XJ Lastik Ölçüleri ve marka yardımı :-(

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aTa1 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,930

aTa1

Kamp I
Aranızai yeni katılmış ve henüz yolun çok başında bir Jeep XJ sahibiyim.1998 model aracımı yeni aldım ve üzerindeki eskimiş lastikleri değiştirmek istiyorum.
Ölçü, tür ve marka tercihi konusunda değerli önerilerinizi talep ediyorum.Kullanıcının Jeepini kullanacağı yolun durumuna göre ( çamur, kar, buz, kum, kaya, asfalt, asfalt + hafif arazi şartları vs.) yükseltme kiti, jant ölçüsü vs. lastik ebat ve türünün değişeceğinin farkındayım..
Aracımda 3 inç Skayjacker yükseltme kiti ve 15 inç Procomp offset jant takılı.
Genel olarak kullanacağım yol şartları %70 asfalt %30 arazi olacak gibi gözüküyor.
Birkaç kişiden konuyu sorduğumda 15 inç janta ayna-mahruti oranlarına göre en fazla 31x10.5 görülüyor.Bu ebatta lastik genişliğinin de 265 civarı olduğunu düşünürsek kaygan, ıslak zeminde kayma riski oluşturmaz mı?
Lütfen tecrübelerinizden yola çıkarak tavsiyelerinizi esirgemeyin.Çok teşekkürlerimle..

Etiketler
Ynt: XJ Lastik Ölçüleri ve marka yardımı :-(

Dediğiniz gibi şartlara göre tercih değişir . ama elimide 3inch kitli procomp jantı bir XJ olduğuna göre araziyi gözardı edemeyiz . Bence iki takımda seçeneğini de düşünün . Bir takım 30-9,5-15 AT birtane 31 inch Mt düşünebilirsiniz .

Asfalt kullanımı daha iyi olduğu için Cooper STT önerebilirim . Yada AT den daha arazici ve MT den daha asfaltcı ST yada ST/C önerebilirim . 30,9,5-15 de takılabilir . aracın üzerinde bir deneyin ve görünüşüne bakın olmazsa ... Tabi 31 ile daha yüksek olacaksınız görünüşte daha güzel olabilir .

Biryandan da forumu tararsanız benzer değişiklikleri yapmış birçok arkadaş var . Fikir verecektir yapılan işler ...

Kolay gelsin ...

aTa1' Alıntı:
...
Genel olarak kullanacağım yol şartları %70 asfalt %30 arazi olacak gibi gözüküyor.
...

Bu argümanlara göre aslında asfalt ağırlıklı bi lastik almanız daha iyi olur.
Fakat,ben olsam A/T düşünürdüm. ;)

ssbman' Alıntı:
...
Asfalt kullanımı daha iyi olduğu için Cooper STT önerebilirim . Yada AT den daha arazici ve MT den daha asfaltcı ST yada ST/C önerebilirim . ...

STT ile ST ve STC nin asfalt verileri aynıdır.
Farklı oldukları konular asfalt dışındaki 1-2 disiplindir.Bunun dışında asfaltta aynı :smiley:

öncelikle yardımcı olan herkese çok teşekkürler.Az çok konuyu açıklığa kavuşturduk şimdi sadece marka tercihi kaldı.Cooper mı? BF Goodricht mi? sizce, ya da hangisi nerde daha iyi nerde daha kötü??
tekrar teşekkürler

91 MODEL XJ em var . aynı özellikleri üzerinde barındırıyor. 3inch yükseltme kiti skyejacker.
ve procomp 15 inch jant. cooper stt 31,10.5 lastik var.
max 31x10,5 takıldığını yurt dışı web sayfalardan çok araştırdım ve öğrendim. bana sorarsanız cooper stt en ideali: hem aracın görüntüsüne daha çarpıcı bir imaj sağlıyor hemde klasmanında en mükemmel lastik.%50 offroad %50 onroad diye bilinen bir lastik ama %100 offroad %50 on road olarak test ettim.
tek dezavantajı çok az bir uğultu ve ıslak zeminde virajlarda fazla gaza yüklenmeyin. mümkünse yağışlı havalarda part timede gidin .yani 4 çekere alın.Sağlıcakla kalın.
Serdar..

İlgi ve bilgisini esirgememe büyüklüğünü gösteren herkese teşekkür ederim.

serdaragdas' Alıntı:
...lastik.%50 offroad %50 onroad diye bilinen bir lastik ...

Yok,adı geçen bi lastik net arazi lastiğidir,%50-%50 tanımlamasını yanlış yapmışlar.

CDM-SUBARU' Alıntı:
Yok,adı geçen bi lastik net arazi lastiğidir,%50-%50 tanımlamasını yanlış yapmışlar.
http://www.coopertire.com/html/products/tires_lighttruck.aspx?page=discoverer_stt

Comparison Matrix* değerlerine lütfen dikkat ediniz. .%100 arazi dediği gibi %50 on road kullanılabilme özelliği vardır diyor.

serdaragdas' Alıntı:
.%50 offroad %50 onroad diye bilinen bir lastik ama ...

Tekrar etmekte fayda var sanırım.
Ben bu cümleyi alıntı yaparak,yani bu cümleye istinaden söyledim ;)
Zaten mesejıma bakrasanız,siz yanlış yapmışsınız demiyorum.
Ne diyorum %50 - %50 yanlış yapmışlar diyorum ;)

Sonuçta,gerek bu cümlenin devamında ve gerekse son mesajda belirttiğiniz gibi aynı fikirdeyiz ki zaten bunun sebebide üretici bilgileri ... ;)

herkese çok teşekkürler..Cooper ST aldım, 31-10.5

Merhaba...Forumda yeniyim hatam olursa affola.Bende de 1998 XJ var ve eski sahibi takozla bir 7 cm kadar yükseltmiş lastik olarakta 31*10.5*15 at var üzerinde ve artık değişim zamanı geldi.Bende tecrübeli arkadaşlara danışayım dedim.Mevcut lastiklerden hiç memnun değilim inanılmaz rahatsız özellikle kasis ve çukurda.Orjinaline en yakın görüntüyüde çok kötü göstermeyecek hangi ebatlarda lastik almalıyım(aklımda 235*75*15 bf at var siz ne düşünürsünüz).saygılar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR