Trenle Türkiye Turu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan medford Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 390
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,393
Ynt: Trenle Türkiye Turu

Kademe kademe yapılan geziler güzel olmuş. Herkesin kendi şahsi zorluklarından dolayı kısıtlı imkanları oluyor. Bazısının parası oluyor zamanı olmuyor. bazısının zamanı çok parası yok :D:D

Bu başlığı görünce bende yazıyım bakalım benim gibi bu tür bir gezi ilgilenen arkadaşlar var mı dedim.

Haftaya yani haziranın 2si ile 24 ü arasında 22 gün sürecek bir türkiye turuna çıkacağım. Tren tur kartı alacağım ve genel olarak tren hatlarını kullanacağım. Ama kara yolunun her türlüsü ile gezmeyi amaçlıyorum.

Ankara'dan önce istanbul yapacağım. Oradan Sirgeci garından Edirneye geçeceğim. Otobüsle tekirdağ ve çanakkale yapacağım. Oradan bandırmaya geçeceğim ve tekrar tren hattına gireceğim. İzmir üzerinden yolculuk devam edicek.

20 gün için yaklaşık olarak 800-1000 TL arası bir bütçe ayırdım. Yeteceğini umuyorum ama yetmezsede sağlık olsun.

Bunu buraya neden yazdım :D:D

Tura gecelecek arkadaşlarım beni ekti ve tek kaldım. :D:D Ben bu turu yapmalıyım. Tek başımada olsam yapacağım ve bitireceğim.

Eğer benim gibi böyle bir tur yapmak isteyen varsa benimle bu başlıktan konuşabilir ve yol arkadaşım olabilir.

Ben internetten 3 yıldır yayın yapan www.truvadergisi.com un kurucusu ve editörüyüm.

Yol günlükleri diye bir çalışmamız var. Destekçilerimizden biride yerel bir gazete olan burdurgazetesi.

Yazılarım 2 günde bir olmak üzere hem yazılı basında hemde internette yayınlanacak. Ama tek başına çıkmak biraz sıkıcı olsa gerek :D:D Eğer ilgilenen varsa haber bekliyorum.

Etiketler

bence bu geziyi interrail tadında yaparsan para çok rahat yeter sana. 22 gün o rota için çok uzun bir süre izmirden sonra başka yerlere de gidebilin izmire kadar bir hafta sürse gezin sonra sadece tren hattını kullanarak kütahya, konya, adana, kayseri, divriği(ulu cami için sadece), erzurum, kars yapıp ankaraya tekrar dönebilirsin zamanın müsait.

Rota tam olarak kesinleşti diyebilirim.

İstanbul-Edirne-Tekirdağ-Çanakkale-Bandırma-Balıkesir-İzmir-Aydın-Denizli-Burdur-Isparta-Afyon-Konya-Karaman-Adana-Mersin-Antep

En geç haziranın 17 sinde Gaziantep'de olmayı planlıyorum. Rotanın gerisini oradan sonra planlayacağım.

truva' Alıntı:
Rota tam olarak kesinleşti diyebilirim.

İstanbul-Edirne-Tekirdağ-Çanakkale-Bandırma-Balıkesir-İzmir-Aydın-Denizli-Burdur-Isparta-Afyon-Konya-Karaman-Adana-Mersin-Antep

En geç haziranın 17 sinde Gaziantep'de olmayı planlıyorum. Rotanın gerisini oradan sonra planlayacağım.
istanbuldan edirne ve tekidaga tren yoluyla geçebilirsin ordan çanakkaleye kara artı denizyoluyla otobüsle geçsen çanakkaleden balıkesire otobüs bandırmaya trenle gidebilirsin bandırmadan izmire de trenle gidebilin aydına da tren var izmirden ama denizli -burdur -ısparta arasında karayolunu kullanmam gerekecek çünkü buralara artık tren gitmiyor afyondan konya-karaman mersine trenle geçebilirsin ancak mersinde antepe tren yok burdan da mecburen otobüsü kullanın

umarım keyifli yolculuk olur gezi notlarını ve fotolarını burdan paylaşırsan sevinirim şimdiden İYİ YOLCULUKLAR

bu aralar sıcaktan dolayı bir yerlere gitmeyi düşünmüyordum ama bir konferans dolayısla adanaya gitmem gerekince bi gece önceden yola çıktım ve trenle gittim uçakla 45 dk otobüs 6 saat süren yolu trenle tam 14 saatte gittim değdi mi derseniz size sonuna kadar derim bence tabakhane ile arasında ticari bir ilişki bulunmayan herkes treni tercih etmeli akşam 8 de çukurova mavi trenine biniyorum yataklı vagonda sadece 2 kompartman dolu biri ben biri yaşlı bi amca bir de yataklı vagon kondüktorü koskoca vagonda adanaya 3 kişi gidiyoruz çantamı kompartmana koyduktan sonra yemekli vagona geçiyor ve rakımı içiyorum ne tesadüf ki orası da bomboş sadece çay içmek için gelen bi kaç kişi bi de ben hafiften mahalle baskısı hissediyor gibi olsamda boş veriyor rakımın ve mezelerin tadını çıkarıyorum 2 saat kadar sonra yahşihan da hesabı ödeyip odama çekiliyorum sabah 8 gibi kalkıp yüzümü yıkandıktan sonra bakıyorum yola pozantıya 20 km var neyseki harika toroslar manzarası eşliğinde kahvaltı etme fırsatını kaçırmamışım pozantıyı geçtikten sonra toroslar başlıyor tren sarp kayaların ve derin uçurumların arasında zaman zaman yüzlerce metre uzunlugundaki tünellere giriyor bunların en güzeli hacıkırı viyadüğü ve sonunda treniz saat 10 da tarihi adana garına varıyor.

DSC04456

DSC04459

DSC04460

DSC04470

DSC04475

adana da pek gezme imkanım olmadı hem adana çok sıcaktı hem zamanımız kısıtlıydı çünkü çok yorgundum ve ilk uçakla tekrar ankaraya dönecektim üstelik adana da aşırı da bir nem vardı adanayı gezmek için en uygun zamanın ekim olduğuna karar veriyor bir dahaki ziyaretimi ona göre ayarlıyorum bir iki saatlik şehir turumuz da seyhan nehri üzerindeki tarihi roma taş köprüsünü gene seyhan nehri kıyısındaki rahmetli iş adamımız sakıp ağanın yaptırdığı camiyi ve adana büyükşehir belediyesin yaptığı merkez parkı asma köprüyü ve saat kulesini geziyorum

DSC04466

DSC04477

DSC04478

DSC04480

DSC04482

adanaya gelip de kebabını yemeden gitmek olmaz adananın en meşhur kebabçısı yüzevler kebaba gittim ve kendime bir adana söyledim yanında gelenleri görünce sanki tek bana değil 4 kişilik bir aileye sofra kurmuşlar gibi geldi yemekten sonra bir mütiş antep fıstıklı irmik helvası ve dondurmayı yedim hayatımda yediğim en güzel ikinci irmik helvasıydı birincisi ankaradaki tavacı recep ustanın irmik helvası ardından kahvemi de içtim doğru havaalanın yolunu tuttup ankara geldim ayagımın tozuyla bu gezimi sizlerle paylaştım herkese bol bol gezmeler

DSC04503

DSC04501

DSC04502

medford' Alıntı:
yaklaşık 3 ay süren gezilerime yaz gelmesi aşırı sıcaklar nedeniyle son bahara kadar ara veriyorum gerçekten sıcaklarda gezmek çok zor 3 ay boyunca gezdiğim yerlerin listesi
1. Polatlı/ANKARA
2. ESKİŞEHİR
3. İSTANBUL
4. KONYA
5. KÜTAHYA
6. Sapanca/SAKARYA
7. Maşukiye/KOCAELİ
8. Cunda/BALIKESİR
9. Selçuk/İZMİR

gezilerim son baharda dewam edecek inş
10. ADANA

Merhaba, bir çoğumuzun çok isteyip de yapamadığını yapıyorsunuz, tebrik ederim.

Yalnız fırsatını bulduğunuzda Kuzey Ege taraflarını daha detaylı gezmenizi tavsiye ederim zira Ayvalık'tan izmir'e doğru Dikili Çandarlı Denizköy gibi dünya harikası yerler var, ama tabi trenle ulaşım imkanı yok.. yine de biz dikili'deyiz buralara da bekleriz.. :smiley:

Çaylak:)' Alıntı:
Merhaba, bir çoğumuzun çok isteyip de yapamadığını yapıyorsunuz, tebrik ederim.

Yalnız fırsatını bulduğunuzda Kuzey Ege taraflarını daha detaylı gezmenizi tavsiye ederim zira Ayvalık'tan izmir'e doğru Dikili Çandarlı Denizköy gibi dünya harikası yerler var, ama tabi trenle ulaşım imkanı yok.. yine de biz dikili'deyiz buralara da bekleriz.. :smiley:
saolun teşşekkür ederim benimde aklımda aslında öyle bir gezi var trenin olup olmaması çok önemli değil trenle balıkesire gelip ordan otobüsle çanakkaleye geçip bodruma kadar tüm egeyi gezmeyi düşünüyorum küçükken ailecek devletin kampına gitmiştik dikiliye gerçekten harika bir yer fırsat ve zaman olursa yaparım inş

Tam trenle ilgili konu bulmaktan umudumu kestim ki bunu buldum.Gerçekten çok güzel geziler ve fotoğraflar olmuş.Ama hep hızlı trenle mi yolculuk yapıyorsunuz?Ben biraz daha klasik seviyorum sanırım.Yani eski tarz trenle yolculuk yaptıysanız onunla ilgili bilgi verebilir misiniz?

cassandra' Alıntı:
Tam trenle ilgili konu bulmaktan umudumu kestim ki bunu buldum.Gerçekten çok güzel geziler ve fotoğraflar olmuş.Ama hep hızlı trenle mi yolculuk yapıyorsunuz?Ben biraz daha klasik seviyorum sanırım.Yani eski tarz trenle yolculuk yaptıysanız onunla ilgili bilgi verebilir misiniz?
türkiyede hızlı tren sadece ankara eskişehir arasında var bunun dışındaki hatlarda normal yolcu trenlerini kullanıyorum malesef sizin klasik olarak tanımladığınız trenler bugün kullanılmıyor tcdd anahat trenlerinde tüm vagonlar artık modern tsv 2000 lerden oluşmakta belki size yataklı vagonda seyahat etmen değişik gelmiş olabilir o da genelde trenlerin son vagonlarıdır treni tümü değildir tren hakkında merak ettiğiniz her konuda size yardımcı olmaya çalışırım bir sorunuz olursa

Konferans ve yeni bir gezi ve tam 14 saatlik bir yolculuk..
Tekrar yüreğine sağlık Medford..
just following:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR