Türk İşi Kaybolma Hikayesi "Uludağda Dağcılar Kayboldu"

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yasarergun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 61
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,719
Ynt: Türk İşi Kaybolma Hikayesi "Uludağda Dağcılar Kayboldu"

resmi kurumdan izin almadan kaybolma ihtimali bulunan bölgede dağcılık faaliyetinde bulunmak’tan ..... breh breh.... Türk Ceza Kanunu'nda böyle bir suç tipi bulamadım... Bulabilen varsa bana da göstersin.....(muhabir sallaması büyüik ihtimal..... zira tv.lerde mahkeme mizansenlerinde hakimlere avukat cüppesi giydiren mi istersin, boşanma davalarının duruşmalarına cumhuriyet savcılarını da katan mı istersin..... hayır... madem bilmiyorsun.. merak edip birine sor be kardeşim....... sade vatandaşa ilginç gelmeyebilir ama... biraz hukuk işlerinden anlayan -avukat demiyorum- biri için trajikomik oluyorlar... neremizle güleceğimizi şaşırıyoruz..)

Etiketler

tommycan' Alıntı:
resmi kurumdan izin almadan kaybolma ihtimali bulunan bölgede dağcılık faaliyetinde bulunmak’tan ..... breh breh.... Türk Ceza Kanunu'nda böyle bir suç tipi bulamadım... Bulabilen varsa bana da göstersin.....(muhabir sallaması büyüik ihtimal..... zira tv.lerde mahkeme mizansenlerinde hakimlere avukat cüppesi giydiren mi istersin, boşanma davalarının duruşmalarına cumhuriyet savcılarını da katan mı istersin..... hayır... madem bilmiyorsun.. merak edip birine sor be kardeşim....... sade vatandaşa ilginç gelmeyebilir ama... biraz hukuk işlerinden anlayan -avukat demiyorum- biri için trajikomik oluyorlar... neremizle güleceğimizi şaşırıyoruz..)

sanırım mabadımızla :smiley:

mabadımın muharriri diyeceğim ama bu işi hakkıyla yapanlar alınacak en iyi demeyeyim :D

İşte Zirve Dağcılığın açıklaması. Görüldüğü gibi basında açıklananlarla alakası yok. ???

18-19 Aralik
Kis Temel Egitim Kampi dahilinde;

Zirve Dağcilik Kulubu Istanbul Subenin yillik faaliyet programinda yer alan Kis Temel Egitimi Kampimiz, iki aylik teorik-pratik egitimin ardindan 38 kisi ile 18-19 Aralik 2010 tarihlerinde, Bursa-Uludag da gerceklestirilmistir. Bu faaliyet programinin iceriginde zirve tirmanisi yoktur. Egitimde Ibrahim Akcay egitmen ve Yucel Bagatur egitmen yardimcisi olarak gorev almislardir.

18 Aralık Cumartesi gunu sabahi jandarmaya faaliyetle ile ilgili bilgi ve liste verildikten sonra Wolfram bolgesinde, Wolfram Datachable Lift’in arkasinda kamp
kurulmuştur.Yedigollere atilmis bir kamp yoktur. Kamp atildiktan sonra 3 kisi malzeme durumlarindan, bir kisi ozel ailevi durumundan oturu telesiyej
ile oteller bolgesine gonderilmistir.

Gece yarisi bozan hava uzerine, sabah kampi toplayip oteller bolgesine dönüs karari alinmistir. Gece boyu egitmen arkadaslar kampla ilgili tum kontrolleri
yapmis ve onlemleri almislardir.

Hazirlanan arkadaslari soguk havada bekletmemek icin donusler sorumlu arkadaslar tarafindan uc farkli ekiple yapilmistir. Oteller bolgesinde ekip birlesmistir.

Faaliyete katilanlardan erken hazirlananlarin telesiyej kulubesinin orada toplanmasi istenmistir. Erken hazirlanan guruptan bazi arkadaslar egitmen ve faaliyet
sorumlusunun bilgisi disinda jandarmayi arayıp cok usuduklerini ve asagiya inmek icin telesiyejin calistirilmasini istemistir. Jandarma bu olayi arama kurtarmaya donusturmus olmasina ragmen yukari gelmemistir ve telesiyeji de calistirmamislardir. Hazırlanan ilk 15 kisilik ekip kulubumuz rehberlerinden M. Inan Akdag sorumlulugunda oteller bolgesine hareket etmistir.

Hazirliklarini tamamlayan 13 kisilik ikinci ekip Yucel Bagatur sorumlulugunda,kalan son 6 kisilik ekip benim (Ibrahim Akcay) sorumlulugumda oteller bolgesine
hareket etmistir. Faaliyet aldigimiz kararlar dogrultusunda uygulanmistir. Saat 10:30’da Montebia otele 200 mt mesafedeki Datachable Lift’in baslangicinda jandarma ile karsilasilmis ve otele kadar bize eslik etmislerdir. Otele vardigimizda jandarma, dort ambulans, sivil savunma ve basın mensuplari tarafindan karsilandik.

Ortada bir kaybolma, acil mudahele gerektirecek yada arama kurtarma gerektirecek bir olay ve jandarma ekibinin arama kurtarma yaptigi bir durum yoktur. 156'yi aradigi icin Baris Demirag, ekip sorumlusu olarak ben (Ibrahim Akcay) ve egitmen yardimcisi olarak Yucel Bagatur’un ifade vermesi gerektiginden Montebia otelde bir muddet zaman gecirmek zorunda kaldik.

Bu sure zarfinda basin mensuplari cekimler yaparak bunlari istedikleri gibi kamuoyuna lanse etmislerdir. Yasananlarla hic bir ilgisi olmayan görüntü ve fotoğraflar da kullanilarak gerceklesen faaliyeti tamamen farkli yansitmislardir.

18 Aralik tarihinde baslayan Kis Temel Egitimi Kampimiz 19 Aralik Pazar gunu ekibin evlerine dönmesi ile tamamlanmıştır.

ibrahim Akcay

Faaliyet Sorumlusu

Biraz karışıklık var ama.
Oteller bölgesine dönmeye gece mi karar verip yola çıkıyorlar.

Yazılan raporda çok eksik noktalar var.
Saatler verilmemiş özellikle.

Bu faaliyette vardım.

Cumartesi günü öğleden sonra hava şartlarının değişmesi sayesinde yeni arkadaşlarımız için eğitimin adı da
"kötü hava koşullarında sabahlamak" olarak belirlenmiş oldu ister istemez...
Dönüş için sabah olması beklendi ve erken saatlerde hazırlıklar yapılıp dönüşe geçildi ama ben de saate dikkat
etmediğim için kesin saat veremem.
Ne sağlık durumu riske giren (Hipotermi , donma vs) biri oldu ne de jandarma bize ulaştı.
Jandarmanın gelip de bizi aşağıya indirdiği reklamdan ibarettir.
Telefon açan arkadaş da dahil olmak üzere ekibin tamamı aşağıya yürüyerek indi.
Daha sonrasında hazırlanan şovda kurban olarak yer almak kaldı bize sadece ....
Belki bu hatayı yapan arkadaşımız da hatasının nelere yol açtığını sonradan anlamıştır ama artık düğmeye basılmıştı
ve yapılabilecek bir şey yoktu maalesef.
Olay tamamen bundan ibarettir.

Şunu da ilave etmek gerekir ki bu faaliyet yeni arkadaşlarımız için kış dağcılığına sert bir giriş oldu.
Bu gibi durumlarda kişinin psikolojik sınırları soğukkanlılığın korunabilmesi ile paniğe kapılıp hatalar yapılması
arasındaki farkı belirleyen unsur oluyor.
Tecrübesizlik sebebiyle paniğe kapılmak bu yaşananların sebebi oldu.

GokhanUzun' Alıntı:
Şunu da ilave etmek gerekir ki bu faaliyet yeni arkadaşlarımız için kış dağcılığına sert bir giriş oldu.
Bu gibi durumlarda kişinin psikolojik sınırları soğukkanlılığın korunabilmesi ile paniğe kapılıp hatalar yapılması
arasındaki farkı belirleyen unsur oluyor.
Tecrübesizlik sebebiyle paniğe kapılmak bu yaşananların sebebi oldu.

Öncelikle bu zorlu şartlardan sağ salim geri dönmüşsünüz. Geçmiş olsun.

Dağda havanın birdenbire kötüleşmesi her zaman rastlanan bir durum. Dediğiniz gibi yeni arkadaşlar için sert bir sınav olmuş.

Şimdi bütün kulüpler eğitim notlarına yeni bir madde ilave edecek sanırım:

"Ekip liderinden habersiz Jandarma, AKUT, vb aranmaz. Yardım çağrılmaz. Bunu yapacak kişi ekip lideridir" :smiley:

Selamlar

Bilgilendirme için teşekkürler. Yine bir Türkiye klasiği olarak birileri bennnnn kurtardım bakınnnnnn demek adına birilerini kurban etti. Laf edince basın özgür diyorlar da orada siz varken sizin filkirlerinizi ve beyanınızı neden habere yansıtmadılar. Özgürlük kafana göre hayali haber yazmak mıdır ?

EKARAIS' Alıntı:
Öncelikle bu zorlu şartlardan sağ salim geri dönmüşsünüz. Geçmiş olsun.

Dağda havanın birdenbire kötüleşmesi her zaman rastlanan bir durum. Dediğiniz gibi yeni arkadaşlar için sert bir sınav olmuş.

Şimdi bütün kulüpler eğitim notlarına yeni bir madde ilave edecek sanırım:

"Ekip liderinden habersiz Jandarma, AKUT, vb aranmaz. Yardım çağrılmaz. Bunu yapacak kişi ekip lideridir" :smiley:

Selamlar

:D

Aranırsa da kimse sizi kurtarmasa da gazeteciler sizi ya AKUT'a ya da Jandarmaya kurtartırlar sonra işi temizleyene kadar akla karayı seçersiniz :smiley:

Bence ekip lideri, jandarmayı arayan arkadaşı, akut veya jandarmanın kurtarması için orada bırakmalıydı :D :D :D
Şaka bir yana paniklemek kötü şey!
Herkese geçmiş olsun... Biraz pahalı bir ders olmuş...

cemxderya' Alıntı:
Bence ekip lideri, jandarmayı arayan arkadaşı, akut veya jandarmanın kurtarması için orada bırakmalıydı :D :D :D

Sabah sabah çok güldüm. :D Günün güzel geçsin inşallah.

cemxderya' Alıntı:

çok iyi ya genede çok geçmiş olsun çağımızın zengin hastalığı panik atak (BURHAN ALTINTOP HASTALIĞIDA OLARAK BİLİNİR)
bu gazetecilerin yaptıkları savaşta yapılmaz yangına körükte değil 1bidon benzinle gidiyorlar....önceden fakultelerde 5n1k derken şimdide herhalde yalan haber nasıl yapılır pire nasıl deve yapılır süslenip anlatılır derslerini alıyorlar ama helal olsun valla iyi dinlemişler derslerini...
gülüyorum sadece gülüyorum.....
dağcı arkadaşlarada geçmiş olsun.....

Arkadaşlar ;

Birilerinin lakabına göre " HARİÇTEN GAZEL OKUMAYI " sevmem ama
DAĞCI değilim,
TRAKİNG ci değilim
Uzmanlık dalım Haberleşme ve İletişim.. ( görünen )

Bence yapılması en önemli şey yapılmamış...

TEKZİP ..

Bu işi YASAL OLARAK TAKİP EDİP..

Telefonu açanın adı soyadı :
Telefon Nosu :
Aramanın zamanı :
Jandarma Takım'ın çıkış zamanı :
Jandarma Takım'ın varış zamanı :
Buluşma raporu ( KURTARMA OPERASYONU ) :
Bu bilgiyi Kaynak göstern BASIN kuruluşunun adı :
Haberi yapanın Adı soyadı :

NETİCE : HABERİ GEÇEN AJANS ve YAYINLAYAN TÜM MEDYA 'nın HABERİ TEKZİP Etme emirini ÇIKARTMAK İÇİN ( SAVCILIK ) DİLEKÇE

Bu arada yakın zamanda elime gelen bir bilgi
BOLU KARTALKAYA 'da HOTEL'in SANEO telefonu ( KULÜBEDEKİ ) haricinde

TELEFON ve TELSİZ ile hiçbir yere ulaşılamıyor bilgisi kesinlik kazandı..
Hatta bu FİYASKO ( RADYO AMATÖRLERİ NEREDE ) www.istanbultelsizmerkezi.com web sitesinde yayınlandı

Bazı arkadaşlar
- Ben BOLU şehir merkezinde TELSİZDE... şu kanaldayım
- DAĞDA bu kanaldayım diyorlardı...
Hayret acaba neredeler CB,PMR ,AMATÖR frekanslarda bir ALLAHIN KULU YOK...

Yani ACİL BİR DURUMDA KİMSE YOK...

saygılarımla
ALİ AKSOY

her şerde bir hayr vardır bu sezon başı için belki ders olur.

Hafta sonu land rover buluşması için bolu dağındaydık.Ben ve MKG abimiz vhf ve uhf rölelerden görüştük.Röleler çalışıyor bir sorun yok.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR