlarım var ;

1.Aklınızda bulunsun laptop bilgisayar invertör aracılığı ile kullanılırken kesinlikle dahili bataryasını çıkarın bataryayı öldürüyor(ben bir batarya değiştirdim ordan biliyorum).

2.Laptop bilgisayar invertör aracılı ile çalışırken kararsız hale geliyor mouse işareti kontrolden çıkıyor bilgisayar kullanılmıyor ve adaptörden ciddi anlamda bir ses geliyor (adaptör çıkışı 19 volt 4,74 amper acaba bu çıkıştan farklı bir enerji mi geliyor.?)

3.Özellikle lcd tvde görüntü ekranda yanlardan kasıyor ortada saçma sapan bir dalgalanma çizgilenme televizyonun hoparlörlerinden gelen bir uğultu (patlayacak diye korkuyorum)

Anlayacağınız invertör evet gerçekten güzel birşey ama korkularımla beraber yaşamak olayın zevkini kaçırıyor. Bu sorunları çözebilieceğim bir akıl verebilirseniz çok sevinirim herkese kolay gelsin çok teşekkürler...

Fotoraf038

Etiketler

merhaba
1500 watt lık bu invertörün modifiye sinüs ise elektronik cihazlarda kalkışlarda ve leptopda dalgalanma yapar. tam sinüsse yapmaması lazım. Birde aküyün voltajı 11V altına inerse bu yazdıklarını yaşama imkanın olmuştur. İnvertör belirli bir düşük volttan sonra kapanmıyorsa sorun olabilir.

Bende tam sinüs 1500W var, leptop ve tv de herhengi birşey şuana kadar yaşamadım.

berkcantp' Alıntı:
Bende tam sinüs 1500W var, leptop ve tv de herhengi birşey şuana kadar yaşamadım.

özür dilerim bu konu ile ilgili yeterli bilgim yok tam sinüs ile yarım sinüs invertörler arasında ne fark var.?
ben zaten resimde görülen markasız invertörü aldığım arkadaşıma çok teşekkür ediyorum o ayrıda :smiley:

benim tam olarak sıkıntım elektriğin dalgalanması değil kullandığım aletlerin hoparlörlerinden gelen vınlama ekranlardaki ilginç ilginç çizgiler. Cihazlar arıza yapacak diye korkuyorum

wallahi berkcan bey emin olun bende aynısını düşünüyorum bunun onüne geçebilmek için arkadaşlardan yardım bekliyorum herhangi bir düzenleyici parça taksak araya acaba böyle bir parça varmı onuda bilmiyorum ama nasıl olur sorun çözülür mü.?

merhaba

sizin mevcut akünüzle saydıklarınızı 2saat çalıştırabilmeniz bile mucize. bu kadar fazla şeyi aynı anda yapmaya kalkmanız bence doğru değil. invertörünüzün kapasitesi saydığınız cihazları çalıştırsa bile bu şekilde aküye yüklenmeniz akünüzün kısa sürede bitmesine neden olacaktır. sizin lcd tv nizden gelen ses ve dalgalanmalar invertörünüzün tam sinüs olmaması ve aynı anda bir çok cihazı çalıştırıyor olmanızdan kaynaklanabilir.

bu arada akünüz bittiğinde nasıl bir şarj yöntemi kullanıyorsunuz?

saygılar

evde sabit masaüstü bilgisayarın kesintisiz güç kaynağının + ve - kutuplarından iki kablo çıkarttım maşa aldım uçlarına biten aküyü öyle şarj ediyorum birde yedek aküm var hem bu arada elektrik kesilirse masaüstü bilgisayar baya uzun çalışıyo :smiley:

Doğan bey iyi paylaşım olmuş ve çok önemli bir konu olduğu kanısındayım bende. Teşekkürler

dogan abı senın actıgın ınverter konusu ıle ılgılı yazılarının bellı bır kısmını okudukdan sonra yapmayı dusundugum ozel kasalı aracımda ınverter ve yasam akusu (jel aku) ıle aracımda 220 v ıle calısan ;lcd led tv 2 tane 22' 35w+35wat(samsung) ,vantilatör 75 w(sinbo), lokma makinası monofaze0,18kw 1300 1400 d/dak -220v, 5-10 metre arası silikon led 2 tane 12volt ile calısan aspiratör, a++derin dondurucu 50w bulunan cıhazlarımama sureklı calısacak olanlar 12 voltluk aspiratörlerin 1 tanesi ,lokma makınesi ,ledler ve led tv bu sureklı calısacak cıhazlarımı en fazla kac saat calıstırabılırım ınverter ve yasam akusuyle ve kac amperlık aku ve ınverter gerekır sızce boyle bırsey mumkunmu acaba bılmıyorum cahıllıgımden cok utopik bir sey de sormus olabılırım sıze belkı mumkundur dıye dusundum sımdıden tesekkurler .

arkadaşlar metro'dan aldığım dbk 700w inverter yine arıza yaptı, servis ile uzun sohbetin ardından bu inverterin buzdolabı çalıştırmaya uygun olmadığını anladık, bu cihaz ile sargılı motor hariç herşeyi çalıştırabiliyorsunuz ama buzdolabı için uygun değil, bilgilerinize

DSC 0006 thumb

zrvzrv' Alıntı:
dogan abı senın actıgın ınverter konusu ıle ılgılı yazılarının bellı bır kısmını okudukdan sonra yapmayı dusundugum ozel kasalı aracımda ınverter ve yasam akusu (jel aku) ıle aracımda 220 v ıle calısan ;lcd led tv 2 tane 22' 35w+35wat(samsung) ,vantilatör 75 w(sinbo), lokma makinası monofaze0,18kw 1300 1400 d/dak -220v, 5-10 metre arası silikon led 2 tane 12volt ile calısan aspiratör, a++derin dondurucu 50w bulunan cıhazlarımama sureklı calısacak olanlar 12 voltluk aspiratörlerin 1 tanesi ,lokma makınesi ,ledler ve led tv bu sureklı calısacak cıhazlarımı en fazla kac saat calıstırabılırım ınverter ve yasam akusuyle ve kac amperlık aku ve ınverter gerekır sızce boyle bırsey mumkunmu acaba bılmıyorum cahıllıgımden cok utopik bir sey de sormus olabılırım sıze belkı mumkundur dıye dusundum sımdıden tesekkurler .

Bence bu cihazlar için akü dışına bir elektrik kaynağına ihtiyaç var. Özellikle 1800 watt lık lokma makinesi çalışırken 150 amper akım çekecek ve saatte bu kadarlık bir akü kapasitesi kullanacak. Jeneratör kullanmak daha uygun görünüyor.

Selamlar

Doğan

zrvzrv' Alıntı:

hiç hesap yapmaya gerek yok bence direkt olarak şebekeye takıl hayatını yaşa demek lazım :smiley: ::smiley:

Mrb Arkadaşlar.

Foruma yeni üye oldum sayılır ve bu da ilk mesajım :smiley:

Bir Camper yapımı arifesindeyim ve Gezenbilirden sonuna kadar yararlanıyorum.

Emeği geçen herkese teşekkürler.

Sonuç olarak 150 Ah Jel Akü + 1500 W Inverter kombinasyonu uygun gibi anlaşılıyor.

Herkese iyi forumlar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

SON KONULAR

Geri