Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barbecue Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 420
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 115,514
Ynt: Yapmayı Planladığımız Doğu Karadeniz Turu

barbecue' Alıntı:
Murat Bey,
Bilgiler ve tavsiyeler için çok teşekkürler. Gezilmesi ve görülmesi gereken, güzel yurdumda daha nice köşelerin olduğunu bilmek insanı hem heyecanladırıyor, hem de bu zamana kadar ben neden buralara gitmedim diye sorgulama ihtiyacını da...
Bizim bu geziyi planlarken ki amacımız Emre Bey'in de dediği gibi öncelikle Doğu Karadeniz yaylalarını gezip görmekti. Belki bu tura ben kend adıma konuşuyorum, yetiştiremeyebilirim ama bir sonraki sefere Karadeniz kıyı şeridinden kopup içerilere kaçmak iyi bir alternatif olabilir.
Bu seneki hedef bizim aile için deneme amaçlı olacak. Ailecek ilk defa bu türde bir aksiyona çıkacağız. Deneme amaçlı olması sebebi ile, daha hafif ve zor koşulları öteleyecek bir program olması alışma dönemi için faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Umarım bu seneyi başarılı bir şekilde tamamlayıp, seneye daha zor parkurlara ve yollara direksiyon sallarız.
Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Bu sene yaza bizde ilk defa kendi Turumuzu yapmayı planlıyoruz.Açıkçası bizim içinde giderken kıyı şeridinden, dönerken iç kısımlardan Ankara'ya ulaşmak ve aynı rotadan geri dönmemek daha cazip geliyor.Kısıtlı zamanda daha çok yer görüp gezebilmek amaciyla...

Etiketler

dturan' Alıntı:
Herkese selamlar.

Bdoğada (elektrik, internet, bilgisayar, tablet olmadan) nasıl yaşanır, balık nasıl tutulur, hangi balıklar yenir ya da tanımadığımız köpeklere nasıl yaklaşılır bunu öğrendiler. arı sokunca neler oluyor yengeç ısırınca nasıl davranılıyor onu gördüler.

Bunlarin hepsi de oldu gercekten ve zevk aldiklarini gormek muhtesemdi bir yandan agliyor bir yandan arinin soktugu yeri gormeye calisip anlamaya calisiyor bir digeri kafam kadar mavi yengecin ayagini (topuktan) siyirinca bu yenir mi diye soruyor cok guzeldi cok...

Onemli olan korkularini yenmeleri idi zaten gerisi de geldi. 200 kiloluk inekler Derya larin cadirin ustunden nasil atlar gorduler, baykus u otusunden tanimaya basladilar ac bir kopegin guzelim tencereyi alip goturebilecegini bile ogrendiler :smiley:

Bulamadik tencereyi gittik yeni tencere aldik :smiley:

GUL06M' Alıntı:
Öğrenmek için soruyorum,hiç çadırda kalmamış biri olarak(Ve çokta isterim çadır konaklamasını denemeyi.);kaldıgım yayla dağ tesislerinde uzak bungalowları gorevlıler tavsıye etmemıstı,ana bınadan uzak dıye.Dağdan hayvanlar inebılıyormuş.Çadır bu durumlar için güvenli midir?

Benim ilk çadır kampım 3 yaşında uludağda (çobankaya da orman içinde) başadı. :smiley: benim hatırladığım zamanlarda (6-7 yaşlarındayken) geceleri çadırımızın yanına yemek kokusu yüzünden yaban domuzları, atlar gelirdi. hatta ayı indiğini bile söyleyenler olurdu. ama ne ozaman nede bu zamana kadar herhangi bir tehlikeyle karşılaşmadım. Aksine olimpos da kamp yapan bir arkadaşımın gece çadırının yanından bisikletini çaldılar.

Burada en önemli kriter kalacağınız yeri tanımak. ben genelde tabiatını bildiğim, tanıdığım yerlerde kamp kurmayı tercih ediyorum. ve mümkün olduğu kadar kalabalık olmayı. vahşi hayvanlar ışık ve gürültüyü sevmiyorlar. onu haricinde bilmediğim bir yerde kalacaksam kendimce güvenlik önlemleri almaya çalışıyorum. çadırımı etrafı açık alan yerine aracımın hemen bitişiğine kuruyorum, erzakları ağzı kapalı kutularda saklamaya özen gösteriyorum. hayvanlara vereceğim yemek artıklarını rüzgarın durumuna göre kamp alanından 100-150 mt ileriye bırakıyorum vs.

Tabiki bunların yapmak başınıza birşey gelmeyecek anlamına gelmiyor. Emre ile en son kampımızda kumsalda çadırımın üstüne 500-600 kg.luk boğa düşecekti az kalsın. son anda çıkıp sürüyü kaçırmayı başardık. :smiley: üzerimize düşseydi ya da bassaydı çadırda eşim ve 2 çocuğumla uyuyorduk. Çok şükür bir sakatlık olmadı.

Bence doğada kamp yaparken vahşi hayvan saldırısına uğrama olasılığı sokakta giderken gaspa yada trafik kazasına ( allah hepimizi korusun) uğrama olasılığından kat ve kat daha az.

Saygılar

Derya

dturan' Alıntı:
Benim ilk çadır kampım 3 yaşında uludağda (çobankaya da orman içinde) başadı. :smiley: benim hatırladığım zamanlarda (6-7 yaşlarındayken) geceleri çadırımızın yanına yemek kokusu yüzünden yaban domuzları, atlar gelirdi. hatta ayı indiğini bile söyleyenler olurdu. ama ne ozaman nede bu zamana kadar herhangi bir tehlikeyle karşılaşmadım. Aksine olimpos da kamp yapan bir arkadaşımın gece çadırının yanından bisikletini çaldılar.

Burada en önemli kriter kalacağınız yeri tanımak. ben genelde tabiatını bildiğim, tanıdığım yerlerde kamp kurmayı tercih ediyorum. ve mümkün olduğu kadar kalabalık olmayı. vahşi hayvanlar ışık ve gürültüyü sevmiyorlar. onu haricinde bilmediğim bir yerde kalacaksam kendimce güvenlik önlemleri almaya çalışıyorum. çadırımı etrafı açık alan yerine aracımın hemen bitişiğine kuruyorum, erzakları ağzı kapalı kutularda saklamaya özen gösteriyorum. hayvanlara vereceğim yemek artıklarını rüzgarın durumuna göre kamp alanından 100-150 mt ileriye bırakıyorum vs.

Tabiki bunların yapmak başınıza birşey gelmeyecek anlamına gelmiyor. Emre ile en son kampımızda kumsalda çadırımın üstüne 500-600 kg.luk boğa düşecekti az kalsın. son anda çıkıp sürüyü kaçırmayı başardık. :smiley: üzerimize düşseydi ya da bassaydı çadırda eşim ve 2 çocuğumla uyuyorduk. Çok şükür bir sakatlık olmadı.

Bence doğada kamp yaparken vahşi hayvan saldırısına uğrama olasılığı sokakta giderken gaspa yada trafik kazasına ( allah hepimizi korusun) uğrama olasılığından kat ve kat daha az.

Saygılar

Derya
Derya Bey,
Vermiş oldugunuz bilgiler çok degerlı,çok çok teşekkür ederim.
Fakat dediğiniz gibi kalabalık olmak ve bu konuda azda olsa tecrübeli olmak gerekli.
Çok istememe ragmen,hala çok üzgunum ormanın etrafına serpıştirilmiş bungalowda dahi kalamadıgım ıcın...
Malesefki sabah erkenden uyanıp,güneşin doğuşunu otel odasından seyretmek yerine, dağın tepesinden izlemek isterdim.
Birgün inşallah çadır deneyiminide yaşayacağım ;)

Karadeniz Planlayanlar icin bilgileri toplamaya devam edelim/

Bilgiler henuz okumayanlar icin Kerim Bey in 2011 yilinda gerceklestirdigi ve bu sitedeki neredeyse herkese bende gidecegim dedirttigi Dogu Karadeniz Gezisinden Yazinin altinda link mevcut.

Buna gore Burak Bey in sehre kadar da donmesine gerek kalmiyor. Yaylalarda kritik noktalarda konaklama imkani mevcut ve yine Kerim Bey in notlarina istinaden aradan gecen bu surede mutlaka bu konaklama noktalarinda artis olmustur diye tahmin ediyorum.

Öğretmenevi veya MEB Uygulama otellerinde kaldık. Temiz, güvenli olduklarından dolayı tercih ettik. Ama yine de aklımda kaldığı kadarı ile güzergah boyunca kaldığımız yerleri yazıyorum

1- Kayseri - Almer Otel - 0 352 320 79 70 ( Öğretmenevi ve uygulama oteli dolu idi )
2- Erzurum - Dedeman Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi Uygulama Oteli ( Palandöken ) - 0 442 316 08 78
3- Kafkasör Yaylası - Artvin - Bir arkadaşımın misafiri olduk
4- Arhavi - Otel Özay - 0 466 - 312 40 55
5- Ayder Yaylası - Memişoğlu Konak Otel - 0 464 657 20 85
6- Trabzon - Bir misafirhanede kaldık
7- Samsun - Öğretmenevi - ( Yer bulmak neredyse imkansız. Tesadüfen bir oda erken boşaldı da kalabildik )
8 - Amasya İMKB Uygulama Oteli - 358 242 01 01 - Biraz şehir dışında ama sakin ve güzel bir otel.

İnternetten tüm ö.evleri ve uygulama otellerinin listesini bulabilirsiniz. Aslında denkleri olan otellerle hemen hemen aynı fiyatlar ama başta da dediğim gibi temiz ve güvenilirler.

Şimdiden iyi tatiller

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=78372.160#ixzz2qfMWlvCY

mrdnmz' Alıntı:
Gul Hanim

Derya Bey`inde anlatmak istedigi gibi cok da zor degil... 2 kisi de yeterince kalabalik aslinda...

:smiley: Haklısınız,deneyeceğim mutlaka.. Bu arada bilgilendirmeleriniz,yol güzergahları ve kalınacak,görülecek yer tavsıyelerınız ıcın çok tesekkurler.Yaz tatilimiz için ışık oldunuz yolumuzda...

Emre Bey,
Rİze İl Turizm Md. lüünden bilgi istemiştim ama bir türlü geri dönüş olmadı.
Bu konuya referans olabilecek, yayla yolları ve yaylalarda kalınacak yerler nerelerdir diye konuşmuştuk ama malesef cevap alamadım.
pazartesi günkü iş programımda geri arayıp sıkıştırmak var Turizm Md.lüğünü.
Ben yavaş yavaş ev ahalisinin beynini yıkamaya devam ediyorum, mesela kalacak yer bulamadık, arabada yatarız ne olacak, bir veya iki geceden bir şey olmaz diye, bakalım nereye kadar dayanacağız.
Dün gece karavan projem vardı, ama fiyatlar nedeni ile vaz geçtim, bu haftasonu, LC nin arka 6. ve 7. kişiler için olan koltuklarını söksem nasıl yatak yaparıma bakacağım...
Planlamalar kısacası halen devam ediyor...

Selamlar, sevgiler,,
Burak Dirican

Burak Bey, il turizim bakanlığından çok bence trabzon, giresun orman bakanlığını deneyin, ben bir arkadaşımla karabük e haftasonu kampı yapmaya gittiğimizde saolsunlar harita, yayla ulaşımı ve konaklama yerleri hakkında güzel bilgi verdiler, Orman bakanlığı'nın eminim gitmeyi planladığımız yaylar için yol ve tesis gösteren haritaları vardır bir sorun isterseniz.
Saygılar.
Alkım.

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burak Bey

Cok sevindim. Bu arada tekrar okudum bastan sona Kerim Bey in gezi yazisini. Sorun yasayacaginizi ya da en azindan sehir merkezine kadar doneceginizi zannetmiyorum.

Rota konusunda haritalara guvenmem pek. Kaldi ki hicbir gezimizde ne gps ne navi ne de harita kullandik. Hala daha israrla diyorum ki iyiki de oyle yapmisiz. Nasil selam verirdik, bir bardak cay in sohbetine ortak olurduk. Kaybolmaksa mesele zaten amac ne ki kaybolsak nolur :smiley: Ya da ne kadar kaybolabiliriz :smiley: O yuzden bence Turizm Il Mudurlugunden Yaylalarda konaklama icin belgeli yerleri sorun derim nacizane.

Ama bu gezi biraz farkli ozellikle bizim. Bir hayli zorlamayi dusunuyoruz. O acidan tablete topografik haritalari yukledim ben nolur nolmaz...

voyvoda4' Alıntı:
Burak Bey, il turizim bakanlığından çok bence trabzon, giresun orman bakanlığını deneyin, ben bir arkadaşımla karabük e haftasonu kampı yapmaya gittiğimizde saolsunlar harita, yayla ulaşımı ve konaklama yerleri hakkında güzel bilgi verdiler, Orman bakanlığı'nın eminim gitmeyi planladığımız yaylar için yol ve tesis gösteren haritaları vardır bir sorun isterseniz.
Saygılar.
Alkım.

Alkım Bey,
Pazartesi deneyeceğim, çok teşekkürler

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

C6602 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mrdnmz' Alıntı:
Burak Bey

Cok sevindim. Bu arada tekrar okudum bastan sona Kerim Bey in gezi yazisini. Sorun yasayacaginizi ya da en azindan sehir merkezine kadar doneceginizi zannetmiyorum.

Rota konusunda haritalara guvenmem pek. Kaldi ki hicbir gezimizde ne gps ne navi ne de harita kullandik. Hala daha israrla diyorum ki iyiki de oyle yapmisiz. Nasil selam verirdik, bir bardak cay in sohbetine ortak olurduk. Kaybolmaksa mesele zaten amac ne ki kaybolsak nolur :smiley: Ya da ne kadar kaybolabiliriz :smiley: O yuzden bence Turizm Il Mudurlugunden Yaylalarda konaklama icin belgeli yerleri sorun derim nacizane.

Ama bu gezi biraz farkli ozellikle bizim. Bir hayli zorlamayi dusunuyoruz. O acidan tablete topografik haritalari yukledim ben nolur nolmaz...

Birazdan fazla zorlarız gibi geliyor bana nedersin.

mrdnmz' Alıntı:
Burak Bey

Emre Bey,
Sohbet çay, muhabbet yaklaşımı beni bir anda 1975 veya 76 ya götürdü...
O zaman babm 1964 model 12m Ford Taunus kullanıyordu, 1200 cc motor koldan vites makaslı bir araba... O zamanlar benim içinefsane idi. Amacımız Ankara'dan Sinop'a gitmek ve oraları gezmek idi...
Bir yerden sonra yolun son derece bozuk ve inanılmaz kötü olduğunu hatırlıyorum, taşların üzerinden atlaya atlaya gidiyoruz ve halen yol çalışması devam ediyor.
Yolun kenarında oturan ve yaşlı bir amcaya babam Sinop'a daha ne kadar yol var dayı diye sorduğunda,
dayı; ver bir cigara balaık yegen demişti.
Sigarayı içerkende bir bilemedin iki cigaralık yolun kaldı demişti.
Sİz bundan ne anlarsınız yaklaşık yarım saat veya 45 dakikalık yol, bizim o noktadan Sinop'a ulaşmamız çok daha fazla bir süre almıştı.
Konuyu dağıtmış oldum ama aklıma geldi paylaşayım dedim...

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

tafa4196' Alıntı:
Birazdan fazla zorlarız gibi geliyor bana nedersin.
Üstadım, zorlayın zorlayabildiğiniz kadar...
Bizde geliriz gelebildiğimiz kadar,
gelemediğimiz yerde bizden bu kadar der, yolumuza rahvan modunda devam ederiz...
Ben bunları hiç kafama takmıyorum...
Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

barbecue' Alıntı:
Üstadım, zorlayın zorlayabildiğiniz kadar...
Bizde geliriz gelebildiğimiz kadar,
gelemediğimiz yerde bizden bu kadar der, yolumuza rahvan modunda devam ederiz...
Ben bunları hiç kafama takmıyorum...
Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Burak Bey;

Sizi bırakıp gidermiyiz siz nerde durdunuz bizde durur kampı atarız oraya yeterki gönüller bir olsun, keyfimiz yerinde olsun gerisi teferruat.

Buna yanlış bilmiyorsam "Sözün bittiği yer" deniyor...

Selamlar, sevgiler...

Burak Dirican

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.