Uluslararası Ehliyet / Viyana Paktı Antlaşması

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperenuenal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 74
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 60,812

Etiketler
Ynt: Uluslararası Ehliyet / Viyana Paktı Antlaşması

Busene bulgaristan sınır kapısından çıktım. Her ihtimale karşı uluslararası ehliyetimi çıkarttım. 12 ülke gezdim yolda 3 4 kere polis çevirmesine takıldım. Evrakları istediklerinde türkiye ehliyetini verdim hiç kimse bu ehliyet olmaz uluslararası ehliyetin nerde demedi. Dönüşte makedonya üzerinden yunanistana giriş yaptım. Yunanistan sınır kapısında da ehliyet sormadılar.

Turing kurumunun yaptigi şaka... Türk ehliyetinin baska dile çevirisini bile o fiyata yaptiramazsiniz... 5 TL te yaptirdiginiz fotokobinin ne olduğunu bende merak ettim doğrusu?

Ben tr ehliyetiyle Fr D I E B NL ulkelerini gezdim cogunda ehliyetime baktilar kimse sormadi uluslararasi ehliyeti. Ilk defa sizden duyuyorum

Sent from my iPhone using Tapatalk

ahmetvargelen' Alıntı:
Prag ta yaptirdim hocam, tatilde gerekli olacak. 1-2 hafta kadar once hallettim, 5dk kadar birsey surdu.
Aciklik getirmek acisindan, Cek parasiyla 50kc kadar tuttu buda yaklasik 5tl ye denk geliyor. Surekli TL ye ceviriyorum koaly anlasilsin diye

Geçen hafta 30. Ağustosta karavanla yunanistana ipsaladan geçerken baktım ehliyetimin son günü 31 ağstosta bitiyor.ehliyeti vermedim pasaportumda defalarca yunanistan girişi var belki istemezler dedim.polis pasaportları aldıktan sonra komşu uluslararası ehliyet dedi çıkardım verdim baktı süresi yarın bitiyor dedi bende akşam geri döneceğimi söyledim güldü tamam dedi. Üç gün kaldım döndüm hiç bir sıkıntı olmadı

İlginç bir şekilde bu ehliyet olayı sadece Türkiye Yunanistan sınırında problem oluyor. Bende bir çok defa sınır geçtim. Sadece Yunanistana (Türkiyeden girerken problem oluyor). Bence arada başka numaralar var gibi.

Burada soyle bir durum var ki aslinda ilk defa vize alip gittiginiz ulkelerde ehliyetimizi 1 yil kullanma hakkimiz var. Dolayisi ile Polislerin uluslararasi ehliyet sormamasi gerekli. Bu yazdigim kural ab ulkeleri, Ingiltere ve ABD icin gecerli. Burada sorun ikinci vizede ve ilk vizenin uzerinden 1 yil gecince basliyor. Bazi polisler yada kiralama sirketleri kanunu keyfi isletip son vizenin uzerinden 1 yil gecmemisse birsey demiyor. Bazi takintili tipler ise ilk giris yaptigin vizenin tarihine bakiyor.

Eger yurt disina cok giris cikis yapiyorsaniz her yil vereceginiz paralar yerine bir kere kibrisa gidip ehliyet alin. AB ehliyeti oldugu icin Avrupa sinirlari icinde heryerde gecerli. :smiley:

Sent from my iPad using Tapatalk

Cuma aksami pazarkule sinir kapisindan uluslararasi ehliyetim olmadan yunanistana giriş yaptim. Herhangi bi sorun yoktu fakat önümde yer alan arkadasin demesine gore ipsala da ve ormenioda hala uluslararasi ehliyet soruyorlarmis... Arkadaslarin bilgisine....

melihbozkurt' Alıntı:
Eger yurt disina cok giris cikis yapiyorsaniz her yil vereceginiz paralar yerine bir kere kibrisa gidip ehliyet alin. AB ehliyeti oldugu icin Avrupa sinirlari icinde heryerde gecerli. :smiley:
KKTC ehliyeti için de geçerlimidir? Bence o ehliyeti görünce Yunanistan ülkeye bile sokmaz. ???

Kibris ehliyeti (İngiltere Kıbrıs garantör ülkelerinden biri olduğu için belki) İngiltere de sorun cikarmiyor olabilirler fakat yunanistan de facto gördüğü bir ülke ehliyetini taniyacagini pek sanmıyorum. Galiba kibris ehliyet harçları da Uluslararasi ehliyet kadar pahali... Webte 2 yillik 650 TL kadar yazmislar...

Cek cumhuriyetinden ehliyet aldiğini beyan eden arkadasimin da ehliyet degil çevirisini aldigini düşünüyorum. Çünkü bir ülkede yilda en az 185 gün kalma imkanina (oturum izni) sahipseniz o ülkenin ehliyetini alabiliyorsunuz. Diğer türlü turistlerin kendi ülke ehliyetini kullanmasına -yunan hariç- problem cikarilmiyor (İstisnalar hariç genel kaide boyle)...

Türk ehliyetinin bulgar çevirisini yunan kabul etmiyor... Birebir yasamisligim var lakin yunanca çeviriyle durun ne olur bilemiyorum acaba deneyen var mi?

Yeni pembe ehliyetler cikinca artik bu sorun tamamen ortadan kalkacagini ümit ediyorum...

fsirin' Alıntı:
KKTC ehliyeti için de geçerlimidir? Bence o ehliyeti görünce Yunanistan ülkeye bile sokmaz. ???
sevikilhan' Alıntı:
Kibris ehliyeti (İngiltere Kıbrıs garantör ülkelerinden biri olduğu için belki) İngiltere de sorun cikarmiyor olabilirler fakat yunanistan de facto gördüğü bir ülke ehliyetini taniyacagini pek sanmıyorum. Galiba kibris ehliyet harçları da Uluslararasi ehliyet kadar pahali... Webte 2 yillik 650 TL kadar yazmislar...

Ingiltere'de bir cok KKTC li arkadasim oldu. Uluslararasi ortamda KKTC kesinlikle taninmiyor. Uluslararasi anlamda Kibris tek bir parca ve oda AB uyesi. KKTC pasaportlarini sadece Turkiye'ye giriste kullaniyorlarmis. Turkiye disinda bir yere giderken mecburen "Kibris" pasaportu cikartiyorlar, hani su AB olanindan. Ehliyetleride ayni sekilde. Bu yuzden AB pasaportu ve AB ehliyeti sahibi olduklari icin heryere giris cikis yapiyorlar. Biz gittigimizde ehliyete basvurabiliyormuyuz nasil oluyor bilmiyorum. Belkide bu durum sadece kibrisda vatandasi olanlara ozgude olabilir. Arastirilabilir, yoksa gidip size KKTC ehliyeti verirlerse yine bir ise yaramaz. :smiley:

Arkadaşlar yazıp yazmama konusunda çok düşündüm.Ben 4 ay evvel uçakla çıktığım bir yurt dışı turunda çok tanınan bilinen bir Avrupa ülkesinden uluslararası ehliyet aldım ehliyeti hazırlayan bayana dolayısı ile bana ziyanı olur düşüncesi ile ülkeyi ve kurumu açıklamam söz konusu olamaz,anlayışınız için tşk. ederim. Bunu yazmamdaki amacım yurtdışına çıkan arkadaşlarında denemelerini tavsiye etmektir.
12 eylülde Rodos adasına yaptığım gezi öncesi bağlantı yaptığım turdan araç kiralama işinide hallettim rodosa indiğimde araç limanda beni bekliyordu ilgili kişi türk ehliyetimi görünce çok olumsuz davrandı uluslararası ehliyetimi görünce herşey düzeldi sebebini sordum bizim sigorta klozumuz AB ülke ehliyetini kabul ediyor yalnız Türk değil İsrail ve Amerika dahil diğer ülke ehliyetine sahip kişiler extra pirim ödemek zorundalar dedi onlarında uluslararası ehliyetl iolması gerekiyormuş en azından ben öyle anladım
.Buradaki esas konu ben ehliyeti pragdaki arkadaş gibi 5 tl ye almadım ama Turing clubun dayattığı fiyatın 8/1 ine aldım.
Ersin

Hocam yasal olarak bir ulkeye ilk gittiginizde 1 sene kabul etmek zorundalar. Ben Ingiltere'ye ilk gittigimde sadece Turkiye ehliyetimde yenilenmesi gereken tarihin yazmamasi problem olmustu. Onunda cok uzerinde durmadilar.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR